Bulgaristan’ın en büyük limanının konumlandığı 1391'den 1878'e kadar Osmanlı yönetiminin egemenliği altında kalan Varna, ülkenin en güzide kentlerinden biridir. Şehrin en önemli gelir kaynaklarını turizm ve limancılık oluşturmaktadır. Ülkenin en büyük ikinci şehri olan Varna, mükemmel Karadeniz kumsalı ve zengin arkeolojik mirasıyla her yıl milyonlarca turisti ağırlamaktadır. Bulgaristan’ın Karadeniz kıyılarında bulunan kentin turizme yön vermesi kenti ülkesindeki diğer şehirlerden ayırmaktadır. 2014 yılında Avrupa Gençlik Başkenti unvanını alan bu dinamik şehir, neolitik çağa kadar uzanan bir yerleşim tohumunun üzerinde yeşermiştir.

Varna Otelleri

Kalkan, savunma anlamına gelen şehrin isim kökeninin 6 ya da 7.yüzyıllara dayandığı rivayet ediliyor. MÖ Trakyalılar, Akdenizliler ve Anadolu halkının bir arada yaşadığı kent, Keltlerin işgalinin ardından Balkanlıların bölgeye hızla yerleşmeye başlamasıyla Balkanlaşmıştır. Tüm bu tarihsel cümbüş ve karma yapı şüphesiz ki tarihi eserlerde de kendini göstermiş. Günümüze kadar ayakta durmayı başaran yapılarda bu etnik farklılığın izleri gözlemlenir olmuştur. Orta çağda Bizans kontrolünde yönetilen kent defalarca Bulgar İmparatorluğu’nun eline geçmiş , yıllar boyu süren çekişmeli işgal hareketlerinin ardından şehir tamamıyla Bulgar İmparatorluğu’nun yönetimine devredilmiştir. Her ne kadar bu tarihsel süreçte yönetim statik kalmasa ve bölge daha sonra Osmanlı İmparatorluğu’nun eline geçse de 1908 yılında ülke Osmanlı İmparatorluğu’ndan bağımsızlığını almıştır.

1968 yılında kültürel bir anıt olarak ilan edilen, 40 metre yüksekliğindeki kireçtaşına oyulmuş bir mağara formunda olan Aladzha Manastırı, Varna’nın hatta Balkanların en büyük  ve eski peyzaj parkı Sea Garden, 1906 yılında inşası tamamlanan ve bölgede bulunan önemli tarihi kalıntıları sergileyen Varna Arkeoloji Müzesi, bölgedeki en büyük ikinci Bulgar Ortodoks Kilisesi Tanrı Ana'nın Yurdu Katedrali(Dormition of the Mother of God Cathedral),  bölgede yer alan Antik Roma hamamlarının bir kompleksi olan ve Roma İmparatorluğu yönetimindeyken Odessus olarak bilinen Roma Hamamı, altın kumlar bölgesinde bulunan eğlence ve su parkı Aquapolis, günümüzde müze olarak ziyaret edilen 19.yüzyıldan kalma Evxinograd Sarayı, retro arabaların ve 1989 yılına kadar süren sosyalizm döneminin detaylarının sergilendiği Retro Müzesi, çevresi binlerce ayçiçeği tarlasıyla çevrili Taş Orman ve on bin yıl öncesine ait tarihi kalıntıların sunulduğu ve Bulgar tarihine kısa bir yolculuk imkanı tanıyan Varna Tarihi Parkı,  bölgede hizmete açılan tarihsel yapıların bazılarıdır.

Varna İklimi

Varna karasal iklim kuşağında yer alan bir kenttir. Dolayısıyla sıcaklık farkları yıl içerisinde uç noktalarda izlemektedir. Bölgede kış ayları -15 dereceye kadar düşebilen oldukça sert bir havada geçerken yaz ayları 30 dereceye ulaşan sıcaklık ortalamalarıyla oldukça yakıcıdır. Sıcaklık ortalamalarının yıl içerisinde bu kadar değişken olması bölgeyi ziyaret için en uygun zamanı kollamanızı daha da güçleştirmektedir. Çünkü belirli aylar dışındaki hava sıcaklığı farkı bölgede bariz bir içimde kendisini hissettirmektedir. Ülkenin önemli şehirlerinden biri olan Varna bölgesini ziyaret etmek isteyenler için en uygun seyahat zamanları mayıs ve ekim aylarıdır. Ancak hatırlatmakta yarar var temmuz ve ağustos ayları yakıcı sıcaklıkların bariz bir şekilde hissedildiği aylar olduğu için özellikle yaşı geçmiş ya da tansiyon gibi sağlık problemleri olan konukların bu aylarda bölgeyi ziyaret etmemelerini tavsiye ederiz.

Varna Hakkında Diğer Bilgiler

Varna Ulaşım

Türkiye’nin komşu ülkelerinden birinde bulunan eşsiz güzellikteki bu Balkan şehrine ulaşım son derece kolaydır. Ülkemiz üzerinden bölgeye ulaşım sağlamak isteyenler havayolunu, kara yolunu ve demiryolunu kullanabilirler. Şehri ziyaret etmek isteyenler ülkemiz üzerinden herhangi bir aktarma gerçekleştirmeden direkt olarak Varna Havaalanı’na bir buçuk saatlik kısa bir uçak yolculuğuyla ulaşım sağlayabilirler. Dilerseniz otogar üzerinden Varna’ya kalkan otobüsleri de tercih edebilirsiniz. Trenle ulaşım aktarmalı ve ortalama 13 saatte gerçekleştiğinden dolayı genellikle otobüs ve uçak kadar çok tercih edilmemektedir. Şehir içi ulaşımda ise genellikle taksi, otobüs ve elektrikli otobüs olarak da adlandırılan troleybüs kullanılmaktadır. Şehir genel itibariyle çok büyük olmadığından dolayı yaya olarak kentin dört bir yanına ulaşım da mümkündür.

Bulgaristan Vize Politikası

2012 yılında yürürlüğe giren anlaşmaya müteakiben ülkemiz üzerinden bölgeyi ziyarete giden vatandaşlarımız vize uygulamasına tabidir. Komşu ülke Bulgaristan bir Shengen ülkesi olmamasına karşılık, ülkeye giriş Shengen vizesi kurallarına uygun olarak sağlanmaktadır. Bu sebeple evraklarınızın eksiksiz olarak doldurulmasına özen göstermelisiniz. Eğer ülkemiz üzerinden araçla şehre ziyarete gidiyorsanız, giriş ve çıkışlarda araçların arandığını unutmayın ve belgede araç içerisinde yer almaması gereken maddeleri iyi okuyun.

Farklı kültürlere ev sahipliği yapmış, Keltlerden Romalılara, Bizans’tan Osmanlı'ya kadar geniş ölçekte farklı etnik yönetim birimleriyle yıllarca idam ettirilen kent, elbette ki önemli tarihi yapıları bünyesinde barındırmaktadır. Şehrin Karadeniz kıyısı boyunca uzanmış bu kentin 12 belediyesi bulunmaktadır. 462 bin kişiden oluşan nüfus yoğunluğu ve ülkenin başkenti Sofya’dan sonra en büyük kent merkezi olmasıyla Varna’nın ilçeleri; Beloslav, Bjala, Dalgopol, Devnja, Iskar, Provadija, Suvorovo, Valchi Dol, Varna, Vetrino, Aksakovo adlarıyla isimlendirilmiştir. Kent civarında 300’ü aşkın tesis hizmet sunmaktadır. İlçeler arasında en çok ön plana çıkan Varna bölgesi çoğu tesis ve tarihi eserlerin yer aldığı bir merkezdir. Tesis fiyatları kent genelinde 45 TL ile 2900 TL arasında değişim göstermektedir.

