Varna Hakkında Bilinmesi Gerekenler

varna-city.jpg

Sofya ve Plovdiv'den sonra Bulgaristan'ın üçüncü büyük kenti olan Varna, Bulgaristan'ın deniz başkenti olarak da adlandırılmaktadır. Varna, turizm, ekonomi, eğitim, deniz ticareti ve deniz kuvvetleri merkezi olarak öne çıkmaktadır. Varna özellikle ilkbahar ve yaz mevsiminde ziyaret edilmesi gereken Bulgaristan şehirleri arasındadır. Bulgaristan'a gidecekseniz, ülkeyi bir yerel gibi deneyimlemek isterseniz festivallerini kaçırmayınız. Varna kentinin renklerini ve çeşitliğini daha fazla hissetmek isterseniz şehir merkezinde bulunan sağlı sollu sıralanmış butikler ve hediyelik eşya mağazalarını gezebilirsiniz. Karadeniz kıyısındaki Varna'da yaz sezonunda gece kulüpleri ve barlar canlanmaktadır. Şehirde pek çok gece kulübü ve bar bulunmaktadır. Bulgar mutfağı, Türk mutfağının da katkısıyla Avrupa'da lezzetli yemeklerin bulunduğu mutfaklardan birisidir. Osmanlı'dan gelen tatların etkisiyle, Bulgaristan mutfağı lezzetli yemek ve tatlılar sunmaktadır. Bulgaristan mutfağından çıkan lezzetler Türk insanın damak tadına da hitap etmektedir.

Varna'da dört farklı mevsim kendi özelliklerini hissettirmektedir. Yaz turizminin Bulgaristan'daki merkezi Varna için yaz mayıs başında başlıyor ve ekim ayının başlarına kadar sürmektedir. Kıyı kenti Varna'ya Avrupa kentlerinden ve Türkiye'den uçak seferleri gerçekleştirilmektedir. İstanbul ile Varna arasındaki uçak yolculuk süresi ortalama 1 saat sürmektedir. İki yıldız ile beş yıldız arasında değişen pek çok otel seçeneği sunan Varna, 20 kilometre uzunluğundaki sahil boyunca bütçenize uygun otelleri değerlendirebilirsiniz.

Varna adının Karadeniz'i uzun yıllar boyunca kat etmiş Varanglılar tarafından verildiği de iddia edilmektedir. Bu iddiaya göre İsveççe värn "kalkan, savunma", Varna da "savunulmuş, güçlendirilmiş yer" anlamına gelebilmektedir. 1444 tarihinden sonra Osmanlı İmparatorluğu'nun yönetimine geçen Varna özellikle 16. ve 17. yüzyılda Osmanlı İmparatorluğu'nun önemli bir liman, tarım ve ticaret kenti olmuştur. Varna; Rousse, Shumen ve Silistra ile birlikte Osmanlı'nın Bulgaristan'daki dörtlü kalelerinden biri haline geldi. 19. yüzyılda milliyetçiliğin yayılmasıyla beraber Varna'daki Bulgar ve Yunanlar, Osmanlı İmparatorluğu'na karşı beraber mücadele etmeye başladı. Ayrıca 19. yüzyılın ortalarında Rusya'nın sıcak denizlere inme politikasına karşı Osmanlı'ya destek vermek isteyen İngilizler ve Fransızlar, Varna'yı Rousse üzerinden İstanbul'a bağlayacak tren rayları döşediler. Bu tren rayları Bulgaristan'ın ilk rayları olarak tarihe geçti. Hem politik önemi hem de turistik değeri yüksek olan meşhur Orient Express'i bu raylardan geçerek Paris'e ulaşmaktadır.

O dönemde 26 bin nüfusa sahip olan Varna, 1878 yılında Rusya tarafından Bulgaristan'a verildi. Varna, Birinci Balkan Savaşı'nda ve Birinci Dünya Savaşı'nda öne çıkan kentlerden biri olmuştur. Şehir İkinci Dünya Savaşı'nda Kızıl Ordu tarafından işgal edilmiştir. Bu tarihten sonra savaşları geride bırakan Varna, Sofya'nın dışındaki sermayeyi kendisine çekmeye başlamıştır. Euxinograd’ın da (kraliyet yazlık sarayı) bu kentte kurulmasıyla beraber festivaller, organizasyonlar, fuarlar, kutlamalar Varna'da yapılmaya başlamıştır. Varna'nın adı 1950 yılından sonra ülke sınırlarını aşarak öncelikle Karadeniz ülkelerine ve Balkanlara daha sonra da Doğu Avrupa'ya ulaşmıştır. Kent önemini arttırırken, Sovyetler Birliği lideri Joseph Stalin'in adı şehre verilmiştir ve 1949 ile 1956 yılında Varna, Stalin diye adlandırılmıştır. Varna, 1989 yılına kadar batıya seyahat etmesi yasak olan Doğu Avrupalılar için popüler bir merkez haline gelmişti.

Varna'nın Türkiye'deki Bayburt ile de kardeş şehir anlaşması bulunmaktadır. Varna'nın Bulgaristan'ın komşuları ile olan diğer kardeş şehirleri de Kavala ve Pire’dir.

Tanıtım Videosu: