Akyaka Hakkında Bilinmesi Gerekenler

 

Muğla’nınUla ilçesine bağlı huzur dolu bir belde olan Akyaka, Ege Bölgesi’nde tatil yapabileceğiniz en güzel yerlerin başında gelmektedir. Marmaris ile Muğla’nın ortasında, Gökova Körfezi’nin bakir koyları arasında bulunan Akyaka sakinliği ile kafa dinlemek isteyenler için ideal bir ortam sunmaktadır. Muğla’ya 18, Marmaris’e 31 kilometre uzaklıkta bulunan Akyaka eski bir balıkçı kasabasıdır. Sakartepe Dağı’nın virajlı yollarından geçerek ulaşabileceğiniz cennet belde doğal güzellikleri kadar tarihî kalıntıları ve zengin ekosistemi ile de öne çıkmaktadır. Antik çağlardan bu yana üzerinde yerleşim yapıldığına inanılan Akyaka 1970’li yıllardan itibaren iyice tanınmaya başlamıştır. Yemyeşil ormanları, tertemiz koyları, dereleri ve devamlı esen rüzgarı ile tatilcilerin ilgisini kazanan Akyaka 1980’lerden sonra turizm beldesi olarak ünlenmiştir. 1992 yılında belde olan Akyaka 2012 yılında Muğla’nın Ula ilçesine bağlı bir mahalle olmuştur. 1988 yılında doğal sit alanı ilan edilen beldede yüksek katlı yapılara izin verilmediği için doğallığını korumayı başarmış ve 2011 yılında Cittaslow (sakin şehir) seçilerek Türkiye’deki 11 sakin kentten biri olmaya hak kazanmıştır. Eski Ula evleri örnek alınarak oluşturmuş mimarisi ile Akyaka evleri tek tip inşa edilmiş ve bütünlük sağlanması amaçlanmıştır.

Akyaka sazlıklarında yüzlerce kuş türü yaşamaktadır. Karabatak, tahtalı keklik, sığırcık, bıldırcın, yaban ördeği, yaban kazı, kırlangıç gibi kuş türleri bölgede doğal hayatını sürdürmektedir. Her yıl yüzlerce kuş gözlemcisi yılın belli dönemlerinde Akyaka’ya gelerek farklı kuş türlerini incelemektedir. Azmak Nehri, Akyaka’yı ziyaret etmek isteyenlerin uğrak noktalarından biridir. Akyaka limanından Gökova Körfezi’ne akan buz gibi suyu ile Azmak doyumsuz bir güzelliğe sahiptir. Yaz aylarında gezi teknelerine binerek Azmak Nehri’nde tura çıkabilir, suyun üzerinde yüzen ördek ve kazlarla birlikte Akyaka’da keyifli dakikalar geçirebilirsiniz. Soda miktarı oldukça yüksek olduğu için yıllar boyunca kadınların çamaşırlarını yıkamak için geldikleri Azmak Nehri, Kadın Azmağı olarak da bilinmektedir. Suyun sıcaklığı 6-12 derece arasında olmakla birlikte buz gibi suda yüzmeyi seviyorsanız Azmak sizin için en ideal yerlerden biri olabilir. Azmak Nehri kıyısında sizi bekleyen onlarca farklı restoranda yöresel kahvaltının tadını çıkarabileceğiniz gibi Ege mutfağından lezzetleri deneyebilirsiniz.

 

mugla-70513_960_720.jpg

 

Akyaka sporseverler için de adeta bulunmaz bir cennettir. Farklı zorluklarda yürüyüş parkurlarının bulunduğu Akyaka’da dört mevsim trekking yapabilir, vücudunuza oksijen depolayabilirsiniz. Kısa süreli yürüyüşler içinse Âşıklar Yolu’nu tercih ederek okaliptüs ağaçlarının altında bir yandan yürüyebilir, bir yandan doğanın sergilediği güzellikleri fotoğraflayabilirsiniz. Akyaka uçurtmave rüzgârsörfüne en elverişli yerlerin başında gelmektedir. Karanın sıcak, denizin soğuk olması sonucu kıyıya paralel esen rüzgârı ve oldukça geniş sahili ile Akyaka her yaz binlerce sörfçüyü ağırlamaktadır. Akyaka’da bulunan spor tesislerinde eğitim alabileceğiniz gibi her türlü malzemenizi buralardan kiralayarak kendinizi denizin ve rüzgarın kollarına bırakabilirsiniz. Akyaka sahillerinin sığ olması ile rüzgâr sörfçüleri çok daha rahat hareket edebilirken belde Avrupa’nın en iyi kiteboard pisti olarak biliniyor.

Akyaka’da denize girilecek yerler arasında seçim yapmakta zorlanabilirsiniz çünkü beldenin hemen her yerinde deniz oldukça berrak. Akyaka merkezde bulunan mavi bayraklı AkyakaPlajı beldede denize girebileceğiniz ilk alternatif olurken Çınar Plajı yaz aylarında bir hayli popüler oluyor. Sığ olması nedeniyle çocuklu aileler tarafından da en çok tercih edilen plajlar arasında yer alan Çınar Plajı’nın masmavi sularında gün boyu yüzmenin keyfini çıkarabilirsiniz. Akyaka’ya araba ile yirmi dakika uzaklıkta bulunan AkbükKoyu cam gibi suyu ile görülmeye değerdir. Dilerseniz Akyaka’dan kalkan tekne turlarına katılarak SedirAdası ve KleopatraPlajı gibi birbirinden keyifli ve güzel koylarda unutulmaz bir gün geçirebilirsiniz. Eğer sonbahar ve ilkbahar aylarında yolunuz Akyaka’ya düşerse beldeden bisiklet kiralayarak ormanların içerisinden geçip etrafı keşfetmenizi öneririz. Nereye bakarsanız bakın yeşili ve maviyi bir arada görebileceğiniz Akyaka’yı bir kere keşfettikten sonra her tatilinizde buraya tekrar gelmek için fırsat yaratmak isteyeceğinizden emin olabilirsiniz.