Niş Hakkında Bilinmesi Gerekenler

nis.jpg

Niş (Niš), Sırbistan'ın güneyinde yer alan ülkenin üçüncü büyük kentidir. Sırbistan’ın Belgrad ve Novi Sad’dan sonra gelen şehri Niş, Nişava ilçesinin merkezidir. Şehrin nüfusu 190 bin civarındadır. Niş, lokasyon olarak Bulgaristan sınırına yakındır. Balkanlar’ın tarihî ve büyük şehirlerinden biri olan kent, uluslararası karayolu güzergâhı üzerinde yer alır. Bulgaristan’dan doğuya uzanan karayolu Niş’te kesişir ve buradan iki uca ayrılır.

Niş, Konstantinopolis’in yani bugün ki İstanbul’un kurucusu ve ilk Bizans Kralı olan Büyük Konstantin’in doğum yeridir. Tarihi açıdan önemi olan Niş'te Büyük Konstantin Uluslararası Havaalanı ile Niş Üniversitesi bulunmaktadır. Üniversitenin 13 fakültesi ve yaklaşık 28.000 öğrencisi bulunur. Sırbistan'ın önemli bir sanayi kenti olan Niş, 7 ve 12 Mayıs 1999'da misket bombası saldırısına uğramıştır. 2000 yılında ise Niş'te Hollanda ve ABD savaş uçaklarıyla düzenlenen saldırısında hayatını kaybeden 134 kişi anısına bir anıt inşa edilmiştir.

Tanıtım videosu:

Devamını Oku

Editörün Kaleminden

Niş’te Gezilecek Yerler

Niş, çeşitli dönemlerden kalma görülmeye değer tarihi yerlerle doludur. Ulusal Müze: Mediana, Kafatası Kulesi, Kızıl Haç Toplama Kampı ve Niş Kalesi bu gezilecek yerlerden en önemlileri olup birbirine yakın bu lokasyonları gezmek için bir dolu gün yeterlidir. Bahsedilen gezilecek birbirine yakın olduğundan yürüyerek keşfedebilirsiniz.

Niş’te Gezilecek Yerler

Niş’te belli başlı 10 adet gezilecek yer bulunuyor ve hepsini görmek için bir tam güne ihtiyaç var. Niş’in merkezi, ana meydanı, eski şehri, gündüz ve gece hayatının en hareketli olduğu yer Kral Milan Meydanı‘dır. King Milan Meydanı’ndan düz ilerlediğimiz zaman ya da kalabalığı takip ettiğimiz zaman Niş Kalesi’ne ulaşabilirsiniz. Neo-rönesans binaları ve ortasında yer alan birbirinden farklı cafeleri ile şehrin en popüler caddesi Obrenoviceva caddesi de gezilecek yerlerden. Niş Kalesi’nin arka tarafında, tren istasyonunun yakınında bulunan Nazi Ölüm Kampı ve Kafatası Kulesi Niş’te mutlaka ziyaret etmemiz gereken diğer yerlerdir. Son olarak Mediana ise Niş’te bulunan çok önemli bir arkeolojik sit alanıdır.

Listede adı geçen yerlerle ilgili detaylı bilgi aşağıda yer almaktadır.

Devamını Oku

Niş Nerededir?

Harita oluşturulamadı.

Niş (Niš), Sırbistan'ın güneyinde yer alan bir şehirdir. Sırbistan’ın Belgrad ve Novi Sad’dan sonraki en büyük şehridir.

Niş’e Ne Zaman Gidilir?

Sırbistan genel olarak yıl içerisinde çok yüksek hava sıcaklıklarına sahip değildir. Güney ve kuzey kesimlerinin hava koşulları farklılık göstermektedir. Ocak ayı oldukça soğuk geçmekteyken yaz ayları havalar ısınmaktadır. Bu nedenle Sırbistan’a gitmek için en uygun zaman bahar aylarıdır.

Niş’e Nasıl Gidilir?

Sırbistan’ın Niş şehrine ulaşmak için öncelikle direkt veya aktarmalı uçuşlar ile Belgrad’a ulaşmak gerekli. Niş’e gitmek için Belgrad Otobüs Terminali’nden Niš Ekspres firmasına ait otobüsleri kullanabilirsiniz. Tek yön biletler 1240 RSD civarındadır. Bu yolculuk 3 saat 20 dakika sürer.

Niş’te Nerede Kalınır?

