Hvar’da Gezilecek Yerler

Hırvatistan’ın en popüler tatil destinasyonlarından biri olan Hvar Adası’nın içinde birçok köy bulunmaktadır. Hvar’ı merkez olarak kabul ederseniz, bu köyleri Jelsa, Stari Grad, Vrboska gibi sıralayabiliriz. Hvar Adası’nda kalmayı düşünenler için Stari Grad’da kalmak hem daha ekonomik, hem de daha sakin bir yer. Pansiyonda kalırsanız mutfağı kullanmak ya da kahvaltı almak isterseniz ayrıca ücret ödemeniz gerekiyor. Ayrıca civarda Hvar merkez ya da Stari Grad’dan feribotla ulaşılabilecek pek çok ada da mevcut.

Devamını Oku

Hvar Nerededir?

Hvar, Hırvatistan'da Adriyatik Denizi üzerinde yer alan bir ada şehridir. Dalmaçya Kıyısı yakınlarında bulunan ada, Brac, Vis ve Korcula adalarıyle komşudur.

 Hvar'a Ne Zaman Gidilir?

IMG_ADC7A9-C3064E-B40165-764FCB-487923-39D183.jpg

Akdeniz İklimi’nin görüldüğü Hvar şehrinde sıcak ve ılıman bir hava yaşanmaktadır. Kış ayları ılıman geçerken yaz ayları sıcak yaşanır.Yıllık ortalama sıcaklık 16 derecedir. Şehre düşen yıllık yağış miktarı ise 703 milimetredir. Yağışlar daha çok Kasım-Şubat ayları arasında yaşanır. Yaz aylarında ortalama sıcaklık 27 dereceyken, kış aylarında en düşük sıcaklık 5.9 derecedir.

Hvar’a Nasıl Gidilir?

Hvar adasına geçmek için Jelsa, Stari Grad ve Split üzerinden gemilerle geçmek gerekir. Yolculuklar yaklaşık 2 saat sürmektedir.

Hvar Adası’nda Nerede Kalınır?

Hvar Adası Hırvatistan adalarının en beğenilenlerinden biridir. Her yıl binlerce turist Hvar’ın tarihî ve doğal güzelliklerini görüp keyifli bir deniz tatili yapmak için burayı tercih etmektedir. Ada genel olarak çok büyük olmasa da lüks otellerden butik otellere, apartlardan dairelere kadar birçok konaklama alternatifini bulmanıza imkân sağlamaktadır. Dilerseniz adanın dört beldesinden birinde dilerseniz de tekne seferleri ile ulaşım sağlayabileceğiniz birkaç saatlik mesafede bulunan farklı adalarda konaklama yapabilirsiniz.

 

İpucu: Otellerde seyahatinizden iki veya üç ay önce rezervasyon yaparsanız daha uygun fiyatlara yer bulabilirsiniz. Ayrıca Hvar Adası otel fırsatlarını buradan görebilirsiniz.

Devamını Oku

Hvar Adası Otelleri

Hvar Adası Adriyatik denizi kıyısında bulunan bir Hırvatistan adasıdır. Ada üzerinde Hvar, Jelsa, Stari Grad ve Sućuraj adında dört belde bulunmaktadır. Şehrin ana geçim kaynağı balıkçılık ve turizm olmakla beraber üzüm, zeytin ve lavanta da adada yetiştirilen ürünler arasında bulunuyor.

Hvar Adası’nda hem merkezinde hem de yakın adalarda konaklamak için pek çok farklı fiyat aralığı ve kriterden otel, apart hatta bölge halkının evlerinin bir odasını kiraladığı küçük yerlerde dahil konaklamanız mümkündür. Biz de farklı ihtiyaç, kriter ve bütçenize en uygun konaklama noktalarını bulabilmenize yardımcı olmak için bu yazımızı hazırladık.

 

Hvar Adası çok büyük olmayan bir ada olmasına karşın ani bir seyahatinizde dahi kalacak bir yer bulmanız mümkündür. Şehrin merkezinde deniz manzaralı oteller bulabileceğiniz gibi kısa yürüyüşlerle ulaşılabilen yine şehir için de uygun fiyatlı konaklama alternatifleri bulmanız da mümkün.

Devamını Oku

 Hvar Şehir İçi Ulaşım

ImageHandler.ashx

Hvar’da iskeleye yanaşan gemileri karşılayan otobüsler bulunmaktadır. Bu sayede merkeze kolaylıkla ulaşmak mümkündür. Bunun dışında kendi otomobilinizle adaya gidebilir ya da adaya ulaştıktan sonra burada günlük araçlar kiralayabilirsiniz. Adadaki taksilerin ücretlendirmesi biraz yüksektir.