Bölge için şehri diğer Avrupa ülkeleriyle kıyasladığımızda pahalı gibi bir ibare kullanamayız. Hatta bölgeye çalışmaya giden göçmen işçilerden yahut ziyarete giden gezginlerden ülkenin genelinin ne kadar uygun fiyatlı olduğunu çoğumuz duymuşuzdur. Bulgaristan’ın para birimi 2007 yılında Avrupa Birliği’ne girmesiyle birlikte Euro olmuştur. Son dönemde Euro karşısında para birimimiz değer kaybetse de bölgenin geneli seyahat ve konaklama için oldukça uygundur. Ancak bazı tesisler sunduğu iyi hizmetlere paralel olarak iyi bir rakam talep edebilmektedir.

Puanlama ve fiyat baz alındığında bölgedeki en iyi işletmelerden biri olan mOdus Hotel, kent merkezine ortalama 900 metrelik bir uzaklıkta bulunuyor. Otelin dış dizaynı tipik otel tasarımlarından oldukça farklı bombeli bir yapıdadır. Ahşap parke zeminleriyle döşenmiş iç yapısı, modern banyoları ve sabah, öğle ve akşam yemeğinin servis edildiği Bistro mOdus adındaki restoranıyla tesis Varna Festival Merkezi, Roma Hamamı ve Varna Güney Plajı’na yürüme mesafesinde bulunmaktadır. En yakın plaj otelden yaklaşık 200 metre uzaklıkta bulunduğundan tesis için bir plaj oteli tanımını da kullanabiliriz. Kaz tüyü yorgan ve yastıkları, ücretsiz bornoz ve terlikleriyle tesis konuklarına dört dörtlük bir hizmet sunmaktadır. Süit banyosu, ücretsiz wifi erişimi, engelli bireylere tanınan hizmetleri, bünyesinde bulunan ve tam pansiyon şeklinde hizmet sunan restoranı, düz ekran televizyon sistemleriyle donatılmış klimalı odaları, yüzme havuzu, günlük kat hizmetleri, sauna ve fitness merkezyle  tesisin gecelik konaklama ücreti 510 Türk Lirası’ndan başlamaktadır.

Varna En İyi Oteller

Kent merkezine sadece birkaç adımlık uzaklıkta bulunan Boutique Splendid Hotel, gösteriş ve lüksün deyim yerindeyse vücut bulmuş halidir. Varna Katedrali’nin yanı başında Varna’nın göbeğinde yer alan bu tesis, oldukça görkemli bir yapıda konuklarını ağırlamaktadır. Şehrin en eski ve en büyük peyzaj park alanı olan Sea Garden’a 15 dakikalık yürüme mesafesinde yer alan bu yapı, 1911 yılında inşa edilmiş ve uzun yıllar şehir mahkemesi olarak kullanıldıktan sonra otele dönüştürülmüştür. Bu nedenle otelin dış yapısı tarihi sarayları andıran detaylarla örtülüdür. Tesisin iç tasarımı da altın rengi tonlarda dekore edilmiş, antika mobilyalarla çevrilmiştir. Varna Opera Evi, Arkeoloji Müzesi ve Varna Belediye Binası’na yürüme mesafesinde yer alan bu tesis üzerinden Euxinograd Sarayı’na da araç vasıtasıyla ulaşım sağlayabilirsiniz. Tesis bünyesinde açık büfe olarak hizmet veren bir de restoran bulunmaktadır. Süit banyosu, ücretsiz internet erişimi, şehir manzaralı ve klimalı odaları, restoran ve çocuk dostu büfesi, engelli bireyler için tasarlanmış yüksek tuvaletleri, fitness merkezi ve günlük ücretlendirmeyle hizmet sunan özel otoparkıyla tesisin gecelik fiyatı 325 Türk Lirası’ndan başlamaktadır.

Rezidans biçiminde boydan boya camlarla tasarlanmış dış yapısıyla plaj yakınlarında yer alan Rosslyn Dimyat Hotel Varna, şehir merkezine yaklaşık 15 dakikalık bir yürüme mesafesinde yer almaktadır. Sea Garden’ın hemen yakınlarında bulunan bu tesis, Varna Plajı'na da birkaç dakikalık uzaklıkta bulunmaktadır. Kültür ve Spor Sarayı, Su Parkı, Pantheon ve Yazlık Tiyatro’nun çevresinde yer alan otelin iç tasarımı son derece yalın ve moderndir. Otelin bazı odalarının banyoları cam bir paravan yardımıyla bölünmüştür. Ayrıca oda seçeneklerine bağlı olarak son sistem jakuziler de odalarda kendini göstermektedir. Bünyesinde bulunan restoran, hemen yakınlarında yer alan Sea Garden’ın adını almıştır. Ultra lüks banyoları, engelli bireylere sağlanan olanakları, ücretsiz wifi erişimi, açık hava mobilyalarıyla donatılmış terası, masaj, sauna, spa ve Türk hamamı, fitness merkezi ve ısıtmalı kapalı yüzme havuzu, modern restoran ve barı, klimalı, ses yalıtımlı televizyonlu odaları ve ücretsiz park yeriyle tesisin gecelik fiyatı 720 Türk Lirası’ndan başlamaktadır.

Bölgede tecih edilen diğer iyi oteller; Reverence Boutique Hotel, Dallas Residence, Caro Apartments & Rooms, Otel Marina Residence Boutique Hotel ve Family Hotel Argo'dur.  

Bulgaristan şehri genel itibariyle uçuk rakamlarda hizmet sunan tipik Avrupa ülkelerinin fiyatlandırma politikasıyla hareket etmediğinden, bölge genelinde pek çok hizmet son derece uygun fiyatlandırmalarla sağlanmaktadır. Tabi bu uygun fiyatlandırmalar ülkemizde hizmet gösteren tesislerle karşılaştırarak yorumlanmıştır. Kent genelinde günlüğü 200 Türk Lirası’nı geçmeyen çok sayıda tesis hizmet vermekte, üstelik bu hizmeti lüks tesis olanaklarıyla hemen hemen eş değer biçimde sunmaktadır.

Şehir merkezine 4 kilometrelik ancak araç vasıtasıyla ulaşım sağlayabileceğiniz bir uzaklıkta konumlanmış Family Hotel Ludo, Asparuhovo Sahili yakınlarında hizmet sunan uygun fiyatlı tesislerden biridir. Tesisin çevresinde Galata Deniz Feneri ve Deniz Savaş Müzesi yer almaktadır. Tesisin bünyesinde Restaurant LUDO adında yerel mutfağın enfes tatlarının sunulduğu bir restoran bulunmaktadır. Tesisin dış cephesi art arda sistematik sırayla düzenlenmiş masalı balkonlardan oluşmaktadır. Tesiste bu balkonların baktığı küçük bir de yüzme havuzu bulunmaktadır. Prenses yatağı olarak da adlandırılan rengarenk tüllerle çevrelenmiş yatakları, gül kurusu pembe tonlarında dizayn edilmiş oda ve banyo fayanslarıyla, sıra dışı bir tasarımda hizmet sunan tesis, Varna Katedrali ve Belediye Binası’na 4 kilometrelik bir uzaklıkta yer almaktadır. Farklı tasarımlı banyoları, ekstra ücrete tabi olmayan evcil havyan konaklaması, ücretsiz wifi erişimi, açık hava terası ve bahçesi, restoranı, sezonluk açık yüzme havuzu ve ücretsiz otoparkıyla tesisin gecelik fiyatı 95 Türk Lirası’ndan başlamaktadır.

