Google+

Arama formu

Varna

Bulgaristan’ın büyük şehirleri arasında 3. sırada yer bulan Varna,...
Devamı oku
Bulgaristan'ın Karadeniz kenti Varna'da yer alan Varna Havalimanı (...
Devamı oku
Bulgar mutfağı, Türk mutfağının da katkısıyla Avrupa'da lezzetli...
Devamı oku
Varna'da özellikle yaz turizmine bağlı olarak gece hayatı...
Devamı oku
  Bulgaristan'ın turizm kenti Varna'nın sahil şeridinin keyfini...
Devamı oku
İtfaiye: 160 Polis: 166 Ambulans: 150
Devamı oku
1 Ocak: Yeni Yıl 3 Mart: Bulgaristan Kurtuluş Günü 5 Mart:...
Devamı oku
Yerel bir kültürün alışkanlıklarının deneyimlenmesi için geleneksel...
Devamı oku
Varna'da görmeden dönülmemesi gereken en önemli yerleri sizin için...
Devamı oku
Varna’da hem yerel açık hava pazarları hem de diğer pek çok şehirde...
Devamı oku
Varna, denizin ve karasal iklimin etkisi altındadır. Nemli bir...
Devamı oku
Sofya ve Plovdiv'den sonra Bulgaristan'ın üçüncü büyük kenti olan...
Devamı oku
Bulgaristan, yaz saati uygulamasında Türkiye ile aynı zaman dilimindedir...
Devamı oku
Bulgaristan’ın liman kenti Varna, ülkenin keyifli tatil...
Devamı oku
Varna'da resmi olarak Bulgarca kabul edilmektedir. Resmi dil Bulgarcanın...
Devamı oku
Bulgaristan’ın resmi para birimi Bulgaristan levasıdır ve sembolü BGN ve...
Devamı oku
Varna, Burgaz Başkonsolosluğu’nun görev alanı içindedir. T.C. Burgaz...
Devamı oku
Varna, Türkiye'nin komşusu Bulgaristan'ın kuzeydoğusunda yani Karadeniz...
Devamı oku
wikimedia.org Bulgar mutfağı Slav kültürü ile Akdeniz lezzetlerinin...
Devamı oku
Yerel Saat - : - / -
Kur Farkı 1 BGN = 0.00
Priz Tipi Type C250V-2.5 A
Hava Durumu -- ℃
Yıllık Ortalama Sıcaklık
Oca 2℃
Şub 2℃
Mar 5℃
Nis 10℃
May 15℃
Haz 20℃
Tem 22℃
Ağu 22℃
Eyl 18℃
Eki 13℃
Kas 8℃
Ara 4℃
Kısa Kısa...
Nüfus: 335.177 / Dil: Bulgarca, Türkçe / Para Birimi: Bulgar Levası / İklim: Sıcak ve ılıman / Ortalama Kaç Günde Gezilir: 3 gün

Varna Hakkında Bilinmesi Gerekenler

Varna Hakkında Bilinmesi Gerekenler

Sofya ve Plovdiv'den sonra Bulgaristan'ın üçüncü büyük kenti olan Varna, Bulgaristan'ın deniz başkenti olarak da adlandırılmaktadır. Varna, turizm, ekonomi, eğitim, deniz ticareti ve deniz kuvvetleri merkezi olarak öne çıkmaktadır. Varna özellikle ilkbahar ve yaz mevsiminde ziyaret edilmesi gereken Bulgaristan şehirleri arasındadır. Bulgaristan'a gidecekseniz, ülkeyi bir yerel gibi deneyimlemek isterseniz festivallerini kaçırmayınız. Varna kentinin renklerini ve çeşitliğini daha fazla hissetmek isterseniz şehir merkezinde bulunan sağlı sollu sıralanmış butikler ve hediyelik eşya mağazalarını gezebilirsiniz. Karadeniz kıyısındaki Varna'da yaz sezonunda gece kulüpleri ve barlar canlanmaktadır. Şehirde pek çok gece kulübü ve bar bulunmaktadır. Bulgar mutfağı, Türk mutfağının da katkısıyla Avrupa'da lezzetli yemeklerin bulunduğu mutfaklardan birisidir. Osmanlı'dan gelen tatların etkisiyle, Bulgaristan mutfağı lezzetli yemek ve tatlılar sunmaktadır. Bulgaristan mutfağından çıkan lezzetler Türk insanın damak tadına da hitap etmektedir.

