Google+

Arama formu

Hırvatistan

Otobüs ya da tren yolculuğunun da mümkün olduğu Hırvatistan’a Yunanistan...
Devamı oku
Bağımsızlığını ilan ettiği tarih göz önüne alındığında genç sayılabilecek...
Devamı oku
İngiliz şair Lord Byron’ın “Adriyatik’in incisi” diye tanımladığı...
Devamı oku
ZAGREB BÜYÜKELÇİLİĞİ Adres: MASARYKOVA 3/2 10000 ZAGREB CROATIA...
Devamı oku
· Epifani (6 Ocak) · Paskalya (27 Mart) · İşçi Günü (1 Mayıs) ·...
Devamı oku
İlk kez Orta Çağ’da bölgelere ayrılan Hırvatistan yıllar süren savaşlar...
Devamı oku
Avrupa kıtasının güneydoğusunda yer alan Hırvatistan, Adriyatik Denizi...
Devamı oku
Hırvatistan’ın resmi dili Hırvatçadır. Bunun yanı sıra yaşlı nüfus içinde...
Devamı oku
Hristiyanlık inancının yaygın olduğu Hırvatistan’da resmi olarak kabul...
Devamı oku
6. yüzyılda Yunan kolonilerinin Dalmaçya bölgesinde sömürge kurup yollar...
Devamı oku
Hırvatistan’a seyahat etmek için en ideal dönem hava sıcaklıklarının orta...
Devamı oku
Hırvatistan’ın kuzeyinde karasal iklim hâkim olmasına rağmen iç kesimlere...
Devamı oku
Bugün yüksek hayat standartları, okuryazarlık oranı ve homojen gelir...
Devamı oku
Hırvatistan geçmişinden bu yana topraklarında gerçekleşen pek çok sosyal...
Devamı oku
Hırvatistan’da ülkenin kültürel değerlerini ve alışkanlıklarını ortaya...
Devamı oku
Hırvatistan’dan dönerken sevdiklerinize getirebileceğiniz pek çok...
Devamı oku
Yerel Saat - : - / -
Kur Farkı 1 HRK = 0.00
Priz Tipi Type F250V-16 A
Hava Durumu -- ℃
Yıllık Ortalama Sıcaklık
Oca 8.9℃
Şub 8.9℃
Mar 11.1℃
Nis 15℃
May 19.4℃
Haz 23.9℃
Tem 26.7℃
Ağu 25℃
Eyl 21.7℃
Eki 18.3℃
Kas 13.9℃
Ara 9.4℃
Kısa Kısa...

 

Nüfus: 4,808,000

Dili: Hırvatça

Para Birimi: Kuna İklim: Ilıman Kara İklimi Big Mac Index:

 

Hırvatistan Hakkında Temel Bilgiler

İngiliz şair Lord Byron’ın “Adriyatik’in incisi” diye tanımladığı Hırvatistan, Orta Avrupa, Balkanlar ve Akdeniz’in kesişme noktasındadır. 56.594 kilometrekarelik yüzölçümlü ülke kıtasal alanının yanı sıra binden fazla adaya bölünmüştür. Ülke, yıllar süren savaşlar ve istilaların ardından 8 Ekim 1991’de özgürlüğünü kazanmıştır.

5-dubrovnik-croatia-fairytale-ariel-meetingsbooker.jpg

Ilık ve yağmurlu bir karasal iklimin hâkim olduğu ülkede pek çok doğal park bulunmaktadır. Dubrovnik dünyadaki en iyi korunmuş Orta Çağ kentidir. 13. yüzyıldan kalma şehir duvarları, barok kiliseler, Maritime Müzesi şehrin görülmeye değer mekânlarıdır.

Tanıtım Videosu:

Hırvatistan’ın Başkenti, Şehirleri ve Bölgeleri

İlk kez Orta Çağ’da bölgelere ayrılan Hırvatistan yıllar süren savaşlar ve istilaların ardından özgürlüğünü kazandıktan sonra üç bölüme ayrılmıştır. Bunlar Dalmaçya, Dubrovnik ve Istirya’dır.

Zagreb-Ucak-Bileti1.jpg

En büyük şehri ve başkenti Zagreb’dir. Diğer önemli kentleri arasında Osijek,Varaždin, Gospić ve Bjelovar gelir. Dalmaçya kıyı tipinin görüldüğü ülke aynı zamanda yaklaşık 1000 kadar ada ve adacıktan oluşmaktadır. 48’inde yerleşimin olduğu bu adalardan en büyük ve popüler olan iki tanesi Cres ve Krk’tır.

