Mokra Gora Hakkında Bilinmesi Gerekenler

İngilizcede ‘’ıslak dağ’’ anlamına gelen Mokra Gora, Sırbistan’ın Zlatibor ilçesine bağlı eşsiz güzellikteki köylerinden biridir. Dünyada benzeri bulunmayan Sargan Eight (Sargan Sekiz) adındaki demir yolunun yeniden yapılandırılmaya başlanmasıyla bölge ününe ün katmıştır. Demir yolunun Sargan Eight adını almasının sebebi, kuşbakışı olarak bakıldığında demir yolunun sekiz rakamını andırmasıdır.

Bölge doğal habitatı ile hasret kaldığımız doğanın yeşiliyle bizi buluşturur. Ayrıca Vadi, dik kayalıkların ve puslu manzaralarının yanında sahip olduğu yer altı doğal kaynaklarıyla da görülmeye değer vadilerin başında gelir. Ormanın derinliklerinde büyük bir ihtişamla süzülen su mineral kaynaklarının en ünlülerinden biri de Bele Vode yani “Beyaz Su”dur.

Yer altından göğü selamlayan bu suyun özellikle göz hastalıklarına iyi geldiği rivayet edilir, bu sebeple her yıl göz sorunlarından muzdarip binlerce turistin ilk ayak bastığı yerlerden biridir. Tara ve Zlabitor arasında birleştirici bir köprü görevini gören Vadi, bir zamanlar Roma askerlerinin seferlerde kullandığı bir yolun da parçasıydı. Günümüzde yapılan arkeolojik kazılar sonucunda bölgede çok fazla Roma mezarına ve döneme ait kalıntıları rastlanmıştır.

Bölgenin dünya standartlarında ünlenmesinde “Sargan Eight” adındaki tren yolunun yanında Drvengrad yerleşkesi de önemli bir paya sahiptir. Bu yerleşke dünyaca ünlü filmlere imza atmış Sırp yönetmen Emir Kusturica’nın “Life is a Miracle” filmi için inşa ettiği ve turistler tarafından oldukça rağbet gören yapay bir köydür. Üç sokak, iki meydan, sinema, kilise, restoranlar ve pastanelerden oluşan bu mekanın temelleri 2003 yılında atıldı. Sokak aralarının Arnavut kaldırımlarıyla dizayn edildiği köyde her yıl düzenlen Kustendorf Festivali’ne, Johnny Depp ve Monica Bellucci gibi önemli aktrisler de bir hayli ilgi gösterdi.

İngilizcede ‘’ahşap şehir’’ anlamını taşıyan köy, aslında iki dağ arasına kurulmuş bir etno köyü. Ütopik bir zihnin yaşamla karması da diyebileceğimiz bu köyde Küba devrimcisi Ernesto Che Guevara, Arjantinli futbolcu Diego Armando Maradona, Sırp aktör Miodrag Petrovic Ckalja ve ünlü film yönetmenleri Federico Fellini ve Ingmar Bergman adında caddeler de vardır. Ayrıca fastastik ve mistik bir havayla hayalin fotoğrafını çeken Kusturica, bu fotoğrafa meydanın üst kısımlarına yerleştirilen ahşap kuşlarla da renk katmıştır.

Uygun fiyatları bungalov tarzı ahşap mekanlarda konaklama imkanı bulunan bu yerleşkede, ayrıca Sırp kültürüne uygun yiyecek ve içki servisinin yapıldığı bir de restoran bulunmakta. Dinamik bir yaşamdan sıyrılıp huzur ve dinliğin adresi olan bu köy, sakin bir tatil geçirmek isteyenler için oldukça ideal bir seçenek.
 

 

Mokra Gora Nerededir?

Bir Doğu Avrupa ülkesi olarak adlandırılan Sırbistan, batısında Bosna Hersek ve Karadağ, doğusunda Romanya ve Bulgaristan, kuzeyinde Macaristan gibi sınır komşularıyla çevrili, eski Yugoslavya’nın da içinde bulunduğu bir Balkan yerleşkesidir. Sırbistan'ın Zlatibor Dağı’nın eteklerinde konumlanmış Mokra Gora köyü ise Sırbistan’ın batı kanadında yer alır. 2011 yılında gerçekleştirilen nüfus sayımıyla köy, yalnızca 549 kişiden oluşmaktadır. Köyün bağlı olduğu ilçe ise Zlatibor’dur.

 

Mokra Gora’ya Ne Zaman Gidilir?

Bölgeyi ziyaret için en uygun zaman mayıs ve eylül ayları arasıdır. Bölgede en yüksek sıcaklık 28 dereceyle temmuz iken, en düşük sıcaklık yaklaşık 5 dereceyle aralık ve ocak aylarıdır. Mart en kurak ay, mayıs en yağışlı aydır. Özellikle yağış miktarının fazla olduğu bu ay Sırbistan toprakları için ideal bir gezi zamanlaması değildir.

