Varna Hakkında Bilinmesi Gerekenler

varna-city.jpg

Sofya ve Plovdiv'den sonra Bulgaristan'ın üçüncü büyük kenti olan Varna, Bulgaristan'ın deniz başkenti olarak da adlandırılmaktadır. Varna, turizm, ekonomi, eğitim, deniz ticareti ve deniz kuvvetleri merkezi olarak öne çıkmaktadır. Varna özellikle ilkbahar ve yaz mevsiminde ziyaret edilmesi gereken Bulgaristan şehirleri arasındadır. Bulgaristan'a gidecekseniz, ülkeyi bir yerel gibi deneyimlemek isterseniz festivallerini kaçırmayınız. Varna kentinin renklerini ve çeşitliğini daha fazla hissetmek isterseniz şehir merkezinde bulunan sağlı sollu sıralanmış butikler ve hediyelik eşya mağazalarını gezebilirsiniz. Karadeniz kıyısındaki Varna'da yaz sezonunda gece kulüpleri ve barlar canlanmaktadır. Şehirde pek çok gece kulübü ve bar bulunmaktadır. Bulgar mutfağı, Türk mutfağının da katkısıyla Avrupa'da lezzetli yemeklerin bulunduğu mutfaklardan birisidir. Osmanlı'dan gelen tatların etkisiyle, Bulgaristan mutfağı lezzetli yemek ve tatlılar sunmaktadır. Bulgaristan mutfağından çıkan lezzetler Türk insanın damak tadına da hitap etmektedir.

Varna'da dört farklı mevsim kendi özelliklerini hissettirmektedir. Yaz turizminin Bulgaristan'daki merkezi Varna için yaz mayıs başında başlıyor ve ekim ayının başlarına kadar sürmektedir. Kıyı kenti Varna'ya Avrupa kentlerinden ve Türkiye'den uçak seferleri gerçekleştirilmektedir. İstanbul ile Varna arasındaki uçak yolculuk süresi ortalama 1 saat sürmektedir. İki yıldız ile beş yıldız arasında değişen pek çok otel seçeneği sunan Varna, 20 kilometre uzunluğundaki sahil boyunca bütçenize uygun otelleri değerlendirebilirsiniz.

Tanıtım Videosu:

Devamını Oku

Varna ile İlgili

Editörün Kaleminden

Varna Nerededir?

Varna, Türkiye'nin komşusu Bulgaristan'ın kuzeydoğusunda yani Karadeniz kıyısında yer almaktadır. Karadeniz'e sınırı bulunan 5 ülkeden biri olan Bulgaristan'ın en önemli liman kenti Varna'nın deniz seviyesinden en yüksek yeri yaklaşık 80 metre yüksekliktedir. Yüzölçümü 238 kilometrekarelik bir alanı kaplar. Kent, Varna Gölü, Karadeniz, kuzeyde kalkerli Franga Yaylası, güneyde Avren Yaylası ile çevrilmiştir.

Varna'ya Nasıl Gidilir?

Varna-airport.jpg

Bulgaristan'ın Karadeniz kenti Varna'da yer alan Varna Havalimanı (Varna Airport) uluslararası bir havalimanıdır ve IATA havacılık kodu VAR'dır. Varna'ya Avrupa'nın başlıca kentlerinden ve Türkiye'den seferler yapılmaktadır. Türkiye’den de İstanbul'dan Varna'ya doğrudan uçak seferleri bulunmaktadır. Varna'ya uçak seferleri Atatürk Havalimanı'ndan gerçekleştirilmektedir. Haftanın belli günleri düzenli olarak Varna'ya uçuşlar gerçekleştirilmektedir. İstanbul ila Varna arasındaki yaklaşık 262 kilometrelik uçuş mesafesi ortalama 1 saatlik sürede kat edilmektedir.

Bulgaristan ulusal hava yolu şirketi Bulgaria Air; Amsterdam, Berlin, Köln/Bonn, Dublin, Londra, Madrid, Milan, Sofya, Viyana'ya uçuşlar gerçekleştirmektedir. Avrupa'dan Saraybosna'ya gerçekleştirilen uçuşların şehirleri ve havayolları ise şöyle: Air Via (Berlin, Frankfurt), Tyrolean Airways (Viyana), Thomsonfly (East Midlands, Londra-Gatwick, Manchester), Norwegian Air Shuttle (Oslo), Ural Airlines (Nizhny Novgorod, Samara, Yekaterinburg), Wizz Air (Londra Luton, Eindhoven, Tel Aviv), Vim Airlines (Moskova).

Varna Tren Garı, şehir merkezi ve kruvaziyer terminaline yürüme mesafesindedir. Tren istasyonunun havaalanına, otobüs istasyonlarına ve tatil bölgelerine otobüs ve taksi bağlantısı bulunmaktadır. Varna'nın yıl boyunca sadece bir tane uluslararası tren seferi bulunmaktadır. Kiev ile Varna arasında günlük tren seferleri yapılmaktadır. Bunun dışında özellikle çevre ülkelerin başkentlerinden yaz aylarında Varna'ya tren seferleri düzenlenmektedir.

Karayolu ile Sofya, Rousse, Köstence, Cherno ve İstanbul'dan da Varna'ya ulaşılabilmektedir. Karayolu tercihini otobüs firmaları ve şahsi araç ile değerlendirebilirsiniz. Otobüs seferleri için detaylı bilgiyi linkte bulabilirsiniz: http://www.autogaravn.com/

Varna, Bulgaristan'ın tek turistik gemi limanına ev sahipliği yapmaktadır. Varna'dan Ukrayna, Gürcistan ve Türkiye'ye yolcu gemi seferleri gerçekleştirilmektedir. Rotalar, tarihler ve fiyatlar sabit değildir, sürekli değişmektedir. Seferler genellikle yaz aylarında yoğun ve diğer aylarda ise seyrek düzenlenmektedir.