Varna En Ucuz Oteller

Rus Anıtı’na 15 dakikalık, şehir merkezine 4 kilometrelik bir uzaklıkta yer alan Hotel Briz 3- Free Parking, adeta yazlık bir tesisi andıran yapıda hizmet sunmaktadır. Otelin iç dizaynı ise son derece sade bir şekilde dekore edilmiştir. Tesis için lüks tanımından daha çok klasik bir tesis tanımını kullanmak daha doğru olacaktır. Picadilly Park Varna yakınlarında yer alan bu tesis Hidden Beach'a birkaç dakikalık uzaklıkta bulunmaktadır. Tesis bünyesinde her sabah kontinental kahvaltıların servis edildiği restoran bulundurmaktadır. Ücretsiz wifi erişimi, özel banyoları, engelsiz duşa kabin sistemleri, restoran ve barı, deniz manzaralı odaları, sezonluk açık yüzme havuzu, açık hava mobilyalarıyla çevrelenmiş güneşlenme terası, ücrete tabi evcil hayvan konaklamasına izin veren şirket politikası, oldukça yakın konumda bulunan plajı ve çocuklu ailelere yönelik özel çocuk alanı ve ücretsiz park yeriyle tesisin gecelik fiyatı 115 Türk Lirası’ndan başlamaktadır.

Merkeze 5 kilometrelik bir uzaklıkta yer alan ve lüks konaklamaları aratmayan hizmetler sunan Park Hotel Persey, bölgede iyi olanaklarda hizmet sunan en ucuz tesislerden biridir. En yakın sahile 5 dakikalık kısa bir mesafede bulunan bu işletme, Rus Anıtı ve Bunite Plajı’na oldukça yakındır. Tam bir plaj oteli olarak da adlandırabileceğimiz tesisin çevresinde Hidden Beach ve Bounata Beach gibi plajlar yer almaktadır. Portakal kabuğu tonlarındaki perde ve duvar kağıtlarıyla dikkat çekerken, çevresinin yer aldığı yeşil bitki örtüsüyle mükemmel bir konumda hizmet sunan bu tesis, bölge içerisinde de oldukça fazla rezervasyon alan otellerden biri. Ücretsiz wifi erişimi, açık yüzme havuzu, tam pansiyon şeklinde hizmet sunan restoranı, plaja yürüme mesafesinde bulunan konumu, masa tenisi, teras ve bahçesi, süit banyosu, fitness ve sauna merkezi, havuz barı ve günlük ücrete tabi otoparkıyla tesisin gecelik fiyatı sezonluk olarak farklılık gösterse de 125 Türk Lirası’ndan başlamaktadır.

Bölge genelinde yer alan diğer uygun fiyatlı(ucuz) oteller; Family Hotel Zelenika, Margarita Hotel, Victoria Hotel, Ellinis Hotel, Villa Sophia, Adamo Hotel, Hotel Sorbona, Paralax Hotel, Hotel Elica, Family Hotel Vaso ve Astra Family Hotel.

Ucuz ve Pahalı olarak sınıflandırabileceğimiz tesisler arasındaki farklar nelerdir?

Öncelikle maliyet bakımından düşük olarak sınıflandırabileceğimiz tesisler gelir gider dengesini ele aldığımızda müşterilerine daha kısıtlı seçenekler sunmaktadır. Her ne kadar bu bölgeye göre farklılık gösterse de havuz giderlerinin fazla olmasından dolayı birçok küçük işletme kuruluşuna havuz yaptırmamaktadır. Ya da sauna ve spa gibi güzellik ve sağlık hizmetleri ekstra bir maliyet içerdiğinden dolayı genellikle lüks tesislerde bulunmaktadır.

Hizmet farkı ve tanınan olanaklar ucuz ve pahalı olarak sınıflandırılan oteller arasındaki çemberi genişletmektedir. Ancak günümüzde çoğu uygun fiyatlı işletme kahvaltı menüsü, özel çarşaf ve nevresim gibi olanaklarla iyi bir hizmet sunabilmektedir. Pahalı tesisler ise daha çok konfor kısmına önem verdiğinden dolayı müşterilerine tüm olanakları sağlamaya çalışmaktadır.

Bölgede bulunan tesislerin genel fiyat aralıkları oldukça uygundur. Lüks tesis olarak adlandırılan 5 yıldızlı oteller de diğer Avrupa ülkelerine kıyasla daha cüzi miktarlarda konaklama imkânı sunmaktadır. Bölge genelinde 400, 500 Türk Lirası'na gecelik konaklama imkânı tanıyan son derece lüks işletmeler diğer kıtalarda neredeyse bu fiyat aralığının üç katıdır. Bu yönden Varna bölgesi ziyaretçiler için bütçe dostudur, diyebiliriz.

Varna Sahili'ne 400 metrelik bir uzaklıkta konumlanmış Dallas Residence, şehrin ileri gelen lüks tesislerinden biridir. Otelin hizmet gösterdiği bina yazlık bir villayı anımsatan biçimde restore edilmiştir. Otele adım attığınız andan itibaren, kendinizi bir sahil kasabası evindeymişsiniz gibi hissetmeniz işten bile değil. Otelin iş tasarımı da son derece şaşalı ve moderndir. Antika oyma mobilyalarla süslenmiş yatak başlıkları, ahşap oymalı ve el yapımı koltuk takımları, vintage tarzından şaşmadan donatılmış küçük detaylarıyla tesis bir yandan da sizi geçmişlerden zaman yolculuğuna davet ediyor. Ufak detaylardan büyük yansımalar yakalayan bu 5 yıldızlı tesis, Piccadilly Park Varna, Treta Buna Plajı ve Rus Anıtı'na yürüme mesafesinde bulunmaktadır. Hidden ve Bounata Kumsalı'na birkaç dakikalık, Altın Kum Sahili olarak da adlandırılan Bunite Sahili’ne ise 10 dakikalık bir mesafede yer almaktadır. Modern banyoları, ücretsiz wifi erişimi, bahçe manzaralı odaları, güneşlenme terası, restoran ve havuz barı, Türk hamamı, buhar banyosu, spa ve jakuzi hizmetleri, fitness ve solaryum merkezi, ısıtmalı kapalı yüzme havuzu, engelli bireyler için kolaylaştırılmış banyosu, günlük kat hizmetleri, badminton ve bilardo gibi eğlence oyunlarının oynandığı özel oyun alanı ve ücretsiz otoparkıyla tesisin gecelik fiyatı 565 Türk Lirası’ndan başlamaktadır.

Varna En Lüks Oteller

Kent merkezine 5 dakikalık uzaklıkta yer alan Grand Hotel London, Varna şehrinde bulunan ve 20.yüzyılda kurulan ilk Grand oteldir. Yani kısaca bölgedeki lüks otellerin temelini bu tesis oluşturmuştur. Eşsiz bir dış mimariye sahip bu tesis sunduğu hizmetlerle ve ayrıcalıklarla size dönemin Avrupa saraylarından birinde yaşıyormuşçasına hissettirecektir. Görkemli tarihi mobilyaları ve iç tasarımıyla isminin hakkını veren bu işletme, Varna Opera Evi, Roman Hamamı, Arkeoloji Müzesi ve Varna Katedrali’ne birkaç dakikalık oldukça yakın bir muhitte yer almaktadır. Yakın tarihlerde kapsamlı bir restore çalışmasından geçen tesis, klasik otel geleneğinden taviz vermeden hem modern hem de tarihi bir görünüm elde etmeyi başarmıştır. Otelin bünyesinde yer alan restoran adını tesisin bulunduğu Musela Meydanı’ndan almaktadır. Gurme lezzetlerin servis edildiği bu lüks restoran oteli ön plana çıkaran bir diğer ayrıntıdır. Bidenin de dahil olduğu lüks ve modern banyoları, ücretsiz internet erişimi, teras ve bahçesi, bar ve gurme restoranı, engelli bireylere yönelik banyosu, fitness ve sauna merkezi, masaj ve spa olanakları, klimalı odaları ve günlük ücretli otoparkıyla tesisin gecelik konaklama fiyatı sezonluk olarak farklılık göstermekle birlikte yaklaşık 500 Türk Lirası’ndan başlıyor.

