Sırbistan Kültürü

Sırbistan'ın insanları oldukça sıcakkanlı ve arkadaş canlısı olarak bilinmektedir. Bir yer, bir bilgi öğrenmek istenildiğinde oldukça yardımseverdirler. Ancak eşcinsellere karşı oldukça yaygın bir hoşgörüsüzlük bulunmaktadır.

Çok renkli bir gece hayatı, birçok müzesi ve sanat galerisi, genç nüfusu, birbirinden güzel mimarileri, gelişmiş bir sağlık sektörü olan bir ülkedir. Günün her saati oldukça güvenilir bir ülkedir. Yine de turistik ve kalabalık bölgelerde hırsızlıklara dikkat etmekte fayda bulunmaktadır.

NoelArifesi Sırbistan'da sosyal yaşamın en yoğun görüldüğü zamandır. Tüm restoranlar, sokaklar insanlarla dolup taşmaktadır ve her yerde canlı müzik kulakları doldurmaktadır.

Sırbistanlı bir kimse tarafından evine davet edildiğinizde küçük bir hediye götürmek önemlidir. Ve ayakkabı çıkarmak saygı olarak görülmektedir.

Savaş konusunda özellikle konuşulmasından hoşlanılmamaktadır. Bu yüzden 1990’lardaki Yugoslavya Savaşları'nı, Kosova Savaşı'nı ve NATO bomba saldırısını dile getirmemek iyi bir tercih olacaktır.

Şehir içi ulaşımda otobüs ağı oldukça yaygın olmakla birlikte, çoğu yere ulaşım sağlanabilmektedir.