Varna'ya Ne Zaman Gidilir?

beach-2777384_960_720.jpg

Varna, denizin ve karasal iklimin etkisi altındadır. Nemli bir subtropikal yani tropikal iklimden biraz daha serin olan iklime sahip kent, yazları ılık veya sıcak ve kışları da çok soğuk olmaktadır. Genel olarak dört farklı mevsim kendisini hissettirdiği Varna için yaz mayıs başında başlıyor ve ekim ayının başlarına kadar sürüyor. Uzun süren yaz sıcaklığı ve Karadeniz'deki plajları ve sahili nedeniyle turistler Varna'yı yaz aylarında tercih etmektedirler.

Bulgaristan'ın Karadeniz'e açılan kapısı Varna'da yaz aylarında sıcaklıklar genellikle gece 18-21°C derece arasında ve gün içinde de 25-35°C derece arasında değişmektedir. Karadeniz'den genel havanın da etkisinde kalan şehrin yaz aylarında deniz suyu sıcaklığı genellikle 23-27 °C derece civarında seyretmektedir.

Varna'da kış kendisini kasım ayındaki soğuklar ile hissettirmektedir. Aralık, ocak ve şubat aylarında hava sıcaklığı eksi 2-3 °C derece kadar inmektedir. Ancak normal olarak kış aylarında eksiye kadar inen hava sıcaklığı birkaç gün sürmektedir. Kışın sıcaklıklar gece boyunca yaklaşık 0°C derece ve gün boyunca 5-10°C derece arasında değişmektedir. Kar yağışı genellikle aralık, ocak, şubat aylarında olsa da nadiren de mart ayında görülmektedir. Karadeniz kenti Varna'ya kar, kışın sadece birkaç kere yağmaktadır ve yağan bu kar da çabucak erimektedir.

Varna'nın mevsimsel verileri göz önüne alındığında Varna'da şu anda kadar kaydedilen en yüksek sıcaklık, 41°C derece, en düşük sıcaklık ise eksi 19°C derecedir.

Varna’da Nerede Kalınır?

Bulgaristan’ın liman kenti Varna, ülkenin keyifli tatil destinasyonlarının başında geliyor. Yaz sezonu dışında sakin ve mütevazı bir şehir olan Varna’da yaz sezonuyla birlikte doğa kendine gelirken sokaklar hareketlenip nüfus da en az 5 katına çıkıyor.

Tarihî detayların güncel hayatla birleştiği şehir, kıyısında konumlu olduğu Karadeniz’in harika denizi ve muhteşem kumsallarıyla birleştiğinde tatil için de son derece elverişli bir ortam oluşuyor. Hem deniz hem de kültür gezilerini seven, tatilinde ikisine de ortam bulmak isteyen, Türkiye’ye yakın ve bütçeleri zorlamayan tatil arayışında olan konuklar için öncelikli tercih edilen destinasyonlardan biri oluyor Varna.

İpucu: Otellerde seyahatinizden iki veya üç ay öncesinde rezervasyon yaparsanız çok daha uygun fiyatlara yer bulabilirsiniz. Ayrıca Varna otel fırsatlarını buradan görebilirsiniz.

Varna’da Nerede Kalınır - Varna’nın Bölgeleri

Varna tatiliniz sırasında şehrin sahil şeridi boyunca rastlanan keyifli plajlarda deniz ve güneşin tadını çıkarabilirsiniz. Tesis ve plaj dışında kalan zamanlarınızda şehirde bulunan müzeler, park ve bahçeler ile tarihî ve kültürel merkezleri görüp alışveriş merkezlerini ve şehrin popüler caddelerini gezebilirsiniz. Özellikle çocuklu ailelerin keyifle gezdiği Sea Garden, Festa Dolphinarium ve Varna Hayvanat Bahçesi son derece eğlenceli mekânlar. Gezilecek yerler arasında öne çıkan Denizcilik Müzesi, Taş Orman, Euxinograd Sarayı, Retro Müzesi, Arkeoloji Müzesi, Aladzha Manastırı, Varna Katedrali ve Roma hamamları da Varna tatiliniz sırasında görebileceğiniz kültürel ve tarihî merkezler arasında yer alıyor.

Şehirde konaklama için önereceğimiz bölgelerin ilki şehir merkezi. Şehrin hem turistik hem merkezî noktalarıyla öne çıkan bölgesi. İkinci bölgemiz Central Beach, plaj kulüpleri ve eğlenceli mekânlarıyla çocuklu ailelerin favorisi. Sonraki bölgemiz olan Sea Garden konukların yoğun ilgi gösterdikleri keyifli bir tatil destinasyonu. Botanik Bahçesi’ne ev sahibi olan Aziz Konstantin ve Elena bölgesi yüksek standartlı tesisleriyle öne çıkıyor. Şehrin en popüler yazlık mevkisi ve listemizdeki son bölgemiz olan Altın Kumlar, konukların şehirde eğlenceli bir tatil için en çok tercih ettikleri bölgeler arasında ilk sırada yer alıyor.  

 

Ülkemizden Varna’ya düzenlenen direkt uçak seferleri, şehre ulaşmak için en kolay seçenek. Özellikle İstanbul’dan çıkışlı olup Varna Havalimanı’na gerçekleştirilen uçuşlar, fiyatları ve sağladıkları kolaylık nedeniyle yolcuların en çok tercih ettikleri ulaşım yöntemi oluyor. Bunun dışında otomobil ve otobüs kullanarak kara yolu, turist gemileriyle de deniz yolu vasıtasıyla şehre ulaşabilirsiniz.

Şehir içinde ulaşım genellikle otobüs, troleybüs ve taksilerle sağlanıyor. Yaygın bir hat ile servis veren otobüs hatları, turistlerin de yoğun olarak tercih ettikleri ulaşım çözümleri arasında bulunuyor. Bunun yanı sıra bisiklet ve otomobil kiralayabilir, taksilerden hizmet alabilirsiniz.