Hırvatistan Nerededir?

Avrupa kıtasının güneydoğusunda yer alan Hırvatistan, Adriyatik Denizi ve İtalya’nın doğusundadır. Slovenya’nın kuzeybatısındaki ülkenin kuzeyinde Macaristan, güneydoğusunda Bosna Hersek, doğusunda Sırbistan ve güneyinde Karadağ vardır.

Hırvatistan’da Konuşulan Diller

Hırvatistan’ın resmi dili Hırvatçadır. Bunun yanı sıra yaşlı nüfus içinde Almanca bilenler yaygınken, özellikle genç nüfus İngilizce’ye oldukça hâkimdir. 

Hırvatistan’da Din ve İnanç

Hristiyanlık inancının yaygın olduğu Hırvatistan’da resmi olarak kabul edilen bir din yoktur. Anayasalarında buna dair bir madde de bulunan ülkede yine Roman Katolik Kilisesi’ne bağlı nüfus yoğunluktadır. Yüzde 80 oranında Katolik’in yaşadığı Hırvatistan’da yüzde 4 oranında Ortodoks bulunmaktadır. 
 
 

Hırvatistan’ın Kısa Tarihi

6. yüzyılda Yunan kolonilerinin Dalmaçya bölgesinde sömürge kurup yollar inşa ettiği Hırvatistan bir süre Slavik kabilelerin ev sahipliği yaptığı bir bölge olduktan sonra Bizans Devleti’nin topraklarına katılmıştır. Tarih boyunca Macar, Venedik, Avusturya istilalarına uğrayan ülke uzunca bir süre Osmanlı toprağı olarak kalmıştır. Bu sebeple Orta Avrupa, Balkanlar ve Akdeniz kültürünün iç içe geçtiği Hırvatistan, 2. Dünya Savaşı’nda Yugoslavya’nın bir parçası iken 25 Haziran 1991’de Yugoslavya’dan ayrılan Hırvatistan 8 Ekim 1991’de bağımsızlığını ilan etmiştir. Bu dönemde Sırplarla savaşan ülkenin bağımsızlığını ilk tanıyan devlet Almanya’dır. Bağımsızlığını ilan ettikten sonra 4 yıl süren iç savaşın da yaşandığı Hırvatistan, 2013 senesinde Avrupa Birliği’ne katılmıştır

Hırvatistan’a Ne Zaman Gidilir?

Hırvatistan’a seyahat etmek için en ideal dönem hava sıcaklıklarının orta seviyede olduğu mayıs-haziran arası dönem ile eylül ayıdır. Kış mevsiminin iç kesimlerde soğuk yaşandığı ülkenin kıyı kesimleri Akdeniz etkisiyle daha ılıman geçtiği için gideceğiniz mevsim kadar gideceğiniz bölge de Hırvatistan’ı ne zaman ziyaret etmek konusunda belirleyici bir etkendir. Zira özellikle Dalmaçya kış aylarını da ülkenin geri kalanına göre daha ılıman geçirmektedir. Ayrıca Hırvatistan özellikle haziran ve ekim aylarında pek çok festivale ev sahipliği yapmaktadır. Dans, film, opera, klasik müzik gibi pek çok festivalin gerçekleştirildiği bu dönemde de ülkeyi ziyaret edebilirsiniz.
 

Hırvatistan’a Nasıl Gidilir?

Otobüs ya da tren yolculuğunun da mümkün olduğu Hırvatistan’a Yunanistan ya da Makedonya üzerinden de kolayca varabilirsiniz. Ayrıca deniz yolunu tercih ederseniz Kuşadası, İzmir ve İstanbul limanlarından hareket eden seyahat gemilerini kullanma imkânınız da var.

Hırvatistan şehrine ulaştıktan sonra etrafı kolayca gezmek için araç kiralamanız mümkündür. Aşağıdaki arama kutusunu kullanarak, tek bir tıklamayla tüm ünlü firmalardan araç kiralama teklifi alabilirsiniz.

Araç Kiralama

Hırvatistan’da İklim ve Hava Durumu

Hırvatistan’ın kuzeyinde karasal iklim hâkim olmasına rağmen iç kesimlere gidildikçe dağ iklimi etkisi görülür. Adriyatik Denizi’nden gelen havanın içeriye sokulması Akdeniz iklimi etkisinin görülmesine de sebep olmaktadır. İlk ve sonbahar aylarının orta sıcaklıkta yaşandığı Hırvatistan’da kış mevsimi soğuk ve karlıdır. Kış aylarında sıcaklıkların -10 dereceye kadar düştüğü ülkede yaz aylarında ölçülen sıcaklık ortalama 39 derecedir. 