Varna'da dört farklı mevsim kendi özelliklerini hissettirmektedir. Yaz turizminin Bulgaristan'daki merkezi Varna için yaz mayıs başında başlıyor ve ekim ayının başlarına kadar sürmektedir. Kıyı kenti Varna'ya Avrupa kentlerinden ve Türkiye'den uçak seferleri gerçekleştirilmektedir. İstanbul ile Varna arasındaki uçak yolculuk süresi ortalama 1 saat sürmektedir. İki yıldız ile beş yıldız arasında değişen pek çok otel seçeneği sunan Varna, 20 kilometre uzunluğundaki sahil boyunca bütçenize uygun otelleri değerlendirebilirsiniz.

Tanıtım Videosu:

Varna Gezilecek Yerler

Varna Gezilecek Yerler

Varna'da görmeden dönülmemesi gereken en önemli yerleri sizin için derledik. Varna'yı yaklaşık 2-3 gün içinde keşfedebilirsiniz. Sahili, plajları, müzeleri, kiliseleri, park ve hayvanat bahçesi ile ünlü bu şehirde aynı zamanda deniz, kum, güneş tatilinin de keyfini çıkarabilirsiniz. Bu çeşitliliğinden dolayı Varna, Bulgaristan'ın en fazla turist ağırlayan şehri olarak öne çıkmaktadır.

Varna Nerededir?

Varna, Türkiye'nin komşusu Bulgaristan'ın kuzeydoğusunda yani Karadeniz kıyısında yer almaktadır. Karadeniz'e sınırı bulunan 5 ülkeden biri olan Bulgaristan'ın en önemli liman kenti Varna'nın deniz seviyesinden en yüksek yeri yaklaşık 80 metre yüksekliktedir. Yüzölçümü 238 kilometrekarelik bir alanı kaplar. Kent, Varna Gölü, Karadeniz, kuzeyde kalkerli Franga Yaylası, güneyde Avren Yaylası ile çevrilmiştir.

Varna'ya Ne Zaman Gidilir?

beach-2777384_960_720.jpg

Varna, denizin ve karasal iklimin etkisi altındadır. Nemli bir subtropikal yani tropikal iklimden biraz daha serin olan iklime sahip kent, yazları ılık veya sıcak ve kışları da çok soğuk olmaktadır. Genel olarak dört farklı mevsim kendisini hissettirdiği Varna için yaz mayıs başında başlıyor ve ekim ayının başlarına kadar sürüyor. Uzun süren yaz sıcaklığı ve Karadeniz'deki plajları ve sahili nedeniyle turistler Varna'yı yaz aylarında tercih etmektedirler.

Bulgaristan'ın Karadeniz'e açılan kapısı Varna'da yaz aylarında sıcaklıklar genellikle gece 18-21°C derece arasında ve gün içinde de 25-35°C derece arasında değişmektedir. Karadeniz'den genel havanın da etkisinde kalan şehrin yaz aylarında deniz suyu sıcaklığı genellikle 23-27 °C derece civarında seyretmektedir.

Varna'da kış kendisini kasım ayındaki soğuklar ile hissettirmektedir. Aralık, ocak ve şubat aylarında hava sıcaklığı eksi 2-3 °C derece kadar inmektedir. Ancak normal olarak kış aylarında eksiye kadar inen hava sıcaklığı birkaç gün sürmektedir. Kışın sıcaklıklar gece boyunca yaklaşık 0°C derece ve gün boyunca 5-10°C derece arasında değişmektedir. Kar yağışı genellikle aralık, ocak, şubat aylarında olsa da nadiren de mart ayında görülmektedir. Karadeniz kenti Varna'ya kar, kışın sadece birkaç kere yağmaktadır ve yağan bu kar da çabucak erimektedir.

