Varna Gezilecek Yerler

Varna'da görmeden dönülmemesi gereken en önemli yerleri sizin için derledik. Varna'yı yaklaşık 2-3 gün içinde keşfedebilirsiniz. Sahili, plajları, müzeleri, kiliseleri, park ve hayvanat bahçesi ile ünlü bu şehirde aynı zamanda deniz, kum, güneş tatilinin de keyfini çıkarabilirsiniz. Bu çeşitliliğinden dolayı Varna, Bulgaristan'ın en fazla turist ağırlayan şehri olarak öne çıkmaktadır.

Varna'da Gezilecek Yerler

Bulgaristan'ın tek yolcu gemisi limanı kenti olan Varna özellikle ilkbahar ve yaz mevsiminde ziyaret edilmesi gereken Balkanlar ve Bulgaristan şehirleri arasındadır. Bu sebeple sizin için en turistik 10 noktayı derledik. Sea Garden'dan Varna Katedrali'ne, Aladzha Manastırı'ndan Varna Arkeoloji Müzesi'ne, Retro Müzesi'nden Festa Dolphinarium'a, Euxinograd'tan Varna Hayvanat Bahçesi'ne, Varna Denizcilik Müzesi'nden Stone Forest'a kadar Varna'nın bütün turistik yerlerini yazımızda bulabilirsiniz.

Adını andığımız bu yerlerle ilgili detaylı bilgiler aşağıda mevcuttur.

Deniz Bahçesi (Sea Garden)

orig-varna-sea-garden.jpg

Deniz Bahçesi, Varna'nın Central Parkı olarak adlandırılmaktadır. Deniz Bahçesi veya diğer adıyla Sea Garden, Varna'nın en büyük, en eski ve en iyi bilinen parkı olarak öne çıkmaktadır. Varna'nın bu eşsiz parkının namı sadece ülke sınırları içinde kalmamış ve Balkanlara kadar ulaşmıştır. Balkanlar için insan emeğiyle yapılmış parklar arasında en büyüğü olduğu söylenen Deniz Parkı, Varna'nın turizmine farklı bir değer katmaktadır. Haftanın 7 günü 24 saat açık olan park hem Varna sakinleri hem de turistler tarafından günün her saatinde yoğun ilgi görmektedir. Büyüklüğü ve Varna'ya kattığı değer nedeniyle New York'taki Central Park ile bağdaştırılan Sea Garden bölge halkı için bir övünç kaynağıdır. Büyük parkın sınırları deniz sahiline kadar ulaşmaktadır, bu noktada sahilde mükemmel bir manzara ile mavi ile yeşilin bütünlüğünün güzelliğini sunmaktadır.

Varna Katedrali (Dormition of the Mother of God Cathedral)

Varna Katedrali, Bulgaristan'daki pek çok kilise gibi Ortodoks inancına mensup insanlar tarafından ibadet için kullanılmaktadır. Varna Katedrali veya tam adıyla Dormition of the Mother of God Cathedral, Bulgaristan'ın Karadeniz liman kenti Varna'nın en büyük ve en ünlü Bulgar Ortodoks katedrali ve Bulgaristan'ın en büyük ikinci katedrali olarak dikkati çekmektedir. Katedral, resmi olarak 30 Ağustos 1886'da açılmıştır. Katedral, pl. Sveti Sveti Kiril Metodiy lokasyonunda yer almaktadır. Varna'nın turistik noktaları arasında göze çarpan en önemli yapılardan biri olan Varna Katedrali, Varna şehrinin simgelerinden biri olarak kabul edilmektedir. Sadece büyüklüğü ile değil Katedral, mimarisi ile de ilgi çekmektedir. Dış cephesi 2000 yılında restore edilmiş olan Katedral’in gerçekten göz alıcı bir mimarisi bulunmaktadır.

Aladzha Manastırı

DSC03333.jpg

Aladzha Manastırı, Bulgaristan'daki önemli manastırlar arasında yer almaktadır. Özellikle Yunanistan ve Balkanlar’daki diğer ülkelerde olduğu gibi bu manastır da şehir merkezinden uzakta konumlanmıştır. Aladzha Manastırı, Varna'nın 17 kilometre kuzeyinde, Golden Sands Doğa Parkı’na bitişik korunan bir alandadır. Golden Sands Beach Resort'un 3 kilometre batısında ve Bulgaristan'ın kuzeydoğusunda yer alan Manastır, Orta Çağ Ortodoks Hristiyanları için inşa edilmiş bir mağara kompleksidir. Şehirden uzak ve korunmuş bir parkın kenarında yer alan bu mağara Manastır, Orta Çağ'da rahipler tarafından yaptırılmıştır. Manastır ziyaret etmek çok ilginç bir yer. Ayrıca yaz ayları turizm sezonu olduğundan ziyaretçi sayısı oldukça artmaktadır. Kentin kalabalığından uzaklaşıp bir nefes almak istiyorsanız, Manastır’ın etrafında yürüyüş yapabilirsiniz. Manastıra Golden Sands Reserve adresi üzerinden ulaşılabilir.

