Anadolu'nun Köşebaşında Bir Cennet: Akyaka

Bodrum’dan Marmaris’e giderken kendinizi Sakar Geçidi’nin kıvrak virajlarından yokuş aşağı verdiğinizde Gökova Körfezi’nin dibinde bir yerleşim görürseniz şaşırmayın : )

Akyaka; güzel Muğla evleri, nefis denizi, sevimli insanları ve su sporları ile Gökova Körfezi’nin önemli bir uğrak noktası.

Osmanlı döneminden kalma Muğla evleri zaten malumunuz, epey ünlüdür. Bu evlerin karakteristik bacaları, müthiş işçilikle süslü tavanları ve ahşap işçilikleri geleneksel Türk mimarisinde kendine klasik bir yer bulmuş. Ula’lı ünlü mimar Nail Çakırhan’ın Akyaka’da yaptığı birçok ev bulunuyor. Mimarlık eğitimi görmeden uluslararası ödüller alacak kadar yüksek saygınlığa ulaşan bu ünlü mimarımızın izlerini takip ederek Akyaka’nın güzel evlerle dolu sokaklarını gezmek bir zevk.

Bu çiçekli duvarlı, bahçeli, avlulu ahşap evlerle dolu sokaklar size denize kadar çıkarıyor. Akyaka sahili halk için gece ve gündüz en önemli buluşma yeri. Çınar Plajı ve Akyaka Plajı burada gitmek gereken iki denize grime alanı. Ormanlık olan çevre bitki örtüsünün etkilerini bu yerleşimin merkezine kadar görüyorsunuz. Merkezde enfes yüksek ağaçlar, çamlar, kestane ve günlükler dolu.

İşte bu ağaçların arasında denize doğru bakarken sol tarafınızda gökyüzünde renkli renkli çok büyük uçurtmalar göreceksiniz. Bunlar kite board uçurtmaları. Gökova Körfezi, eğer haritaya bakarsanız daha net görürsünüz, bir koridor şeklindeki yapısı nedeniyle yılın bahar aylarından sonbahar sonuna kadar bu koridor boyunca denizden karaya doğru düzenli şekilde rüzgâr alıyor. Kite board sporu için bu düzenli ve güçlü rüzgâr çok önemli, çünkü uçurtma şeklindeki sörf yelkeni rüzgâr olmadığında tabi ki sık sık yer düşüyor ve rüzgâr değişken olduğunda da sporun zevki kaçıyor. Kite sörfçülerin burayı seçmesinin bir nedeni de koyun bittiği yerden itibaren metrelerce çok sığ su olması. Bu da bölgeyi kite surf sporuna yeni başlayanlar için ideal öğrenme mekânı haline getiriyor.

Akyaka Bölgesi’nin sunduğu outdoor sporlar sadece rüzgâr sörfü ve kite surften ibaret değil. Sakar Tepesi üzerinden yamaç paraşütü de yapabilirsiniz. Manzaranız tabi ki eşsiz Gökova Körfezi.

Akyaka’da dolaşırken göreceğiniz tekneler size günübirlik turlara götürüyor. Bölgedeki koyların en güzellerinden biri Kleopatra Koyu. Buranın kumu özel ve dünyada yalnızca 2 plajda bu kum var deniyor.

Akyaka’da mutlaka yapmak gereken bir aktivite de Azmak Nehri üzerinde tekne turu. Azmak Nehri, dev bir akvaryum. İçinde yüzebileceğiniz gibi, kenarındaki balık restoranlarında durup yemek yiyebilirsiniz. Azmak Nehri üzerindeki tekne turu, sazlıklar arasından bölgenin ormanlık manzarası eşliğinde nefis bir görsel ziyafet sunuyor.

Akyaka, Marmaris kadar turist ziyareti almasa da en az Marmaris kadar çok güzelliğe sahip bir yerleşim. Eğer yolunuz Likya Bölgesi’ne, güneybatı Anadolu’ya düşerse, Akyaka’yı görmeden geçmeyin.