Şehir Merkezi Bölgesindeki Varna Otelleri

Varna’nın hem turistik noktalarına hem de şehir merkezine yakın konaklama imkânı sunan bölge, turistler tarafından yoğun ilgi görüyor. Meryem Ana’nın Göğe Kabul Katedrali adıyla da bilinen Varna Katedrali, Kolhozen Pazarı, Arkeoloji Müzesi, Musale Meydanı gibi merkezi ve simgesel noktalara yakın konumuyla öne çıkan merkez, Varna Limanı ve Varna plaj bölgesini de içeren bir konumu tanımlıyor. Merkez otelleri arasından seçtiğimiz en iyi tesisleri aşağıdaki listemizde görebilirsiniz.

 • Golden Tulip Varna
  Özellikler:
  4 yıldızlı, ücretsiz Wi-Fi, otopark, kahvaltı, sigara içilmeyen oda, spor merkezi
  Konum: 3A Hristo Botev Blvd.
  Fiyat: Geceliği 62 € - 76 € arasında (Standart oda için ortalama fiyatlar temel alınmıştır.)
  Detaylı bilgi için tıklayın.


  Golden Tulip Varna

 • Aqua Hotel
  Özellikler:
  4 yıldızlı, ücretsiz Wi-Fi, otopark, kahvaltı, sigara içilmeyen oda, SPA, spor merkezi, havaalanı hizmeti
  Konum: 12 Devnya St.
  Fiyat: Geceliği 39 € - 45 € arasında (Standart oda için ortalama fiyatlar temel alınmıştır.)
  Detaylı bilgi için tıklayın.

 • Dionis Hotel
  Özellikler: 3 yıldızlı, ücretsiz Wi-Fi, ücretsiz otopark, sigara içilmeyen oda, havaalanı hizmeti
  Konum: 13 Buzludzha St.
  Fiyat: Geceliği 36 € - 40 € arasında (Standart oda için ortalama fiyatlar temel alınmıştır.)
  Detaylı bilgi için tıklayın.

 • Hotel Elegance
  Özellikler: 3 yıldızlı, ücretsiz Wi-Fi, kahvaltı, sigara içilmeyen oda, aile odası, havaalanı, hizmeti
  Konum: 24 Gabrovo Str
  Fiyat: Geceliği 40 € - 45 € arasında (Standart oda için ortalama fiyatlar temel alınmıştır.)
  Detaylı bilgi için tıklayın.

 • Art Hotel
  Özellikler:
  2 yıldızlı, ücretsiz Wi-Fi, ücretsiz otopark, kahvaltı, sigara içilmeyen oda, havaalanı hizmeti
  Konum: 59, Preslav Str.
  Fiyat: Geceliği 39 € - 46 € arasında (Standart oda için ortalama fiyatlar temel alınmıştır.)
  Detaylı bilgi için tıklayın.


  Art Hotel

Central Beach Bölgesindeki Varna Otelleri

Varna Yat Limanı’na yakın konumdaki Central Beach bölgesi, şehrin plaj kulüpleri bölgesi olarak da biliniyor. Özellikle plajları ile öne çıkan bölge tarihî Roma hamamlarının kalıntılarına da yakın konumda. Meşhur havuz kompleksi Primorski, Akvaryum, Bulgaristan Deniz Müzesi, Varna Gözlem Evi ve Planetaryum’a yakın konumuyla çocuklu ailelerden de ilgi gören bölgenin en iyi tesislerini aşağıdaki listemizde görebilirsiniz. 

 • Panorama Hotel
  Özellikler: 4 yıldızlı, ücretsiz Wi-Fi, otopark, kahvaltı, sigara içilmeyen oda, spor merkezi, havaalanı hizmeti
  Konum: 31, Primorski blvd.
  Fiyat: Geceliği 84 € - 88 € arasında (Standart oda için ortalama fiyatlar temel alınmıştır.)
  Detaylı bilgi için tıklayın.


  Panorama Hotel

 • Art Deco Hotel Odessos
  Özellikler:
  3 yıldızlı, ücretsiz Wi-Fi, otopark, kahvaltı, sigara içilmeyen oda, havaalanı hizmeti
  Konum: Blvd. Slivnitsa 1
  Fiyat: Geceliği 37 € - 42 € arasında (Standart oda için ortalama fiyatlar temel alınmıştır.)
  Detaylı bilgi için tıklayın.

 • Hugo Hotel (former BW Prima Hotel)
  Özellikler: 3 yıldızlı, ücretsiz Wi-Fi, kahvaltı, sigara içilmeyen oda, aile odası, havaalanı hizmeti, evcil hayvan girebilir
  Konum: 5, Tzar Samuil Str.
  Fiyat: Geceliği 54 € - 60 € arasında (Standart oda için ortalama fiyatlar temel alınmıştır.)
  Detaylı bilgi için tıklayın.

 • Hotel Acropolis
  Özellikler: Ücretsiz Wi-Fi, kahvaltı, oda servisi, bar
  Konum: 13, str Ivan Shishman
  Fiyat: Geceliği 39 € - 49 € arasında (Standart oda için ortalama fiyatlar temel alınmıştır.)
  Detaylı bilgi için tıklayın.

 • Family Hotel Belle Epoque Beach
  Özellikler:
  Ücretsiz Wi-Fi, ücretsiz otopark, kahvaltı, sigara içilmeyen oda, havaalanı hizmeti
  Konum: 43 Primorski Blvd.
  Fiyat: Geceliği 48 € - 58 € arasında (Standart oda için ortalama fiyatlar temel alınmıştır.)
  Detaylı bilgi için tıklayın.