Varna Ekonomi Üniversitesi’nin karşı caddesinde Sanat Galerisi’nin çaprazında yer alan Graffit Gallery Design Hotel, şehir merkezine ortalama 15 dakikalık uzaklıkta konumlanmış oldukça lüks bir tesistir. Tesisin iç dizaynı adına yaraşır bir biçimde adeta bir sanat galerisi havasında dekore edilmiştir. Otelin tüm birimlerinde şık ve modern mobilyalar göze çarpmaktadır. Hem bu kadar merkezi bir lokasyonda yer alması hem de sıra dışı sanatsal bir mimarinin içinde hizmet vermesiyle tesis, pek çok turistin ilk tercihlerinden biri haline gelmiştir. Tesis üzerinden Varna Arkeoloji Müzesi, Roma hamamları ve Aziz Petrus Katedrali kısa bir yürüyüş mesafesinde bulunmaktadır. Ancak şehrin simge yapılarından Varna Katedrali’ni ziyaret etmek isterseniz ortalama bir kilometrelik bir mesafe kat etmeniz gerekmektedir. Otelin içerisinde Red Canape Restaurant adında deniz ürünlerinin ve yerel mutfağın servis edildiği restoran bulunmaktadır. Otelin bazı katları ve lobisi tıpkı bir sergi formunda düzenlendiği için kendinizi bir tesisten daha çok bir resim sergisinde hissedebilirsiniz. Eksantrik bir havada aynı zamanda modern lüks konaklama mekânı arayanlar için bu tesis isabet bir karar olacaktır. Son derece lüks ve içerisinde bidenin de dahil olduğu banyoları, yüksek hızdaki internet erişimi, açık hava terası, restoran ve barı, sanat galerileri, engelli bireylere özel tuvalet ve banyoları, manzaralı havuzu, spa ve masaj hizmetleri, sauna ve fitness merkezi, ses yalıtımlı ve klimalı odaları, özel otoparkıyla tesisin gecelik konaklama ücreti 530 Türk Lirası’ndan başlamaktadır.

Merkeze 3,5 kilometrelik bir uzaklıkta daire formundaki odalarıyla hizmet sağlayan Varna South Bay Beach Residence, bölgedeki tüm lüks ayrıcalıkları size tanımaktadır. Tesisin mimari yapısı tipik Ege tesislerini andırsa da ve kendinizi bir anda Yunanistan şehrindeymişsiniz gibi hissetmenizi sağlasa da tesis, muazzam Karadeniz sahilinin tadını doyasıya çıkarmanıza olanak tanıyor. Otelin iç tasarımına beyaz tonları hâkim olduğundan son derece ferah ve fresh bir yapıda, soğuk renklerle döşenmiş klasik otel odalarının çok dışında yer alıyor. Ayrıca tesis üzerinden yürüyerek Asparuhovo Plajı’na birkaç dakikada ulaşım sağlamanız mümkün. Şehrin önemli yapılarından Viyana Katedrali ve Belediye Binası 3 kilometrelik ancak araç vasıtasıyla ulaşım sağlanabilecek bir uzaklıktadır. Ücretsiz banyo malzemeleriyle donatılmış özel banyosu, ücretsiz wifi erişimi, sahil manzaralı balkon ve bahçesi, bünyesinde yer alan atıştırmalık ve içki servislerinin yapıldığı barı, mutfağı, masaj hizmetleri, sigara içilmeyen odaları ve otoparkıyla tesisin bir gecelik ücreti 190 Türk Lirası’ndan başlamaktadır.

Bölgede yer alan tesisler arasında bazıları aldıkları yüksek puanlamalarla ve hizmetlerle ön plana çıkmaktadır.  Rezervasyon sitelerinin yorum kısımlarında görebileceğiniz bu detay olumlu ve olumsuz geri dönüşlerle tesislere yansımaktadır.  Bazı tesislerin internet mecralarındaki puanları 6,7 dolaylarında seyrederken bazılarının puanları 8,9’a kadar uzanan oldukça iyi bir aralıktadır. Genellikle bölgeyi ziyaret etmeden önce ziyaretçiler bu puan detaylarına dikkat etmekte ve tesis altına yazılan yorumlara göz gezdirip kararını öyle vermektedir. Bölgede 9 üzeri  puan alan 100’ü aşkın tesis bulunmaktadır.

Booking.com’dan 9 üzeri ve rezervasyon siteleri üzerinden oldukça iyi puanlama alan Hi Boutique Hotel gerek dış tasarımı gerekse iç dizaynıyla ile bir tesisten daha çok klasik bir saray yapısındadır. 3 yıldızlı bir butik olan bu yapı, köklü bir aile tarafından aile şirketi olarak yönetilmektedir. Şehirdeki en güzel muhitlerden birinde konumlanmış tesis, Musela Meydanı ve Roma Hamamı'na sadece birkaç metrelik uzaklıkta bulunmaktadır.  Tesis üzerinden yürüyerek Varna Opera Evi, Denizcilik Müzesi ve Varna Katedrali gibi ünlü tarihsel yapılara ulaşım sağlayabilirsiniz. Otelin toplam oda sayısı 24 adet olup, bu odalardan 7’si tek, 4’ü lüks olmak üzere 9’u çift kişilik odalardan oluşmaktadır. Son yıllarda baştan başa bir restore çalışmasından geçmiş tesisin iç tasarımı koyu ve soft tonların hâkim olduğu loş bir havaya çevrilmiştir. Ayrıca tesisin girişi bir Noel ağacını andıran ışıklandırmalarla süslenmiş, tipik otel odalarının resmiliğinden daha çok aile işletmesi olmasının da verdiği samimiyeti yansıtmaktadır. Otelin lobisinde yer alan şatafatlı antika avizeleri, pembeye çalan tonlardaki fayansların tercih edildiği banyoları ve güler yüzlü personelleriyle tesis, rezervasyon siteleri üzerinden pek çok olumlu geri dönüş almıştır. Morska Gradina Parkı (Deniz Bahçesi)'na yürüyerek 5 dakikalık kısa bir sürede ulaşım sağlayabilen bu butik otelin içerisinde el yapımı ürünler ve eşyalar satan küçük bir de dükkân yer almaktadır. Süit banyosu, ücretsiz wifi erişimi, güneşlenme terası ve verandası, açık büfe kahvaltısı, bar ve kafesi, çocuklara özel menüleri, tırmanış, dalış ve balık tutma etkinlikleri, ücretsiz temin edilen plaj havluları ve park yeriyle tesisin gecelik fiyatı 280 Türk Lirası'ndan başlamaktadır.

