Google+

Arama formu

ZENGİN TARİHİ BİRİKİMİYLE BAÇKOVSKİ MANASTIRI

Farklı kültür özellikleri taşıyıp kendimize yakın hissettiğimiz ülkelerden biri de Bulgaristan’dır. Ülkeye girdiğiniz andan itibaren çok beklenti içine girmemek gerektiğini kilometrelerce ilerlemeden anlarsınız. Abartı, lüks yaşam izlerine rastlayamazsınız ama zengin tarihi birikimiyle görülecek yerleri sırasıyla keşfetmeye başlarsınız. Bulgaristan’da görülmesi gereken tarihi yerlerden ilki Baçkovski Manastırı’dır.

Plovdiv (Filibe)

Plovdiv (Filibe)-1

Issız virajlı yolları kat ederek Baçkovski Manastırı’na varırsınız. Diğer adıyla “Uspenie Bogorodichno” olan Baçkovski Manastırı, Rilski Manastır’ından sonra ikinci büyük Bulgar manastırı. Baçkovski Manastırı, Chepelare Nehri vadisinde (ayrıca Çaya nehri olarak da bilinir) bulunmaktadır.
 
Plovdiv (Filibe)-2

Plovdiv (Filibe)-3

Plovdiv (Filibe) şehrinde bir çok konaklama seçeneği var. Otel yerine ev kiralamak isterseniz Dimitrov, SimplyComfy, Къщата с нимфите güzel bir seçim olacaktır. Bunlardan en iyileri City Center Maisonette Apartment, Apartment Grand, Luxury Apartments Plovdiv. Şehir merkezine yakın konaklamayı tercih etmek isterseniz VIP Apartaments Galina, Panorama View Central Studio, 8 1/2 Art Guest House gibi otelleri tercih edebilir ya da daha ekonomik alternatifler isterseniz Gramophone Hostel, Best Rest Guest House, Pijama Hostel tesislerini deneyebilirsiniz. Bir de booking.com'un Plovdiv (Filibe) aramalarında ara sıra güzel indirimli fırsat otelleri oluyor. Onları da bu linkten takip edebilirsiniz.

Bizans ordu komutanı Grigoriy Bakuriani ve kardeşi Abaziiy Gürcüleri tarafından 1083 yılında kurulmuş. Manastır, İkinci Bulgar Devleti sırasında Çar İvan Alexander tarafından himaye edilmiş. Bulgar topraklarındaki birçok manastırda olduğu gibi Baçkovski Manastırı’nda da küçük bir okul var. Tahminlere göre Bulgaristan Devleti’nin Osmanlı egemenliği geçtikten sonra XIV. yüzyılın sonunda Patrik Evtimiy Baçkovski Manastırı’na sürgüne gönderilmiş. Burada patrik ve öğrencileri aktif dini ve kültürel olarak faaliyetler geliştirmiş. 

Plovdiv (Filibe)-4

Plovdiv (Filibe)-5

Manastırın kendi müzesi de var, orada farklı dönemlere ait ritüel nesneler ve kuyumculuk sanatının örnekleri görülebilmektedir. 20. yüzyılın başlarında 1930’lu yıllara ait 103 el yazısı ve 252 eski basım kitap bulunmaktadır.

Plovdiv (Filibe)-6

Plovdiv (Filibe)-7

Manastırın doğusundan, Kluvya Nehri vadisinden devam ederek iki ilginç şelaleye varılabiliyor. Bizim gezi programımızda olmadığı için gidemedik. Manastırın etrafını süsleyen, değişik bir tınıda, ruhu dinlendirecek şekilde akan suyun sesini kaydetmesek de görüntüsünden birkaç kare ile yolculuğumuza kaldığımız yerden devam ettik.


Yazar Hakkında

serap selçuk

Yazar Gezgin ve blogger 1968 yılında Niğde'de doğdu 1987-1991Ankara Üniversitesi Fizik Mühendisliği eğitimi gördü. 1992 İstanbul Teknik Üniversitesi Nükleer fizik 1993 M armara Üniversitesi Pedagoji ve Formasyon eğitimini tamamladı. 1993 yılından beri eğitim kurumunda öğretmen olarak çalışmakta 2004 Oryantiring Antrenörlüğü Yeni keşiflere...