Nessebar Hakkında Bilinmesi Gerekenler

Bulgaristan sınırları içinde yer alan Nessebar, Karadeniz kıyılarında yer alan en güzel şehirlerden biridir. Kum tepeleri ile çevrili görkemli beyaz kayalar, mavi deniz, altın kum ve sayısız plajlar kentin çehresini güzelleştiren doğal detaylardandır. Sahil beldesi olarak ün salan Nessebar’da yerel otellerin çoğu sahil şeridinde yer alır. Hemen her otelin kendine ait plajı ve restoranları bulunur. Kaliteli bir tatil deneyimi sunan bu sahil kasabasında tüplü dalış ve sörf için gerekli ekipmanları kiralayabilir, Türk hamamından saunaya çeşitli hizmetlerden faydalanabilirsiniz.

Nessebar’a karanlık çöktüğünde gece hayatı tutkunları için bambaşka bir eğlence deneyimi başlıyor. Birçok gece kulübüne sahip olan kasabanın dans pistlerinde doyasıya eğlenebilirsiniz. Egzotik yemek sevenler için gerçek bir keşif deneyimi sunan Nessebar mutfağı ise gezginlerin ilgisini çekecek bir diğer özellik. Buradaki yerel mutfağın ayırt edici özelliği deniz ürünleri ile birlikte çok çeşitli yemeklerin bulunmasıdır.

Nessebar’ın harika manzaraları söz konusu olduğunda akla ilk olarak eski şehir bölgesi gelir. Huzurun ve romantizmin simgesi haline gelen kasabanın eski şehir bölgesindeki binaların neredeyse tamamı Orta Çağ’da inşa edilmiştir. 1983 yılında UNESCO tarafından Dünya Mirası ilan edilmiştir. Nessebar’ın simgelerinden biri olarak kabul edilen Eski Yel Değirmeni’ni ziyaret etmeden dönmeyin. Halka açık olan değirmenin birinci katında unun depolandığı yer, ikinci katında değirmencinin yaşadığı yer ve üçüncü katında ise değirmen taşı mekanizması bulunuyor. Yerleşim tarihi milattan önceye kadar uzanan bu Orta Çağ kasabasında Osmanlı hâkimiyetinin izlerini bulmak da mümkün. Bu dönemde inşa edilen kiliselerin yanı sıra Bizans ve Bulgar egemenlikleri döneminde yapılmış çok sayıda tarihî eser de görebilirsiniz.
 

Tanıtım Videosu:
 

NESSEBAR NEREDE?

Nessebar, Bulgaristan’ın güneydoğusundaki Burgaz şehrinin sınırları içinde yer almaktadır. Burgaz kent merkezine uzaklığı 35 kilometre olan kent Nessebar Belediyesi tarafından yönetilmektedir. Karadeniz kıyısında doğal bir yarımada üzerinde yer alan kentin nüfusu 12 bin civarındadır.

NESSEBAR’DA GEZİLECEK YERLER

Eşsiz mimariye sahip çok sayıda tarihî simgeye ve benzersiz manzaralara sahip olan Nessebar’da ilgiyle karşılayacağınız birçok destinasyon bulunuyor. Şehrin tarihî merkezi olarak kabul edilen eski şehir bölgesine geldiğinizde yüzyıllar öncesine doğru bir yolculuğa çıkacaksınız. Bu doğal yarımadanın üzerinde mükemmel fotoğraf kareleri yakalayacağınız manzaraların yanı sıra çeşitli çağlara ait dinî anıtlar ve orijinal müzeler sizi bekliyor.

Old Town (Eski Şehir)

Karadeniz’de kayalık bir yarımada üzerinde yer alan Nessebar’ın eski şehir bölgesi 3 bin yıl önce Trak yerleşimiydi. Milattan önce 6. yüzyılın başlarında Yunan kolonisi haline gelmiştir. Helenistik Dönem’e ait bir akropolis, Apollon tapınağı, agora ve Trakya surlarından kalma bir duvar ile tarih meraklısı gezginlerin ilgisini çekmektedir. Gezmeye doyamayacağınız bu sahil şeridi 19. yüzyılda inşa edilen ahşap evleriyle Karadeniz mimarisinin en güzel örneklerine sahiptir.

Nessebar Plajları

Tarihi ve doğasıyla olduğu kadar plajlarıyla da ünlü olan Nessebar’da denize girmenin tadına doyamayacaksınız. Bulgaristan plajlarının çoğu kumlu olmasına rağmen Nessebar’da küçük çakıl taşlı plajlar da bulabilirsiniz. Çocuklu aileler için uygun sığ plajlar bulmak oldukça kolay. Karadeniz’de olması dolayısıyla çok tuzlu olmayan sular bazen açık ve berrak bazen ise kumlu olabiliyor. Nessebar’ın en ünlü plajları ise kentin kuzey sahil şeridinde yer alan Sunny Beach üzerinde bulunuyor. Buradaki kumlu plajlar her ne kadar kalabalık olsa da sıcak suyundan dolayı tercih edilmeye değer.


St. Stephen Kilisesi

Günümüzde müze olarak hizmet veren St. Stephen Kilisesi eski bir Ortodoks kilisesiydi. Üç nefli bir bazilikadan oluşan kilise kentteki UNESCO Dünya Mirası bölgesinin bir parçasıdır. Birkaç kez restore edilen ve genişletilen yapının en eski kısmı 11. yüzyıldan kalmadır. Harika mimarisiyle ilgi çeken St. Stephen Kilisesi’nin dış tasarımındaki zenginlik ziyaretçilerini büyüleyen en önemli detaydır. İç duvarındaki süslemeler ve resimler ise farklı dönemlerdeki sanat anlayışlarını yansıtan biçimde yapılmıştır.

NESSEBAR’DA NE YENİR?

Nessebar’da kentin her yerine dağılmış irili ufaklı çok sayıda restoran bulmak mümkün. Şehrin tarihî merkezinin keşfettikten sonra The Old Mill restoranını ziyaret ederek geleneksel Balkanyemeklerinden dünya mutfağına çeşitli lezzetleri tadabilirsiniz. Türk mutfağıyla oldukça benzerlik gösteren bu mutfakta mutlaka denemeniz gereken tatların başında Bulgar kebabı, pritnisa ve baniçkaböreği geliyor. Eğer yemeğinizden sonra canınız tatlı çektiyse külah tatlısı olarak da bilinen funiyki’yi tavsiye ediyoruz.
 

Nessebar ile İlgili

Editörün Kaleminden

Nessebar Künyesi

 • Yerel saat

  Yerel Saat -

 • Kur Farkı

  Kur Farkı -

 • Priz Tipi

  Priz Tipi Type F / 250V / 16 A

 • Hava Durumu

  Hava Durumu -oCSon Güncelleme: - (TSI)

Yıllık Ortalama Sıcaklık

  • Oca oC
  • Şub oC
  • Mar oC
  • Nis oC
  • May oC
  • Haz oC
  • Tem oC
  • Agu oC
  • Eyl oC
  • Eki oC
  • Kas oC
  • Ara oC

Kısa Kısa