Google+

Hvar

Hvar - : - / -
--℃
1 HRK=0.00
Type F250V16 A
 • Ocaweather-icon8℃
 • Şubweather-icon8℃
 • Marweather-icon10℃
 • Nisweather-icon13℃
 • Mayweather-icon17℃
 • Hazweather-icon21℃
 • Temweather-icon24℃
 • Ağuweather-icon24℃
 • Eylweather-icon21℃
 • Ekiweather-icon17℃
 • Kasweather-icon12℃
 • Araweather-icon9℃
Nüfus: 11,0103 / Dil: İngilizce ve Welsh dili / Para Birimi: Hırvat Kunası (HRK) / İklim: Akdeniz / Ortalama Kaç Günde Gezilir: 2 gün

Hvar, Hırvatistan'da Adriyatik Denizi üzerinde yer alan bir adadır. Dalmaçya Kıyısı yakınlarında bulunan ada, Brac, Vis ve Korcula adalarıyle komşudur.

Hvar, muhteşem plajları, şelaleleri, tepelerindeki çam ormanları gibi özellikleri sayesinde doğal güzellikleriyle öne çıkan bir yerdir. Her yıl pek çok turistin uğrak noktası olma sebebi sadece bununla da kalmaz. Sahip olduğu Akdeniz iklimi sayesinde yaz aylarında yıllık ortalama sıcaklık 27 derecedir ve dillere destan bir deniz tatili imkanı sunar.

Hvar, doğal güzellikleri ve eşsiz konumu sayesinde tarih boyunca da çok önemli bir ada olmuştur. Akdeniz’den yolu geçen denizciler için önemli bir limandır. Ayrıca adada yer alan ve şimdilerde Stari Grad olarak adlandırılan bölge, M.Ö. 384’te Yunanlılar tarafından kullanılmıştır. Bu sebeple Stari Grad’ın antik kısmı UNESCO tarafından korunmakta ve Dünya Mirası Sit Alanı sayılmaktadır.

Hvar adasında ekonomiyi döndüren ana unsur turizmdir. Yerel halk daha çok bu sektörde çalışmaktadır. Bir kısmı da balıkçılıkla uğraşmaktadır. Lavanta üretimi ve satışı da önemli gelir kaynakları arasındadır. Lavanta dışında şarap üretimi de yapılmaktadır.

Tanıtım videosu:  https://www.youtube.com/watch?v=fLNgB_AFoEQ

Hırvatistan’ın en popüler tatil destinasyonlarından biri olan Hvar Adası’nın içinde birçok köy bulunmaktadır. Hvar’ı merkez olarak kabul ederseniz, bu köyleri Jelsa, Stari Grad, Vrboska gibi sıralayabiliriz. Hvar Adası’nda kalmayı düşünenler için Stari Grad’da kalmak hem daha ekonomik, hem de daha sakin bir yer. Pansiyonda kalırsanız mutfağı kullanmak ya da kahvaltı almak isterseniz ayrıca ücret ödemeniz gerekiyor. Ayrıca civarda Hvar merkez ya da Stari Grad’dan feribotla ulaşılabilecek pek çok ada da mevcut.

Stari Grad

015 Kas 2016Gezilecek Yerler

Hvar adasının bir bölgesi olan Stari Grad güzelliğiyle ve doğasıyla büyülüyor. Kasabanın içine kadar giren deniz, merkezi ikiye bölüyor. Bir taraf daha çok yerli halkın oturduğu evlerin olduğu kısım. Diğer taraf ise pansiyonların, restoran ve kafelerin olduğu kısım. Üç-dört tane büyük otel bulunmakta. Oteller deniz kıyısında. Zaten başka bir yerde de kalsanız aynı yerden denize giriliyor. Hvar Adası’nda kalmayı düşünenler için Stari Grad’da kalmak hem daha ekonomik, hem de daha sakin bir yer. Pansiyonda kalırsanız mutfağı kullanmak ya da kahvaltı almak isterseniz ayrıca ücret ödemeniz gerekiyor. Buna gerek yok, kahvaltı ve yemek bol, istediğiniz yerde yiyebilirsiniz.