 

Varna En Yüksek Puanlı Oteller

Şehir merkezine 10 dakikalık bir uzaklıkta Varna’nın kalbinde bulunan Caro Apartments & Rooms, bulunduğu mükemmel konumuyla festival ve kongre merkezine de birkaç dakikalık uzaklıkta yer alıyor. Tesis üzerinden Varna Sahili'ne ise 5 dakikalık kısa bir sürede ulaşım sağlayabilirsiniz. Konaklama biriminin tüm odalarında düz ekran televizyon ve klima bulunmaktadır.  Ünlü Varna Katedrali'ne de 800 metre uzaklıkta yer alan tesis Booking.com rezervasyon sitesi üzerinden 9,2’lik oldukça iyi bir puan almıştır. Bu da gösteriyor ki pek çok müşteri tesis hakkında oldukça olumlu geri dönüş yapmıştır.

Çeşitli bar ve kafelerin yer aldığı Slivnitsa Caddesi'ne yürüyerek  ulaşımın birkaç dakikada sağlandığı bu tesis hem merkezi konumu hem de sunduğu hizmetleriyle aldığı bu yüksek puanın hakkını vermektedir. Tesisin banyoları ve yatak odaları son derece basit ve şıktır. Sadelik ve zarafeti bir arada tutmayı başaran otelin iç döşemesinde kullanılan tonlar pudra ve bej gibi soft renklerdir. Otel adından da anlaşılacağı gibi dışarıdan bakıldığında apartmanı andıran bir yapıda hizmet sunmaktadır. Varna Belediye Binası ve Arkeoloji Müzesine tesis üzerinden birkaç dakikada ulaşım sağlayabilirsiniz. Modern banyoları, ücretsiz wifi erişimi, şehir manzaralı odaları, açık hava mobilyalarının yer aldığı güneşlenme terası, özel sigara içme alanı, ısıtmalı ve klimalı odaları ve günlük ücrete tabi park yeriyle tesisin gecelik fiyatı 230 Türk Lirası'ndan başlamaktadır.

9 üzeri puan ortalamasıyla bölgede yüksek rakamlarda puanlama alan tesislerden biri olan Marina Residence Boutique Hotel, merkeze 6 kilometrelik ancak araç vasıtasıyla ulaşımın sağlanabileceği bir uzaklıkta bulunmaktadır. Varna Körfezi'nin mükemmel detaylarına şahitlik edeceğiniz manzaralı odalarıyla tesisin resepsiyonu 24 saat hizmet vermektedir. Tesisin odalarının iç tasarımında genellikle deri detaylar seçilmiş, yatak başlıkları ve koltuklar deriyle kaplanmıştır.  Otelin dış tasarımı taş evleri andırsa da iç yapısı son derece klastır. Tesisin odaları oldukça büyük olup, duvar renklendirmeleri ve mobilya tonları boğucu ve sade tonlarda seçilmiştir. Otelin bünyesinde yer alan restoranında yerel Balkan mutfağının en güzel lezzetleri servis edilmektedir. Tesisi en yakın konumda bulunan tarihi merkez ise eski kraliyet yazlık evi Euxinograd Sarayı'dır. Ücretsiz banyo malzemeleriyle donatılmış banyoları, ücretsiz internet erişimi, güneşlenme terası ve bahçesi, bar ve restoranı, sezonluk açık yüzme havuzu, masaj ve spa merkezi, fitness ve sauna salonu, çocuklar için açık hava oyun parkı, günlük kat hizmetleri ve ücretsiz özel park yeriyle tesisin gecelik fiyatı 280 Türk Lirası'ndan başlamaktadır.

Morska Grandina Parkı'nın hemen yanında yer alan ve Booking.com üzerinde 8,5’lik iyi bir puanlama almayı başaran Capitol Hotel, Varna şehir merkezine yaklaşık 15 dakikalık bir uzaklıkta yer almaktadır. Otelin iç dizaynı klasik saray mimarisinde döşenmiş son derece modern ve şık bir tasarımdadır. Otelin cephe bölümünün tasarımı ise klasik otel odalarından kendini sıyırmış, pencerelerin alt bölümleri tıpkı bir kurdeleyi andıran detaylarla bezenmiştir. Otelin tanımı yapmak gerekirse bu tesis için zarafetin karşılığı diyebiliriz. Yorucu olmayan renk tonlarının otelin dört bir köşesinde tercih edildiği bu tesise, Varna Ekonomi Üniversitesi ve Art Gallery Varna oldukça yakın konumlanmıştır. Tesis en yakın plaj olan Varna Plajı'na 400, Burnite Plajı'na 700 metre mesafede yer alıyor. Ayrıca tesiste sabah, öğle ve akşam öğünlerinin servis edildiği bir restoran da bulunmaktadır. Küvet veya duş sistemleriyle çevrili özel banyosu, ücretsiz internet erişimi, restoran ve barı, klimalı ve düz ekran televizyonlu odaları, ücretsiz havaalanı ulaşımı, sigara içilmeyen odaları ve ücretsiz park yeriyle tesisin fiyatı sezonluk olarak farklılık gösterse de 365 Türk Lirası'ndan başlamaktadır.

8 ve 9 üzeri puanlama alan diğer tesislerden birkaçı; Hotel & Casino Cherno More, mOdus Hotel, Boutique Splendid Hotel, Hotel Acropolis, Hotel Perfect, Classic Hotel, Hotel Duchess, Hugo Hotel, Efbet Hotel ve Plaza Hotel'dir.

Bölgeye giden konukların en fazla yakındığı noktalardan biri tesisin merkeze bulunan konumudur. Eğer sıkı bir tarih meraklısıysanız bölge de bulanan plaj otellerinden çok merkezi otelleri tercih etmenizi öneririz. Çünkü Karadeniz Sahili’nde yer alan tesisler genellikle merkezden en az 3 kilometrelik bir uzaklıkta bulunuyor. Dolasıyla hem denize girip hem de şehir merkezini ziyaret etmek özellikle belli bir yaşın üstündeki ziyaretçileri yorabilir.

Varna şehir merkezinde 80’in üzerinde tesis bulunmaktadır. Ancak tesisler bulunduğu konum itibariyle fiyatlandırmalarını merkez dışında yer alan tesislere oranla biraz daha yüksek tutmaktadır. Hal böyle olunca merkezin iç taraflarında gecelik konaklama sağlamak biraz daha maliyetli bir hale dönüşse de köklü bir tarihi bulunan Varna şehri için buna değer.

Varna’nın kalbinde bulunan City Mark Hotel, şehir merkezine 250 metrelik bir uzaklıkta yer almaktadır. Uçuk pembe tonlarında boyanmış dış cephesi ve merkezi konumuyla bölgede tercih edilen merkezi tesislerin başında gelen bu işletme, Opera Binası’na birkaç dakikalık uzaklıkta yer alıyor. Tanrı Ana'nın Katedral Yurdu (Meryem'in Göğe Yükselişi) tesise 3 dakikalık bir uzaklıkta bulunuyor. Tesisin en büyük avantajı ise çoğu odanın Opera Binası’nın da içinde yer aldığı kent merkezine bakması. Tesis ayrıca Varna Plajı’na da 10 dakikalık oldukça kısa bir zaman aralığında yer alıyor. Tesis için lüks tanımlamasından daha çok modern ve sade sıfatını kullanabiliriz. Kontinental kahvaltı servisi, özel banyosu, açık hava terası, tesis bünyesindeki bar ve kafesi, ücretsiz wifi erişimi, düz ekran televizyonlu ve klimalı odaları ve günlük kat hizmetiyle bölgedeki merkezi otellerin başında gelen tesisin gecelik konaklama ücreti 185 Türk Lirası’ndan başlamaktadır.

