Google+

Akyaka

Akyaka - : - / -
--℃
1 TRY=0.00
Type F250V16 A
 • Ocaweather-icon5℃
 • Şubweather-icon6℃
 • Marweather-icon8℃
 • Nisweather-icon13℃
 • Mayweather-icon17℃
 • Hazweather-icon22℃
 • Temweather-icon26℃
 • Ağuweather-icon26℃
 • Eylweather-icon22℃
 • Ekiweather-icon16℃
 • Kasweather-icon10℃
 • Araweather-icon6℃

3.jpg

Marmaris ile Muğla’nın ortasında, Ula ilçe sınırları içinde bulunan Akyaka, Ege Bölgesi’nin en bakir ve en sakin beldelerinden biridir. Dillere destan doğal güzellikleri, tarihsel kalıntıları, su altı zenginlikleri ve zengin ekolojik sistemi ile Akyaka, cennetten bir köşe olarak tarif edilmeyi fazlasıyla hak etmektedir. Berrak suları ile ünlü Azmak Nehri ve onu çevreleyen sık çam ağaçlarının oluşturduğu muhteşem manzara mutlaka görülmeli.

Bitki çeşitliliği ile ünlü Akyaka’da adaçayı, defne, kantaron, karabaş, kekik, domates, marul, çam balı ve doğal zeytinyağlı sabun üretimi ön plandadır. Ekolojik tarımın yaygın olduğu bölgede üretilen tüm sebze ve meyveler doğaldır.

Akyaka’nın sazlıkları yüzlerce çeşit kuşun göç rotasında olduğundan, kuş gözlemcileri arasında da oldukça ünlüdür. Bölgede balıkçıl, ebabil, ağaçkakan ve kırlangıç türlerinin yanı sıra ispinoz, yalıçapkını, leylek ve şahin de görülebilir. Azmak Nehri’nde ise türlü su kuşları, tatlı su balıkları, su yılanları ve su samurları yaşamaktadır.

Ahşap işlemelerle bezeli eski Ula evleri örnek alınarak oluşturulan tek tip mimari, Akyaka’nın bilinen diğer bir özelliğidir. Bu sayede, beldede doğa ile uyumlu bir yerleşim oluşmuştur. Akyaka’nın turizm dünyasına tanıtılmasında büyük pay sahibi olan Nail Çakırhan’ın evi 1983 yılında Ağa Han Mimarlık Ödülü’nü kazanmıştır. 1988 yılında doğal sit alanı ilan edilen Akyaka, Cittaslow üyesidir ve Türkiye’deki 11 sakin şehirden biridir.
 

Tanıtım Videosu:

 

Yurtdışı Seyahat Sağlık Sigortası

Yurtdışına çıkarken yaptırmanız gereken özel bir sigorta poliçesidir Yurtdışı Seyahat Sağlık Sigortası. Bu sigortanın amacı seyahatiniz sırasında herhangi bir sağlık sorununa karşı güvence altında olmanızdır. Yurtdışı seyahat sağlık sigortasını vize başvurusuna gitmeden önce almanız gerekiyor. Nitekim ülkeler vize vermek için bu yurtdışı seyahat sağlık sigortasını talep ediyor. Birkaç yıl önceye kadar bu poliçeyi almak için mutlaka bir sigorta acentesine gitmeniz gerekiyordu. AXA Sigorta bu işi kolaylaştırdı. AXA Sigorta web sitesinden kolaylıkla alabileceğiniz bu poliçenin fiyatı ise 6 Euro’dan başlıyor.

Yurtdışı seyahat sağlık sigortasını hemen alıp poliçeyi kenara koymanızı öneririz, böylelikle vizeye gitmeden bir işi kolaylıkla çözmüş olursunuz. Zaten yurtdışındayken hastalanırsanız ya da beklenmedik bir şey başınıza gelirse, masraflarınızın hızlıca sigorta tarafından karşılanması ile yüksek ücretler ödemekten de kurtulursunuz. Detaylı bilgi için tıklayın.

Muğla’nın Ula ilçesine bağlı Akyaka, Bodrum ve Datça yarımadaları arasında kalan Gökova Körfezi’nin doğu ucunda yer alır. Muğla-Marmaris karayolunun ortalarında bulunan Akyaka’nın kuzeyinde Sakartepe Dağı, doğusunda Kadın ve Akçapınar azmakları, güneyinde ise Gökova Ovası vardır.