Restoranların sayısı çok olduğu gibi fiyatlarıda oldukça ucuzdur. Ara sokaklarda ise genellikle butik restoranlar bulunur; daha değişik yemekler bulmak mümkün. Ama fiyatlarda çok bir fark beklemeyin. Adada balık pek bulunmuyor, sadece somon ve ton balığı göreceksiniz. Balık en pahalı yiyecek. Ama kalamar çok bol. Fiyatlar ülkemizdekine yakın ama porsiyonlar iki-üç katı büyüklüğünde. Stari Grad’ın en büyük ve en güzel pastanesinin ise Türkler işletiyor. Dondurma kupları ve pastaları meşhur. Orada dondurma yemeden dönmeyin.

Adada akşamları hediyelik eşya tezgahları açılıyor, pek çeşit olmasa da gezip görmek yine de zevkli. Yalnız genel olarak Hvar ve çevresindeki adalarda hediyelik eşya bulmak biraz zordur. Dolayısıyla Stari Grad’da alışverişinizi yapmanızı tavsiye ederiz.

Stari Grad

-

Hvar lokasyonunda bir çok otel seçeneği var. Bunlardan ilginç bulabilecekleriniz Holiday home Dr.Mate Milicica VI, Vesna Apartment, Apartment Ivo's Loft. Siz de şehir merkezine yakın kalıp da ekonomi yapmayı tercih edenlerdenseniz House Papafava Hvar, Guesthouse Anita gibi otelleri tercih edebilir ya da daha ekonomik oteller isterseniz Apartments D&S, Punta Milna, Holiday Home City Walls otelini deneyebilirsiniz. Bir de booking.com'un Hvar aramalarında ara sıra güzel indirimli fırsat otelleri oluyor. Onları da bu linkten takip edebilirsiniz.

Jelsa

015 Kas 2016Gezilecek Yerler

Stari Grad gibi Hvar’ın bir bölgesi olan Jelsa’ya gelmek için önce Stari Grad’a feribotla gelip oradan otobüse binmeniz gerekiyor. Otobüs yolculuğu 10 dakika sürüyor. Burası ortada bir meydan, etrafında alışveriş yerleri ve küçük bir marinadan oluşuyor. Marinasından civar adalara tekneler kalkıyor. Konaklamak için uygun bir yer. Daha çok yerli halkın tercih ettiği büyük bir plajı bulunmakta. Etrafta turist görmek biraz zor, çünkü Stari Grad gibi popüler bir bölge değil. Burası kayalıklardan iki katlı set şeklinde oluşmuş (biraz doğa , biraz insan eliyle), doğal bir havuz gibi olsa da kumluk ve sığ bir denizi olması sebebiyle çocuklu aileler için çok uygundur. Kıyının arkası her tarafta olduğu gibi ormanlık. Plajda soyunmak için portatif kabinler ve duşlar var. Plaj boyunca karnınızı doyurmak için pek çok restoran bulabilirsiniz. Daha ekonomik bir tatil yapmak isteyenler Hvar adası merkezine kıyasla Jelsa’yı tercih etmeliler. Çünkü Hvar adası’nın bir haylü lüks merkezinde fiyatlar buradakinin neredeyse iki katı. Zaten Hvar’ın merkezdeki zenginliğini mekânlardan ve sahildeki yatlardan hemen fark edeceksiniz. Hvar merkezde de Jelsa’da olduğu gibi her şey meydanda toplanmıştı;İskele, otobüs durağı, marketler, information büroları, bankalar vs… Otobüs gelince elinde “sobe” (oda) yazılı insanlar birden etrafınızı sarabilir. Aldanmayın fiyatları uygun değil.

Jelsa

-

Brac Adası

715 Kas 2016Gezilecek Yerler

Diğer adı Bol Adası olan Brac Adası, civarda Hvar’dan sonra turistlerin en çok gittiği adadır. Nerede kalırsanız kalın bu ada mutlaka görülmenizi tavsiye ederiz. Buraya Stari Grad’dan 2 saatlik bir tekne yolculuğuyla ulaşabilirsiniz. AyrıcaJelsa’dan dulaşmanız mümkün.