Varna'nın mevsimsel verileri göz önüne alındığında Varna'da şu anda kadar kaydedilen en yüksek sıcaklık, 41°C derece, en düşük sıcaklık ise eksi 19°C derecedir.

Varna'ya Nasıl Gidilir?

Varna-airport.jpg

Bulgaristan'ın Karadeniz kenti Varna'da yer alan Varna Havalimanı (Varna Airport) uluslararası bir havalimanıdır ve IATA havacılık kodu VAR'dır. Varna'ya Avrupa'nın başlıca kentlerinden ve Türkiye'den seferler yapılmaktadır. Türkiye’den de İstanbul'dan Varna'ya doğrudan uçak seferleri bulunmaktadır. Varna'ya uçak seferleri Atatürk Havalimanı'ndan gerçekleştirilmektedir. Haftanın belli günleri düzenli olarak Varna'ya uçuşlar gerçekleştirilmektedir. İstanbul ila Varna arasındaki yaklaşık 262 kilometrelik uçuş mesafesi ortalama 1 saatlik sürede kat edilmektedir.

Bulgaristan ulusal hava yolu şirketi Bulgaria Air; Amsterdam, Berlin, Köln/Bonn, Dublin, Londra, Madrid, Milan, Sofya, Viyana'ya uçuşlar gerçekleştirmektedir. Avrupa'dan Saraybosna'ya gerçekleştirilen uçuşların şehirleri ve havayolları ise şöyle: Air Via (Berlin, Frankfurt), Tyrolean Airways (Viyana), Thomsonfly (East Midlands, Londra-Gatwick, Manchester), Norwegian Air Shuttle (Oslo), Ural Airlines (Nizhny Novgorod, Samara, Yekaterinburg), Wizz Air (Londra Luton, Eindhoven, Tel Aviv), Vim Airlines (Moskova).

Varna Tren Garı, şehir merkezi ve kruvaziyer terminaline yürüme mesafesindedir. Tren istasyonunun havaalanına, otobüs istasyonlarına ve tatil bölgelerine otobüs ve taksi bağlantısı bulunmaktadır. Varna'nın yıl boyunca sadece bir tane uluslararası tren seferi bulunmaktadır. Kiev ile Varna arasında günlük tren seferleri yapılmaktadır. Bunun dışında özellikle çevre ülkelerin başkentlerinden yaz aylarında Varna'ya tren seferleri düzenlenmektedir.

Karayolu ile Sofya, Rousse, Köstence, Cherno ve İstanbul'dan da Varna'ya ulaşılabilmektedir. Karayolu tercihini otobüs firmaları ve şahsi araç ile değerlendirebilirsiniz. Otobüs seferleri için detaylı bilgiyi linkte bulabilirsiniz: http://www.autogaravn.com/

Varna, Bulgaristan'ın tek turistik gemi limanına ev sahipliği yapmaktadır. Varna'dan Ukrayna, Gürcistan ve Türkiye'ye yolcu gemi seferleri gerçekleştirilmektedir. Rotalar, tarihler ve fiyatlar sabit değildir, sürekli değişmektedir. Seferler genellikle yaz aylarında yoğun ve diğer aylarda ise seyrek düzenlenmektedir.

Varna’da Nerede Kalınır?

Bulgaristan’ın liman kenti Varna, ülkenin keyifli tatil destinasyonlarının başında geliyor. Yaz sezonu dışında sakin ve mütevazı bir şehir olan Varna’da yaz sezonuyla birlikte doğa kendine gelirken sokaklar hareketlenip nüfus da en az 5 katına çıkıyor.

Tarihî detayların güncel hayatla birleştiği şehir, kıyısında konumlu olduğu Karadeniz’in harika denizi ve muhteşem kumsallarıyla birleştiğinde tatil için de son derece elverişli bir ortam oluşuyor. Hem deniz hem de kültür gezilerini seven, tatilinde ikisine de ortam bulmak isteyen, Türkiye’ye yakın ve bütçeleri zorlamayan tatil arayışında olan konuklar için öncelikli tercih edilen destinasyonlardan biri oluyor Varna.

Varna’da Nerede Kalınır?