  Family Hotel Belle Epoque Beach

Sea Garden Bölgesindeki Varna Otelleri

Deniz Parkı civarındaki bölge son derece keyifli bir peyzaj ile konuklarına güzel bir atmosfer sunuyor. Dolphinarium, Planetaryum ve Hayvanat Bahçesi’ne yakın olan bölge aynı zamanda Bunite ve Treta Buna plajlarına da kolay ulaşım imkânı sağlıyor. Bölgenin en iyilerinden seçtiğimiz otelleri görmeden rezervasyon yapmamanızı öneriyoruz.

 • Hotel Duchess
  Özellikler:
  Ücretsiz Wi-Fi, ücretsiz otopark, kahvaltı, aile odası
  Konum: Saltanat 64
  Fiyat: Geceliği 40 € - 43 € arasında (Standart oda için ortalama fiyatlar temel alınmıştır.)
  Detaylı bilgi için tıklayın.


  Hotel Duchess

 • Classic Hotel
  Özellikler: Ücretsiz Wi-Fi, otopark, sigara içilmeyen oda, evcil hayvan girebilir
  Konum: Marine Park-Dolphinarium area
  Fiyat: Geceliği 46 € - 50 € arasında (Standart oda için ortalama fiyatlar temel alınmıştır.)
  Detaylı bilgi için tıklayın.

 • Horizont Complex
  Özellikler:
  Ücretsiz Wi-Fi, ücretsiz otopark, sigara içilmeyen oda, aile odası
  Konum: Primorski Park
  Fiyat: Geceliği 88 € - 93 € arasında (Standart oda için ortalama fiyatlar temel alınmıştır.)
  Detaylı bilgi için tıklayın.

 • Complex Maxim
  Özellikler:
  Ücretsiz Wi-Fi, ücretsiz otopark, kahvaltı, aile odası, havuz
  Konum: mestnost Saltanat 37
  Fiyat: Geceliği 35 € - 40 € arasında (Standart oda için ortalama fiyatlar temel alınmıştır.)
  Detaylı bilgi için tıklayın.

 • Vila Saltanat 41
  Özellikler:
  Ücretsiz Wi-Fi, ücretsiz otopark, sigara içilmeyen oda, havuz
  Konum: Area Saltanat 41
  Fiyat: Geceliği 33 € - 35 € arasında (Standart oda için ortalama fiyatlar temel alınmıştır.)
  Detaylı bilgi için tıklayın.


  Vila Saltanat 41

Aziz Konstantin ve Elena Bölgesindeki Varna Otelleri

Aziz Konstantin ve Elena bölgesi şehirdeki Botanik Bahçesi’ne yakın bir mevki olup genellikle 4 ve 5 yıldızlı, kaliteli tesisleriyle konukların yoğun ilgisini çekiyor. Aquahouse Kaplıcaları ve plajına da kolay ulaşım imkânı olan bölge, şehrin çok talep gören noktaları arasında yer alıyor. Listemizde yer alan tesisleri inceleyerek bölgenin en iyilerine birkaç adımla kolayca rezervasyon yapabilirsiniz. 

 • Astor Garden Hotel
  Özellikler: 5 yıldızlı, ücretsiz Wi-Fi, ücretsiz otopark, kahvaltı, sigara içilmeyen oda, havuz, SPA, spor merkezi
  Konum: Aziz Konstantin ve Elena
  Fiyat: Geceliği 94 € - 99 € arasında (Standart oda için ortalama fiyatlar temel alınmıştır.)
  Detaylı bilgi için tıklayın.


  Astor Garden Hotel

 • Estreya Residence Hotel and SPA
  Özellikler:
  4 yıldızlı, ücretsiz Wi-Fi, otopark, kahvaltı, sigara içilmeyen oda, havuz, SPA, havaalanı hizmeti
  Konum: Aziz Konstantin ve Elena
  Fiyat: Geceliği 45 € - 58 € arasında (Standart oda için ortalama fiyatlar temel alınmıştır.)
  Detaylı bilgi için tıklayın.

 • Romance Splendid and SPA Hote
  Özellikler:
  4 yıldızlı, ücretsiz Wi-Fi, ücretsiz otopark, kahvaltı, sigara içilmeyen oda, havuz, SPA, havaalanı hizmeti
  Konum: Aziz Konstantin ve Elena
  Fiyat: Geceliği 71 € - 91 € arasında (Standart oda için ortalama fiyatlar temel alınmıştır.)
  Detaylı bilgi için tıklayın.

 • Russalka Hotel
  Özellikler:
  Ücretsiz Wi-Fi, ücretsiz otopark, kahvaltı, sigara içilmeyen oda
  Konum: Aziz Konstantin ve Elena
  Fiyat: Geceliği 20 € - 26 € arasında (Standart oda için ortalama fiyatlar temel alınmıştır.)
  Detaylı bilgi için tıklayın.

 • Hotel Sveta Elena
  Özellikler:
  4 yıldızlı, ücretsiz Wi-Fi, otopark, kahvaltı, sigara içilmeyen oda, havuz, spor merkezi, havaalanı hizmeti
  Konum: Aziz Konstantin ve Elena
  Fiyat: Geceliği 39 € - 69 € arasında (Standart oda için ortalama fiyatlar temel alınmıştır.)
  Detaylı bilgi için tıklayın.


  Hotel Sveta Elena

Altın Kumlar Bölgesindeki Varna Otelleri

Şehrin en popüler tatil mevkilerinden biri olan Golden Sands Plajı ve civarı, her yıl yoğun bir turist akınına uğruyor. Party Caddesi, Auapolis, Riviera plajları ve Golden Sands Yat Limanı’na yakın konumuyla Altın Kumlar; turistlerin konaklamak için tercih ettikleri yüksek puanlı bölgelerin başında geliyor. Alışveriş, eğlence ve yeme içme mekânlarına da yakın bu bölgenin en iyi tesisleri hemen aşağıda yer alıyor.

