Saraybosna'ya Ne Zaman Gidilir?

sarajevo-2597604_960_720.jpg

Saraybosna'da dört mevsim de yaşanmaktadır. Ilık veya sıcak yazlar ve çok soğuk kışlar ile dört farklı mevsim kendisini hissettirmektedir. Saraybosna dağlık bir alanda olduğundan dolayı kışlar bu şehirde bölgedeki diğer başkentlerden çok daha soğuk olabilmektedir. Örneğin; ekim ayı ortasında veya mayıs ayının sonrasında kar yağışına şahit olursanız şaşırmayın. Nadiren de olsa bu aylarda kar yağabileceğini bilerek seyahat çantanızı hazırlamakta fayda vardır. Sonbahar mevsimi de çoğunlukla serin olmaktadır. 520 metre rakıma sahip Saraybosna'da sonbahar genellikle sisli ve az güneşli yaşanmaktadır.

Yaz ayının sıcaklığı tam olarak temmuz ayında kendini hissettirmektedir. Temmuz ve ağustos aylarında sıcaklık ortalama 34 ila 38 santigrat derece arasında değişmektedir. Bu aylarda en düşük sıcaklık ortalaması ise 25 santigrat derece olarak ölçülmektedir. Ağustos ayının sonrasında serinleyen hava sonbahar mevsimin habercisidir ama gerçek bir sonbahar havası için ekim ayının sonlarını beklemelisiniz.

Bosna Hersek'in başkenti Saraybosna'da kış kendisini kasım ayındaki soğuklar ile hatırlatmaktadır. Aralık, ocak ve şubat aylarında hava sıcaklığı eksi 20 santigrat dereceye kadar ulaşmaktadır. Ancak normal olarak eksi 10 ila eksi 15 santigrat derece arasında hava sıcaklığı görülmektedir. Kışlar Saraybosna'da, bazen 5 ay bile sürmektedir.

İlkbahar mevsimi çoğunlukla ılık yaşanmaktadır ancak mart sonu ve nisan başında gelebilecek soğuk hava dalgalarına da hazırlıklı olmayı unutmayın. Saraybosna'yı mayıs veya haziran aylarında ziyaret etmeniz tatilinizi daha keyifli kılabilir.