İpucu: Otellerde seyahatinizden iki veya üç ay öncesinde rezervasyon yaparsanız çok daha uygun fiyatlara yer bulabilirsiniz. Ayrıca Varna otel fırsatlarını buradan görebilirsiniz.

Booking.com

Varna pek çok otel alternatifi sunmaktadır. Aşağıdaki seçeneklerden size uygun oteli HotelsCombined.com aracılığıyla bulabilirsiniz. Üstelik pek çok otelde ücretsiz iptal seçenekleriyle.

Varna Otel Önerileri hotelscombined-logo

Sehir Merkezine En Yakın Varna Otelleri
En Uygun Fiyatlı Varna Otelleri
Sizin İçin Seçtiğimiz Varna Otelleri
Varna Ev Kiralama

Varna Otelleri

Bulgaristan’ın büyük şehirleri arasında 3. sırada yer bulan Varna, ülkenin Karadeniz kenarında konumlu, önemli bir liman kenti. Kış ayları soğuk olsa da yaz sezonunda sıcak, temiz plajları ve keyifli sahil şeridiyle son derece hareketli ve eğlenceli bir şehir olan Varna, uzun süren turistik sezon sayesinde oldukça popüler bir tatil destinasyonu.

Tarihî Roma hamamları ve Aladzha Manastırı gibi tarihî zenginlikleri ve yemyeşil doğasıyla Varna; konuklarına kültür gezileri ve yaz turizmi için keyifli bir ortam vadediyor. Ülkenin ekonomi, ticaret, eğitim, turizm ve kültür konularında öne çıkan şehirleri arasında bulunuyor. 6 üniversiteyle genç öğrenci nüfusunun bir hayli yoğun olduğu şehir, özellikle popüler bir turizm merkezi olan Golden Sands bölgesiyle her yıl oldukça yüksek sayıda turist ağırlıyor.

 Varna Otelleri

Varna serin kış aylarında biraz kendi kabuğuna çekilse de yaz sezonu boyunca oldukça eğlenceli bir ortama bürünüyor. Gece kulüpleri, restoran ve barlar gün boyu hizmet vererek neredeyse 24 saat boyunca konuklarının eğlenmesini garanti ediyorlar. Canlı performanslar, dans kulüpleri, elektronik müzik yapılan mekânlar ve hareketli sokaklarıyla Varna; özellikle sezonda eğlenceli ve hareketli bir şehir.

Varna Şehir İçi Ulaşım

 

Bulgaristan'ın turizm kenti Varna'nın sahil şeridinin keyfini yürüyerek çıkarabilirsiniz. Karadeniz kıyısındaki kent, 80 metrelik rakıma sahip olduğundan ve düz olmasından dolayı yürüyerek gezilebilir. Şehir merkezi ve sahil kıyısı dışına çıkmak isterseniz troleybüs, otobüs ve taksiyi tercih edebilirsiniz.

Varna Belediyesi'nin yolcu taşımacılığı politikası sayesinde toplu taşıma araçlarıyla bir noktadan diğer bir noktaya kolaylıkla gidebilirsiniz. Bulgaristan'ın turizm ve liman kenti Varna'da 40'tan fazla otobüs hattı bulunmaktadır. Varna'da toplu ulaşımı kullanmak için 1 Bulgar levası (BGN) ödeme yapmak gerekmektedir. Şehrin hemen hemen her noktasına belediye otobüsleri ile ulaşılabilmektedir. Biletler, otobüs içerisindeki şoförden alınabilmektedir, bazen de şoför otobüsün içinde dolaşarak ücretleri toplamaktadır. Bulgaristan'ın en çok tercih edilen turistik noktalarından biri olan Varna'daki toplu ulaşımdaki bagaj için ücret alınması dikkati çekmektedir. Büyük bagajlar için yolculuk başına 1 Bulgar levası ekstra ücret ödemeniz gerekmektedir. Zaman çizelgeleri, güzergâhlar ve istasyonlar https://www.eway.bg/en/cities/varna web sitesinde mevcuttur.