 • Hotel Admiral
  Özellikler: 5 yıldızlı, ücretsiz Wi-Fi, otopark, kahvaltı, sigara içilmeyen oda, havuz, spor merkezi, oda servisi
  Konum: Golden Sands
  Fiyat: Geceliği 77 € - 101 € arasında (Standart oda için ortalama fiyatlar temel alınmıştır.)
  Detaylı bilgi için tıklayın.


  Hotel Admiral

 • Joya Park Hotel
  Özellikler:
  4 yıldızlı, ücretsiz Wi-Fi, otopark, kahvaltı, sigara içilmeyen oda, havuz, spor merkezi, havaalanı hizmeti
  Konum: Golden Sands
  Fiyat: Geceliği 34 € - 45 € arasında (Standart oda için ortalama fiyatlar temel alınmıştır.)
  Detaylı bilgi için tıklayın.

 • Smartline Arena Mar Hotel and SPA
  Özellikler:
  4 yıldızlı, Wi-Fi, otopark, kahvaltı, havuz, SPA, spor merkezi, havaalanı hizmeti
  Konum: Golden Sands
  Fiyat: Geceliği 45 € - 94 € arasında (Standart oda için ortalama fiyatlar temel alınmıştır.)
  Detaylı bilgi için tıklayın.

 • Grifid Arabella Hotel - Ultra All inclusive
  Özellikler:
  4 yıldızlı, ücretsiz Wi-Fi, otopark, kahvaltı, sigara içilmeyen oda, havuz, SPA, spor merkezi, havaalanı hizmeti
  Konum: Golden Sands
  Fiyat: Geceliği 102 € - 110 € arasında (Standart oda için ortalama fiyatlar temel alınmıştır.)
  Detaylı bilgi için tıklayın.

 • Hotel Pliska
  Özellikler: 3 yıldızlı, ücretsiz Wi-Fi, kahvaltı, sigara içilmeyen oda, havuz, spor merkezi
  Konum: Golden Sands
  Fiyat: Geceliği 50 € - 55 € arasında (Standart oda için ortalama fiyatlar temel alınmıştır.)
  Detaylı bilgi için tıklayın.


  Hotel Pliska


Varna’da bölgelere göre konaklama önerilerimiz bu şekilde, bu rehberde aradığınız oteli bulamadıysanız Varna Otelleri Rehberi'mize bakmanızı da öneriyoruz. Ayrıca tüm Varna otellerini görmek için tıklayın.

Varna Otelleri

Varna Otelleri

Bulgaristan’ın en büyük limanının konumlandığı 1391'den 1878'e kadar Osmanlı yönetiminin egemenliği altında kalan Varna, ülkenin en güzide kentlerinden biridir. Şehrin en önemli gelir kaynaklarını turizm ve limancılık oluşturmaktadır. Ülkenin en büyük ikinci şehri olan Varna, mükemmel Karadeniz kumsalı ve zengin arkeolojik mirasıyla her yıl milyonlarca turisti ağırlamaktadır. Bulgaristan’ın Karadeniz kıyılarında bulunan kentin turizme yön vermesi kenti ülkesindeki diğer şehirlerden ayırmaktadır. 2014 yılında Avrupa Gençlik Başkenti unvanını alan bu dinamik şehir, neolitik çağa kadar uzanan bir yerleşim tohumunun üzerinde yeşermiştir. Sizler de Varna'ya gidecekseniz ve bölgedeki tesisleri merak ediyorsanız Varna otelleri yazımızın devamını okuyabilirsiniz. 

Devamını Oku

Varna Gezilecek Yerler

Varna'da görmeden dönülmemesi gereken en önemli yerleri sizin için derledik. Varna'yı yaklaşık 2-3 gün içinde keşfedebilirsiniz. Sahili, plajları, müzeleri, kiliseleri, park ve hayvanat bahçesi ile ünlü bu şehirde aynı zamanda deniz, kum, güneş tatilinin de keyfini çıkarabilirsiniz. Bu çeşitliliğinden dolayı Varna, Bulgaristan'ın en fazla turist ağırlayan şehri olarak öne çıkmaktadır.

Varna'da Gezilecek Yerler

Bulgaristan'ın tek yolcu gemisi limanı kenti olan Varna özellikle ilkbahar ve yaz mevsiminde ziyaret edilmesi gereken Balkanlar ve Bulgaristan şehirleri arasındadır. Bu sebeple sizin için en turistik 10 noktayı derledik. Sea Garden'dan Varna Katedrali'ne, Aladzha Manastırı'ndan Varna Arkeoloji Müzesi'ne, Retro Müzesi'nden Festa Dolphinarium'a, Euxinograd'tan Varna Hayvanat Bahçesi'ne, Varna Denizcilik Müzesi'nden Stone Forest'a kadar Varna'nın bütün turistik yerlerini yazımızda bulabilirsiniz.

Adını andığımız bu yerlerle ilgili detaylı bilgiler aşağıda mevcuttur.

Devamını Oku

Varna Şehir İçi Ulaşım

 

Bulgaristan'ın turizm kenti Varna'nın sahil şeridinin keyfini yürüyerek çıkarabilirsiniz. Karadeniz kıyısındaki kent, 80 metrelik rakıma sahip olduğundan ve düz olmasından dolayı yürüyerek gezilebilir. Şehir merkezi ve sahil kıyısı dışına çıkmak isterseniz troleybüs, otobüs ve taksiyi tercih edebilirsiniz.