Brac Adası, görülmeden gidilmemesi gereken, muhteşem plajlara ve doğal güzelliklere sahiptir. Adanın en yüksek tepesine çıkıp baktığınızda bu muhteşem güzelliğin nasıl bir şey olduğunu anlayacaksınız. Denize doğru upuzun uzanmış sahili ve içine doğru girmiş ormanlarıyla tam bir tatil cennetidir. Falez yapılı kıyısından dolayı su hemen derinleşiyor. Yüzmek için çok güzel ve temiz bir denizi vardır.

Bu adada, zengin, güzel ve şık cafeler, pub’lar ve değişik mağazalar sizi hemen marinada karşılayacak. Her tarafından denize girilmesine karşın, buruna gitmek isterseniz 2 kilometre kadar yürümeniz gerekiyor. Ya da ‘tembellik yaparım’ derseniz, 2 dakikalık bir taksi bot yolculuğu ile buruna ulaşabilirsiniz. Sahilde şezlong ve şemsiyeler ücretlidir. İsterseniz, plajın hemen arkasındaki ormanlık alanda ücretsiz oturabilirsiniz.

Ormanlık alanın içinde duşlar, tuvaletler, cafeler ve şahane bir restoran var. Yemek için aklınıza ne gelirse bulabileceğiniz bu alanda son derecede büyük porsiyonlar çok uygun fiyatlara servis ediliyor. Bu adada da konaklama opsiyonunuz mevcut. Ancak gelenlerin çoğu daha çok deniz yoluyla, yani yatlarıyla ve günübirlik geliyor.

Brac Adası

-
Gezilecek yerler listesinin devamını görmek için tıklayın.

Hvar, Hırvatistan'da Adriyatik Denizi üzerinde yer alan bir ada şehridir. Dalmaçya Kıyısı yakınlarında bulunan ada, Brac, Vis ve Korcula adalarıyle komşudur.

Geolocation

IMG_ADC7A9-C3064E-B40165-764FCB-487923-39D183.jpg

Akdeniz İklimi’nin görüldüğü Hvar şehrinde sıcak ve ılıman bir hava yaşanmaktadır. Kış ayları ılıman geçerken yaz ayları sıcak yaşanır.Yıllık ortalama sıcaklık 16 derecedir. Şehre düşen yıllık yağış miktarı ise 703 milimetredir. Yağışlar daha çok Kasım-Şubat ayları arasında yaşanır. Yaz aylarında ortalama sıcaklık 27 dereceyken, kış aylarında en düşük sıcaklık 5.9 derecedir.

Hvar adasına geçmek için Jelsa, Stari Grad ve Split üzerinden gemilerle geçmek gerekir. Yolculuklar yaklaşık 2 saat sürmektedir.

img_1786.jpg

Hvar, turist ilgisinin yoğun olduğu bir ada olduğundan özellikle Temmuz ve Ağustos aylarında rezervasyonsuz gitmemek gerekir. Bu dönemde fiyatlarda da yükseliş yaşanır.

Ada merkezinde farklı fiyat seçeneklerine sahip hosteller, yıldızlı oteller ve aile işletmesi apartlar bulmak mümkündür.

Hvar onlarca otel alternatifi sunmaktadır. Aşağıdaki seçeneklerden size uygun oteli Booking.com aracılığıyla bulabilirsiniz. Üstelik pek çok otelde ücretsiz iptal seçenekleriyle..

Hvar Otel Önerileri booking-logo

Sehir Merkezine En Yakın Hvar Otelleri

En Uygun Fiyatlı Hvar Otelleri

Sizin İçin Seçtiğimiz Hvar Otelleri

Ücretsiz WiFi hizmeti sunan Hvar Otelleri

ImageHandler.ashx

Hvar’da iskeleye yanaşan gemileri karşılayan otobüsler bulunmaktadır. Bu sayede merkeze kolaylıkla ulaşmak mümkündür. Bunun dışında kendi otomobilinizle adaya gidebilir ya da adaya ulaştıktan sonra burada günlük araçlar kiralayabilirsiniz. Adadaki taksilerin ücretlendirmesi biraz yüksektir.