Öncelikle ülkemiz üzerinden başkent Belgrad şehrine, ortalama 2 saatlik bir hava yolculuğuyla varabilirsiniz. Bölgenin bağlı bulunduğu şehir olan Uzice’ye ulaşım için, Belgrad şehir merkezinden 22 Türk lirası gibi bir ücretle ortalama 4 saatte Mokra Gora köyüne varabilirsiniz. Saraybosna’ya gerçekleştirebileceğiniz uçuş seferinin ardından, kiralayacağınız bir araçla da bölgeye ulaşmanız mümkün. Kara yolunu tercih etmek isteyenler ise Bulgaristan’ın başkenti Sofya’dan yaklaşık 7 saatte köye ulaşım sağlayabilir. Yine Sofya üzerinden demir yoluyla ulaşım alternatifleri de mevcuttur. Pek çok ulaşım seçeneğini bir arada sunan bu Köye, ülkemiz üzerinden ulaşım son derece teferruatsızdır.
 

Mokra Gora’ya Nasıl Gidilir?

Öncelikle ülkemiz üzerinden başkent Belgrad şehrine, ortalama 2 saatlik bir hava yolculuğuyla varabilirsiniz. Bölgenin bağlı bulunduğu şehir olan Uzice’ye ulaşım için, Belgrad şehir merkezinden 22 Türk lirası gibi bir ücretle ortalama 4 saatte Mokra Gora köyüne varabilirsiniz. Saraybosna’ya gerçekleştirebileceğiniz uçuş seferinin ardından, kiralayacağınız bir araçla da bölgeye ulaşmanız mümkün. Kara yolunu tercih etmek isteyenler ise Bulgaristan’ın başkenti Sofya’dan yaklaşık 7 saatte köye ulaşım sağlayabilir. Yine Sofya üzerinden demir yoluyla ulaşım alternatifleri de mevcuttur. Pek çok ulaşım seçeneğini bir arada sunan bu Köye, ülkemiz üzerinden ulaşım son derece teferruatsızdır.
 

Mokra Gora’da Görülmesi Gereken Yerler


Nature Park Mokra Gora

Saraybosna ve Sırbistan arasındaki sınırı geçtikten sonra sizi karşılayan ilk yerleşim birimi bu doğal parktır. 111 kilometrekarelik bir alanda şekillenmiş park, bölgeyi ziyaret edenler tarafından mutlaka görülmesi gereken başlıca doğal güzelliklerden biridir. Parkın hemen yanında Sargan Eight demir yolları üzerinden hareket eden Sharganska Ozmica Treni, biraz ilerisinde Emir Kusturica'nın Drvengrad Köyü vardır. Bu park için aslında küçük Mokra Gora Köyü’nde bulunan önemli yapıların bir arada toplandığı bir milli park diyebiliriz. Ayrıca parkın tam kuzeyinde köyün bir diğer ünlü parkı Tara Milli Parkı bulunmaktadır. Büyüleyici ahşap evleri, tarihi kalıntıları ve temiz havasıyla bu parkı ziyaret etmek isteyenlerden herhangi bir ücret talep edilmemektedir.

Drvengrad (Küstendorf ve Mecavnik)

Bu köy için bir tanımlama yapılacaksa, şüphesiz ki bu ‘’Charlie’nin çikolata fabrikası’’ gibi bir ifade olurdu. Emir Kusturican’ın “Life is a Miracle” (Bir Mucizedir Yaşamak) filmi için 2004 yılında ortaya çıkardığı bu film seti, ahşap binalardan oluşan bir köydür. Ayrıca bu köyde konaklamak isteyenler için 70 oda kapasiteli bir tesis, sergi salonu, kütüphane ve Ortodoks kilisesi de bulunmaktadır. 2008 yılından bu yana gerçekleştirilen Küstendorf Film Festivali’ne ev sahipliği yapan bu köy, birbirinden ünlü sinema yıldızlarına da ağırlamaktadır.

Köyün sokak isimleri birbirinden başarılı kişilerin adlarıyla donatılmıştır. Bunlar: Ernesto Che Guevera, Diego Maradona, Nikola Tesla, Miodrag Petroviç Çkalya, Federico Fellini, Ingmar Bergman, Novak Cokoviç ve ana caddeye ismini veren Ivo Andriç’tir. Ayrıca her ahşap yapıya girip iç tasarımını inceleme olanağına da sahipsiniz. Ahşap kasaba olarak da adlandırılan ve UNICEF himayesinde kurulan bu yerleşke, Philippe Rotthier Brüksel Mimarlık Vakfı tarafından verilen Avrupa Mimarlık Ödülü'nün de sahibi olmuştur. Köyü ziyaret etmek isteyenler için ise giriş ücreti ise ortalama 13 Türk Lirasıdır.

