Hırvatistan

Hırvatistan Hakkında Temel Bilgiler

İngiliz şair Lord Byron’ın “Adriyatik’in incisi” diye tanımladığı Hırvatistan, Orta Avrupa, Balkanlar ve Akdeniz’in kesişme noktasındadır. 56.594 kilometrekarelik yüzölçümlü ülke kıtasal alanının yanı sıra binden fazla adaya bölünmüştür. Ülke, yıllar süren savaşlar ve istilaların ardından 8 Ekim 1991’de özgürlüğünü kazanmıştır.

5-dubrovnik-croatia-fairytale-ariel-meetingsbooker.jpg

Ilık ve yağmurlu bir karasal iklimin hâkim olduğu ülkede pek çok doğal park bulunmaktadır. Dubrovnik dünyadaki en iyi korunmuş Orta Çağ kentidir. 13. yüzyıldan kalma şehir duvarları, barok kiliseler, Maritime Müzesi şehrin görülmeye değer mekânlarıdır.

Tanıtım Videosu:

Hırvatistan’ın Başkenti, Şehirleri ve Bölgeleri

İlk kez Orta Çağ’da bölgelere ayrılan Hırvatistan yıllar süren savaşlar ve istilaların ardından özgürlüğünü kazandıktan sonra üç bölüme ayrılmıştır. Bunlar Dalmaçya, Dubrovnik ve Istirya’dır.

Zagreb-Ucak-Bileti1.jpg

Devamını Oku

Hırvatistan Nerededir?

Avrupa kıtasının güneydoğusunda yer alan Hırvatistan, AdriyatikDenizi ve İtalya’nın doğusundadır. Slovenya’nın kuzeybatısındaki ülkenin kuzeyinde Macaristan, güneydoğusunda BosnaHersek, doğusunda Sırbistan ve güneyinde Karadağ vardır.

Hırvatistan’a Nasıl Gidilir?

Otobüs ya da tren yolculuğunun da mümkün olduğu Hırvatistan’a Yunanistan ya da Makedonya üzerinden de kolayca varabilirsiniz. Ayrıca deniz yolunu tercih ederseniz Kuşadası, İzmir ve İstanbul limanlarından hareket eden seyahat gemilerini kullanma imkânınız da var.

Hırvatistan’a Ne Zaman Gidilir?

Hırvatistan’a seyahat etmek için en ideal dönem hava sıcaklıklarının orta seviyede olduğu mayıs-haziran arası dönem ile eylül ayıdır. Kış mevsiminin iç kesimlerde soğuk yaşandığı ülkenin kıyı kesimleri Akdeniz etkisiyle daha ılıman geçtiği için gideceğiniz mevsim kadar gideceğiniz bölge de Hırvatistan’ı ne zaman ziyaret etmek konusunda belirleyici bir etkendir. Zira özellikle Dalmaçya kış aylarını da ülkenin geri kalanına göre daha ılıman geçirmektedir. Ayrıca Hırvatistan özellikle haziran ve ekim aylarında pek çok festivale ev sahipliği yapmaktadır. Dans, film, opera, klasik müzik gibi pek çok festivalin gerçekleştirildiği bu dönemde de ülkeyi ziyaret edebilirsiniz.
 

Hırvatistan Kültürü

Bağımsızlığını ilan ettiği tarih göz önüne alındığında genç sayılabilecek bir ülke olan Hırvatistan, geçmişinde pek çok savaş ve ekonomik kriz atlatmıştır. Dolayısıyla Hırvatistan’ın yaşlı nüfusu hala biraz daha gelenekçi ve muhafazakârdır. Kültürüne çok bağlı olan yaşlı nüfusuna karşılık Hırvatistan’ın genç nüfusu çok daha esnek ve anlayışlıdır. Özellikle 65 yaş üstü nüfusun İngilizce konuşmadığı ülkede genç nüfusun hemen hepsi İngilizceyi oldukça akıcı konuşmaktadır.

Hırvatistan’da en önemli şey “teşekkürederim” demektir. Bu konuda oldukça hassas olan Hırvatistan’da kırsal alanda araba kullanırken biri size yol verirse –ki bunu sıkça yaparlar- mutlaka direksiyondan el sallayarak teşekkür edin. Çünkü bu Hırvatistan’da tokalaşmak kadar doğal bir durumdur.  

