Des Bernardins Koleji

Des Bernardins Koleji’nin restorasyonu, Avrupa mirasının korunmasının sembolik bir başarısı olarak görülmektedir. Bu övgüye değer başarı, sıradışı bir ortaçağ mimarisinin ortaya çıkmasını sağlamıştır. Gerçekleşen restorasyon, iki yüzyıldan fazla bir süredir ihmal edilen yapının, modern topluma entelektüel ve ruhsal zenginlik sunmasına izin vermiştir.

1

Des Bernardins Koleji, manastırın emri ile, keşiş ve rahiplerin zihinsel yapılarını geliştirmek üzere 1247’de inşa edilmiştir. Des Bernardins Koleji’nin büyülü atmosferi içerisinde pek çok rahip, kendisini hem ibadete hem de zihinsel gelişime odaklama şansına erişmiştir. Fransız İhtilali sırasında ulusal bir değer olarak tarihe geçen kolej, 19. Yüzyıl başlarında önce hapishane, sonra itfaiye binası ve son olarak Polis Akademisi olarak hizmet vermiştir.

2007 ve 2008 yıllarında detaylı bir restorasyon gören bina, misyonunu genişleterek toplum ve kilise için insanlığın geleceği hakkında bir araştırma merkezi olarak yenilenmiştir. Des Bernardins Koleji, şimdilerde ise konferans ve kokteyl salonları, restoran bölümü, etkinlik ve çalışma alanları sunuyor. Ortaçağ binasında bir şirket toplantısından daha orijinal bir etkinlik düşünülemez herhalde. Olur da yolunuz düşerse, Paris’te görülmesi gereken Des Bernardins Koleji’ni mutlaka ziyaret edin.

Adres: 20 rue de Poissy, 75005, Paris

Ziyaret Bilgileri: Pazartesi-Cumartesi 10.00-18.00; Pazar ve Resmi Tatiller14.00-18.00 saatlerinde ziyarete açık. Giriş ücreti ödemeniz gerekmiyor.

Yol Tarifi: Koleje N ve L trenleriyle ulaşmak mümkün. Bunun yanı sıra 10 numaralı metro hattı ve 24, 47 ve 63 numaralı otobüslerle de müzeye ulaşım sağlayabilirsiniz

Yakınındaki Yapılar: Paris Üniversitesi, Cluny Muzesi - Ulusal Ortaçağ Müzesi, Ménagerie, Jardin des Plantes Hayvanat Bahçesi