Varna Merkez Otelleri

Merkeze yaklaşık 5 dakikalık bir uzaklıkta bulunan Efbet Hotel, merkezi bölgede hizmet sunan üç yıldızlı bir tesistir. Tesisin iç tasarımında genellikle koyu ve soğuk tonlar hakimdir. Elbette ki bu görünüm otele modern bir hava katmıştır. Otelin en büyük avantajlarından biri yakınlarında bulunan kumarhanesidir. Nezavisimost Meydanı’nda yer alan tesisin bünyesinde bulunan barında çeşitli içkiler servis edilmektedir. Tesisin bünyesinde bulunan Efbet Spot Bar adlı restoranda tüm dünya mutfaklarının enfes tatları servis edilmektedir. Hem merkezi hem de modern konaklama mekânı arayanlar için en iyi merkezi otel alternatiflerinden biri olan bu tesis, Varna'daki Saat Kulesi, Varna Katedrali ve Varna Arkeoloji Müzesi gibi başlıca turistik yerlere 500 metrelik bir mesafede yer alıyor. Tesiste ayrıca araç kiralama ve kuru temizleme hizmetleri de müşterilerine sunulmaktadır. Küvet veya duş sistemleriyle donatılmış süit banyoları, ücretsiz wifi erişimi, bar ve restoranı, happy hour saatleri ve yürüyüş turları, engelli bireylere yönelik sunulan imkanlar ve günlük ücrete tabi özel park yeriyle tesisin gecelik fiyatı 225 Türk Lirası’ndan başlamaktadır.

Şehrin merkezinde konumlanan Hotel Divesta, yavruağzı tonlarındaki duvar boyaları ve ahşap oymalı mobilyalarıyla Varna Katedrali’nin hemen yanında yer almaktadır. Plaja sadece 800 metrelik yürüyüş uzaklığında yer alan bu otel, Varna Havalimanı’na da 15 dakikalık bir uzaklıkta bulunuyor. Otel odalarının zemini boydan boya halıfleks kaplamalıdır. Şehrin en iyi panoramik manzarasını yansıtan tesislerden biri olan yapı hizmet hayatına 2005 yılında başlamıştır. Sea garden’a 700, Opera Binası’na 200 metre uzaklıktaki bu merkezi yerleşke hem konumu hem de sunduğu olanaklardan dolayı bölgede oldukça tercih edilen işletmelerden biridir. Tesisin bazı birimleri doğrudan şehir manzaralıdır. Otelin içerisinde Divesta adında tesisin adını taşıyan ve yerel mutfaktan yemeklerin servis edildiği restoranı bulunmaktadır. Modern banyoları, şehir manzaralı odaları, güneşlenme terası, wifi erişimi, engelli bireylere özel olarak tasarlanmış tuvaletleri, bar ve restoranı, televizyonlu klimalı odaları, günlük kat hizmeti ve yol üzeri park yeriyle tesisin gecelik fiyatı 280 Türk Lirası ile 600 Türk Lirası arasındadır.

Aziz Cyril ve Methodius Meydanı’na ortalama 400 metrelik bir mesafede yer alan Hotel Golden Tulip Varna, Varna Katedrali ve Opera Evi’ne de birkaç dakikalık uzaklıkta bulunuyor. Tanrı Ana'nın Katedral Yurdu (Meryem'in Göğe Yükselişi) manzarasına sahip odalarıyla son derece merkezi bir lokasyonda hizmet sağlayan tesis üzerinden yürüyerek plaja 15 dakikada ulaşım sağlayabilirsiniz. Tesiste toplam 90 adet konuk odası ve 3 adet toplantı salonu yer almaktadır. Golden Tulip otel zincirlerinin bölgede bulunan ve en gözde şubelerinden biri olan işletmenin iç yapısı son derece modern bir dizaynla tasarlanmıştır. Genel itibariyle otelin tasarımı koyu renklerle döşenmiş mobilyalar ve perdelerden oluşmaktadır. Modern ve sofistike görünümün bir arada harmanlandığı bu yapı, merkezi bölgede yer alan sayıca az bulunan lüks tesislerden birisidir. Musale Meydanı, Arkeloji Müzesi ve Belediye Binası’na da oldukça yakın bir muhitte hizmet sunan tesisin fiyat aralıkları sunduğu hizmetler baz alındığında oldukça uygundur. Tesiste biri bar tipi olmak üzere iki farklı restoran bulunmaktadır. Küvet veya duştan oluşan süit banyoları, şehir manzaralı odaları, kütüphane ve günlük kat hizmetleri, engelli bireylere yönelik sunulan ayrıcalıklar, bar ve restoranı, her sabah servis edilen açık büfe kahvaltısı, fitness merkezi, çalışma masaları ve özel otoparkıyla tesisin gecelik fiyatı sunduğu hizmetlere oranla son derece uygun olup, 400 TL’den başlamaktadır.

Bölgede yer alan diğer merkezi tesisler; Caprice Family Hotel, Art Hotel, Grand Hotel London, JUST rooms & wine, Family Hotel Varna, Dionis Hotel, Hotel Elegance, Three Dolphins Family Hotel ve ANTIQUES & GOLD Boutique Hotel’dir.

Butik oteller, lüks tesis imkanlarının neredeyse çoğunun sunulduğu 10 ile 100 odaya sahip küçük işletmelerdir. Tesisin butik olarak adlandırılmasının sebebi hizmet kalitesi değil, oda sayısıdır. Kullanılan malzemeleri ve yapısı sebebiyle özgün bir tasarımda hizmet sunan tesislerin sayısı lüks tesislerin sayısından bir hayli fazladır.

Bu artışın en önemli sebebi uygun fiyatlandırmayla maksimum hizmet sunan yapılar olmasıdır. Son yıllarda dünyanın dört bir yanında popülaritesini artıran bu tesisler, pansiyon ve motellerden farklı dizayna sahiptir. Kabaca bir tanım yapmak gerekirse küçük boyutlu lüks otellerdir diyebiliriz. Kişiye özel hizmetleri, samimi ortamı ve genellikle tesis sahibi tarafından yönetilmesiyle bu tesisler diğer otellere nazaran özel bir kategoridedir.

Şehir merkezine 750 metrelik bir mesafede yer alan Reverence Boutique Hotel hem iç hem dış dizaynıyla oldukça modern bir yerleşke. Tesisin odalarında bulunan jakuzisinin tasarımı son derece farklı ve sıra dışı. Ayrıca tesisin tüm odaları oldukça sofistike bir havada tasarlanmış. Portre tablolarla çevrili banyo ve yatak odalarıyla tesis, Varna Belediye Binası ve Art Gallery Varna binasının tam yanında yer alan bu tesis, Arkeoloji Müzesi ve Tıp Fakültesi’ne de birkaç dakikalık uzaklıkta bulunmaktadır.

Ayrıca tesis üzerinden yürüyerek de Varna Katedrali’ne ulaşım sağlayabilirsiniz. Hem marjinal hem de günümüzün modernizmini yansıtan farklı bir butik otel arayanların imdadına yetişen ve sunduğu hizmetlerle lüks otellerle yarışır kıvama gelen bu tesis, merkezi konum itibariyle de oldukça rağbet gören bir kuruluştur. Deniz park ve plaja 400 metre yürüyerek ulaşımın mümkün olduğu bir uzaklıkta yer alan otelin, sunduğu imkanlar da pek çok butik otelinkinden daha fazlasıdır. Ücretsiz banyo malzemelerinin bulunduğu süit banyosu, ücretsiz wifi erişimi, çocuk dostu büfesi, bar ve açık büfe kahvaltısı, engelli bireylerin üst katlara ulaşım sağlamasını kolaylaştıran asansör sistemi, spa, jakuzi ve sauna salonu, ücretsiz otopark yeriyle tesisin gecelik fiyatı 265 Türk Lirası’ndan başlamaktadır.

