Google+

Saraybosna

Saraybosna - : - / -
--℃
1 BAM=0.00
Type C250V2.5 A
 • Ocaweather-icon-1℃
 • Şubweather-icon1℃
 • Marweather-icon5℃
 • Nisweather-icon9℃
 • Mayweather-icon13℃
 • Hazweather-icon17℃
 • Temweather-icon19℃
 • Ağuweather-icon19℃
 • Eylweather-icon15℃
 • Ekiweather-icon10℃
 • Kasweather-icon4℃
 • Araweather-icon0℃
Nüfus: 340.886 / Dil: Boşnakça, Sırpça, Hırvatça / Para Birimi: Bosna Hersek Konvertibl Mark / İklim: Sıcak ve ılıman / Ortalama Kaç Günde Gezilir: 3 gün

Saraybosna Hakkında Bilinmesi Gerekenler

Bugünkü Saraybosna'nın en eski ismi Vrhbosna'dır. Saraybosna adını ise Osmanlı İmparatorluğu döneminde almıştır. Boşnakça Sarajevo adındaki Saraybosna, saraj ve evo kelimelerin birleşmesinden oluşmuştur. Saraj kelimesi Türkçedeki saray kelimesinden gelmektedir. Boşnakçadaki J harfinin vurgusundan dolayı y harfi değiştirilmiştir. Evo kelimesi de Türkçe kökenli bir kelime olarak bilinmektedir. Evo da Türkçedeki ova kelimesinden ortaya çıkmıştır. Saraybosna yani Sarajevo “Saray Ovası” anlamına gelmektedir. Sarajevo isminin ilk olarak 1507 yılında Ferit Bey tarafından bir mektupta kullanıldığı bilinmektedir. Ayrıca Osmanlı İmparatorluğu süresince şehir Bosna'nın Sarayı anlamında Saraybosna olarak da adlandırılmıştır.

Saraybosna'nın başkentliğini yaptığı Bosna Hersek'in tarihteki yönetimlerine baktığımızda 1461-1878 yılları arasında Osmanlı İmparatorluğu, 1878-1918 yılları arasında Avusturya Macaristan İmparatorluğu, 1918 yılında Sırp, Hırvat, Sloven Devleti, 1918-1929 yılları arasında Sırp, Hırvat, Sloven Krallığı, 1929-1941 yılları arasında Yugoslavya Krallığı, 1941-1945 yılları arasında Hırvatistan ve 1945-1992 arasında SFR Yugoslavya toprakları içinde yönetilmiştir.

Bosna-Hersek'in başkenti olan Saraybosna, büyük çoğunluğu Bosna-Hersek Federasyonu topraklarında, bir bölümü de Sırp Cumhuriyeti'nde olmak üzere vadi üzerinde kurulmuş bir şehirdir. Avrupa'nın en tarihi ve ilginç illerinden biri olan Saraybosna, Batı ve Doğu Roma İmparatorluğu'nun ayrıldığı noktada konumlanmaktadır. Katolik, Batı Roma, Ortodoks, Doğu Roma ve sonradan buna güneyde Osmanlı Devleti de eklenince Saraybosna “Balkanların Kudüs'ü" olarak öne çıkmıştır. Kent, Osmanlı İmparatorluğu'nun döneminde “Kuzey'in Şam'ı” olarak da adlandırılmıştır. Kentin çeşitliliği harmoni oluştursa da medeniyetler çatışması tarihin belli dönemleri yaşanmıştır. Her şeye karşın Saraybosna çok kültürlülüğü barış ve hoşgörü ile harmanlayıp bir umut ışığı olarak bölgede parlamaktadır. Çok da büyük olmayan şehirde dini çeşitliliği gündelik hayatta hissedebilirsiniz. Üç ilahi dinin de mensuplarının olduğu bu küçük şehirde farklı ibadethaneleri bir arada görebilirsiniz.

Saraybosna özellikle 1992 ila 1995 yıllarında arasındaki Yugoslavya Savaşları'nda büyük hasar görmüştü. Bugün kentin, savaşın yol açtığı fiziksel hasarların pek çoğunu onardığı görülmektedir. Kozmopolit bir Avrupa başkenti olan Saraybosna'da insanların samimiyetini hissedebilirsiniz. Suç oranının çok az olduğu kent, Güney Doğu Avrupa'nın en güvenli bölgesi olarak gösterilmektedir.

Yurtdışı Seyahat Sağlık Sigortası

Yurtdışına çıkarken yaptırmanız gereken özel bir sigorta poliçesidir Yurtdışı Seyahat Sağlık Sigortası. Bu sigortanın amacı seyahatiniz sırasında herhangi bir sağlık sorununa karşı güvence altında olmanızdır. Yurtdışı seyahat sağlık sigortasını vize başvurusuna gitmeden önce almanız gerekiyor. Nitekim ülkeler vize vermek için bu yurtdışı seyahat sağlık sigortasını talep ediyor. Birkaç yıl önceye kadar bu poliçeyi almak için mutlaka bir sigorta acentesine gitmeniz gerekiyordu. AXA Sigorta bu işi kolaylaştırdı. AXA Sigorta web sitesinden kolaylıkla alabileceğiniz bu poliçenin fiyatı ise 6 Euro’dan başlıyor.

Yurtdışı seyahat sağlık sigortasını hemen alıp poliçeyi kenara koymanızı öneririz, böylelikle vizeye gitmeden bir işi kolaylıkla çözmüş olursunuz. Zaten yurtdışındayken hastalanırsanız ya da beklenmedik bir şey başınıza gelirse, masraflarınızın hızlıca sigorta tarafından karşılanması ile yüksek ücretler ödemekten de kurtulursunuz. Detaylı bilgi için tıklayın.

Saraybosna Gezilecek Yerler

Saraybosna'da görmeden dönülmemesi gereken en önemli yerleri sizin için derledik. Yaklaşık 2-3 gün içinde Saraybosna'yı keşfedebilirsiniz. Müzeleri, camileri, kiliseleri ve çarşıları ile ünlü bu şehirde aynı zamanda kültürel çeşitliliğin yani Doğu ile Batı'nın en güzel halini görebileceksiniz. Bu çeşitliliğinden dolayı Saraybosna “Balkanların Kudüs”ü olarak adlandırılmıştır. Ayrıca canlı şehir hayatı nedeniyle de Osmanlı İmparatorluğu döneminde “Kuzey'in Şam’ı” olarak da isimlendirilmiştir.

Saraybosna, üçgen biçimindeki Bosna Hersek'in doğuya biraz daha yakın orta kesiminde yer almaktadır. Dinare Alpleri’nin ortasında bulunan Saraybosna deniz seviyesinden yaklaşık 520 metre yüksekliktedir. Yüzölçümü 141,5 kilometrekarelik bir alanı kaplar. Saraybosna Vadisi üzerine kurulmuş olan şehir, beş önemli dağ tarafından çevrilmiştir. Dağlar şunladır: Treskavica, Bjelašnica, Jahorina, Trebević ve Igman.

Geolocation

 Paket turlarda kaçırılmaması gereken en güncel ve ekonomik kampanyalar şöyle: Bansko Kayak Turu – 1 Gece Bedava, Bansko Kayak Turu – Ücretsiz Kayak Eğitimi, Lapland Turu - Son dakika 200 Euro indirim, %25 indirimli Prag Turu, Sicilya & Malta Turu – Son dakika %5 indirim, Belgrad Turu - %25 indirim , Prag Turu 14 Şubat Özel – Son Dakika %5 İndirim

sarajevo-2597604_960_720.jpg

Saraybosna'da dört mevsim de yaşanmaktadır. Ilık veya sıcak yazlar ve çok soğuk kışlar ile dört farklı mevsim kendisini hissettirmektedir. Saraybosna dağlık bir alanda olduğundan dolayı kışlar bu şehirde bölgedeki diğer başkentlerden çok daha soğuk olabilmektedir. Örneğin; ekim ayı ortasında veya mayıs ayının sonrasında kar yağışına şahit olursanız şaşırmayın. Nadiren de olsa bu aylarda kar yağabileceğini bilerek seyahat çantanızı hazırlamakta fayda vardır. Sonbahar mevsimi de çoğunlukla serin olmaktadır. 520 metre rakıma sahip Saraybosna'da sonbahar genellikle sisli ve az güneşli yaşanmaktadır.