Geolocation

 Paket turlarda kaçırılmaması gereken en güncel ve ekonomik kampanyalar şöyle: Bansko Kayak Turu – 1 Gece Bedava, Bansko Kayak Turu – Ücretsiz Kayak Eğitimi, Lapland Turu - Son dakika 200 Euro indirim, %25 indirimli Prag Turu, Sicilya & Malta Turu – Son dakika %5 indirim, Belgrad Turu - %25 indirim , Prag Turu 14 Şubat Özel – Son Dakika %5 İndirim

Ormanın denize kavuştuğu, yeşil-mavi bir balıkçı kasabası olan Akyaka’nın en büyük özelliği söğüt ve okaliptüs ağaçlarının arasında süzülen azmaklarıdır. Doğa harikası manzaralarının yanı sıra beldede yaklaşık 3 bin yıllık bir tarih de mevcuttur.

Görülmesi gereken diğer yerler: Çınar Koyu, Sedir Adası, Akyaka Köyü, Akyaka Plajı, Değirmenbükü, Küfre Koyu, Boncuk Koyu, Antik Kent İdyma Kalıntıları.

Azmak Nehri

4311 Ağu 2016Gezilecek Yerler

Azmak Nehri

Doğal güzellikleri ile meşhur Azmak Nehri’nin buz gibi suları, akvaryum kadar berrak olmasıyla bilinir. Sodalı suyunun da etkisiyle eskiden çamaşır yıkamak için tercih edildiğinden, dere “Kadın Azmağı” olarak da anılır. Her iki kıyısı sık ağaçlarla kaplıdır. Tatlı su balıkları, su yılanları ve su samurlarının yaşam alanı olan ve sazlıkların arasından denize dökülen nehir 2 kilometre uzunluğundadır.

-

Sakartepe

4611 Ağu 2016Gezilecek Yerler

Sakartepe

Akyaka’nın kuzeyindeki Sakartepe, 903 metre yüksekliği ile Gökova’nın tümüne hâkim bir noktada bulunur. Ziyaretçilerine eşsiz bir manzara sunan Sakartepe’nin konumu, yamaç paraşütü için de çok uygundur.

-
Akyaka şehrini rahat ve hızlı gezmenin yolu yerel turlara ve turistik noktalarda önceden yerinizi ayırtmak. Bu şehir için önerdiğimiz deneyimler şöyle; Erivan'dan: Tam Gün Tatev Manastırı Kompleksi Tur (66.63 €), 4.5-Saat Garni-Geghard Tour: Erivan (24.15 €). Bu şehirdeki tüm turları görmek için tıklayın.
Gezilecek yerler listesinin devamını görmek için tıklayın.

DSC_0246.JPG

Akyaka, coğrafi konumu itibarı ile ılıman iklim kuşağındadır. Beldede Akdeniz İklimi görülür. Yazlar sıcak ve kurak, kışlar ise ılık ve yağışlıdır. Nisan ayından ekim ayına kadar Akyaka’da denize girilebilir. Serin meltemler sayesinde kavurucu yaz sıcaklarının etkisi de hafiflediğindendir.

Akyaka’ya daha çok yaz aylarında gidilmesi önerilir. Akyaka’da yağışların çoğu ekim-nisan ayları arasında görülür ancak hava sıcaklığı 20 derecenin altına pek düşmez. Bu ılık iklim ve beldenin yeşil-mavi doğası düşünüldüğünde, Akyaka yıl boyunca rahatlıkla ziyaret edilebilir. Özellikle kış ayları, kuş göçlerinin ve çeşitli kuş türlerinin izlenebildiği bir dönemdir. Meraklılarına önerilir.

Akyaka’ya havayolu ya da karayolu ile ulaşım mümkündür. En yakın havalimanı 71 kilometre uzaklıktaki Dalaman Havalimanı’dır. Buradan araç kiralayarak ya da Dalaman Havalimanı’ndan saat başı kalkan otobüslerle Akyaka’ya ulaşılabilir.

Karayolu ile ulaşım tercih edilir ise, önce Muğla’ya gitmek gerekir. Otobüsle gidecekler için İstanbul, Ankara ve İzmir gibi büyükşehirlerden pek çok otobüs firmasında Muğla seferi bulunmaktadır. Muğla şehir merkezinden yarım saatte bir kalkan minibüslerle 30-45 dakika arası bir sürede Akyaka’ya ulaşılabilir.

