Google+

Arama formu

Novi Sad

Sırbistan’ın en güzel şehirlerinden biri olan Novi Sad, ülkenin hem...
Devamı oku
İsminin anlamı Yeni Şehir olan Novi Sad, Sırbistan’ın Vojvodina bölgesine...
Devamı oku
Pannonian Ovası’nın güney kısmında, Bačka ve Srem bölgelerinin sınırında...
Devamı oku
Sırbistan sınırları içerisinde yer alan Novi Sad şehrinin para birimi Sırp...
Devamı oku
Sırbistan sınırları içerisinde yer alan Novi Sad’ın resmi dili Sırpça’dır...
Devamı oku
Sırbistan (GMT +1) ile Türkiye (GMT +2) arasında 1 saat zaman farkı vardır...
Devamı oku
Türkiye Cumhuriyeti vatandaşlarının Sırbistan’a gitmek için vize alması...
Devamı oku
Karasal İklim’in hâkim olduğu Novi Sad’da dört mevsim yaşanmaktadır. Kış...
Devamı oku
Novi Sad’da havalimanı mevcut değildir. En yakın havalimanı Belgrad...
Devamı oku
Novi Sad’da farklı bütçelere uygun olarak hostellerden tutun da yıldızlı...
Devamı oku
Küçük bir şehir merkezine sahip olan Novi Sad’ı gezmenin en kolay ve...
Devamı oku
Novi Sad, Sırbistan’ın Belgrad’dan sonraki ikinci kültürel merkezidir....
Devamı oku
Restoranlarda da porsiyonlar oldukça büyük. Örneğin 3 kişiyseniz, 2...
Devamı oku
Bir üniversite şehri olan Novi Sad’da gece hayatı için daha çok barlar...
Devamı oku
Novi Sad’da alışveriş için Dunavska Caddesi ve çevresi ile meydandaki...
Devamı oku
Sterijino Pozorje Tiyatro Festivali (Mayıs) Zmaj Çocuk Oyunları...
Devamı oku
Noel (7 Ocak) Sırbistan Cumhuriyeti Devlet Günü (15-16 Şubat)...
Devamı oku
Novi Sad, Sırbistan’daki ikinci büyük şehirdir. Vojvodina bölgesinin...
Devamı oku
Acil yardım: 194 Yangın: 194 Polis: 194
Devamı oku
Yerel Saat - : - / -
Kur Farkı 1 RSD = 0.00
Priz Tipi Type F250V-16 A
Hava Durumu -- ℃
Yıllık Ortalama Sıcaklık
Oca 0.2℃
Şub 1.6℃
Mar 6.4℃
Nis 11.8℃
May 17.3℃
Haz 20.1℃
Tem 21.9℃
Ağu 21.6℃
Eyl 16.9℃
Eki 11.8℃
Kas 5.9℃
Ara 1.5℃
Kısa Kısa...
Nüfus: 250,439 / Dil: Sırpça / Para Birimi: Sırp Dinarı (SRP) / İklim: Karasal İklim / Ortalama Kaç Günde Gezilir: 3 gün

Novi Sad Hakkında Bilinmesi Gerekenler

novisadslide2.jpg

Novi Sad, Sırbistan’daki ikinci büyük şehirdir. Vojvodina bölgesinin başkenti ve Güney Bačka Bölgesi’nin de yönetimsel merkezidir. Pannonian Ovası’nın güney kısmında, Bačka ve Srem bölgelerinin sınırında ve Tuna Nehri’nin kıyısında yer alır, Fruška Gora Dağı’nın kuzey yamacına bakar.

Novi Sad 1694 yılında, Sırbistanlı tüccarlar Petrovaradin Kalesi’nin tam karşısında Tuna Nehri’nin bir ticaret kolonisi kurmalarıyla oluştu. Habsburg Hanedanlığının stratejik bir askeri noktasıydı. 18-19. yüzyılda önemli bir üretim ve ticaret merkezi oldu. Aynı zamanda dönemin Sırp kültürünün de merkeziydi. Bu özelliğiyle “Sırbistan Atinası” lakabını aldı. 1848 Devrimi esnasında tarumar olan şehir bunun ardından bir restorasyon sürecine girdi. Günümüzde Sırp ekonomisinde önemli bir endüstri ve finans merkezi olan şehir kültür merkezi özelliğini de korumaktadır.

