Novi Sad Hakkında Bilinmesi Gerekenler

novisadslide2.jpg

Novi Sad, Sırbistan’daki ikinci büyük şehirdir. Vojvodina bölgesinin başkenti ve Güney Bačka Bölgesi’nin de yönetimsel merkezidir. Pannonian Ovası’nın güney kısmında, Bačka ve Srem bölgelerinin sınırında ve Tuna Nehri’nin kıyısında yer alır, Fruška Gora Dağı’nın kuzey yamacına bakar.

Novi Sad 1694 yılında, Sırbistanlı tüccarlar Petrovaradin Kalesi’nin tam karşısında Tuna Nehri’nin bir ticaret kolonisi kurmalarıyla oluştu. Habsburg Hanedanlığının stratejik bir askeri noktasıydı. 18-19. yüzyılda önemli bir üretim ve ticaret merkezi oldu. Aynı zamanda dönemin Sırp kültürünün de merkeziydi. Bu özelliğiyle “Sırbistan Atinası” lakabını aldı. 1848 Devrimi esnasında tarumar olan şehir bunun ardından bir restorasyon sürecine girdi. Günümüzde Sırp ekonomisinde önemli bir endüstri ve finans merkezi olan şehir kültür merkezi özelliğini de korumaktadır.

Tanıtım videosu: https://www.youtube.com/watch?v=aAZ6oFi7ZTc

Novi Sad ile İlgili

Novi Sad Nerededir?

Pannonian Ovası’nın güney kısmında, Bačka ve Srem bölgelerinin sınırında ve Tuna Nehri’nin kıyısında yer alan Novi Sad,Fruška Gora Dağı’nın kuzey yamacına bakar.

Novi Sad’a Nasıl Gidilir?

Novi Sad’da havalimanı mevcut değildir. En yakın havalimanı Belgrad yakınlarındaki Nikola Tesla Uluslararası Havalimanı’dır. Ancak buradan direkt otobüs bulunmamaktadır, şehir merkezlerine gitmek gerekir. Novi Sad’a diğer şehirlerden otobüs ve trenle ulaşım mümkündür.

Novi Sad’a Ne Zaman Gidilir?

Karasal İklim’in hâkim olduğu Novi Sad’da dört mevsim yaşanmaktadır. Kış aylarının çok şiddetli geçmediği Novi Sad’da sıcaklıklar 0’ın altına çok fazla düşmez. En düşük sıcaklık, Ocak ayında -2 derece olarak görülür. İlkbahar yağışlı geçse de kısa sürer ve yaz aniden başlar. Yaz aylarında sıcaklıklar 17-25 derece arasındadır.

Novi Sad’da Nerede Kalmalı?

Novi Sad’da farklı bütçelere uygun olarak hostellerden tutun da yıldızlı lüks otellere kadar pek çok seçenek mevcuttur. Apart daireler de ilgi görmektedir.

 Novi Sad Şehir İçi Ulaşım

girona_s34500547.jpg

Küçük bir şehir merkezine sahip olan Novi Sad’ı gezmenin en kolay ve güzel yolu yürümektir. Turist büroları ya da otellerden alabileceğiniz şehir haritaları işinizi kolaylaştıracaktır. Yine de toplu taşıma aracı kullanmak isterseniz, Novi Sad’da bol hatlı, iyi bir otobüs hizmeti mevcuttur.

Novi Sad Mutfağı

Restoranlarda da porsiyonlar oldukça büyük. Örneğin 3 kişiyseniz, 2 kişilik yemek sipariş etmeniz yeterli olacaktır.

Yüksek kalorili ve et ile süt ağırlıklı yemekler tüketiliyor Sırbistan’da. Batı Avrupa’dakinden farklı olarak Sırp mutfağında domuz eti olduğu kadar dana, koyun ve keçi eti de kullanılıyor. Siparişlerinizde koyun eti için “ovçetina”, dana eti için “teletina” ve keçi eti içinse “kozje meso ” demeniz yeterli. Çevapçiçiolarak bilinen çevapi, tanıdığımız bir lezzet. İnegöl köfteye benziyor ancak farkı köftelerin ve porsiyonların büyüklüğü... Piljeskavica, Sırplara özel bir hamburger türü. Büfelerden fast food tarzı ekmek arası piljeskavica aldığınızda içine istediğiniz salata ve mezelerden ücretsiz olarak ekletebilirsiniz. Yine tanıdık bir lezzet olan sarma da Sırbistan’da sıkça tüketilen bir yemek. Lahana yaprağıyla hazırlanan sarma kıymalı yapılıyor.

