Sırbistan'nın Festivalleri

Sırbistan birçok film, yemek, müzik festivaline ev sahipliği yapmaktadır. Bunların en gözdesi ise EXİTFestivali'dir. Her Temmuz ayında ülkeyi renklendiren festivalde dünyanın birçok önemli sanatçısı sahne almaktadır. Bu altı festivalin arenaları kalelerin içinde konumlanmaktadır. Doğu Avrupa'nın en büyük festivali olan EXİT, açık hava sineması, teknolojik alanlar ve ekstırem spor alanları bulunmaktadır.

GucaTrumpetFestivali ise en ilginç müzik festivallerinden bir tanesidir. Her Ağustos ayında dünyanın dört bir yanından gelen 600.000 trompet sevdalısı Belgrad'tanGuca'ya üç saatlik otobüs yolculuğu yapmaktadırlar. Ve burada dünyanın en iyi nefesli bandoları yarışmaktadırlar.

Akrobatların, dansçıların, aktörlerin yer aldığı SokakSanatçılarıFestivali (Festival of Street Musicians)'nde birçok ülkeden gelen en başarı 150 sokak sanatçısı eylül ayında performanslar sergilemektedir.

BelgradMüzikFestivali her Ekim ayında düzenlenmekte olan klasik müzik festivalidir. Festival geleneksel Balkan müzikleri üzerinde yoğunlaşmaktadır. Birçok orkestra ve performans sanatçısı Belgrad'ta bulunan Belgrades’sKolaracHall, YugoslavDramaTheater ve seçilmiş alanlarda sahne almaktadırlar. Sanatçılar, Sırbistan'ın en iyi artistleriyle atölye çalışması yapma şansına sahip olmaktadırlar.

LeskovacGrillFestival her Eylül ayında kutlanmakta olan ızgara et festivalidir. Ana cadde beş gün boyunda motorlu trafiğe kapatılmaktadır ve birçok karnavallarla, moda gösterileriyle, konserlerle, ve bol etle festival ülkeyi renklendirmektedir.

BelgradBiraFestivali her yıl Ağustos ayında kutlanmaktadır. 2004 yılında katılım sayısı 75.000 iken 2010 yılında 900.000’e ulaşmıştır. 30'dan fazla yerli ve yabancı birayı tatmak için gelen insanlar dört gün süren festival boyunca birçok canlı müzik konserini dinleme ve eğlenme şansına sahip olmaktadırlar.

CinemaCityFilmFestival her Haziran ayın sinemaseverler için adeta bir cennet kapısı açmaktadır. Sekiz gün boyunca süren bu etkinlikte 150'den fazla film gösterimleri ve atölyeler yapılmaktadır. Açılısı kentin tarihi Petrovaradin kalesinde canlı bir konser ile yapılmaktadır. Film gösterimleri ve galaları NoviSad’da dört açık, beş kapalı alanda yapılmaktadır.