Hırvatistan Mutfağı

Hırvatistan geçmişinden bu yana topraklarında gerçekleşen pek çok sosyal ve politik olayın da etkisiyle farklı kültürlerin lezzetlerinin iç içe geçtiği kendine özgü bir mutfak geliştirmiştir. İç bölgelerde karasal iklim görülmesine rağmen kıyılarda Akdeniz iklimi özelliklerinin belirgin olması sebebiyle Hırvatistan mutfağında her yörenin ön planı çıkan farklı tatları vardır. Bu yüzden kıyı kesimlerde daha çok Roma, Akdeniz, Yunan mutfağına özgü deniz mahsülleri, zeytinyağı ve sarımsak sıkça kullanılırken; iç kısımlarda Macar, Avusturya ve Türk mutfağında da sıkça rastlanan etli ve sebze yemekler yaygındır.

Hırvatistan’a gittiğinizde mutlaka denemeniz gereken yiyeceklerin başında pek çok baharatı ve et çeşidini karıştırarak yaptıkları sosisleri kulan ya da kulaneva gelmektedir. Bunun yanı sıra čobanacadını verdikleri yahnilerinde farklı türden etleri baharat ve özel soslarıyla bir araya getiren Hırvatlar için mantar, yabani hayvan eti ve peynir vazgeçilmezler arasında. Çok sayıda peynir çeşidinin bulunduğu Hırvatistan’da en popüler peynir skripavac adını verdikleri tütsülenmiş peynirdir.

Pek çok Hırvat dünyadaki en iyi zeytinin kendi topraklarında yetiştiğini iddia etmektedir. Hırvatistan’a gittiğinizde Istirya’ya mutlaka uğrayın ve zeytinlerinin tadına bakın, hiç pişman olmayacaksınız. Zeytinyağı içinse doğru adres Dalmaçyaolacaktır. Türk mutfağının da vazgeçilmezi olan sarma ve börek ile benzerlik gösteren burek’e de sıkça rastlayacağınız Hırvatistan’ın özellikle iç kesimlerinde çok fazla çorba çeşidiyle karşılaşacaksınız. Kış aylarında patates çorbasını tercih eden Hırvatlar, sebzeyle harmanladıkları biftek ve tavuk çorbalarıyla da meşhurlar.

Dalmaçya bölgesine gittiğinizde deniz mahsulleri çokça karşınıza çıkacaktır. Adriyatik Denizi’nden gelen taze balıkları, zeytinyağı, pirinç, sarımsak ile karıştırarak yaptıkları balık çorbalarının tadına mutlaka bakın. Mürekkep balığı ile hazırladıkları siyah risottolarının yanı sıra özellikle geleneksel günlerde ve düğünlerde çokça servis ettikleri pašticada da denemeniz gereken tatlar arasında. Istirya’ya gittiğinizde ise tartufi ismini verdikleri yumru mantarla çokça karşılaşacaksınız. Zagreb şnitzeli olarak da bilinen peynir, jambon ve domuz eti ile pişirdikleri pariskiodrezak Hırvatistan mutfağının vazgeçilmezlerindendir.

Hırvatistan’ın geleneksel mutfağına ait dubrovacka turtasını bulmak çok kolay değildir ama mutlaka denemelisiniz. Savaş dönemi koşullarında karabiber ve bal karıştırarak pişirdikleri paprenjacikurabiyeleri ve kremalı kekleri kremsinite de en çok tüketilen tatlılar arasındadır.

Hırvatistan’da alkol tüketimi de oldukça yaygındır. Yıllık 83.3 litre bira ile dünyanın en çok bira tüketilen 15 ülkesi arasında yer alan Hırvatistan’ın yerel biraları arasında Pan, Karlovocka, Oznjsko ve Tomislav (siyah bira) biraları sayılabilir. Ülkede her yıl 140 milyon litreyi aşan şarap üretimi yapılmaktadır. Istirya bölgesinde daha çok İtalyan standartlarında kırmızı şarap üretimi yapılırken; iç kesimlerde beyaz şarap üretimi daha çoktur. En meşhur kırmızı şarapları Plavac Mali’dir. Malvazija, Tirasevina ve Pasip markalı beyaz şarapları oldukça ünlüdür. Bu arada bir restorana gittiğinizde yüzde 5 ile yüzde10 arasında bahşiş bırakmanız beklenecektir.