Niş’te konaklamak isteyebileceğiniz her bütçeye uygun hotel ve hosteller mevcuttur. Niška Banja’da, Ozren gibi büyük ve iyi oteller bulunup kahvaltı dahil tek kişilik oda için 24 Euro'ya kalabilirsiniz. Alternatif olarak, Niška Banja'da bir evi çok uygun fiyatlara kısa süreli kiralayabilirsiniz. Yine de bu lokasyon şehrin merkezi sayılmadığından (kasabadan birkaç kilometre uzaklıktadır), dolayısıyla merkeze gitmek için bir otobüs veya taksi kullanmanız gerekir.

Şehir merkezinde bulunan Hostel Nis, şehir kalesine, merkez otobüs terminaline ve şehir merkez meydanına bir dakika uzaklıkta yer alır. Oda başına 4 ve 8 yatak bulunan yurtta, 2 yataklı ve özel banyolu odalar da bulunmaktadır. Burada internet (WiFi, masaüstü) hızlı ve ücretsizdir. Kahvaltı dahil değildir, ancak yemeğinizi hazırlamak veya yiyeceklerinizi saklamak için mutfağı (kat başına bir mutfak) kullanabilirsiniz. Kahve, çay veya ev yapımı brendi ücretsizdir. Ayrıca aracınızla / bisikletinizle seyahat ediyorsanız güvenli park yeri de ücretsiz olarak kullanılabilir. Bu hostelin gecelik bedeli ise 9 ila 15 Euro arasındadır.

Sweet-Hostel Niş adındaki bir başka pansiyon ise şehir merkezinde bulunur ve King Milan Meydanı'na (ana şehir meydanı) sadece 5 dakika uzaklıktadır. Tam donanımlı bir mutfak ve TV, İnternet erişimi olan ortak bir oda, sıcak su ve ücretsiz havlular da mevcuttur.

Downtown Hostel Nis, Nišava nehri kıyılarındaki yaya bölgesinde yer alır. Downtown Hostel, şehir sembollerinden birini temsil eden en eski şehir binalarından birinde yenilenmiş bir dairede hizmet vermektedir. Oda başına 3 ve 8 yatak bulunan iki yatakhane vardır. Bir veya iki kişi için 3 yatak odasının kiralanması mümkündür. Hostelin sunduğu imkanlar; 24 saat resepsiyon, günün 24 saati tüm hostel olanaklarını kullanma imkânı, odalarda ücretsiz kilitli dolap, ücretsiz çarşaf ve havlu, tüm odalarda ücretsiz internet ve WI-FI, ücretsiz kahve, çay ve karşılama içkisi, tamamen mobilyalı mutfak kullanımı, kablolu TV içeren salon alanı ve sigara içilen alanlardır. Gecelik hizmet bedeli ise 9 - 13 Euro’dur.

Niş Şehir İçi Ulaşım

7.jpg

Niş’te şehir merkezine, otobüs veya tren istasyonlarından ya da çoğu otel ve hostelden yürüyerek kolayca ulaşılabilir. Tüm şehirde herhangi bir yöne yürümek en az iki ya da üç saatinizi alabilir. Niš'in küçük bir vadide bulunduğunu ancak tepelerle çevrili olduğunu unutmamak gerekir.

Devamını Oku

Niş Mutfağı

kuhinja1.jpg

Niš bir yemek cennetidir. Niş’in Balkan yarımadasında popüler olan peynir veya kıyma ile doldurulmuş bir çeşit yağlı, phyllo denen böreği meşhurdur. Bir peynirli böreğe benzer, ancak daha yağlı ve daha güçlü bir tada sahiptir. Bazı satıcılar elma, ıspanak veya patates böreği gibi diğer çeşitlerini de satar. Yani et ve peynir sadece bir kombinasyondur.

Devamını Oku

Niş’te Gece Hayatı

nis2.jpg

Öncelikle Niš’teki gece hayatı hareketliliğinin Belgrad’dakinden aşağı kalır yanının olmadığını söylemek gerek. Miroslav ile Kral Milan Meydanı civarında Nišava Nehri kenarında turlayarak gece hayatına karışabilirsiniz. Binlerce genci Nišava Nehri civarında gruplar halinde sohbet ederken ve eğlenirken görebilirsiniz. Niš’teki en ucuz gece hayatı aktivitesi budur. Ayrıca, bu hareketlilikten dolayı da meydandaki büfeleri gece geç saatlere kadar açık bulabilirsiniz.

Bunun dışında şehirde önerebileceğimiz eğlence mekanları da mevcut. Nišava Nehri üzerinde yer alan gemi şeklindeki bir işletme olan Porto Bello bunlardan biri. Yerel grupların canlı performanslarını izlemek isterseniz Sunset Bar ideal mekan. Dušanova Caddesi üzerinde bulunan mekan, lokal gece hayatını tanımak isteyenler tarafından tercih edilebilir. Ayrıca, kale içindeki hamamın yanındaki kafeler de akşamları disko veya bar haline geliyor.