Bulgaristan'ın deniz kenti Varna'nın keyfine bisiklet sürerek varabilirsiniz. Varna Sea Garden ve sahil şeridinde bisikleti çok rahatlıkla kullanabilirsiniz. Varna'nın birçok noktasında bisiklet kiralama dükkânları bulunmaktadır. Bunun dışında özellikle günün ilk saatlerinde toplu bisiklet turları düzenlenmektedir. Gün içinde düzenlenen turlar ile ilgili bilgileri otel resepsiyonundan veya bisiklet kiralama dükkânından edinebilirsiniz.

Varna'ya ulaştığınız ilk nokta havalimanından başlayarak ve istediğiniz her zaman taksiye ulaşmanız mümkündür. Taksiyi kullanırken taksi şirketlerine dikkat edilmesi gerekmektedir aksi takdirde normal ücretin 10 katı daha fazla ödeme yapmanız gerekebilir. Varna'da taksilerin kilometre fiyatları şirketlere göre ve bölgelere göre değişmektedir. Genelde kilometre fiyatı 0,79 Bulgar levasıdır. Güvenebileceğiniz şirket olarak bunları tercih edebilirsiniz: OK Trans (Tamam Транс), Varna (Варна), Evro (Евро), Zafer (Триумф Такси), Alfa Taksi (Алфа такси). Bunun yanında her zaman gideceğiniz yer ve ücret ile ilgili taksi sürücüsü ile önceden konuşup anlaşmaya çalışınız.

Varna Mutfağı

slider-fbgf-1-opt.jpg

Bulgar mutfağı, Türk mutfağının da katkısıyla Avrupa'da lezzetli yemeklerin bulunduğu mutfaklardan birisidir. Osmanlı İmparatorluğu’ndan gelen lezzet mirasının etkisiyle, Bulgaristan mutfağında yöresel sebzeler ve otlar uyumlu bir şekilde harmanlanır ve geleneksel pişirme teknikleri tercih edilir. Etler ve sebzeler burada tam pişirilerek servis edilmektedir.

Geleneksel Bulgar mutfağının örnek tabaklarından eksilmeyen ve istisnasız her yemek çeşidiyle tüketilen domates, salatalık, soğan ve yağlı peynirden ortaya çıkan salata, bizim çoban salatasının benzerinin biraz daha iri doğranmış reçetesidir. Bulgarlar her zaman salata tabağıyla yemeğe başlamaktadırlar daha sonra salataya yerel üzüm ya da erikten yapılmış rakia eşlik etmektedir. Yaz aylarında rakia yerine mastika da tüketilmektedir.

Bulgar mutfağı, Türk mutfağı gibi mevsimsel sebzelerden etkilenmiştir, mevsime göre sebze yemekleri değişse de et her mevsim ve her öğün de büyük ilgi görmektedir. Beyaz ve kırmızı etin yanında balık da özellikle Varna gibi Karadeniz kıyısındaki şehirlerde tüketilmektedir. Karadeniz'deki pek çok deniz ürününü Varna mutfağında bulabilirsiniz. Büyük balıkların yanında hamsi de hem Bulgarlar hem de Romanya ve Türkiye gibi çevre ülkelerden gelenler tarafından bolca tüketilmektedir. Varna'da ne yenir derken Bulgar mutfağının Türk mutfağı ile benzerliği turistleri rahatlatmaktadır.

Varna'da da bulabileceğiniz Bulgar mutfağının vazgeçilmesi bazı salatalar ve içindekiler şunlardır: Shopska salatasında doğranmış domates, salatalık, rendelenmiş sirene (tuzlu koyun veya inek peyniri) ve maydanoz vardır. Chushki salatasında ise taze kavrulmuş biber, yağsız marine edilmiş sarımsak ve bol maydanoz bulunmaktadır. Kyopoulu salatasında da patlıcanlar bütünüyle kavrulur. Kavrulmuş ve derili biber, bolca taze sarımsak maydanoz, biraz yağ ve et ile harmanlanır. Turshiya Türk mutfağındaki turşu ile aynı lezzeti sunmaktadır. Başlangıç ve ana yemekleri de Osmanlı İmparatorluğu'nun uzun yıllar süren etkisini göstermektedir. Chushki burek, Podlucheni tikvichki, Sirene po shopski, mish mash, surmi ve pulneni chushki en meşhur yemekler olarak öne çıkmaktadır.