peke.jpg

Hırvat mutfağı da ülkenin tarihi gibi çok renklidir. Farklı millet ve kültürlerin etkilerini ve izlerini görürsünüz. Antik Yunan, Roma İmparatorluğu, İtalyanlar, Türkler ve Fransızlar Hırvat mutfağının ve kültürünün renkliliğini sağlayan başlıca bileşenlerdir. Günümüzde Hırvat mutfağı iç ve kıyı olarak kategorize edilebilir. Kıyılarda daha çok Akdeniz mutfağı ve lezzetleri yaygınken, iç kısımlarda ise karasal lezzetler hâkimdir. Ancak Hırvatistan’ın neresinde yemek yerseniz yiyin, her zaman taze, mevsiminde ve organik sebze meyveler yiyeceğinizden emin olabilirsiniz.

“Pršut” isimli kurutulmuş jambon, “Paški sir” isimli koyun peyniri, “Ispod peke” isimli güveçleri, “Pašticada” isimli daha yahnileri ve “Crni rižot” isimli siyah pirinç risottoları çok meşhurdur.

Popüler restoranlar

Dalmatino, Zlatna Skoljika, Divino, Konoba Menego, Giaxa.

Bahşiş

Hvar restoranlarının bazılarında hesabın yüzde 12-15 arasındaki oran faturaya eklenebilir. Eğer eklenmemişse siz kendi arzunuza göre yüzde 10-15 arasında bahşiş verebilirsiniz.

Ultra-Europe-2014-1-Rudgr.jpg

Hvar adası oldukça hareketli bir gece hayatına sahiptir. Her bütçe ve zevke hitap eden mekân bulmak mümkündür. Şehrin en gözde mekanı Carpe Diem’dir. Kıyıda yer alan mekanda yerlere atılmış minderler, rahat koltuklar, hamaklar ve ay ışığı keiyf yapmak için idealdir. Şehir meydanındaki Prsuta Tri adlı mekân, iyi şarap ve peynirin adresi olarak gösterilir. Tüm manzaraya tepeden bakmak isterseniz Teraca Bar’ı tercih etmelisiniz.

Sanat ve Zanaat Festivali (Mayıs-Haziran)

Lavanta Festivali (Haziran)

Ultra Müzik Festivali (Temmuz)

Hvar’da her yerde karşınıza lavanta çıkacak. Özellikle yaz döneminde gidenler tarlaları da görecektir. Bu sebeple sokak tezgahlarında lavanta buketleri, tohumları ve şişelerce yağının satıldığını fark edeceksiniz.

Bunun dışında Hvar küçük bir yer olsa da, alışveriş için pek çok olanak sunuyor. Tasarım butikleri, el yapımı ürünler satan yerel tezgâhlar ya da sokak sanatçılarının resimleriyle pek çok sokakta karşılaşabilirsiniz.

Hvar (GMT +1) ile Türkiye (GMT +2) arasında 1 saat zaman farkı bulunmaktadır.

Hırvatistan ülkesindeki Hvar şehrinin para birimi Hırvat Kunası’dır. 1 TL yaklaşık 2,20 Hırvat Kunası’dır.

Hırvatistan ülkesinde bulunan Hvar’ın resmi dili Hırvatça’dır. Bunlar dışında Hvar’da Sırpça, Slovakça, İtalyanca, Çekçe de konuşulan diller arasındadır.

Yılbaşı (1 Ocak)

Epifani Günü (6 Ocak)

Paskalya ve Paskalya Pazartesisi

İşçi Bayramı (1 Mayıs)

Katolik Yortu Günü

Antifaşizm Mücadele Günü

Hırvatistan Milli Günü (25 Haziran)

Milli Şükran Günü ve Zafer Bayramı ve Hırvat savunucularının Günü (5 Ağustos)

Meryem'in göğe kabulü

Bağımsızlık Günü (8 Ekim)

Bütün Azizler Günü (1 Kasım)

Noel ve Aziz Stephen Günü (25-26 Aralık)

*Yanında tarih belirtilmeyen tatillerin günü, yıla göre değişmektedir.

Acil yardım: 112

Yangın: 112

Polis: 112

Türkiye Cumhuriyeti vatandaşlarının Hvar’a girmek için vize alması gerekmektedir.