Varna Butik Oteller

Şehir merkezine ortalama 2,5 kilometrelik bir uzaklıkta bulunan Ventura Boutique Hotel, bölgede odaları en fazla tükenen tesislerden biridir. Asparuhovo bölgesinde, nezih bir konumda bulunan tesis üzerinden en yakın plaj 10 dakikalık bir mesafede bulunuyor.  Otelin iç tasarımı adeta masallarda anlatılan sarayları anımsatmaktadır. Oldukça büyük odaları, kaliteli ahşap parkeleri ve gotik bir katedrali andıran tavan yükseklikleriyle tesisin içerisinde kendine ait bir bira imalathane merkezi de bulunmakta. 30 yıllık bir binada misafirlerini karşılayan otelin restore çalışmaları iki yıl devam etmiş ve 2008 yılında günümüzdeki şeklini almıştır. Binanın dış tasarımı boydan boya taş malzemeyle kaplanmış, iç tasarımda ise elegant İtalyan mobilyaları kullanmıştır. Granit, mermer ve seramiğin harmanlanmasıyla oluşan bu tesis, Varna Limanı Bölgesi ve Roma Hamamı’na 2 kilometrelik bir uzaklıkta bulunmaktadır. Tesisin bünyesinde yer alan restoranın üç farklı bölümü bulunmaktadır. Süit banyoları, ücretsiz wifi erişimi, barbekü yapma olanağı sunan bahçesi, bar ve restoranı, ses yalıtımlı klimalı odaları ve ücretsiz otoparkıyla tesisin gecelik fiyatı 255 Türk Lirası’ndan başlamaktadır.

Kendine özgün bir mimarisi olan bir yapıda geceyi geçirmek isteyenlerin adresi olan OPU Boutique Hotel, şehir merkezine 4 kilometrelik bir uzaklıkta yer alan sıra dışı bir tesistir. Tesisin yer aldığı binanın çatı katısı neon harflerle süslenmiş, alışılagelmiş bir tasarıma sahiptir. Picadilly Park yakınlarında konumlanmış tesis, Kültür ve Spor Sarayı’ndan 20 dakikalık bir mesafede yer almaktadır. Otelin toplam kapasitesi 6 odadan oluşmaktadır. Otel müşterilerine güzel ve rahat bir konaklama sunmak için tüm modern olanakları kullanmıştır. Tesis üzerinden Varna merkeze ulaşmak araçla 8 dakikalık kısa bir sürede gerçekleşmektedir. Odaların ve banyoların iç tasarımı fildişi rengi tonlarında dizayn edilmiş olup, tesisin yatak odaları vintage duvar kağıtlarıyla çevrilidir. Tesisin en ilginç bölümlerinden biri olan otelin lobisinin zemini adeta bir zebra deseni görünümündeki mermerlerden oluşmaktadır. Yeni evli çiftlerce de oldukça rağbet gören tesis, Varna Belediye Sarayı’na 3,5 km, Varna Katedrali’ne ise ortalama 4 kilometre uzaklıkta bir lokasyonda bulunmaktadır. Tesis üzerinden Rus Anıtı’na ise yürüyerek 10 dakikalık bir sürede varış sağlayabilirsiniz. Tesisin bünyesinde bulunan OPU restoranında Akdeniz ve İtalyan mutfağının farklı tatları servis edilmektedir. Son derece modern döşenmiş özel banyoları, ücretsiz wifi erişimi, bar ve restoranı, odaya kahvaltı servisi, masaj uygulamaları, klimalı ve ses yalıtımlı odaları, kontinental kahvaltı menüsü ve ücretsiz park yeriyle tesisin gecelik fiyatı sezonluk olarak farklılık göstermekle birlikte 365 Türk Lirası’ndan başlamaktadır.

Şehir merkezine 10 dakikalık bir uzaklıkta yer alan City Boutique Inn, Varna Merkez Demiryolu İstasyonu’nun birkaç adımlık uzağında bulunan son derece şirin bir işletme. Musale Meydanı’nda yer alan bu işletme, Roma Hamamı ve Varna Opera Evi gibi tarihi yapılara da birkaç dakikalık uzaklıkta bulunan son derece merkezi bir tesis. Otelin yatak başlıkları ve mobilyaları turkuaz ve narçiçeği renginde son derece fresh bir ambiyansa sahiptir. Duvarlar ise boydan boya su yeşili tonlarında boyanmış tesis, samimi bir atmosferde misafirlerini ağırlamaktadır. Genellikle genç çitler tarafından tercih edilen otelin odaları şehir meydanına bakmaktadır. Modern banyoları, her sabah servis edilen açık büfe kahvaltısı, ekstra uzun yatakları, ücretsiz wifi erişimi, çocuk menüleri sunan büfesi, bahçe manzaralı odaları, engelsiz duşa kabini, fitness ve sauna merkezi, kütüphane ve özel otoparkıyla tesisin gecelik fiyatı 400 Türk Lirası civarlarındadır.

Hosteller diğer tesislere nazaran daha uygun konaklama imkânı tanıyan tesislerdir. Genellikle yurt benzeri bir yapıda hizmet gösteren tesisler, ortak kullanım alanı banyo ve tuvaletlerden oluşmaktadır. Hostel olarak adlandırılan bu tesisler bireysel alandan çok kamusal alanlardır. Özellikle tesisler farklı kültürlerin kaynaşması ve bir arada bulunmasına olanak tanımaktadır.

Genellikle 6,8 ve 10 kişilik odalardan oluşan yapıda hizmet sunan bu işletmeler butik ve lüks otellerin çok altında bir fiyat sunmaktadır. Hostel konaklamalarının tercih edilmelerinin ilk sebebi şüphesiz ki bu uygun meblağlardır. Bir diğer sebebi ise bölgeyi yalnız olarak seyahat edenlerin sosyalleşmesine olanak tanıyan bir ortamda yer almasıdır. Kadınlar için Female, erkekler için Male ve karma sistemler için Mixed olarak adlandırılan hosteller, genellikle sayıca fazla insanların bir arada bulunduğu bir konaklama mekânı olsa da Private Room olarak adlandırılan 2 ya da 3 kişilik odalar da mevcuttur. Sırt çantalı gezginlerin ve öğrencilerin ilk tercihlerinden biri olan hosteller bölgede genellikle merkezi lokasyonlarda yer almaktadır.

Şehir merkezine birkaç dakikalık uzaklıkta bulunan Yo Ho Hostel hem sağladığı hizmetlerle hem de düzenlediği çeşitli aktiviteleriyle bölgede gözde hostellerin başında gelmektedir. Varna’nın kalbinde yer alan bu eğlenceli hostel, Karadeniz Sahili’ne de 15 dakikalık uzaklıkta yer alıyor. Tesisin iç tasarımı son derece renkli bir yapıda dizayn edilmiş olup adeta genç ruhlara hitap ediyor. Varna Opera Salonu, Katedral ve Aziz Cyril ve Methodius Meydanı’nın çevrelediği bu tesis son derece ucuz fiyatlarda geceyi eğlenceli bir şekilde geçirmenize olanak tanıyor. Hostelin yatakhaneleri karma ya da kadın ve erkek ayrı olarak tasarlanmıştır. Havluların da dahil olduğu ortak banyo ve tuvaletleri, açık hava mobilyalarıyla donatılmış teras ve bahçesi, ücretsiz wifi erişimi, kilitli dolapları, tesis bünyesinde bulunan mini marketi, açık büfe kahvaltısı, canlı müzik gösterileri, tırmanma ve bisiklet sürme aktiviteleri, film geceleri, sanat galerisi turları ve yol üzeri park yeriyle tesisin gecelik fiyatları 50 Türk Lirası’ndan başlayıp 155 Türk Lirası’na kadar uzanmaktadır.

