Dünya Gezginlerinden Atatürk Yorumları

Bu 10 Kasım’da bir kez daha andığımız Ata’mız, yalnızca Türkiye’de sevilen ve saygı duyulan bir şahsiyet değil; tüm dünyanın tanıdığı, bildiği ve saygıyla andığı bir lider. Gezimanya olarak biz de dünyanın önde gelen gezginlerine ve seyahat blog yazarlarına Atatürk’ü sorduk. İşte dünyanın neredeyse her köşesini gezmiş, görmüş ve görüşleri bu kadar geniş kişilerin Ata’mızla ilgili söyledikleri, kendi ağızlarından:

Josh Bender – Travel With Bender – travelwithbender.com
70’in üzerinde ülke görmüş tecrübeli bir gezgin olarak Atatürk’ün, yani 20nci yüzyılın en önemli liderlerinden birinin yarattığı global etkiyi görmek çok kolay. Bu ilerici ve yol açan lider ve onun devrimleri mevcut durumu kabullenmeyen ve modern bir Türkiye için bir vizyon koydu ve halkının kalbine seslendi. Atatürk bugün hala dünya liderleri için örnek alınacak biridir.

Sabrina Iovino – Just One Way Ticket – justonewayticket.com
Atatürk Türkiye’yi değiştiren ve halkı için müthiş şeyler yapan, ilham verici bir lider. Eğitimde ortaya koyduğu devrim ve kadınlara sağladığı haklar tüm dünyada örnektir. Türkiye’yi defalarca ziyaret etmiş biri olarak biliyorum ki Türk halkı onu çok seviyor ve hala büyük bir saygıyla anıyor.

Alesha Bradford - Jarryd Salem – Nomadasaurus – nomadasaurus.com
Günümüz Türkiyesi ilerlemesini ve gururlu bir millet olmasını büyük oranda Atatürk’e borçlu. Onun güçlü kişiliği sayesinde ülke hem savaştan ve kaotik bir ortamdan çıktı hem de ülkede kadınlar ve toplumun her kesmi sosyal hayatta hak ettiği konumu kazandı. Atatürk tarihe yalnızca büyük bir lider olarak değil, gerçekten ve tartışılmaz şekilde “Türkler’in Atası” olarak geçti.

Tim Leffel – The World’s Cheapest Destinations – perceptivetravel.com
Türkiye’de 6 ay yaşadım ve sonrasında defalarca ziyaret ettim. Her duyduğumda Atatürk’ün hikayesi bana ilham verdi ve çok etkilendim. Geçtiğimiz yüzyılın gördüğü tartışılmaz en önemli liderlerden ve devlet adamlarından biri. Dünyada pek çok lider kendi konumunu güçlendirmeye ve rakiplerini bastırmaya çalışırken, Atatürk gerçekten de halkının çıkarları için uğraşan ve Türkiye’yi başarıyla modern çağa taşıyan, büyük bir vizyon adamı. O kadar ileri görüşlü ve zeki bir insan ki yazı sistemini değiştirmek gibi inanılmaz güç bir işi başardı ve Türkiye’nin bugün dünyada ekonomik ve diplomatik olarak bu kadar etkin olmasına neden olan laik sistemi kurdu. Benim ülkem de dahil pek çok ülkedeki pek çok insan bugün hala ülkesinin başında Atatürk gibi bir lider görmek istiyor.