Yaz ayının sıcaklığı tam olarak temmuz ayında kendini hissettirmektedir. Temmuz ve ağustos aylarında sıcaklık ortalama 34 ila 38 santigrat derece arasında değişmektedir. Bu aylarda en düşük sıcaklık ortalaması ise 25 santigrat derece olarak ölçülmektedir. Ağustos ayının sonrasında serinleyen hava sonbahar mevsimin habercisidir ama gerçek bir sonbahar havası için ekim ayının sonlarını beklemelisiniz.

Bosna Hersek'in başkenti Saraybosna'da kış kendisini kasım ayındaki soğuklar ile hatırlatmaktadır. Aralık, ocak ve şubat aylarında hava sıcaklığı eksi 20 santigrat dereceye kadar ulaşmaktadır. Ancak normal olarak eksi 10 ila eksi 15 santigrat derece arasında hava sıcaklığı görülmektedir. Kışlar Saraybosna'da, bazen 5 ay bile sürmektedir.

İlkbahar mevsimi çoğunlukla ılık yaşanmaktadır ancak mart sonu ve nisan başında gelebilecek soğuk hava dalgalarına da hazırlıklı olmayı unutmayın. Saraybosna'yı mayıs veya haziran aylarında ziyaret etmeniz tatilinizi daha keyifli kılabilir.

Saraybosna'ya Nasıl Gidilir?

Bosna Hersek'in başkenti Saraybosna'da yer alan Saraybosna Havalimanı (Sarajevo Airport) veya diğer adıyla Butmir Havalimanı uluslararası bir havalimanıdır ve IATA havacılık kodu SJJ'dir.

Saraybosna’da Nerede Kalınır?

Bosna Hersek'in başkenti Saraybosna yılın her dönemi turistler tarafından ilgi gördüğü için şehir merkezi ve diğer bölgelerde pek çok otel barındırmaktadır. Şehir merkezindeki otellerde kendinizi gece geç saatlere kadar açık olan mekânların ortasında bulacaksınız. Saraybosna turistik noktalarını ve bu noktalara yakın konaklayabileceğiniz yerleri şöyle sıralayabiliriz: Başçarşı, Saraybosna Savaş Tüneli, Galeri, Vrelo Bosne, Saraybosna Kent Meydanı, Gazi Hüsrev Bey Cami, Sebilj Brunnen, Latin Köprüsü, Bosna Hersek Tarih Müzesi, Avaz Twist Kulesi. Bu bölgelerde pek çok otel ve alternatiflerini konaklama için seçebilirsiniz. Bölgelerin tamamımı şehir merkezinin etrafındadır bunun için şehrin turistik noktalarına gitmek için toplum ulaşım kullanmanıza gerek kalmamaktadır.

Saraybosna'da konaklayacağınız otel ve alternatiflerini araştırırken otelin özelliklerini dikkate almayı unutmayınız. Otelinizi seçerken şu özellikleri bilmenizde fayda var: Havuz bulunuyor mu? Ücretsiz Wifi var mı? Ücretsiz park alanı bulunuyor mu? Ücrete kahvaltı dâhil mi? Otelin restoranı var mı? İş görüşmeleri için oda ve salon bulunuyor mu? Evcil hayvan dostu mu? Spa var mı? Havalimanı transferi bulunuyor mu? Oda servisi var mı? Oda klimalı mı? Odalar sigarasız alan mı? Otel engelli dostu mu? Bar/lounge bulunuyor mu? Fitness salonu var mı?

Saraybosna onlarca otel alternatifi sunmaktadır. Aşağıdaki seçeneklerden size uygun oteli Booking.com aracılığıyla bulabilirsiniz. Üstelik pek çok otelde ücretsiz iptal seçenekleriyle..

Saraybosna Otel Önerileri booking-logo

Sehir Merkezine En Yakın Saraybosna Otelleri

En Uygun Fiyatlı Saraybosna Otelleri

Sizin İçin Seçtiğimiz Saraybosna Otelleri

Ücretsiz WiFi hizmeti sunan Saraybosna Otelleri

Saraybosna'nın merkezi küçük olduğundan şehri yürüyerek keşfetmek harika olabilir. Ama aklınızda bulunsun etrafı dağlar ve tepeler ile çevrili şehrin içinde bile yokuşlu yollar bulunmaktadır. Bunun için şehir merkezinin dışına yürüyerek çıkmak sizi biraz yorabilir.