Tanıtım videosu: https://www.youtube.com/watch?v=aAZ6oFi7ZTc

Novi Sad’da Gezilecek Yerler


Novi Sad, Sırbistan’ın Belgrad’dan sonraki ikinci kültürel merkezidir. Şehrin yöneticileri şehri daha çekici hale getirmek için pek çok kültürel etkinlik ve konser organize etmektedirler. Şehirde pek çok müze ve galeri vardır.
 
 

Vojvodina Müzesi

Vojvodina Müzesi bir sanat ve doğal tarih müzesidir. Müzenin koleksiyonunda 400,000’den fazla örnek ve 50,000 ciltten fazla kitabın olduğu bir kütüphane vardır. Paris Bordone’nin 'Madonna v Çocuk', Peter Paul Rubens’in 'Vulcan'ın Nanesi', Gulio Licinio’nun 'Kutsal Anne ve İsa' eserleri gibi batı resminin seçkin örneklerini resim koleksiyonunda bulundurmaktadır.

Vojvodina Müzesi, 150 yılı aşkın bir müzeoloji kültürünün ürünüdür. Sırbistan sınırları içindeki en büyük müzelerden biri olmasının yanı sıra, Vojvodina kültürel mirası üzerine paha biçilmez bir koleksiyona sahiptir.

1947 yılında kurulan müzenin içinde ona bağlı olan yapılar arasında, Čelarevo Kalesi, dönem mobilyası sergileri, Barok dönem-Neoklasik arası (18-20.yy), Basın Müzesi, Anıt Ev, temeli yeniden inşa edilmiştir. Burada "Slobodna Vojvodina" (Özgür Vojvodina) isimli derginin ilk sayısı 1942 yılında basılmıştır ve Ethno Evi bulunmaktadır. Vojvodina Müzesi, Vouvodina halkının kültürel mirası üzerine araştırma yapar, koleksiyon toplar, eser koruması yapar, bilimsel bir metotla inceleyerek sergilemek yapar.

Vojvodina Müzesi

Novi S d şehrinde bir çok konaklama seçeneği var. Otel yerine ev kiralamak isterseniz Rooms Emerald Dream, Drazena kopanja, Drazena Kopanja güzel bir seçim olacaktır. Bunlardan en iyileri Apartment Srna, Astra Apartment, City View. Şehir merkezine yakın konaklamayı tercih etmek isterseniz Studio NS Central, Apartment Abukazem, Hotel Vojvodina gibi otelleri tercih edebilir ya da daha ekonomik alternatifler isterseniz Exit Labirint Centar, Hostel FLOW HOUSE CENTAR, Hostel Nomad tesislerini deneyebilirsiniz. Bir de booking.com'un Novi Sad aramalarında ara sıra güzel indirimli fırsat otelleri oluyor. Onları da bu linkten takip edebilirsiniz.

Meryem’in Adı Kilisesi

Meryem’in Adı Kilisesi, Novi Sad’da yer alan bir Roma Katolik kilisesidir. Meryem’in Adı adlı dini festivale adanmıştır. Novi Sad’daki en büyük kilisedir ve Trg Slobode aslı meydanda şehrin tam merkezinde yer alır. Yereller bu yapıya kısaca “Katedral” derler. Novi Sad kenti Subotika Katolik Diosezliği’ne bağlıdır ve bu diosezliğin katedrali merkezi olan Subotica’da yer almaktadır ancak yerel halk için kendi kiliseleri onların katedralidir.

1699 Karlofça Antlaşması’ndan sonra, Novi Sad Osmanlı hâkimiyetinden çıkıp Habsburg hâkimiyetine girmiştir. Yerel Roma Katolik kilisesi 1702 yılında düzenlenmiştir ve ilk kilise 1719 yılında inşa edilmiştir. Bu ilk kilise 1742 yılında yıkılmıştır. Sonrasında onun yerine yapılan ikinci kilise 1848 Macar Devrimi esnasında bombalanmış ve büyük tahribat görmüştür. Bu süreçte çan kulesi yıkılmıştır. 1891 yılında belediye konseyi eski kiliseyi yıkmak ve yeni bir kilise yapmak kararı almıştır. Macar Mimar György Molnár 1892 yılında bila bedel olarak bir kilise tasarımı yapmış, aynı yılda eski kilise yıkılmış ve yenisinin inşaasına başlanmıştır. Ana inşaat Kasım 1893 yılında bitmiştir. 72 metre uzunluğundaki çan kulesi ve tepesinden altın haç Ekim 1894’te tamamlanmıştır.

Kilise üç koridorlu ve Neo-Gotik kemerleri olan gir yapıdır. İçini süsleyen 20 adet vitrayda azizler temsil edilmektedir. Dört adet mihrabı vardır. Dört adet itiraf odası, mermerden gir vaftiz odası vardır. Bačka bölgesindeki en yüksek kilisedir.