Sargan Eight Railway

Belki de bölgenin en ses getiren yapılardan biri olan bu dar hatlı demir yolu, 1974 yılından günümüze uzanan bir miras niteliğindedir. Temelleri 1916'da Saraybosna ile Belgrad demir yolunu bağlamak amacıyla atılan bir projenin parçası olarak hayata geçti. Ancak tren günümüzde ulaşımdan çok bir gezi treni olarak hizmet vermektedir. 2017'den itibaren, halk arasında "Cira" adı verilen bu nostalji treni zaman zaman Mokra Gora-Sargan ve Vitasi-Mokra Gora güzergahında çalışmaktadır. Sargan Sekiz ismi, rayların konumlandığı tepelerin sekiz rakamına benzer şekilde kıvrımlı bir yapıya sahip olmasından gelmektedir.

Emir Kusturica’nın “Bir Mucizedir Yaşamak” filmi için yapılan Golubici İstasyonu, bu nostaljik lokomotifin en ilgi çekici ve seyahat severler tarafından da büyük bir rağbet gören yeridir. Doğal güzellikler eşliğinde nostaljik bir deneyim yaşamak isteyenler için bilet fiyatları: Yetişkinler için 49, 6-14 yaş arası çocuklar için ise yaklaşık 24 Türk Lirasıdır.


Mokra Gora (Sırbistan) Nerede Kalınır?

Motel Sargan Eight (Sarganska Osmica)

Bölgede en çok tercih edilen tesislerin başında gelen bu motel, Drvengrad Köyü’nün tam içindeki bir gar binasında yer alır. Tesis genelinde ücretsiz wifi ve otopark seçenekleri bulunmaktadır. Ayrıca misafirperverliğe son derece düşkün olan bu otelde, ücretsiz havlu ve nevresim gibi hijyen konusunda içinizi ferah tutacak seçenekler de vardır. En yakın kayak pistlerine 9, Tara Dağı'na 20 km uzaklıkta bulunan bu tesisin kişi başı gecelik konaklama ücreti ise 237 ile 335 Türk Lirası arasındadır.

Neva Apartments

Booking.com’dan aldığı 9,7’lik oldukça yüksek puan ortalamasıyla bu tesis daha çok bir daire formunda hizmet vermektedir. Zlatibor ve Visegrad'a 20 km mesafede bulunan tesis, bölgenin muazzam ahşap mimarisini siz doğa severlerle buluşturuyor. Sarganska Osmica tren durağı ise 500 metre uzaklığıyla, istediğiniz anda kısa bir tren yolculuğu yapıp ardından otelinize dönmenize olanak tanıyan bir yakınlıkta. Kaliteli çam ağaçlarından inşa edilen, adeta bir kış evi konseptindeki bu tesisin kişi başı gecelik fiyatı ise 237 Türk Lirasından başlamaktadır.

 

Mokra Gora (Sırbistan) Vize Politikası

Türkiye ve Sırbistan arasında 2010 tarihinde imzalanan vizenin karşılıklı olarak kaldırılması antlaşmasıyla iki ülke arasındaki vize sorunu ortadan kalkmıştır. İlk 6 aylık süre zarfında ülkemiz üzerinden Sırbistan’a gerçekleştireceğiniz ziyaretlerde 90 gün vizesiz alabiliyorsunuz. Ancak gümrükte yapılan birçok yasal işlem mevcut. Özellikle ülke girişinde 10.000 Euro’dan fazla nakit paraya sahipseniz, kaynağını kanıtlamak zorundasınız. Beyan edilmediği takdirde sınırda paraya Sırp makamları tarafından el konulmaktadır.

 

Mokra Gora (Sırbistan) Hakkında Diğer Bilgiler

Dil: Sırpça, Macarca, Makedonca, Boşnakça, Hırvatça.
Para birimi: Sırp Dinarı
Telefon Kodu: +381
Ulusal gün: 15 Şubat 1804 yılında Sırplar, yönetimi altında oldukları Osmanlı İmparatorluğu’na karşı ilk ayaklanmayı başlattı. Ancak nihai sonuca, 15 Şubat 1935’te ilk Sırp Anayasası’nın kabul edilmesiyle kavuşuldu. Bu sebeple 15 Şubat, her yıl ‘’Bağımsızlık Günü’’ olarak kutlanmaktadır.
Sıcaklık: Bölgede ortalama sıcaklık yıl boyu yaklaşık 10 derece civarında seyretmekte olup, sıcak ve ılıman iklim görülmektedir. Mart en kurak ay iken, mayıs en yağışlı aydır. Bölgede en yüksek sıcaklık ise temmuz ayında görülür.
Saat dilimi: GMT+2 (Orta Avrupa Yaz Saati)

 

Mokra Gora ile İlgili

Editörün Kaleminden

Mokra Gora Künyesi

 • Yerel saat

  Yerel Saat -

 • Kur Farkı

  Kur Farkı -

 • Priz Tipi

  Priz Tipi Type F / 250V / 16 A

 • Hava Durumu

  Hava Durumu -oCSon Güncelleme: - (TSI)

Yıllık Ortalama Sıcaklık

  • Oca oC
  • Şub oC
  • Mar oC
  • Nis oC
  • May oC
  • Haz oC
  • Tem oC
  • Agu oC
  • Eyl oC
  • Eki oC
  • Kas oC
  • Ara oC

Kısa Kısa