Özel araçları ile seyahat edecekler için mesafeler ve yaklaşık süreler ise şöyledir: İstanbul-Akyaka arası 800 kilometre (yaklaşık 10 saat), Ankara-Akyaka arası 615 kilometre (yaklaşık 8 saat), İzmir-Akyaka arası 236 kilometre (yaklaşık 3 saat) ve Antalya-Akyaka arası 297 kilometredir (yaklaşık 4 saat).

Yaz turizminin ve doğa sporlarının önemli merkezlerinden biri olan Akyaka’da butik otellerde, apart otellerde ve pansiyonlarda konaklayabilirsiniz. Otel binaları genelde geleneksel Akyaka evleri tarzında veya Osmanlı mimarisine uygun yapılmıştır. Otel fiyatları, sunulan imkânlara ve bulunduğu konuma göre değişiklik göstermektedir. Akyaka otelleri genellikle yaz tatil sezonunun başladığı, nisan-mayıs aylarında hizmete açılıyorlar ve ekim ayının sonuna kadar da hizmete açıklar.

Küçük bir yerleşim yeri olan Akyaka’da belde içi ulaşım minibüsle sağlanır. Merkezden 1 kilometre uzaklıkta bulunan Çınar Koyu’na bu minibüsleri kullanarak veya yürüyerek ulaşabilirsiniz. Şehir merkezinde gitmek isteyenler için, Akyaka-Muğla arası çalışan ve yarım saatte bir kalkan minibüsler de mevcuttur.

Akyaka’da genel olarak Ege mutfağı etkisi görülür. Zeytinyağlı yemekler, mezeler, çeşitli ot yemekleri ve ot kavurmaları öne çıkan tatlardandır. Sebze yemekleri, bakla ve börülce de sık tüketilen gıdalar arasındadır. Azmak boyunca sıralanan restoranlarda ise her daim taze balık bulmak mümkündür.

Popüler restoranlar

Azmakkapı Restoran: Azmak Nehri’nin kıyısında bulunan bu temiz ve şirin restoranın menüsü deniz mahsullerinden oluşuyor. Caz ve klasik batı müziği sevenlerin ayrı bir keyif alacağı Azmakkapı Restoran’ın en meşhur yemeği kâğıtta körili levrektir.

Akçapınar Köyü: Gerçek bir köy kahvaltısı arayanlar için en doğru adres. Tostu, ayranı ve menemeni de kahvaltısı kadar ünlü.

Bahşiş

Türkiye’de bahşiş verme oranı kişinin memnuniyetine göre değişse de ortalama miktar, toplam hesabın yüzde 7-10’u arasındadır. Bazı mekânlarda bahşiş miktarı hesabın içine yedirildiğinden, ödeme yaparken buna dikkat ederek bahşiş bırakmak gerekir.

dsc_0103.jpg

Zengin bir floraya sahip olan Akyaka’da türlü yabani ot yetişir. Bu otları, tercihinize göre taze veya kurutulmuş olarak, beldenin pazar yerinden satın alabilirsiniz. Çarşamba günleri kurulan pazarda kurutulmuş sebze, taze sebze-meyve, el işi ürünler ve hasır eşyalar da bulabilirsiniz. Akyaka’nın küçük otantik dükkânlarında ise deri, halı, kilim ve çeşitli hediyelik eşyalar satılmaktadır.

Uluslararası Yavaş Kentler Birliği CittaSlow’a üye olan Akyaka, dinginliği ile ön plana çıktığından, gece gezmesi için çok alternatif yoktur. Azmak kenarındaki balık restoranları genelde gece yarısına kadar açık ve rakı-balık için tercih edilebilir. Akşam yemeğinden sonra eğlenmek ve içki içmek isteyenler K Bar, No:22 Riders ve Anchor gibi barları tercih edebilir; ancak bu mekânlar da çok geç saatlere kadar açık değildir.

Balık Tadım Festivali: İlki 2015’te düzenlenen festivalin amacı Akdeniz üzerinden gelen istilacı balık türlerini tanıtmak ve yeni türlerin tadımını yapmak.

Acil Yardım: 112

Yangın: 110

Polis: 155

Ula Belediyesi: 0252 242 30 08