Niş’te Festivaller

Nisville Uluslararası Caz Festivali her Ağustos'ta Kalenin Yaz Sahnesinde düzenlenmektedir. Çok sayıda uluslararası katılımcıyla, yirmi yıldır şehrin ticari markası olmuş ve son yıllarda özellikle öne çıkmıştır. (Http://www.nisville.com/)

Nis Choral Festival, iki yılda bir (Temmuz ayında) Yaz Sahnesinde düzenlenen uluslararası bir koro müziği festivalidir.

Devamını Oku

Niş’te Alışveriş

place-2015-07-31-5-Kalcashoppingmallce9bd66498fe88a3faa38992b22334ab.jpg

Kalča, Niş'te bulunan bir alışveriş merkezidir. Neredeyse her tür dükkânın bulunduğu devasa, üç katlı bir bina olup kıyafetler, ayakkabılar, müzik, kırtasiye, bilgisayar donanımı, cep telefonları gibi pek çok ürüne erişebilirsiniz. Ayrıca birkaç bar, kafe ve harcama çılgınlığınızdan sonra dinlenebileceğiniz bir veya iki restoran bulunmaktadır. Ayrıca, şehir merkezinde bir 'yeraltı geçidi' de vardır. Her türlü küçük dükkanlar burada bulunabilir. Hatıra eşyası almak isteyenler, Kale'deki küçük dükkanlarda, şehrin merkezi meydanlarında veya tarihi yerlerin yakınındaki dükkanlarda aradıklarını bulabilirler.

Yerel para birimi olan dinar (1 EUR = yaklaşık 120 dinar) tüm alışverişlerde geçerli tek nakit birimdir. Sırp yasası, dükkanlarda avro, dolar veya başka bir para birimi cinsinden ödeme yapmanıza izin vermiyor; bu nedenle, nakit kullanırsanız, parayı dinarlara dönüştürmeniz gerekir. Neyse ki, bu herhangi bir bankada veya döviz bürosunda yapılabilir ve şehir merkezinde pek çok döviz bürosu bulunuyor. Ayrıca, çoğu şehirdeki mağazalarda çeşitli kredi kartları kabul edilmektedir. Günlük hayatta, oteller gibi birçok tesis Euro banknotlarını kabul eder.

Niş Saat Farkı

Sırbistan yaz saati kış saati uygulamasının kullanıldığı bir ülkedir. Yaz saati uygulamasında GMT+2 kullanılırken kış saatinde GMT+1 kullanılır. Türkiye ile Sırbistan arasında 1 saatlik bir fark bulunur. Türkiye’de saat 12.00 iken Sırbistan’da saat 11.00 olur.

Niş Para Birimi

Sırbistan’ın üçüncü büyük şehri olan Niş’te para birimi Sırp Dinarı (RSD)’dır.

Niş Resmi Dili

Sırbistan’da kabul edilen resmi diller; Sırpça, Makedonca, Rumence ve Çingenece’dir.

Niş Resmi Tatiller

Yılbaşı (01-02 Ocak)

Noel (Julian Ortodoks Noeli) (07 Ocak)

Sırbistan Milli Günü (15-16 Şubat)

Ortodoks Good Friday (29 Nisan)

Ortodoks Paskalyası (01 Mayıs)

İşçi Bayramı (01-02-03 Mayıs)

Avrupa Günü (9 Mayıs)

Ortadoks Paskalya Pazartesisi (02 Mayıs)

Aziz Vitus Günü (28 Haziran)

Anma Günü (21 Ekim)

Ateşkes Günü (11 Kasım)

Niş Künyesi

 • Yerel saat

  Yerel Saat -

 • Kur Farkı

  Kur Farkı -

 • Priz Tipi

  Priz Tipi Type F / 250V / 16 A

 • Hava Durumu

  Hava Durumu -oCSon Güncelleme: - (TSI)

Yıllık Ortalama Sıcaklık

  • Oca oC
  • Şub oC
  • Mar oC
  • Nis oC
  • May oC
  • Haz oC
  • Tem oC
  • Agu oC
  • Eyl oC
  • Eki oC
  • Kas oC
  • Ara oC

Kısa Kısa

Nüfus: 260.237/ Dil: Sırpça / Para Birimi: Sırp Dinarı (RSD) / İklim: Karasal İklim / Ortalama Kaç Günde Gezilir: 2 gün