Varna Hosteller

Theotokos Dormisyon Katedrali’ne 5 dakikalık kısa bir mesafede yer alan Hostel Casablanca City, mimarisi itibariyle kendini tipik hostellerden ayırmaktadır. Varna Plajı’na araçla 2 dakikalık bir sürede ulaşım imkânı tanıyan bu yapı Varna Opera Binası’nın karşı caddesinde yer almaktadır. Aziz Cyril & Methodius ve Musale Meydanı’nın çevrelediği bir yapıda hizmet sunan tesisin iç tasarımı canlı renklerle dekorize edilmiştir. Portakal kabuğu renklerindeki duvar boyaları ve bir uçtan bir uca uzanan halıfleksleriyle hostelin içi son derece ferah bir yapıdadır. Ayrıca hostelde ailelere de konaklama imkânı sağlayan bir aile odası da yer almaktadır. Ortak tuvalet ve duşları, bar ve ücretsiz wifi erişimi, şehir manzaralı balkonları, engelli konuklar için sunulan olanakları, aile odaları ve park yeriyle tesisin gecelik fiyatı 48 Türk Lirası’ndan başlamaktadır.

Modern iç yapısıyla Varna Katedrali'ne 4 dakikalık mesafede yer alan Nomado Hostel, bölgede rağbet gören hostellerden biridir. Hostelin bulunduğu bina tıpkı tarihi yapıları andırmaktadır. Tesisin içerisinde sade ve minimal bir tasarım hakimdir. Böylelikle küçük odalardan oluşan tesisin odaları son derece ferah bir görünümdedir. Tesisin odalarında çalışma masası da bulunmaktadır. Varna Opera Evi, Kolhozen Pazarı ve Arkeoloji Müzesi’ne oldukça yakın konumda yer alan bu tesis üzerinden yürüyerek Varna Plajı’na 20 dakikada ulaşım sağlayabilirsiniz. Tesisin hemen yakınlarında Park Bar Reflex adında bir kafe/bar da hizmet sunmaktadır. Açık büfe kahvaltısı, ortak banyo ve tuvaleti, ücretsiz wifi erişimi, temizlik ürünlerinin yer aldığı ortak mutfağı, evcil hayvan konaklamasına imkân sunan yönetmeliği, kütüphane ve bisiklet kiralama hizmeti, günlük kat hizmetleri ve ücretsiz otoparkıyla tesisin fiyat aralığı 50 ila 130 TL arasında değişmektedir.

İsmini yer aldığı Musale Meydanı’ndan alan Hostel Musala, Varna'daki Varna Katedrali'ne ve Merkez Demiryolu İstasyonu’na 5 dakikalık bir uzaklıkta yer alan merkezi bir hosteldir. Tesisin iç tasarımı klasik hostel oda tiplerinden bağımsız olarak son derece modern bir yapıdadır. Genellikle baştan sona beyaz renginin hâkim olduğu tonlarda döşenmiş odalarıyla hizmet sunan tesis, hijyeniyle ön plana çıkmaktadır.

Hijyen konusunda hassas olanlar için kalıplaşmış hostel yargılarını kıran bu yapı, tarihi Roma Hamamı’na da 6 dakikalık bir uzaklıkta yer alıyor. Hem konumu hem de uygun fiyatlarıyla gözde bir yerleşim merkezi olan bu hostelin en büyük artısı şehir manzarasının kuşbakışı olarak detaylandıran muhteşem balkonlarıdır. Oturma grubunu da içeren klimalı odaları ve turlarıyla tesis bölgede kendini ön plana çıkarmıştır. Son derece temiz ortak banyo ve tuvaletleri, kontinental kahvaltı menüsü, ortak mutfağı, ücretsiz wifi erişimi, barı, atıştırmalık büfesi, ilave ücrete tabi çamaşırhanesi ve özel otoparkıyla tesisin gecelik fiyatı 45 ile 255 Türk Lirasında olup, oda seçeneklerine göre farklılık göstermektedir.

Bölgede hizmet sunan diğer hosteller; GOODMANN DORM, Gagarin House, Hostel Rayska Yabalka, Hostel Del Mar.

Hostellerin diğer tesislere nazaran artı ve eksileri nelerdir?

Hostellerin diğer tesislere nazaran en önemli avantajlarından biri uygun ücretlendirmeler sunmasıdır. Günümüz koşullarında bir Avrupa ülkesini seyahat etmek oldukça yüksek ücretlendirmelere çıktığından dolayı hostellerin sağladığı bu uygun fiyatlandırma, pek çok yerli ve yabancı turisti bu tesislere yönlendirmektedir. Ayrıca bölgeyi tek başına seyahat gelen turistler için de hosteller son derece samimi arkadaşlık ortamları sunmaktadır. Hostellerin en önemli sorunlarının başında ortak kullanım alanları çekmektedir. Çoğu hostelde ortak kullanım alanlarında olan banyo ve tuvaletler, mahremiyet ve hijyen açısından özellikle temizlik takıntılı bireyler tarafından büyük bir dezavantaj olabilir.

Hostellerde karşımıza çıkan bir diğer sorun da güvenliktir. Tanımadığımız insanlarla aynı odayı paylaşmak kimi zaman istenmeyen problemleri de beraberinde getirmektedir. Özellikle kişisel eşyalarımızın çalınma tehlikesi hostellerde diğer tesislere kıyasla biraz daha fazladır. Bunun önüne geçmek isteyen hostel yönetimleri tesislerine son zamanlarda kilitli dolaplar ve kasalar eklemektedir. Bir diğer sorun teşkil eden unsur şehir gürültüsüdür. Hosteller genellikle ses yalıtımı olmayan eski binalarda hizmet sunduğundan dolayı, şehrin tüm gürültüsünü sanki yanınızdaymışçasına hissedebilirsiniz. Kahvaltı seçeneği hosteller arası farklılık taşısa da günümüzde genellikle hostellerin büyük kısmı kahvaltı olanağı sunmaktadır.

Ayrıca çoğu hostelde bulunan ortak mutfaklarda kendi yemeklerinizi hazırlayabilirsiniz. Üstelik yemekleri hostel arkadaşlarınızla yaparak farklı kültürlerden hiç tatmadığınız lezzetleri yeme şansına sahip olabilirsiniz. Hosteller standart otellerin fiyata dahil politikalarından sıyrılarak nevresim, havlu ve şampuan gibi banyo ve yatak malzemeleri temin ederken ekstra bir ücret uygulayabilir. Ödeme koşullarına değinmek gerekirse; bazı hosteller sadece nakit ödeme kabul ederken bazıları ön ödemesiz ve ücretsiz erken rezervasyon yapma şansı sunmaktadır. Mağduriyet oluşmamması açısından seçtiğiniz hostelin ödeme detaylandırmalarını iyi gözlemlenmeniz gerekmektedir. Kısacası hosteller konfordan ziyade geceyi geçirmenize olanak tanıyan ve yeni arkadaşlarla sosyalleşmenizi kolaylaştıran, yatakhane formundaki küçük işletmelerdir.