Varna’da Gece Hayatı

Dollarphotoclub_1398415-hearing-protection.jpg

Varna'da özellikle yaz turizmine bağlı olarak gece hayatı şekillenmektedir. Yaz sezonunda gece kulüpleri ve barlar hareketlenmektedir. Kış mevsimi tatil sezonu olmadığından Varnalıların gittiği birkaç bar ve gece kulübü dışında açık bir yer pek bulamazsınız. Yüksek sezon yani yaz sezonunda ise kalabalıktan içeriye girmekte zorlanacağınız barlar ve gece kulüpleri bulacaksınız. Şehirde pek çok gece kulübü ve bar bulunmaktadır.

Gece kulüplerinin en önemlileri olarak Cubo, Graffiti Cafe, Bonkers Disco, Club Horizont, Punta Cana, Cocktail Bar Cheers, Cuban Bar, The Cocktails, Menthol, Planet Bar de Luxe sıralanmaktadır. Yaz sezonunda gece kulüpleri çoğunlukla sabah 8’de açıp, sabaha karşı 4’te kapatmaktadırlar. Elektronik müzik sevenler, Club Horizont müzikleri ve atmosferi ile ilginizi çekebilir.

Varna'daki diğer bar ve gece kulüpleri şunlardır: Joker's Club, Jack Daniels Bar, Nargile House Bar, Bar Egoist, Club El Gordo, Club Menthol, Bar Brand, Club Opium, Blues Bar. Eğer HipHop, RnB, drum&bass, house, retro, rock müzik ile eğlenmek istiyorsanız Club Gordo kaliteli müziğiyle doğru tercih olabilir.

Oldukça hareketli gecelerde hem yerel şarkıcıların parçalarını hem de uluslararası hit müzikleri dinleyebilirsiniz. Bunun dışında yaz boyunca dünyaca ünlü DJ'ler de Varna'da performans göstermektedir.

Varna Festivalleri

Varna Festivalleri

Yerel bir kültürün alışkanlıklarının deneyimlenmesi için geleneksel festivallerine katılmaktan daha iyi bir yol mu var? Eğer Bulgaristan'a gidecekseniz, ülkeyi bir yerel gibi keşfetmek isterseniz festivallerine kesinlikle katılın. Karadeniz kıyısındaki bu tatil kentinde insanlar yılın her vakti festivaller ve kutlamalar ile eğleniyorlar.

14. Varna Avrupa Müzik Festivali:

14. Varna Avrupa Müzik Festivali 10 Mart 2018 ila 12 Nisan 2018 tarihleri arasında gerçekleşecektir. Müzik festivali "Cantus Firmus" ortaklığında 2004 yılında "Elite Music" ajansı tarafından ilk kez düzenlendi. Programında senfonik konserler ve resitaller bulunmaktadır.

8. Uluslararası Sofya Film Festivali Varna Ayağı:

16 Mart 2018 ila 25 Mart 2018 tarihleri arasında düzenlenecek 8. Uluslararası Sofya Film Festivali Varna Ayağı kapsamında "Tony Erdmann", "Franz", "Bilinmeyen Kız", "Ben, Daniel Blake", "Altamira", "Tatlı Rüyalar" gibi Avrupa'nın en iyi örneklerinden seçkin 17 film Varna izleyicisi ile buluşacak.

Varna’da Alışveriş

Varna’da Alışveriş

Varna’da hem yerel açık hava pazarları hem de diğer pek çok şehirde bulunan kapalı alışveriş merkezleri bulabilirsiniz.

Bulgaristan'ın Varna kentindeki büyük alışveriş merkezi şunlardır: Grand Mall, Pfohe Alışveriş Merkezi, Central Plaza, Varna Alışveriş Merkezi, Varna Towers.