Hırvatistan’ın Ekonomisi

Dubrovnik.jpg

Bugün yüksek hayat standartları, okuryazarlık oranı ve homojen gelir dağılımı ile en gelişmiş Orta Avrupa ülkesi olarak kabul edilen Hırvatistan’ın ekonomisi kimyasal ve plastik sanayi, elektronik, alüminyum, kâğıt, tekstil ve turizme dayanmaktadır. Sosyalizmin yıkılmasının ardından piyasa ekonomisine dönüş yapan ülke, 1991-1992 yılları arasındaki Hırvatistan Bağımsızlık Savaşı sürecinden olumsuz etkilenmiş ve 2007-2008 yıllarında ekonomik kriz yaşamıştır. Fakat o tarihten sonra ekonomisini yüzde 4-5 oranında büyüten ülke, bugün en yüksek eğitim, sağlık ve yaşam kalitesinin olduğu ülkeler arasındadır. 2013 senesinde Avrupa Birliği’ne üye olan ülkede turizm, tarım, ormancılık ve balıkçılık önemli gelir kaynakları arasındadır. Yılda yaklaşık 14 milyon turistin ziyaret ettiği Hırvatistan, aynı zamanda turizm açısından en popüler 20 ülkeden biridir.

Hırvatistan Kültürü

Bağımsızlığını ilan ettiği tarih göz önüne alındığında genç sayılabilecek bir ülke olan Hırvatistan, geçmişinde pek çok savaş ve ekonomik kriz atlatmıştır. Dolayısıyla Hırvatistan’ın yaşlı nüfusu hala biraz daha gelenekçi ve muhafazakârdır. Kültürüne çok bağlı olan yaşlı nüfusuna karşılık Hırvatistan’ın genç nüfusu çok daha esnek ve anlayışlıdır. Özellikle 65 yaş üstü nüfusun İngilizce konuşmadığı ülkede genç nüfusun hemen hepsi İngilizceyi oldukça akıcı konuşmaktadır.

Hırvatistan’da en önemli şey “teşekkür ederim” demektir. Bu konuda oldukça hassas olan Hırvatistan’da kırsal alanda araba kullanırken biri size yol verirse –ki bunu sıkça yaparlar- mutlaka direksiyondan el sallayarak teşekkür edin. Çünkü bu Hırvatistan’da tokalaşmak kadar doğal bir durumdur.  

Hırvatistan Mutfağı

Hırvatistan Mutfağı

Hırvatistan geçmişinden bu yana topraklarında gerçekleşen pek çok sosyal ve politik olayın da etkisiyle farklı kültürlerin lezzetlerinin iç içe geçtiği kendine özgü bir mutfak geliştirmiştir. İç bölgelerde karasal iklim görülmesine rağmen kıyılarda Akdeniz iklimi özelliklerinin belirgin olması sebebiyle Hırvatistan mutfağında her yörenin ön planı çıkan farklı tatları vardır. Bu yüzden kıyı kesimlerde daha çok Roma, Akdeniz, Yunan mutfağına özgü deniz mahsülleri, zeytinyağı ve sarımsak sıkça kullanılırken; iç kısımlarda Macar, Avusturya ve Türk mutfağında da sıkça rastlanan etli ve sebze yemekler yaygındır.

Hırvatistan’a gittiğinizde mutlaka denemeniz gereken yiyeceklerin başında pek çok baharatı ve et çeşidini karıştırarak yaptıkları sosisleri kulan ya da kulaneva gelmektedir. Bunun yanı sıra čobanacadını verdikleri yahnilerinde farklı türden etleri baharat ve özel soslarıyla bir araya getiren Hırvatlar için mantar, yabani hayvan eti ve peynir vazgeçilmezler arasında. Çok sayıda peynir çeşidinin bulunduğu Hırvatistan’da en popüler peynir skripavac adını verdikleri tütsülenmiş peynirdir.

Hırvatistan’ın Festivalleri

Hırvatistan’da ülkenin kültürel değerlerini ve alışkanlıklarını ortaya koyan pek çok festival düzenlenmektedir. Bunun yanı sıra pek çok müzik ve kültür sanat festivaline de ev sahipliği yapan ülkede özellikle yaz ayları çok hareketli geçmektedir.