Varna Arkeoloji Müzesi

svrzo-house.jpg

Bulgaristan'ın Karadeniz kıyısındaki Varna kentinin en önemli müzelerinden olan Varna Arkeoloji Müzesi, haftanın her günü sabah saat 10.00 ile akşam saat 17.00 arasında ziyaretçi kabul etmektedir.

Varna Arkeoloji Müzesi'nin içinde bulunduğu yapının Bulgaristan tarihi için de farklı bir önemi bulunmaktadır. 1894 yılında Bulgaristan'a gelip, Slav kültürünün inşa edilmesine ve Bulgaristan'ın Türk egemenliğinden ayrılmasına destek veren Çek asıllı iki kardeş Herman and Karel Škorpil, bunun için ilk işlerden biri olarak Arkeoloji topluluğu oluşturmuş ve Müze’yi kurmuştur. 1906 yılından beri Varna Arkeoloji Müzesi, eşsiz altın parçaları da dâhil olmak üzere Varna bölgesinden eski eserleri sergilemektedir.

Müze’de tarihin yanında dinî objeler de bulmak mümkündür. Müzenin ikinci katı dinî ikonografilere ayrılmıştır. Varna Arkeoloji Müzesi ortalama 1 saat içinde gezilebilmektedir. Bunun dışında özellikle bahar ve yaz aylarında Varna Arkeoloji Müzesi'nin bahçesinde caz konserleri düzenlenmektedir.

Retro Müzesi

DSC03539.jpg

Retro Müzesi, Varna'nın ilginç müzelerinden biridir. Haftanın her günü 10.00 ila 21.00 arasında ziyaretçi kabul eden Müze, inanılmaz bir yer olarak öne çıkmaktadır. Eski eserlerin eşsiz koleksiyonu bu müzede sergilenirken, Bulgaristan tarihine özellikle sosyalizm dönemindeki ışık tutmaktadır. 20. yüzyılın üçüncü çeyreğinde Sosyalist bloğun sembol markaları arasında yer alan Lada ve Skoda'nın yanı sıra dünyanın tanınan birçok markasının eski otomobilleri burada sergilenmektedir. Otomobillerin dışında hem Bulgaristan hem de dünya genelinde Sosyalist yönetimindeki ülkelerden getirilen farklı eşyalar da Retro Müzesi'nde bulunmaktadır. Bunların arasında süs eşyaları, maket otomobiller, tablolar yer almaktadır. Müzeye adım atar atmaz içerideki eserler turistleri şaşırtmaktadır. Nostaljik eşyalara meraklı ziyaretçiler özellikle burayı çok seveceklerdir. Bunun için turistlerin kesinlikle burayı ziyaret etmelerini önermekteyiz. Müzedeki eşyalara odaklanır iseniz, bir gününüzü burada değerlendirebilirsiniz.

Festa Dolphinarium

43219560.jpg

Festa Dolphinarium, Bulgaristan'ın deniz sınırı olan Varna'daki en büyük yunus akvaryumudur. Akvaryumun içinde koreografik yunus gösterileri gerçekleştirilmektedir. Festa Dolphinarium, fütüristtik yapısı ve cam ve alüminyum ön duvarıyla etkileyici görünmektedir. Dolphinarium binası, tanınmış Bulgar mimar Simeon Saraliev'in liderliğindeki bir ekip tarafından tasarlandı. Binanın kendisi, 30 metre genişliğinde ve 14 metre yüksekliğinde bir küp cam şeklinde dizayn edilmiş.

Festa Dolphinarium pazartesi günü hariç haftanın her günü 09.00 ila 17.00 arasında hizmet vermektedir. Gösteri yaklaşık 45 dakika sürerken özellikle küçük çocukların beğenisini kazanmaktadır. Yunusların şovunun dışında Festa Dolphinarium'da yunuslar ile beraber yüzmek de mümkün. Modern bir şekilde tasarlanmış Festa Dolphinarium içinde yunuslar ile beraber yüzüp fotoğraf çektirebilirsiniz.