Ayrıca, bazıları Türkiye'de de bulunan gros market zincirleri de bulunmaktadır, Metro, Kaufland, Carrefour gibi... Yukarıda bahsedilen gıda zincirleri ve alışveriş merkezlerinde iken kendinizi Varna'da değil de Türkiye'deki veya Avrupa'daki herhangi bir alışveriş merkezindeymiş gibi hissedebilirsiniz. Eğer Varna kentinin renklerini ve çeşitliğini daha fazla hissetmek isterseniz şehir merkezinde bulunan sağlı sollu sıralanmış butikler ve hediyelik eşya dükkânlarını gezebilirsiniz. Bunun dışında bu sokaklarda açılmış küçük tezgâhlarda satılan turistik şeyler bulabilirsiniz.

Varna'da alışverişin keyfini çıkarmak için ortalama toplan 2 saatinizi ayırmanız yeterlidir. Varna'daki alışveriş turunuza kesinlikle merkezdeki pazardan başlamalısınız. Pazar, Varna'nın en büyük sokağı D-r Piskiuliev'de konumlanmaktadır. Yılın her günü burada bölgeye ait sebze ve meyveler satılmaktadır. Bunun dışında etraftaki birkaç dükkânda da kuyumcular ve Karadeniz'in taze balıklarını satan balıkçılar bulabilirsiniz.

Özellike giyim konusunda Bulgaristan ve Varna'ya özgü bir şeyler arayanlar için Blaga Blagoeva doğru bir adres olacaktır. Buradaki giysiler Bulgaristan'ın ünlü moda tasarımcıları tarafından tasarlanmıştır.

Varna Saat Farkı

Bulgaristan, yaz saati uygulamasında Türkiye ile aynı zaman dilimindedir, yeni düzenlemeyle kış saati uygulamasında 1 saat geridedir.

Varna Para Birimi

Bulgaristan’ın resmi para birimi Bulgaristan levasıdır ve sembolü BGN ve Lev'dir. 1 Bulgar levası yaklaşık olarak 2,39 Türk lirasıdır.

Varna'nın Resmi Dili

Varna'da resmi olarak Bulgarca kabul edilmektedir. Resmi dil Bulgarcanın yanında özellikle Varna'nın da içinde olduğu Bulgaristan'ın doğusunda oldukça yaygın olarak Türkçe kullanılmaktadır. Bulgarca Slav dil ailesi içerisindedir ve Rusça, Sırpça ve Makedonca gibi Kiril alfabesini kullanmaktadır. Varna'nın turistik bir kent olmasından dolayı Latin alfabesi de yaygın olarak kullanılmaktadır.

Varna Dış Temsilcilikleri

Varna, Burgaz Başkonsolosluğu’nun görev alanı içindedir.

T.C. Burgaz Başkonsolosluğu

Telefon: +359 56 821 700

E-posta: consulate.burgas@mfa.gov.tr

Adres: Boulevard Demokratsia, No.38, 8000

İnternet sitesi: http://burgaz.bk.mfa.gov.tr/

Uyarı: Türk Büyükelçiliğinin sitesindeki resmi tatiller listesinde bulunan bazı tatil günlerinin sadece Türkiye’ye ait olduğu ve o günlerde sadece Büyükelçiliğin kapalı olacağı unutulmamalıdır.

Varna Resmi Tatiller

1 Ocak: Yeni Yıl

3 Mart: Bulgaristan Kurtuluş Günü

5 Mart: Bulgaristan Kurtuluş Günü Tatili

6 Nisan: Kutsal Cuma

7 Nisan: Paskalya

8 Nisan: Paskalya (2. Gün)

9 Nisan: Paskalya (3. Gün)

1 Mayıs: İşçi Bayramı

6 Mayıs: Aziz George Günü (Ordu Günü)

7 Mayıs: Aziz George Günü Tatili

24 Mayıs: Aziz Cyril ve Aziz Methodius Günü (Eğitim ve Kültür Günü)

6 Eylül: Bulgaristan Birleşme Günü

22 Eylül: Bulgaristan Bağımsızlık Günü

24 Eylül: Bulgaristan Bağımsızlık Günü Tatili

24 Aralık: Noel Arifesi

25 Aralık: Noel

26 Aralık: Noel (2. Gün)

*Yukarıdaki tatiller 2018 takvimine ait olup yıllara göre değişmektedir.

Varna İçin Faydalı Bilgiler

İtfaiye: 160

Polis: 166

Ambulans: 150