Hırvatistan’da gece hayatı oldukça aktif olduğu için pek çok yerel fırın sabaha karşı açılır. Taze ekmek, börek ve kratreadını verdikleri çikolatalı donatların çokça tüketildiği ülkede şebeke suyunun temiz ve içilebilir olduğunu da unutmamak gerekir.

 Hırvatistan'dan Alınacak Hediyelik Eşyalar

Hırvatistan’dan dönerken sevdiklerinize getirebileceğiniz pek çok çeşitte hediyelik eşya seçeneği mevcut. Öncelikle geleneksel el sanatlarının oldukça gelişmiş olduğu ülkede özellikle nakış ve dikiş eşyaları çokça satılmaktadır. Özellikle Pag adasında çok orijinal dokuma ürünlerine rastlayabilirsiniz.

Devamını Oku

Hırvatistan’ın Festivalleri

Hırvatistan’da ülkenin kültürel değerlerini ve alışkanlıklarını ortaya koyan pek çok festival düzenlenmektedir. Bunun yanı sıra pek çok müzik ve kültür sanat festivaline de ev sahipliği yapan ülkede özellikle yaz ayları çok hareketli geçmektedir.

Zagreb Uluslararası Folk Festivali Slovakya, Çek Cumhuriyeti, Türkiye, Rusya, Ukrayna gibi pek çok ülkenin de toplandığı bir festivaldir. Hırvat yerel danslarının ve müziklerinin başrolde olduğu festival şehrin içine yayılmıştır.

Her sene 14 Temmuz’da Korcula Adası’nda düzenlenen Moreska ise esinini Hırvatistan’ın geleneksel folk hikâyelerinden alır. Kılıç dansı gösterilerinin olduğu festivalde iki kral ve askerlerinin sevdikleri kadın için yaptıkları savaş sembolize edilir.

Temmuz ayının en büyük ve Hırvatistan’ın en eski festivallerinden biri DubrovnikYazFestivali müzik, tiyatro, dans ve performans sanatlarını bir araya getirir.

Her sene haziran ayında düzenlenen müzik festivali UnknownFestival Istirya’da gerçekleşmektedir. Büyük çapta dj performanslarına ev sahipliği yapan festival daha çok genç kitleye hitap etmektedir.

Mayıs ayında düzenlenen LoveSystemFestival isehouse müzik festivalidir. Petrcane’de düzenlenen 4 günlük festival yaklaşık 1000 kişi kapasitelidir. Katılımcıların ağaç evlerde kaldığı deniz kenarındaki festival kapsamında bot partileri de gerçekleştirilmektedir.

Hırvatistan’daki Tatiller / Bayramlar / Önemli Günler

· Epifani (6 Ocak)

· Paskalya (27 Mart)

· İşçi Günü (1 Mayıs)

· Katolik Yortusu (26 Mayıs)

· Antifaşist Mücadele Günü (22 Haziran)

· Devlet Olma Günü (25 Haziran)

· Şükran Yortusu (5 Ağustos)

· Meryem’in Göğe Yükselmesi (15 Ağustos)

· Bağımsızlık Günü (8 Ekim)

· Azizler Yortusu (1 Kasım)

· Noel (25 Aralık)

Hırvatistan’da İklim ve Hava Durumu

Hırvatistan’ın kuzeyinde karasal iklim hâkim olmasına rağmen iç kesimlere gidildikçe dağ iklimi etkisi görülür. Adriyatik Denizi’nden gelen havanın içeriye sokulması Akdeniz iklimi etkisinin görülmesine de sebep olmaktadır. İlk ve sonbahar aylarının orta sıcaklıkta yaşandığı Hırvatistan’da kış mevsimi soğuk ve karlıdır. Kış aylarında sıcaklıkların -10 dereceye kadar düştüğü ülkede yaz aylarında ölçülen sıcaklık ortalama 39 derecedir. 