Euxinograd

30.jpg

Bulgaristan Varna'daki tarihî yerlerin başında yer alan Euxinograd, şehrin 8 kilometre kuzeyinde konumlanmıştır. Tarih meraklısı turistlerin Varna'da kesinlikle ziyaret etmesi gereken yerler listesinin başında bulunması gereken Euxinograd, Bulgaristan tarihine de ışık tutmaktadır. 1885 yılında inşa edilen Euxinograd, eski Bulgar kraliyet ailesinin yazlık sarayı olarak kullanılması amacıyla inşa edilmiştir. Karadeniz kıyısında bulunan Kraliyet Sarayı, pazartesi günü hariç haftanın diğer günleri turistlerin ziyaretine açıktır. Kompleks biçimindeki Euxinograd içinde konaklama ve restoran alanı da bulunmaktadır. Kompleks içinde konaklayan misafirler, spor uygulama alanından (masa tenisi, tenis, basketbol, voleybol, fitness, bowling) da faydalanabilmektedir.

Euxinograd, 09.00 ila 17.00 arasında ziyaretçi kabul etmektedir. Euxinograd, Bulgar hükümeti tarafından işletildiğinden ziyaret etmek için önceden rezervasyon yapmak gerekmektedir.

Varna Hayvanat Bahçesi

thumb7_DSC_0019.JPG

Varna Hayvanat Bahçesi, Varna'daki Deniz Bahçesi'nin içinde yer almaktadır. Hayvanat bahçesi çocuklar ve yetişkinler tarafından en çok ziyaret edilen mekânlar arasında yer almaktadır. Dolphinarium ve Doğa Tarihi Müzesi'nin yanında yer alan 30 Nisan 1956 yılında kurulmuştur. Altı dönümlük alanı kaplayan Varna Hayvanat Bahçesi, kuruluş yılı temelinde eski hayvanat bahçeleri arasındadır. Varna Hayvanat Bahçesi, haftanın her günü turistlerin ve bölge sakinlerinin ziyaretine açıktır. Sabah 09.00 ila 19.00 saatleri arasında açık olan Varna Hayvanat Bahçesi, plajdan sadece 10 dakika yürüme mesafesindedir. Hayvanat bahçesinde kaplanların, ayıların, kanguruların, maymunların ve pelikanların yanında birçok kuş türü ve deniz hayvanları bulunmaktadır. Varna Hayvanat Bahçesi'nin giriş ücreti 1,5 Bulgar levasıdır.

Varna Denizcilik Müzesi

0varna_dryzki.jpg

Varna Denizcilik Müzesi, Primorski 2 adresinde yer almaktadır. Bulgaristan, Varna'daki savaş müzeleri arasında yer alan Varna Denizcilik Müzesi, pazartesi günü hariç diğer altı gün ziyaretçi kabul etmektedir. Denizcilik müzesi sabah saat 10.00 ila akşam saat 18.00 arasında ziyaret edilebilir. Savaş aletleri ve denizciliğe meraklı turistler için ilginç bir yer olabilir, özellikle müzenin açık hava müzesi olması yapıya bir farklılık katmaktadır. Açık hava müzesi olan Varna Denizcilik Müzesi'nin içinde on yıllar öncesine ait küçük gemiler bulmak mümkün. Bulgaristan’ın 200 yıllık denizcilik geçmişinden dolayı çok da büyük olmayan müze yine de içindeki araçlar ile dikkati çekmektedir. Varna Denizcilik Müzesi giriş ücreti yetişkinler için 4 Bulgar levasıdır.

Taş Ormanı (Stone Forest)

Bölgesel Tarih Müzesi'nin bir bölümü olan Taş Ormanı, yaz döneminde pazartesi hariç haftanın diğer günleri sabah saat 10.00 ila 15.00 arasında ziyarete açıktır. Kış turizmi çok canlı olmadığından dolayı Taş Orman Doğal Alanı cumartesi ve pazar günleri ziyarete kapalıdır. Taş Ormanı giriş ücreti yetişkinler için 3, öğrenciler için 2 Bulgar levasıdır. Taş Ormanı'nın Bulgarca adı “Pobiti kamani”dir. Oldukça geniş alana yayılmış bu doğal alanın için boyları 10 metreye kadar yüksek kalker sütunlar, içi boş silindirler ve kayalar yer almaktadır. Doğal alanın en ünlü ve etkileyici bölümü "Center - South" adlı yapıların içinde bulunan ve Varna'nın 18 kilometre batısında yer alan kısımdır. Bu alanda 6 metre yüksekliğinde yaklaşık 300'e yakın büyük ve küçük oluşumlar yer almaktadır.