Varna Belediyesi'nin yolcu taşımacılığı politikası sayesinde toplu taşıma araçlarıyla bir noktadan diğer bir noktaya kolaylıkla gidebilirsiniz. Bulgaristan'ın turizm ve liman kenti Varna'da 40'tan fazla otobüs hattı bulunmaktadır. Varna'da toplu ulaşımı kullanmak için 1 Bulgar levası (BGN) ödeme yapmak gerekmektedir. Şehrin hemen hemen her noktasına belediye otobüsleri ile ulaşılabilmektedir. Biletler, otobüs içerisindeki şoförden alınabilmektedir, bazen de şoför otobüsün içinde dolaşarak ücretleri toplamaktadır. Bulgaristan'ın en çok tercih edilen turistik noktalarından biri olan Varna'daki toplu ulaşımdaki bagaj için ücret alınması dikkati çekmektedir. Büyük bagajlar için yolculuk başına 1 Bulgar levası ekstra ücret ödemeniz gerekmektedir. Zaman çizelgeleri, güzergâhlar ve istasyonlar https://www.eway.bg/en/cities/varna web sitesinde mevcuttur.

Bulgaristan'ın deniz kenti Varna'nın keyfine bisiklet sürerek varabilirsiniz. Varna Sea Garden ve sahil şeridinde bisikleti çok rahatlıkla kullanabilirsiniz. Varna'nın birçok noktasında bisiklet kiralama dükkânları bulunmaktadır. Bunun dışında özellikle günün ilk saatlerinde toplu bisiklet turları düzenlenmektedir. Gün içinde düzenlenen turlar ile ilgili bilgileri otel resepsiyonundan veya bisiklet kiralama dükkânından edinebilirsiniz.

Varna'ya ulaştığınız ilk nokta havalimanından başlayarak ve istediğiniz her zaman taksiye ulaşmanız mümkündür. Taksiyi kullanırken taksi şirketlerine dikkat edilmesi gerekmektedir aksi takdirde normal ücretin 10 katı daha fazla ödeme yapmanız gerekebilir. Varna'da taksilerin kilometre fiyatları şirketlere göre ve bölgelere göre değişmektedir. Genelde kilometre fiyatı 0,79 Bulgar levasıdır. Güvenebileceğiniz şirket olarak bunları tercih edebilirsiniz: OK Trans (Tamam Транс), Varna (Варна), Evro (Евро), Zafer (Триумф Такси), Alfa Taksi (Алфа такси). Bunun yanında her zaman gideceğiniz yer ve ücret ile ilgili taksi sürücüsü ile önceden konuşup anlaşmaya çalışınız.

Varna Mutfağı

slider-fbgf-1-opt.jpg

Bulgar mutfağı, Türk mutfağının da katkısıyla Avrupa'da lezzetli yemeklerin bulunduğu mutfaklardan birisidir. Osmanlı İmparatorluğu’ndan gelen lezzet mirasının etkisiyle, Bulgaristan mutfağında yöresel sebzeler ve otlar uyumlu bir şekilde harmanlanır ve geleneksel pişirme teknikleri tercih edilir. Etler ve sebzeler burada tam pişirilerek servis edilmektedir.

Geleneksel Bulgar mutfağının örnek tabaklarından eksilmeyen ve istisnasız her yemek çeşidiyle tüketilen domates, salatalık, soğan ve yağlı peynirden ortaya çıkan salata, bizim çoban salatasının benzerinin biraz daha iri doğranmış reçetesidir. Bulgarlar her zaman salata tabağıyla yemeğe başlamaktadırlar daha sonra salataya yerel üzüm ya da erikten yapılmış rakia eşlik etmektedir. Yaz aylarında rakia yerine mastika da tüketilmektedir.

Bulgar mutfağı, Türk mutfağı gibi mevsimsel sebzelerden etkilenmiştir, mevsime göre sebze yemekleri değişse de et her mevsim ve her öğün de büyük ilgi görmektedir. Beyaz ve kırmızı etin yanında balık da özellikle Varna gibi Karadeniz kıyısındaki şehirlerde tüketilmektedir. Karadeniz'deki pek çok deniz ürününü Varna mutfağında bulabilirsiniz. Büyük balıkların yanında hamsi de hem Bulgarlar hem de Romanya ve Türkiye gibi çevre ülkelerden gelenler tarafından bolca tüketilmektedir. Varna'da ne yenir derken Bulgar mutfağının Türk mutfağı ile benzerliği turistleri rahatlatmaktadır.

Varna'da da bulabileceğiniz Bulgar mutfağının vazgeçilmesi bazı salatalar ve içindekiler şunlardır: Shopska salatasında doğranmış domates, salatalık, rendelenmiş sirene (tuzlu koyun veya inek peyniri) ve maydanoz vardır. Chushki salatasında ise taze kavrulmuş biber, yağsız marine edilmiş sarımsak ve bol maydanoz bulunmaktadır. Kyopoulu salatasında da patlıcanlar bütünüyle kavrulur. Kavrulmuş ve derili biber, bolca taze sarımsak maydanoz, biraz yağ ve et ile harmanlanır. Turshiya Türk mutfağındaki turşu ile aynı lezzeti sunmaktadır. Başlangıç ve ana yemekleri de Osmanlı İmparatorluğu'nun uzun yıllar süren etkisini göstermektedir. Chushki burek, Podlucheni tikvichki, Sirene po shopski, mish mash, surmi ve pulneni chushki en meşhur yemekler olarak öne çıkmaktadır.

Varna’da Alışveriş

Varna’da hem yerel açık hava pazarları hem de diğer pek çok şehirde bulunan kapalı alışveriş merkezleri bulabilirsiniz.

Bulgaristan'ın Varna kentindeki büyük alışveriş merkezi şunlardır: Grand Mall, Pfohe Alışveriş Merkezi, Central Plaza, Varna Alışveriş Merkezi, Varna Towers.