Meryem’in Adı Kilisesi

Štrand Plajı

Avrupa’nın en iyi Tuna kıyısı plajlarından olan bu 700 metre uzunluğundaki doğal kumsal yaz döneminde üzerinde kurulan yemek standları ve barlarla muhteşem bir havaya bürünür. Sadece şehrin ya da ülkenin değil tüm Avrupa’nın çok sık ziyaret ettiği bu plaj aynı zamanda şehrin bir numaralı parti mekânıdır. Yerel ve uluslararası DJ’lerin ve canlı müzik performanslarının sıklıkla yapıldığı bir eğlence merkezidir.

Tuna Nehri üzerindeki en güzel kumsallardan biri olan Štrand resmi olarak halka kapılarını 1911 yılında açtı. 2008 yılından beri ziyaretçi memnuniyetini yüksek tutmak için yıl boyu açık tutulan plajda, iki basketbol sahası, 3 voleybol sahası, bir mini golf sahası, tırmanma tesisi ve sayısız oyun alanı bulunmaktadır. Endemik Florayı temsil eden 400’den fazla ağaç ve bitki türü vardır. Çiçekler, dekoratif bitkiler ve çim alanlarıyla kumsal tecrübesini başka bir boyuta taşıyan plaj üstün güvenlik önlemleriyle korunmaktadır. Mayıs-Eylül arası en kalabalık sezondur. Bu dönem boyunca sayısız konser ve kültürel etkinlik düzenlenmektedir. Plaj voleybolu turnuvalarına ev sahipliği yapan kumsal Exit isimli en meşhur partisinin yapıldığı dönemde bile her gün plaj partileri düzenlenmektedir. Plajda ayrıca çocuklar için de pek çok etkinlik bulunmaktadır. 56 yıldır düzenlenen ve dünyanın en uzun tekne yarışı parkuru olan Tuna Tekne Yarışının izlenebileceği en uygun limanlardan biridir.

Štrand Plajı

Gezilecek yerler listesinin devamını görmek için tıklayın.

Novi Sad Nerededir?

Pannonian Ovası’nın güney kısmında, Bačka ve Srem bölgelerinin sınırında ve Tuna Nehri’nin kıyısında yer alan Novi Sad, Fruška Gora Dağı’nın kuzey yamacına bakar.

Novi Sad’a Ne Zaman Gidilir?

Karasal İklim’in hâkim olduğu Novi Sad’da dört mevsim yaşanmaktadır. Kış aylarının çok şiddetli geçmediği Novi Sad’da sıcaklıklar 0’ın altına çok fazla düşmez. En düşük sıcaklık, Ocak ayında -2 derece olarak görülür. İlkbahar yağışlı geçse de kısa sürer ve yaz aniden başlar. Yaz aylarında sıcaklıklar 17-25 derece arasındadır.

Novi Sad’a Nasıl Gidilir?

Novi Sad’da havalimanı mevcut değildir. En yakın havalimanı Belgrad yakınlarındaki Nikola Tesla Uluslararası Havalimanı’dır. Ancak buradan direkt otobüs bulunmamaktadır, şehir merkezlerine gitmek gerekir. Novi Sad’a diğer şehirlerden otobüs ve trenle ulaşım mümkündür.

Novi Sad şehrine ulaştıktan sonra etrafı kolayca gezmek için araç kiralamanız mümkündür. Aşağıdaki arama kutusunu kullanarak, tek bir tıklamayla tüm ünlü firmalardan araç kiralama teklifi alabilirsiniz.

Araç Kiralama

Novi Sad’da Nerede Kalmalı?

Novi Sad’da farklı bütçelere uygun olarak hostellerden tutun da yıldızlı lüks otellere kadar pek çok seçenek mevcuttur. Apart daireler de ilgi görmektedir.

 Novi Sad Şehir İçi Ulaşım

girona_s34500547.jpg

Küçük bir şehir merkezine sahip olan Novi Sad’ı gezmenin en kolay ve güzel yolu yürümektir. Turist büroları ya da otellerden alabileceğiniz şehir haritaları işinizi kolaylaştıracaktır. Yine de toplu taşıma aracı kullanmak isterseniz, Novi Sad’da bol hatlı, iyi bir otobüs hizmeti mevcuttur.

Novi Sad Mutfağı

Restoranlarda da porsiyonlar oldukça büyük. Örneğin 3 kişiyseniz, 2 kişilik yemek sipariş etmeniz yeterli olacaktır.

