Osmanlı Mimarisi ve Kültürünün Devam Ettiği Küçük Şehir: Novi Pazar

Uzaklarda kalbimizin bir parçası Novi Pazar; yani bizim deyimimizle Yeni Pazar. Balkanlarda Sancak bölgesinde bir Müslüman şehir. Sırp sınırları içerisinde kalan ama kendini bırakmayan umutlarını her daim taze tutan insanların şehri. Mirsad Türkcan ve Emina Sandal’ın doğduğu topraklar, Sırbistan futbol ligindeki tek Müslüman takım ve Fenerbahçe’nin kardeş kulübü… Osmanlı mimarisi ve kültürünün devam ettiği küçük şehir, insanları sıcak ve candan olan şehir, Türk olduğunuzu öğrendiklerinde gözleri parlayarak mutluluğunu sergileyerek sizinle diyalog kuran insanların yaşadığı şehir.

Başkent Belgrad’dan 4-5 saat uzaklıktadır. Özlem Tur, sizi evinizde hissedeceğiniz bu küçük vatanımıza ulaştırır. Sokakta bol bol Türkiye, İstanbul, Türk bayrağı temalı tişörtler giymiş insanlar  görebilirsiniz. Fenerbahçe’nin futbol okulunun tabelasını o meşhur caddede yürürken başınızı kaldırmanızla beraber hemen fark etmeniz bir olur. Zaten sol tarafınızda kalan kafeteryanın sahibi de Mirsad Türkcan’dır.

Mantija, köfte gibi bizden lezzetleri burada da keyifle yiyebilirsiniz. Oturduğunuz kafeterya ve restoranda önünüzden akıp giden insanları izler; yerel halk gibi sosyalleşebilirsiniz. Tabii hafta sonu ise sokakta sünnet veya düğün konvoyuna denk gelmeniz hoş bir sürpriz olur. Bunun daha mutluluk veren tarafı ise arabalarda Türk bayrağı sancak bayrağının dalgalanıyor olmasıdır (telefonumu çıkarıp fotoğrafı çekene dek vasıtalar ilerledi ve anı ölümsüzleştiremedim maalesef).

Şehir küçük olduğu için her yer yürüme mesafesindedir. Han hotel/hostel  isimli yerde makul fiyata konaklamanız mümkündür. Tek negatif yanı ise çalışanlarının ne Türkçe ne İngilizce bilmemeleridir.

Birçok gencin Türkiye’de üniversite eğitimi aldığını öğreniyorum Novi Pazar & Fenerbahçe tişörtü almak için girdiğim dükkânda tesadüfen. Bunu da  Boğaziçi Üniversitesi tişörtü ile karşımda arz-ı endam eden güzelle Türkçe diyalog kurarak tasdik etmiş oluyoruz.

1-2 günden fazla zaman geçirilecek kadar büyük bir yerleşim değil fakat edindiğiniz arkadaşlarınız sebebiyle size 1 hafta kalmak dahi yetmeyebilir. Öyle güzel insanların, öyle candan insanların yaşadığı hariciye vatanımız… Kalbimizin bir parçasının olduğu topraklar ve kardeşlerimiz…

Uzun Çarşı Caddesi’nde uzun insanlarla beraber vakit geçirebilirsiniz.

Sırbistan’a gidip uğramamak olmaz, bir selam verip gönüllerini ve  gururlarını okşamamak bize yakışmaz. Gidiniz ve yerinde inceleyiniz. Birkaç fotoğraf ile yazımı tamamlıyorum.