Saraybosna toplu ulaşımı GRAS tarafından işletilmektedir. GRAS şehirde tramvay ve otobüsler ile yolcu taşımaktadır. Tramvaylar, Saraybosna'da en çok kullanılan toplu ulaşım aracıdır ve çoğunlukla da içleri çok kalabalıktır. Saraybosna'da yeni tramvayların yanında oldukça eski tramvaylar ve tramvay yolları vardır. Tramvay için biletler Tisak adının yer aldığı büfelerden yaklaşık 1,80 Bosna-Hersek Konvertibl Markı (KM) ile satın alınabilir. Biletleri tramvaya binerken tanımlamanız gerekmektedir. Ayrıca biletler sadece tek seferlik kullanılabilmektedir. Yani tramvay ve otobüs arasında aktarma yapmak isterseniz yeni bir bilet almanız gerekmektedir. Toplu ulaşımı daha sık kullananlar için günlük bilet satılmaktadır. A Bölgesi için geçerli olan günlük sınırsız bilet fiyatı 5 BAM civarındadır.

Saraybosna şehir merkezini de tramvay ile gezmek mümkün. Ring şeklinde hareket eden tramvay Belediye Binası, Başçarşı, Katedral, müzeler veya Latin Köprüsü gibi birçok turistik noktalardan geçmektedir. Ama en başta da belirtiğimiz gibi özellikle şehir merkezinin yürümek dolaşmanız önerilir.

Şehir merkezinin biraz uzağında yer alan bazı mahalleleri ziyaret etmeyi planlıyorsanız, taksi kullanmanız tavsiye edilir çünkü bu bölgelere otobüs ve tramvay seferleri çok da sık yapılmamaktadır.


 

Boşnak mutfağı baharatın çokça kullanıldığı bir mutfaktır ancak genellikle baharatlar yemeklerde dengeli miktarlarda kullanılır. Çoğu yemek hafiftir çünkü çok miktarda suda pişirilir. Yemeklerin sosları tamamen doğaldır, tencerede pişen etlerin ve sebzelerin kendi sularından soslar ortaya çıkmaktadır. Geleneksel Boşnak reçetelerinde domates, patates, soğan, sarımsak, biber, salatalık, havuç, lahana, mantar, ıspanak, kabak, kurutulmuş ve taze fasulye, kırmızı biber vazgeçilmez tatlardır. Geleneksel et yemeklerinde öncelikle sığır eti ve kuzu tercih edilmektedir. Domuz eti, Müslümanlar tarafından tüketilmemektedir.

Güzel, olumlu iklimi ile Bosna, doğal meyve ve doğal sebzeden oluşan muhteşem bir seçkiye sahiptir. Kiraz, kayısı, nektar, enginar, avokado, ahududu, ceviz, kereviz oldukça fazla tüketilmektedir. Gıda pazarları için Ciglane, şehir merkezi ve Grbavica'yı ziyaret edebilirsiniz ve Boşnakların tüketim alışkanlıklarını yerinde deneyimleyebilirsiniz.

Türk mutfağı ile ortak pek çok lezzeti bulunan Boşnak mutfağında öne çıkan etli yemekler şunlardır: Ćevapi (Boşnak Köftesi), pljeskavica (patatesli yemek), begova čorba (etli ve sebzeli çorba), sogan-dolma (soğan dolması), ćufte (köfte), burek (etli börek), japrak (yaprak sarma). Boşnak peynirleri olarak livno peyniri, tešanjski, travnički (beyaz peynir), suhi sir (isli peynir), kajmak.

Boşnak tatlılarında yine Türk mutfağının etkileri hissedilmektedir. Baklava en meşhur tatlısıdır. Sonra Boşnak tulumba, ružica gelmektedir. Boşnak kahvesi de Türk kahvesinde olduğu gibi lokum ile beraber servis edilmektedir.

days-and-nights-1454583227.jpg

Saraybosna gece hayatı yazısında, Saraybosna'daki gece hayatında dışarı çıkıp eğlenmek için en iyi yerleri size sunmaktayız. Baştan ipucunu paylaşalım; pazar akşamları kimse dışarı çıkmaz, herkes evde dinlenmektedir. Perşembe, cuma ve cumartesi akşamları ise atmosfer her yerde harika olduğu için kaçırmamanız gereken günlerdir.