Hırvatistan’ın Kısa Tarihi

6. yüzyılda Yunan kolonilerinin Dalmaçya bölgesinde sömürge kurup yollar inşa ettiği Hırvatistan bir süre Slavik kabilelerin ev sahipliği yaptığı bir bölge olduktan sonra Bizans Devleti’nin topraklarına katılmıştır. Tarih boyunca Macar, Venedik, Avusturya istilalarına uğrayan ülke uzunca bir süre Osmanlı toprağı olarak kalmıştır. Bu sebeple Orta Avrupa, Balkanlar ve Akdeniz kültürünün iç içe geçtiği Hırvatistan, 2. Dünya Savaşı’nda Yugoslavya’nın bir parçası iken 25 Haziran 1991’de Yugoslavya’dan ayrılan Hırvatistan 8 Ekim 1991’debağımsızlığınıilanetmiştir. Bu dönemde Sırplarla savaşan ülkenin bağımsızlığını ilk tanıyan devlet Almanya’dır. Bağımsızlığını ilan ettikten sonra 4 yıl süren iç savaşın da yaşandığı Hırvatistan, 2013senesindeAvrupaBirliği’nekatılmıştır

Hırvatistan’ın Ekonomisi

Dubrovnik.jpg

Bugün yüksek hayat standartları, okuryazarlık oranı ve homojen gelir dağılımı ile en gelişmiş Orta Avrupa ülkesi olarak kabul edilen Hırvatistan’ın ekonomisi kimyasal ve plastik sanayi, elektronik, alüminyum, kâğıt, tekstil ve turizme dayanmaktadır. Sosyalizmin yıkılmasının ardından piyasa ekonomisine dönüş yapan ülke, 1991-1992 yılları arasındaki Hırvatistan Bağımsızlık Savaşı sürecinden olumsuz etkilenmiş ve 2007-2008 yıllarında ekonomik kriz yaşamıştır. Fakat o tarihten sonra ekonomisini yüzde 4-5 oranında büyüten ülke, bugün en yüksek eğitim, sağlık ve yaşam kalitesinin olduğu ülkeler arasındadır. 2013 senesinde Avrupa Birliği’ne üye olan ülkede turizm, tarım, ormancılık ve balıkçılık önemli gelir kaynakları arasındadır. Yılda yaklaşık 14 milyon turistin ziyaret ettiği Hırvatistan, aynı zamanda turizm açısından en popüler 20 ülkeden biridir.

Hırvatistan’da Din ve İnanç

Hristiyanlık inancının yaygın olduğu Hırvatistan’da resmi olarak kabul edilen bir din yoktur. Anayasalarında buna dair bir madde de bulunan ülkede yine RomanKatolikKilisesi’ne bağlı nüfus yoğunluktadır. Yüzde 80 oranında Katolik’in yaşadığı Hırvatistan’da yüzde 4 oranında Ortodoks bulunmaktadır. 
 
 

Hırvatistan’da Bulunan Türkiye Dış Temsicilikleri

ZAGREB BÜYÜKELÇİLİĞİ

Adres: MASARYKOVA 3/2 10000 ZAGREB CROATIA

Telefon: 00 385 1 486 46 60(Santral) /46 80 /46 81 (Konsolosluk)

Faks: 00 385 1 486 46 70

[email protected]

http://zagreb.be.mfa.gov.tr

Görev Bölgesi: Hırvatistan

Hırvatistan’da Konuşulan Diller

Hırvatistan’ın resmi dili Hırvatçadır. Bunun yanı sıra yaşlı nüfus içinde Almanca bilenler yaygınken, özellikle genç nüfus İngilizce’ye oldukça hâkimdir. 

Hırvatistan Künyesi

 • Yerel saat

  Yerel Saat -

 • Kur Farkı

  Kur Farkı -

 • Priz Tipi

  Priz Tipi Type F / 250V / 16 A

 • Hava Durumu

  Hava Durumu -oCSon Güncelleme: - (TSI)

Yıllık Ortalama Sıcaklık

  • Oca 8.9oC
  • Şub 8.9oC
  • Mar 11.1oC
  • Nis 15oC
  • May 19.4oC
  • Haz 23.9oC
  • Tem 26.7oC
  • Agu 25oC
  • Eyl 21.7oC
  • Eki 18.3oC
  • Kas 13.9oC
  • Ara 9.4oC

Kısa Kısa

  Nüfus: 4,808,000 Dili: Hırvatça Para Birimi: Kuna İklim: Ilıman Kara İklimi Big Mac Index: