Azmak nehri, Muğla, Akyaka’da bulunan doğal güzelliklerden biridir. Yanında sazlıkları ve ördekleri görebileceğiniz bu doğal güzellik bir tatlı su nehri olarak karşınıza çıkar. Kendinizi cennette hissedebileceğiniz Azmak Nehri’ni gezmediyseniz, diğer güzellikleri ile beraber giden turistleri kendine hayran bırakan Akyaka’yı mutlaka gezmelisiniz.

Azmak Nehri Hakkında Bilgi

Azmak Nehri kökeni çok eski zamanlara kadar dayansa da 1970 senesinde kalabalık turist kafilelerinin keşfi ile gündeme gelmiş olan Akyaka’da yer alır. Günümüzde hala sessiz, sakin ve dingin tatil alternatifleri arasında bulunarak tercih edilen Akyaka, yerli ve yabancı turistlerin büyük ilgisini çeker. Azmak Nehri nereden doğar diyecek olursanız, Torosların batıdaki uzantısı olan Sakar Tepesi’nden çıkan kaynak sularının bu nehrin çıkış noktası olduğunu söyleyebiliriz. Su deniz seviyesinden yalnızca birkaç metre yüksek olmasına rağmen berraklığı ile gidenleri kendine hayran bırakmayı başarır. Suyun dikkat çekici özelliklerinden biri de dört mevsim boyunca su sıcaklığının 8 dereceyi geçmemesi. Akyaka’nın doğusundan başlayıp yaklaşık 2 kilometrelik bir parkur izleyerek Gökova Körfezi’nden denize dökülen nehrin derinliği yer yer 8 metreyi bulur.

Azmak Nehri’nin adı ile ilgili bilgi vermemiz gerekirse, azmak sözcüğünün halk dilinde su kaynağı anlamına geldiğini söyleyebiliriz. Nehri gezmek için tekne turlarından faydalanabiliyorsunuz. Yazın ortasında bile 8 dereceyi geçmeyen bu sodalı suya cesaretiniz varsa, tekne molalarında girebilirsiniz. Suyun sodalı olması sebebi ile cildi gençleştirdiği ve güzelleştirdiği rivayetini de sizi ikna etmek için kullanabiliriz. Bu soğuk suya girdiğiniz zaman her şeyden önce kendinizi dinç hissedeceksiniz.

 

Azmak Nehri Yeme İçme

Azmak Nehri demek doğa ile iç içe olmak demek. Temiz hava, dinginlik ve bol oksijen demek. Tüm bu faktörler de bir araya gelince iştah açılması, karın acıkması demek. Bu seyahatinizde mutlaka tadına bakmanız gereken yöresel tatlar da elbette ki bulunuyor. Gideceğiniz zamana göre bulabileceğiniz yemekler arasında Muğla usulü tarhana çorbası, çökertme kebabı, döş dolması, ekşili balık, kefal dolması, keşkek, Muğla köftesi, oğlak yahni, sulu kebap, kabak çiçeği dolması, börülce ekşilemesi, yağlı patlıcan yemeği, kaya koruğu salatası, Muğla halkası ve lokma bulunuyor. İlçede gidebileceğiniz restoranlardan bazılarını inceleyebilirsiniz.

Nazar Pide: Köprübaşı Mahallesi, Konak Cad. No:91, Ula / Muğla
Telefon: (0252) 242 38 33

Orfoz Restaurant: Akyaka Mahallesi, Sarıoğlu Sok. No:48, Ula / Muğla
Telefon: (0252) 243 59 59

Kordon Restaurant: Akyaka Mahallesi, Ula / Muğla
Telefon: (0252) 243 52 51

Vira Vira Restaurant: Akyaka Mahallesi, Büyüksarıoğlu Sok. No.9, Ula / Muğla
Telefon: (0252) 243 58 90

Mum’s Cook Restaurant: Karanfil Sok. No:18/2, Ula / Muğla

Akçapınar Tostçusu: Akçapınar Mahallesi, Ula / Muğla
Telefon: (0252) 244 81 38

Ayşe Ana’nın Yeri: Akyaka Mahallesi, Nergis Sok. No:16, Ula / Muğla
Telefon: (0252) 243 40 40

 

Akyaka Azmak Nasıl Gidilir?

Akyaka Azmak Nehri nerede diyecek olursanız, buranın Muğla’nın Ula ilçesinde konumlandığını söyleyebiliriz. Ulaşım için ise farklı alternatifleriniz bulunuyor.

Dolmuş: Azmak’a gitmek için haziran, temmuz, ağustos aylarında Marmaris’ten Akyaka’ya giden dolmuş seferini tercih edebilirsiniz.

Otobüs: Şehirlerarası otobüs seferleri bulunan firmalarla Muğla’ya ulaşım sağlayabilirsiniz. Azmak nehri için mahallî ulaşım araçlarına aktarma yapmalısınız.

Otomobil: Azmak Nehri’ne şahsi aracınızla gidecek olursanız navigasyon desteği ile ulaşım sağlayabilirsiniz.