Nehir kıyısındaki restoranlarda “riblja” adlı balık çorbası türlerini ve “riblji paprikaş” adlı balık güveci çeşitlerini deneyebilirsiniz. Tatlı olaraksa “krofne” adlı jöle, marmelat, reçel veya çikolata ile doldurulmuş tatlı çörek denenebilir.

Popüler restoranlar

Kukuriku, Restoran Lipa, Fish i Zelenis, Lazina Basta.

Bahşiş

Sırbistan restoranlarında bahşiş bırakmak bir zorunluluk değildir. Ama hizmetten memnun kaldıysanız, hesabın yüzde 5-10’u gibi bir tutarı bahşiş olarak bırakmak uygun olacaktır.

Novi Sad’da Alışveriş

Novi Sad’da alışveriş için Dunavska Caddesi ve çevresi ile meydandaki kilisenin etrafındaki sokaklar uygundur. Bu bölgede irili ufaklı pek çok dükkân, tasarım mağazası ya da atölyeler görmek mümkündür. Alışveriş merkezine gitmek isterseniz Bazzaar ve NewNork tercih edilebilir.

Novi Sad Gece Hayatı

Bir üniversite şehri olan Novi Sad’da gece hayatı için daha çok barlar tercih edilmektedir. Njegoseva ve Grčkoškolska sokaklarının çevresinde pek çok sayıda bar mevcuttur.

Novi Sad Festivaller

Sterijino Pozorje Tiyatro Festivali (Mayıs)

Zmaj Çocuk Oyunları Festivali (Haziran)

Uluslararası Novi Sad Edebiyat Festivali (Ağustos-Eylül)

Novi Sad Caz Festivali (Kasım)

Novi Sad Resmi Tatiller

Noel (7 Ocak)

Sırbistan Cumhuriyeti Devlet Günü (15-16 Şubat)

Ortodoks Kutsal Cuması

Ortodoks Kutsal Cumartesi

Ortodoks Paskalya Günü

İşçi Bayramı (1 Mayıs)

Ortodoks Paskalya Pazartesisi

Ateşkes Günü (11 Kasım)

*Yanında tarih belirtilmeyen tatillerin günü, yıla göre değişmektedir.

Novi Sad İçin Faydalı Bilgiler

Acil yardım: 194

Yangın: 194

Polis: 194

Novi Sad Vize İşlemleri

Türkiye Cumhuriyeti vatandaşlarının Sırbistan’a gitmek için vize alması gerekmemektedir.

Novi Sad Para Birimi

Sırbistan sınırları içerisinde yer alan Novi Sad şehrinin para birimi Sırp Dinarı’dır. 1 TL yaklaşık 37,10 Dinar’dır.
 

Novi Sad Resmi Dili

Sırbistan sınırları içerisinde yer alan Novi Sad’ın resmi dili Sırpça’dır. Ülkede Macarca ve Boşnakça dilleri de konuşulmaktadır.

Novi Sad Saat Farkı

Sırbistan (GMT +1) ile Türkiye (GMT +2) arasında 1 saat zaman farkı vardır.
 

Novi Sad Künyesi

 • Yerel saat

  Yerel Saat -

 • Kur Farkı

  Kur Farkı -

 • Priz Tipi

  Priz Tipi

 • Hava Durumu

  Hava Durumu -oCSon Güncelleme: - (TSI)

Yıllık Ortalama Sıcaklık

  • Oca 0.2oC
  • Şub 1.6oC
  • Mar 6.4oC
  • Nis 11.8oC
  • May 17.3oC
  • Haz 20.1oC
  • Tem 21.9oC
  • Agu 21.6oC
  • Eyl 16.9oC
  • Eki 11.8oC
  • Kas 5.9oC
  • Ara 1.5oC

Kısa Kısa

Nüfus: 250,439 / Dil: Sırpça / Para Birimi: Sırp Dinarı (SRP) / İklim: Karasal İklim / Ortalama Kaç Günde Gezilir: 3 gün