Google+

Arama formu

Bulgaristan'ın doğa ve mimari güzelliği: Filibe, Sofya ve Varna

Bu yazı Gezimanya üyesi kafanereye_benoraya tarafından yazılmıştır. Yazılarınızı sitemizde yayınlamak isterseniz üye olabilirsiniz.

Bu bayram Bulgaristan ve Romanya turu yaptım ve baştan söyleyeyim sana; görmen gereken yerler arasına koyabilirsin. Doğası ve mimarisi ile hayran bırakıyor diyebilirim. İki bölümde izlenimlerimi aktaracağım umarım yardımcı olur.

Bulgaristan'da ilk Plovdiv’e (Filibe) gittik, hem Avrupa hem Osmanlı havasının bir arada olduğu bir şehir. Şehrin merkezi; Avrupa’da olduğunu, ara sokakları ise Arnavut kaldırımları ve taş evleriyle Türkiye’de olma hissi veriyor.

Plovdiv (Filibe)

Plovdiv (Filibe)-1

Görülmesi gereken yerlerin başında, merkezinde bulunan Hüdavendigar Camisi geliyor. Arnavut kaldırımlı sokaklarıyla Etnografya Müzesi, mevlevihanesi, antikacılarıyla sayamadığım birçok yerini keşfetmek için bir gününü burada sonlandırabilirsin.

Plovdiv (Filibe) şehrinde bir çok konaklama seçeneği var. Otel yerine ev kiralamak isterseniz Dimitrov, SimplyComfy, Стаи под наем Бохеми güzel bir seçim olacaktır. Bunlardan en iyileri Cozy new apartment, The Place - Apartament in Plovdiv, улица „Оборище“ 4. Şehir merkezine yakın konaklamayı tercih etmek isterseniz Jovanna, Нощувки Пловдив Тепето, VIP Apartaments Galina gibi otelleri tercih edebilir ya da daha ekonomik alternatifler isterseniz Pijama Hostel, Ulpia House, Gramophone Hostel tesislerini deneyebilirsiniz. Bir de booking.com'un Plovdiv (Filibe) aramalarında ara sıra güzel indirimli fırsat otelleri oluyor. Onları da bu linkten takip edebilirsiniz.

Plovdiv (Filibe)-2

Duvarlarında çok büyük figürlerle ve sokakta anlamı olan heykellerle karşılaşman mümkün. Burada bir de antik Roma tiyatrosu var (Ufak bir tiyatro, beklentiye girme) gitmişken gör derim.

Plovdiv (Filibe)-3

Geç gittiğim için içerisine giremedim dışardan sadece görebildim (Giriş ücretli). Plovdiv’de öğle yemeğini Happy Grill diye Bulgaristan’ın birçok yerinde şubesi olan bir mekânda yedik. Izgara tavuk, ayran 15 leva yemekler gayet lezzetli tavsiye ederim.

Plovdiv (Filibe)-4

Plovdiv’den sonra akşam geç saatlerde Sofya’ya geçtik. En önemli yapısı olan Aleksandr Nevski Katedrali’nin ihtişamlı görünüşü saatlerce seyretmelik.

Plovdiv (Filibe)-5

Geç saatte gittiğimiz için içerisi kapalıydı, maalesef göremedim; Katedral’e hayranlıkla baktıktan sonra Sofya’nın sokaklarına daldık. Tiyatro binası, cumhurbaşkanlığı, parlemento binası, Rus kilisesi ve birçok mimarî yapısı, büyük parkları ve bahçeleriyle görülmesi değer bir yer. Akşam saatlerinde kapalı caddesi olan en yoğun bölgesinde, bir kafede tiramisu ve nescafe aldım 10 leva ödedim. Anlayacağın yeme içme 10 - 15 levadan aşağı ödenmiyor.

İkinci gün Bulgaristan’ın Tırnova şehrindeydik.

Plovdiv (Filibe)-6

Güzel ve ufak bir kasaba, gittiğinde Tsarevets Kalesi’ne uğramadan dönme. Kalenin girişinde istersen trene binip kalenin etrafını 45 dakikalık bir yolculuk yaparak gezebilirsin. İstersen direkt kaleye çıkıp gezebilirsin.

Plovdiv (Filibe)-7

Tırnova’dan sonra Romanya sınırına geçiş yaptık, ama Bulgaristan’ın diğer iki şehrini de anlatıp ikinci yazımda Romanya’yı aktaracağım.

Bulgaristan’ın Varna şehri sahil kenarı olmasıyla yazın hem deniz tatili hem de kültür gezisi olarak gidilebilecek bir yer. Otelimizin merkezde oluşu büyük bir avantaj oldu. Sahile inen yolda sol tarafta çok büyük bir park var etkinliklerle dolu.

Plovdiv (Filibe)-8

Sağ taraf ise limana gidiyor. Düz gidersen denize veya restoran, barlara gidebilirsin. Varna’da akşam Bulgar gecesine gittik yediğimiz kadar ödedik. Yerel halkın danslarını seyretmek güzel oldu, tavsiye ederim. Gezip görülecek yerler yürüyüş mesafesinde. Varna’nın girişinde büyük katedral var yoldan geçerken göreceksin zaten, 09.00 - 18.00 arası ziyarete açık.

Plovdiv (Filibe)-9

Son gün dönüş yolunda Nessebar’a uğradık. Küçük bir sahil kasabası.

Plovdiv (Filibe)-10

Plovdiv (Filibe)-11

Kendini Şirince sokaklarında dolaşıyormuşsun hissi veriyor. Ege kıyılarından farkı yok. Kısacası Bulgaristan’ı çok beğendim, doğasıyla ve kültürel anlamda görülmeye değer yerleri var. Hafta sonu kaçamağı bile yapılabilir ;).
 

Etiketler


kafanereye_benoraya kullanıcısının resmi
Yazar Hakkında

kafanereye_benoraya

Gezmeyi seven,yeni yerler keşfetmeyi ve farklı kültürleri tanımaya aşık,kendince amatör fotoğraflar çeken,bazen turla bazen  kendi başına gezen kısaca kafasına göre takılan bir seyahat severim... Aslında yıllardır bir çok şehir gezdim bu zamana kadar  ve daha önce gittiğim yerleride  fırsat buldukça paylaşacağım.