Ayrıca, bazıları Türkiye'de de bulunan gros market zincirleri de bulunmaktadır, Metro, Kaufland, Carrefour gibi... Yukarıda bahsedilen gıda zincirleri ve alışveriş merkezlerinde iken kendinizi Varna'da değil de Türkiye'deki veya Avrupa'daki herhangi bir alışveriş merkezindeymiş gibi hissedebilirsiniz. Eğer Varna kentinin renklerini ve çeşitliğini daha fazla hissetmek isterseniz şehir merkezinde bulunan sağlı sollu sıralanmış butikler ve hediyelik eşya dükkânlarını gezebilirsiniz. Bunun dışında bu sokaklarda açılmış küçük tezgâhlarda satılan turistik şeyler bulabilirsiniz.

Varna'da alışverişin keyfini çıkarmak için ortalama toplan 2 saatinizi ayırmanız yeterlidir. Varna'daki alışveriş turunuza kesinlikle merkezdeki pazardan başlamalısınız. Pazar, Varna'nın en büyük sokağı D-r Piskiuliev'de konumlanmaktadır. Yılın her günü burada bölgeye ait sebze ve meyveler satılmaktadır. Bunun dışında etraftaki birkaç dükkânda da kuyumcular ve Karadeniz'in taze balıklarını satan balıkçılar bulabilirsiniz.

Özellike giyim konusunda Bulgaristan ve Varna'ya özgü bir şeyler arayanlar için Blaga Blagoeva doğru bir adres olacaktır. Buradaki giysiler Bulgaristan'ın ünlü moda tasarımcıları tarafından tasarlanmıştır.

Devamını Oku

Varna’da Gece Hayatı

Dollarphotoclub_1398415-hearing-protection.jpg

Varna'da özellikle yaz turizmine bağlı olarak gece hayatı şekillenmektedir. Yaz sezonunda gece kulüpleri ve barlar hareketlenmektedir. Kış mevsimi tatil sezonu olmadığından Varnalıların gittiği birkaç bar ve gece kulübü dışında açık bir yer pek bulamazsınız. Yüksek sezon yani yaz sezonunda ise kalabalıktan içeriye girmekte zorlanacağınız barlar ve gece kulüpleri bulacaksınız. Şehirde pek çok gece kulübü ve bar bulunmaktadır.

Gece kulüplerinin en önemlileri olarak Cubo, Graffiti Cafe, Bonkers Disco, Club Horizont, Punta Cana, Cocktail Bar Cheers, Cuban Bar, The Cocktails, Menthol, Planet Bar de Luxe sıralanmaktadır. Yaz sezonunda gece kulüpleri çoğunlukla sabah 8’de açıp, sabaha karşı 4’te kapatmaktadırlar. Elektronik müzik sevenler, Club Horizont müzikleri ve atmosferi ile ilginizi çekebilir.

Varna'daki diğer bar ve gece kulüpleri şunlardır: Joker's Club, Jack Daniels Bar, Nargile House Bar, Bar Egoist, Club El Gordo, Club Menthol, Bar Brand, Club Opium, Blues Bar. Eğer HipHop, RnB, drum&bass, house, retro, rock müzik ile eğlenmek istiyorsanız Club Gordo kaliteli müziğiyle doğru tercih olabilir.

Oldukça hareketli gecelerde hem yerel şarkıcıların parçalarını hem de uluslararası hit müzikleri dinleyebilirsiniz. Bunun dışında yaz boyunca dünyaca ünlü DJ'ler de Varna'da performans göstermektedir.

Varna Festivalleri

International_Folk_Festival_Varna_2010_IMG_3292.JPG

Yerel bir kültürün alışkanlıklarının deneyimlenmesi için geleneksel festivallerine katılmaktan daha iyi bir yol mu var? Eğer Bulgaristan'a gidecekseniz, ülkeyi bir yerel gibi keşfetmek isterseniz festivallerine kesinlikle katılın. Karadeniz kıyısındaki bu tatil kentinde insanlar yılın her vakti festivaller ve kutlamalar ile eğleniyorlar.

14. Varna Avrupa Müzik Festivali:

14. Varna Avrupa Müzik Festivali 10 Mart 2018 ila 12 Nisan 2018 tarihleri arasında gerçekleşecektir. Müzik festivali "Cantus Firmus" ortaklığında 2004 yılında "Elite Music" ajansı tarafından ilk kez düzenlendi. Programında senfonik konserler ve resitaller bulunmaktadır.

8. Uluslararası Sofya Film Festivali Varna Ayağı:

16 Mart 2018 ila 25 Mart 2018 tarihleri arasında düzenlenecek 8. Uluslararası Sofya Film Festivali Varna Ayağı kapsamında "Tony Erdmann", "Franz", "Bilinmeyen Kız", "Ben, Daniel Blake", "Altamira", "Tatlı Rüyalar" gibi Avrupa'nın en iyi örneklerinden seçkin 17 film Varna izleyicisi ile buluşacak.

Varna Karnavalı:

Varna Karnavalı 28 Nisan 2018 tarihinde Varna Belediyesi'nin organizasyonunda gerçekleşecek. Dördüncü kez düzenlenecek karnaval sabah saat 10.00'da Anton Novak Meydanı'ndaki kutlamalarla başlayacak. Akşam saat 17.00’de düzenlenecek konser ile de akşam saatlerine kadar devam edecek.

Deniz ve Hatıraları Uluslararası Müzik Festivali:

01 Mayıs 2018 ila 31 Mayıs 2018 tarihleri arasında çeşitli aktiviteler ile Deniz ve Hatıraları Uluslararası Müzik Festivali̇ kutlanmaktadır. Festival 1998'de Varna'nın önde gelen şefi ve pedagogu Yordan Popov'un inisiyatifi ile kuruldu. Başlangıçta ulusal bir festival olan Deniz ve Hatıraları Uluslararası Müzik Festivali 1999'dan sonra uluslararası bir festival haline geldi. Etkinliğin temel amacı Bulgar ve yabancı pop müziğin en iyi eserlerini sunmak ve denize özel yeni şarkıların kompozisyonunu ve yaygınlaşmasını teşvik etmektir.