Yüksek kalorili ve et ile süt ağırlıklı yemekler tüketiliyor Sırbistan’da. Batı Avrupa’dakinden farklı olarak Sırp mutfağında domuz eti olduğu kadar dana, koyun ve keçi eti de kullanılıyor. Siparişlerinizde koyun eti için “ovçetina”, dana eti için “teletina” ve keçi eti içinse “kozje meso ” demeniz yeterli. Çevapçiçiolarak bilinen çevapi, tanıdığımız bir lezzet. İnegöl köfteye benziyor ancak farkı köftelerin ve porsiyonların büyüklüğü... Piljeskavica, Sırplara özel bir hamburger türü. Büfelerden fast food tarzı ekmek arası piljeskavica aldığınızda içine istediğiniz salata ve mezelerden ücretsiz olarak ekletebilirsiniz. Yine tanıdık bir lezzet olan sarma da Sırbistan’da sıkça tüketilen bir yemek. Lahana yaprağıyla hazırlanan sarma kıymalı yapılıyor.

Nehir kıyısındaki restoranlarda “riblja” adlı balık çorbası türlerini ve “riblji paprikaş” adlı balık güveci çeşitlerini deneyebilirsiniz. Tatlı olaraksa “krofne” adlı jöle, marmelat, reçel veya çikolata ile doldurulmuş tatlı çörek denenebilir.

Popüler restoranlar

Kukuriku, Restoran Lipa, Fish i Zelenis, Lazina Basta.

Bahşiş

Sırbistan restoranlarında bahşiş bırakmak bir zorunluluk değildir. Ama hizmetten memnun kaldıysanız, hesabın yüzde 5-10’u gibi bir tutarı bahşiş olarak bırakmak uygun olacaktır.

Novi Sad Gece Hayatı

Bir üniversite şehri olan Novi Sad’da gece hayatı için daha çok barlar tercih edilmektedir. Njegoseva ve Grčkoškolska sokaklarının çevresinde pek çok sayıda bar mevcuttur.

Novi Sad Festivaller

Sterijino Pozorje Tiyatro Festivali (Mayıs)

Zmaj Çocuk Oyunları Festivali (Haziran)

Uluslararası Novi Sad Edebiyat Festivali (Ağustos-Eylül)

Novi Sad Caz Festivali (Kasım)

Novi Sad’da Alışveriş

Novi Sad’da alışveriş için Dunavska Caddesi ve çevresi ile meydandaki kilisenin etrafındaki sokaklar uygundur. Bu bölgede irili ufaklı pek çok dükkân, tasarım mağazası ya da atölyeler görmek mümkündür. Alışveriş merkezine gitmek isterseniz Bazzaar ve NewNork tercih edilebilir.

Novi Sad Saat Farkı

Sırbistan (GMT +1) ile Türkiye (GMT +2) arasında 1 saat zaman farkı vardır.
 

Novi Sad Para Birimi

Sırbistan sınırları içerisinde yer alan Novi Sad şehrinin para birimi Sırp Dinarı’dır. 1 TL yaklaşık 37,10 Dinar’dır.
 

Novi Sad Resmi Dili

Sırbistan sınırları içerisinde yer alan Novi Sad’ın resmi dili Sırpça’dır. Ülkede Macarca ve Boşnakça dilleri de konuşulmaktadır.

Novi Sad Resmi Tatiller

Noel (7 Ocak)

Sırbistan Cumhuriyeti Devlet Günü (15-16 Şubat)

Ortodoks Kutsal Cuması

Ortodoks Kutsal Cumartesi

Ortodoks Paskalya Günü

İşçi Bayramı (1 Mayıs)

Ortodoks Paskalya Pazartesisi

Ateşkes Günü (11 Kasım)

*Yanında tarih belirtilmeyen tatillerin günü, yıla göre değişmektedir.

Novi Sad İçin Faydalı Bilgiler

Acil yardım: 194

Yangın: 194

Polis: 194

Novi Sad Vize İşlemleri

Türkiye Cumhuriyeti vatandaşlarının Sırbistan’a gitmek için vize alması gerekmemektedir.

Sırbistan Vizesi

Umuma Mahsus ve Geçici Pasaport ile Seyahat Belgesi hamilleri, Sırbistan'a yapacakları turizm amaçlı seyahatleri veya transit geçişlerinde, Sırbistan'da toplam ikamet süresi, ilk giriş tarihinden itibaren geçerli olacak şekilde, altı ay içerisinde 90 günü geçmemek kaydıyla vizeden muaftır.