Novi Sad’da Gezilecek Yerler


Novi Sad, Sırbistan’ın Belgrad’dan sonraki ikinci kültürel merkezidir. Şehrin yöneticileri şehri daha çekici hale getirmek için pek çok kültürel etkinlik ve konser organize etmektedirler. Şehirde pek çok müze ve galeri vardır.
 
 

Vojvodina Müzesi

Vojvodina Müzesi bir sanat ve doğal tarih müzesidir. Müzenin koleksiyonunda 400,000’den fazla örnek ve 50,000 ciltten fazla kitabın olduğu bir kütüphane vardır. Paris Bordone’nin 'Madonna v Çocuk', Peter Paul Rubens’in 'Vulcan'ın Nanesi', Gulio Licinio’nun 'Kutsal Anne ve İsa' eserleri gibi batı resminin seçkin örneklerini resim koleksiyonunda bulundurmaktadır.

Vojvodina Müzesi, 150 yılı aşkın bir müzeoloji kültürünün ürünüdür. Sırbistan sınırları içindeki en büyük müzelerden biri olmasının yanı sıra, Vojvodina kültürel mirası üzerine paha biçilmez bir koleksiyona sahiptir.

1947 yılında kurulan müzenin içinde ona bağlı olan yapılar arasında, Čelarevo Kalesi, dönem mobilyası sergileri, Barok dönem-Neoklasik arası (18-20.yy), Basın Müzesi, Anıt Ev, temeli yeniden inşa edilmiştir. Burada "Slobodna Vojvodina" (Özgür Vojvodina) isimli derginin ilk sayısı 1942 yılında basılmıştır ve Ethno Evi bulunmaktadır. Vojvodina Müzesi, Vouvodina halkının kültürel mirası üzerine araştırma yapar, koleksiyon toplar, eser koruması yapar, bilimsel bir metotla inceleyerek sergilemek yapar.

10_big.jpg

Meryem’in Adı Kilisesi

Meryem’in Adı Kilisesi, Novi Sad’da yer alan bir Roma Katolik kilisesidir. Meryem’in Adı adlı dini festivale adanmıştır. Novi Sad’daki en büyük kilisedir ve Trg Slobode aslı meydanda şehrin tam merkezinde yer alır. Yereller bu yapıya kısaca “Katedral” derler. Novi Sad kenti Subotika Katolik Diosezliği’ne bağlıdır ve bu diosezliğin katedrali merkezi olan Subotica’da yer almaktadır ancak yerel halk için kendi kiliseleri onların katedralidir.

1699 Karlofça Antlaşması’ndan sonra, Novi Sad Osmanlı hâkimiyetinden çıkıp Habsburg hâkimiyetine girmiştir. Yerel Roma Katolik kilisesi 1702 yılında düzenlenmiştir ve ilk kilise 1719 yılında inşa edilmiştir. Bu ilk kilise 1742 yılında yıkılmıştır. Sonrasında onun yerine yapılan ikinci kilise 1848 Macar Devrimi esnasında bombalanmış ve büyük tahribat görmüştür. Bu süreçte çan kulesi yıkılmıştır. 1891 yılında belediye konseyi eski kiliseyi yıkmak ve yeni bir kilise yapmak kararı almıştır. Macar Mimar György Molnár 1892 yılında bila bedel olarak bir kilise tasarımı yapmış, aynı yılda eski kilise yıkılmış ve yenisinin inşaasına başlanmıştır. Ana inşaat Kasım 1893 yılında bitmiştir. 72 metre uzunluğundaki çan kulesi ve tepesinden altın haç Ekim 1894’te tamamlanmıştır.

Kilise üç koridorlu ve Neo-Gotik kemerleri olan gir yapıdır. İçini süsleyen 20 adet vitrayda azizler temsil edilmektedir. Dört adet mihrabı vardır. Dört adet itiraf odası, mermerden gir vaftiz odası vardır. Bačka bölgesindeki en yüksek kilisedir.

Novi-sad2.jpg

Štrand Plajı

Avrupa’nın en iyi Tuna kıyısı plajlarından olan bu 700 metre uzunluğundaki doğal kumsal yaz döneminde üzerinde kurulan yemek standları ve barlarla muhteşem bir havaya bürünür. Sadece şehrin ya da ülkenin değil tüm Avrupa’nın çok sık ziyaret ettiği bu plaj aynı zamanda şehrin bir numaralı parti mekânıdır. Yerel ve uluslararası DJ’lerin ve canlı müzik performanslarının sıklıkla yapıldığı bir eğlence merkezidir.

Tuna Nehri üzerindeki en güzel kumsallardan biri olan Štrand resmi olarak halka kapılarını 1911 yılında açtı. 2008 yılından beri ziyaretçi memnuniyetini yüksek tutmak için yıl boyu açık tutulan plajda, iki basketbol sahası, 3 voleybol sahası, bir mini golf sahası, tırmanma tesisi ve sayısız oyun alanı bulunmaktadır. Endemik Florayı temsil eden 400’den fazla ağaç ve bitki türü vardır. Çiçekler, dekoratif bitkiler ve çim alanlarıyla kumsal tecrübesini başka bir boyuta taşıyan plaj üstün güvenlik önlemleriyle korunmaktadır. Mayıs-Eylül arası en kalabalık sezondur. Bu dönem boyunca sayısız konser ve kültürel etkinlik düzenlenmektedir. Plaj voleybolu turnuvalarına ev sahipliği yapan kumsal Exit isimli en meşhur partisinin yapıldığı dönemde bile her gün plaj partileri düzenlenmektedir. Plajda ayrıca çocuklar için de pek çok etkinlik bulunmaktadır. 56 yıldır düzenlenen ve dünyanın en uzun tekne yarışı parkuru olan Tuna Tekne Yarışının izlenebileceği en uygun limanlardan biridir.

Strand-Festival-Exit-Flickr.jpg

Novi Sad’da görülmesi gereken diğer yerler

Çin Mahallesi, Ribarsko Ostrvo, Petrovaradin, Dvorac Dundjerski, Novi Sad Sinagogu.

eb31399bf2aca80bb9ec0db3334b586f.jpg