Zagreb Uluslararası Folk Festivali Slovakya, Çek Cumhuriyeti, Türkiye, Rusya, Ukrayna gibi pek çok ülkenin de toplandığı bir festivaldir. Hırvat yerel danslarının ve müziklerinin başrolde olduğu festival şehrin içine yayılmıştır.

Her sene 14 Temmuz’da Korcula Adası’nda düzenlenen Moreska ise esinini Hırvatistan’ın geleneksel folk hikâyelerinden alır. Kılıç dansı gösterilerinin olduğu festivalde iki kral ve askerlerinin sevdikleri kadın için yaptıkları savaş sembolize edilir.

Temmuz ayının en büyük ve Hırvatistan’ın en eski festivallerinden biri Dubrovnik Yaz Festivali müzik, tiyatro, dans ve performans sanatlarını bir araya getirir.

Her sene haziran ayında düzenlenen müzik festivali Unknown Festival Istirya’da gerçekleşmektedir. Büyük çapta dj performanslarına ev sahipliği yapan festival daha çok genç kitleye hitap etmektedir.

Mayıs ayında düzenlenen Love System Festival isehouse müzik festivalidir. Petrcane’de düzenlenen 4 günlük festival yaklaşık 1000 kişi kapasitelidir. Katılımcıların ağaç evlerde kaldığı deniz kenarındaki festival kapsamında bot partileri de gerçekleştirilmektedir.

 Hırvatistan'dan Alınacak Hediyelik Eşyalar

Hırvatistan’dan dönerken sevdiklerinize getirebileceğiniz pek çok çeşitte hediyelik eşya seçeneği mevcut. Öncelikle geleneksel el sanatlarının oldukça gelişmiş olduğu ülkede özellikle nakış ve dikiş eşyaları çokça satılmaktadır. Özellikle Pag adasında çok orijinal dokuma ürünlerine rastlayabilirsiniz.

Hvar ve Dalmaçya ise lavanta üretiminin yaygın olduğu bölgelerdir. Buralara gittiğinizde lavanta kokuları, lavantalı kremler ve lavanta keseleri sizi mest edecektir. Seramik ve ahşap işlemeciliğinin de fazla olduğu Hırvatistan’da cam mücevherler de beraberinizde getirebileceğiniz hatıralar arasındadır.

Bunun yanı sıra trüf mantarı harika bir hediye seçeneği olacaktır. Hırvatistan’ın lokal moda markası I-GLE’ye de mutlaka göz atmalısınız. Burada geleneksel tarzla modern çizgiyi bir araya getirdikleri tasarımlarıyla oldukça dikkat çekici alternatifler bulunuyor.

Hırvatistan’da alışveriş yapacaksanız dükkânların açık olduğu saatlere dikkat etmeniz gerekiyor. Hafta içi sabah 8’den akşam 8’e açık olan alışveriş mekânlarının pek çoğu cumartesi günleri sabah 8 ile 3 arasında açık, pazar günleri ise kapalı. Alışveriş konusunda altı çizilmesi gereken bir nokta da şu, Hırvatistan Avrupa Birliği ülkesi olmasına rağmen Euro yerine kendi para birimi Kuna’yı kullanıyor. 1 Euro da yaklaşık 7.53 Kuna’ya denk.

Hırvatistan’da Bulunan Türkiye Dış Temsicilikleri

ZAGREB BÜYÜKELÇİLİĞİ

Adres: MASARYKOVA 3/2 10000 ZAGREB CROATIA

Telefon: 00 385 1 486 46 60(Santral) /46 80 /46 81 (Konsolosluk)

Faks: 00 385 1 486 46 70

embassy.zagreb@mfa.gov.tr

http://zagreb.be.mfa.gov.tr

Görev Bölgesi: Hırvatistan

Hırvatistan’daki Tatiller / Bayramlar / Önemli Günler

· Epifani (6 Ocak)

· Paskalya (27 Mart)

· İşçi Günü (1 Mayıs)

· Katolik Yortusu (26 Mayıs)

· Antifaşist Mücadele Günü (22 Haziran)

· Devlet Olma Günü (25 Haziran)

· Şükran Yortusu (5 Ağustos)

· Meryem’in Göğe Yükselmesi (15 Ağustos)

· Bağımsızlık Günü (8 Ekim)

· Azizler Yortusu (1 Kasım)

· Noel (25 Aralık)