Gece kulüplerinin en önemlileri olarak Zlatna Ribica, La Cava, Birtija, The Brew Pub, Kino Bosna, Cafe Barometar, Koktel Bar Que Pasa, Bambus Lounge Club, Mevlana Caffe, Jazz Club Monument, Ma Jaba Bar, City Pub - Mala Otvorena Kulturna Scena, Pink Houdini, Rock & Jazz Club Underground, People's Cafe, Baghdad Cafe, Mucha Lucha, Caffe Libris, Fildzan Viska, Club Jez, Club Jez.

Saraybosna'da bir gece, şehrin barlar caddesinde dolaşarak, kahve, bira, kokteyl, şarap ya da meyve suları içebilirsiniz.

Saraybosna'da gece hayatı etrafındaki diğer ülke kentlerine göre daha ucuzdur. Alkollü içeceklerden biranın fiyatı yaklaşık 2 euro, kokteyllerin fiyatı ise yaklaşık 3-5 euro civarındadır. Saraybosna iyi bir içki kültürüne sahiptir. Saraybosna'nın daha geniş anlamda Bosna Hersek'in meşhur içecekleri şunlardır: erikten yapılan Slivovitz, üzümden yapılan rakiya, cevizden yapılan orahovaca, kirazdan yapılan visnavaca ve kayısıdan yapılan yerel içkileri Saraybosna'nın barlarında ve gece kulüplerinde bulabilirsiniz.

Saraybosna Festivalleri

Bosna Hersek'teki insanlar yılın her mevsiminde ve ayında kutlamalar, festivaller ve yıllık geleneklerle eğleniyorlar. Saraybosna, geniş kapsamlı kültür festivalleriyle dikkati çekiyor yani en yeni filmler, en yeni caz sesleri, alternatif tiyatro yapımları burada... Saraybosna'da gerçekleşen festivallerin bazıları şunlardır:

Saraybosna Moda Haftası:

Saraybosna Moda Haftası her yılın kasım ayında düzenleniyor. Uluslararası moda haftalarından bekleyeceğiniz her şey burada da var. Buna ek olarak, Bosnalı aktörlerin ve şarkıcıların giydikleri el yapımı Bosna yerel kıyafetleri bugün de görülebiliyor.

Saraybosna Kışı:

Bu festival şubat ve mart aylarında düzenleniyor ve tüm Saraybosna festivalleri içinde en uzun süren festival olarak biliyor. Tam iki ay süren festivalde her gün mutlaka bir etkinlik gerçekleştiriliyor. Festival, birçok sanat türünü içeriyor.

Kozara Etno Festivali:

Haziran veya temmuz aylarında düzenlenen Kozara Etno Festivali, iki gün sürüyor. Festival, orijinal etno şarkıları ve müziği, etno sesi ile renklendiriliyor.

Uluslararası Folklor Festivali:

Temmuz ayının ikinci yarısında düzenlenen bu festival Bascarsija Geceleri ile örtüşüyor. Bir hafta boyunca halk grupları, Saraybosna'ya gösteri yapmak için dünyanın farklı köşelerinden geliyorlar.

sarajevo-streets-16-shops.jpg

Saraybosna yerel üreticiler tarafından üretilen çok sayıda ürün sunuyor. Şirin butikler ve atölyeler ile hareketli şehir merkezinin ara sokaklarında ve ana alışveriş caddelerinde dolaşırken çok keyif alacaksınız. Burada ziyaret etmeye değer kitap, hediyelik eşya, kıyafet satan hoş dükkânlar var. Şehir merkezindeki küçük esnaf dükkânlarının dışında büyük alışveriş merkezleri ve bu merkezlerde büyük markalar da bulunuyor. Merkezde yer alan Başçarşı, Ferhadija, Titova caddeleri ve Marijin Dvor'ı dolaşabilir hem kendinize hem de sevdiklerinize uygun bir hediye bulabilirsiniz. Gezinti boyunca özellikle Başçarşı'daki Boşnak el sanatlarından gözlerinizi alamayacaksınız. Halı ve yerel motiflerle süslenmiş el işlemeleri hem turistlerin hem de yerel insanların dikkatini çekiyor. Kıyafetler ve el işletmelerinin yanında yerel şarap da Saraybosna'dan alınacaklar arasında yer alıyor.

Saraybosna merkezinin ara sokaklarında ve ana caddelerinde yer alan dükkânların dışında, alışveriş merkezleri de ilgi görüyor. Saraybosna'nın en popüler alışveriş merkezleri BBI Center ve Saraybosna City Center'dır. Şehrin merkezinde yer alan BBI Center, birçok dükkân ve seçenek ile hizmet veriyor. Saraybosna City Center da Saraybosna'daki en büyük alışveriş kompleksi olarak öne çıkıyor. Bu alışveriş merkezi, birçok devlet kurumu ve iş merkezinin yer aldığı Marijin Dvor'da bulunuyor.

Bunların yanında şehirde birçok açık gıda pazarı da bulunuyor. Bu pazarlarda organik ürünler, meyveler, sebzeler, baharatlar ve çiçekler bulabilirsiniz. Şehir merkezini dolaşırken Markale Pazarı’nı ziyaret ettiğinizden emin olun. Markale'den birkaç metre uzaklıkta şehir marketi Tržnica da görülebilir.

Bosna Hersek, Türkiye’ye göre yaz saati uygulamasında 1 saat geridedir, yeni düzenlemeyle kış saati uygulamasında 2 saat geridedir.

Bosna Hersek’in resmi para birimi Bosna-Hersek Konvertibl Mark'tır ve sembolü KM ve BAM'dır. 1 kilometre yaklaşık olarak 0.43 Türk lirasıdır.

Saraybosna'da resmi olarak kabul edilen üç dil bulunmaktadır. Her üç dil de aynı dil ailesi içindedir. Resmi olarak kabul edilen diller Boşnakça, Sırpça ve Hırvatçadır. Bu üç dil Hint-Avrupa, Güney Slav dil ailesi içindedirler. Bu üç dil arasında en çok Boşnakça kullanılmaktadır. Boşnakçada genellikle Latin Alfabesi kullanılsa da eskiden gelen alışkanlıkla beraber Kiril Alfabesi de görülmektedir.

T.C. Saraybosna Büyükelçiliği

Telefon: +387 33 568 750

Eposta: embassy.sarajevo@mfa.gov.tr

Adres: Vilsonovo Setaliste bb.71000 Saraybosna

İnternet sitesi: http://saraybosna.be.mfa.gov.tr

Uyarı: Türk Büyükelçiliğinin sitesindeki resmi tatiller listesinde bulunan bazı tatil günlerinin sadece Türkiye’ye ait olduğu ve o günlerde sadece Büyükelçiliğin kapalı olacağı unutulmamalıdır.

1 Ocak: Yeni Yıl

2 Ocak: Yeni Yıl (2. Gün)

6 Ocak: Ortodoks Noel Arifesi

7 Ocak: Pazar Ortodoks Noel Günü

1 Mart: Bağımsızlık Günü

30 Mart: Günaydın

1 Nisan: Paskalya Pazar

2 Nisan: Paskalya Pazartesi

6 Nisan: Ortodoks İyi Cuma

8 Nisan: Ortodoks Paskalya Pazar

9 Nisan: Ortodoks Paskalya Pazartesi

1 Mayıs: İşçi Bayramı

2 Mayıs: İşçi Bayramı (2. Gün)

9 Mayıs: Zafer Günü

15 Haziran: Ramazan Bayramı

22 Ağustos: Kurban Bayramı

1 Kasım: Tüm Azizler Günü

21 Kasım: Dayton Barış Anlaşması Günü

25 Aralık: Noel

*Yukarıdaki tatiller 2018 takvimine ait olup yıllara göre değişmektedir.

İtfaiye: 123

Polis: 122

Ambulans: 124

Bosna Hersek’e seyahat edecek T.C. Pasaport hamilleri, 90 güne kadar ikamet süreli seyahatlerinde, Bosna Hersek için 60 gün süre ile Bosna Hersek vizesinden muaftırlar.

Türkiye Cumhuriyeti Devleti  ile Bosna Hersek Devleti arasında imzalanan anlaşmaya göre  iki ülkenin vatandaşlarına vize muafiyeti hakkı tanınmaktadır.