Uluslararası Fotoğraf Yarışması:

Uluslararası Fotoğraf Yarışması etkinliği 01 Mayıs 2018 ila 30 Haziran 2018 tarihleri arasında gerçekleştirilirken, dünyanın dört bir yanından profesyonel ve amatör fotoğrafçıları bir araya getirmektedir.

Varna 2018 Maratonu:

Varna 2018 Maratonu 13 Mayıs 2018 tarihinde gerçekleştirilecektir. Sabah 9.30’da Nezavisimost Meydanı'nda (Varna Opera'nın yanında) başlayan maraton için çalışma günleri ve saatleri şöyledir: 10-11-12 Mayıs 2018, 15.00-19.00 arası.

26. Uluslararası Tiyatro Festivali "Varna Yaz Günleri"

1 Haziran 2018 ila 10 Haziran 2018 tarihleri arasında organize edilen 26. Uluslararası Tiyatro Festivali "Varna Yaz Günleri", geleneksel ve geniş kapsamlı bir sanat festivalidir. Festival, Bulgaristan Tiyatro Topluluğu (BAT), Varna Belediyesi ve Kültür Bakanlığı tarafından desteklenmektedir.

26. Uluslararası Jazz Festivali:

İlk kez 1992 yılında gerçekleştirilen 26. Uluslararası Jazz Festivali 2018 senesinde 26-29 Temmuz tarihleri arasında caz severlerin karşısında olacaktır. Etkinlik kapsamında Bulgar ve yabancı dünyaca ünlü müzisyenler dinleyiciler ile buluşuyor.

Uluslararası El Sanatları Fuarı:

Uluslararası El Sanatları Fuarı 2018 senesinde 1 Ağustos ile 21 Ağustos tarihleri arasında gerçekleştirilecektir. Uluslararası El Sanatları Fuarı, Bulgaristan'daki en büyük el sanatları sergisi olarak bilinmektedir. Fuar, Bulgarika Derneği ve Varna Belediyesi ortaklığıyla düzenlenmektedir.

Varna Resmi Tatiller

1 Ocak: Yeni Yıl

3 Mart: Bulgaristan Kurtuluş Günü

5 Mart: Bulgaristan Kurtuluş Günü Tatili

6 Nisan: Kutsal Cuma

7 Nisan: Paskalya

8 Nisan: Paskalya (2. Gün)

9 Nisan: Paskalya (3. Gün)

1 Mayıs: İşçi Bayramı

6 Mayıs: Aziz George Günü (Ordu Günü)

7 Mayıs: Aziz George Günü Tatili

24 Mayıs: Aziz Cyril ve Aziz Methodius Günü (Eğitim ve Kültür Günü)

6 Eylül: Bulgaristan Birleşme Günü

22 Eylül: Bulgaristan Bağımsızlık Günü

24 Eylül: Bulgaristan Bağımsızlık Günü Tatili

24 Aralık: Noel Arifesi

25 Aralık: Noel

26 Aralık: Noel (2. Gün)

*Yukarıdaki tatiller 2018 takvimine ait olup yıllara göre değişmektedir.

Varna İçin Faydalı Bilgiler

İtfaiye: 160

Polis: 166

Ambulans: 150

Varna Dış Temsilcilikleri

Varna, Burgaz Başkonsolosluğu’nun görev alanı içindedir.

T.C. Burgaz Başkonsolosluğu

Telefon: +359 56 821 700

E-posta: [email protected]

Adres: Boulevard Demokratsia, No.38, 8000

İnternet sitesi: http://burgaz.bk.mfa.gov.tr/

Uyarı: Türk Büyükelçiliğinin sitesindeki resmi tatiller listesinde bulunan bazı tatil günlerinin sadece Türkiye’ye ait olduğu ve o günlerde sadece Büyükelçiliğin kapalı olacağı unutulmamalıdır.

Varna Para Birimi

Bulgaristan’ın resmi para birimi Bulgaristan levasıdır ve sembolü BGN ve Lev'dir. 1 Bulgar levası yaklaşık olarak 2,39 Türk lirasıdır.

Varna'nın Resmi Dili

Varna'da resmi olarak Bulgarca kabul edilmektedir. Resmi dil Bulgarcanın yanında özellikle Varna'nın da içinde olduğu Bulgaristan'ın doğusunda oldukça yaygın olarak Türkçe kullanılmaktadır. Bulgarca Slav dil ailesi içerisindedir ve Rusça, Sırpça ve Makedonca gibi Kiril alfabesini kullanmaktadır. Varna'nın turistik bir kent olmasından dolayı Latin alfabesi de yaygın olarak kullanılmaktadır.

Varna Saat Farkı

Bulgaristan, yaz saati uygulamasında Türkiye ile aynı zaman dilimindedir, yeni düzenlemeyle kış saati uygulamasında 1 saat geridedir.

Varna Künyesi

 • Yerel saat

  Yerel Saat -

 • Kur Farkı

  Kur Farkı -

 • Priz Tipi

  Priz Tipi Type C / 250V / 2.5 A

 • Hava Durumu

  Hava Durumu -oCSon Güncelleme: - (TSI)

Yıllık Ortalama Sıcaklık

  • Oca 2oC
  • Şub 2oC
  • Mar 5oC
  • Nis 10oC
  • May 15oC
  • Haz 20oC
  • Tem 22oC
  • Agu 22oC
  • Eyl 18oC
  • Eki 13oC
  • Kas 8oC
  • Ara 4oC

Kısa Kısa

Nüfus: 335.177 / Dil: Bulgarca, Türkçe / Para Birimi: Bulgar Levası / İklim: Sıcak ve ılıman / Ortalama Kaç Günde Gezilir: 3 gün