Hvar Mutfağı

peke.jpg

Hırvat mutfağı da ülkenin tarihi gibi çok renklidir. Farklı millet ve kültürlerin etkilerini ve izlerini görürsünüz. Antik Yunan, Roma İmparatorluğu, İtalyanlar, Türkler ve Fransızlar Hırvat mutfağının ve kültürünün renkliliğini sağlayan başlıca bileşenlerdir. Günümüzde Hırvat mutfağı iç ve kıyı olarak kategorize edilebilir. Kıyılarda daha çok Akdeniz mutfağı ve lezzetleri yaygınken, iç kısımlarda ise karasal lezzetler hâkimdir. Ancak Hırvatistan’ın neresinde yemek yerseniz yiyin, her zaman taze, mevsiminde ve organik sebze meyveler yiyeceğinizden emin olabilirsiniz.

“Pršut” isimli kurutulmuş jambon, “Paški sir” isimli koyun peyniri, “Ispod peke” isimli güveçleri, “Pašticada” isimli daha yahnileri ve “Crni rižot” isimli siyah pirinç risottoları çok meşhurdur.

Popüler restoranlar

Dalmatino, Zlatna Skoljika, Divino, Konoba Menego, Giaxa.

Bahşiş

Hvar restoranlarının bazılarında hesabın yüzde 12-15 arasındaki oran faturaya eklenebilir. Eğer eklenmemişse siz kendi arzunuza göre yüzde 10-15 arasında bahşiş verebilirsiniz.

Hvar Gece Hayatı

Ultra-Europe-2014-1-Rudgr.jpg

Hvar adası oldukça hareketli bir gece hayatına sahiptir. Her bütçe ve zevke hitap eden mekân bulmak mümkündür. Şehrin en gözde mekanı Carpe Diem’dir. Kıyıda yer alan mekanda yerlere atılmış minderler, rahat koltuklar, hamaklar ve ay ışığı keiyf yapmak için idealdir. Şehir meydanındaki Prsuta Tri adlı mekân, iyi şarap ve peynirin adresi olarak gösterilir. Tüm manzaraya tepeden bakmak isterseniz TeracaBar’ı tercih etmelisiniz.

Hvar Festivaller

Sanat ve Zanaat Festivali (Mayıs-Haziran)

Lavanta Festivali (Haziran)

Ultra Müzik Festivali (Temmuz)

Hvar’da Alışveriş

Hvar’da her yerde karşınıza lavanta çıkacak. Özellikle yaz döneminde gidenler tarlaları da görecektir. Bu sebeple sokak tezgahlarında lavanta buketleri, tohumları ve şişelerce yağının satıldığını fark edeceksiniz.

Bunun dışında Hvar küçük bir yer olsa da, alışveriş için pek çok olanak sunuyor. Tasarım butikleri, el yapımı ürünler satan yerel tezgâhlar ya da sokak sanatçılarının resimleriyle pek çok sokakta karşılaşabilirsiniz.

Hvar Saat Farkı

Hvar (GMT +1) ile Türkiye (GMT +2) arasında 1 saat zaman farkı bulunmaktadır.

Hvar Para Birimi

Hırvatistan ülkesindeki Hvar şehrinin para birimi Hırvat Kunası’dır. 1 TL yaklaşık 2,20 Hırvat Kunası’dır.

Hvar Resmi Dili

Hırvatistan ülkesinde bulunan Hvar’ın resmi dili Hırvatça’dır. Bunlar dışında Hvar’da Sırpça, Slovakça, İtalyanca, Çekçe de konuşulan diller arasındadır.

Hvar Resmi Tatiller

Yılbaşı (1 Ocak)

Epifani Günü (6 Ocak)

Paskalya ve Paskalya Pazartesisi

İşçi Bayramı (1 Mayıs)

Katolik Yortu Günü

Antifaşizm Mücadele Günü

Hırvatistan Milli Günü (25 Haziran)

Milli Şükran Günü ve Zafer Bayramı ve Hırvat savunucularının Günü (5 Ağustos)

Meryem'in göğe kabulü

Bağımsızlık Günü (8 Ekim)

Bütün Azizler Günü (1 Kasım)

Noel ve Aziz Stephen Günü (25-26 Aralık)

*Yanında tarih belirtilmeyen tatillerin günü, yıla göre değişmektedir.

Hvar Vize İşlemleri

Türkiye Cumhuriyeti vatandaşlarının Hvar’a girmek için vize alması gerekmektedir.

Hvar Künyesi

 • Yerel saat

  Yerel Saat -

 • Kur Farkı

  Kur Farkı -

 • Priz Tipi

  Priz Tipi Type F / 250V / 16 A

 • Hava Durumu

  Hava Durumu -oCSon Güncelleme: - (TSI)

Yıllık Ortalama Sıcaklık

  • Oca 8oC
  • Şub 8oC
  • Mar 10oC
  • Nis 13oC
  • May 17oC
  • Haz 21oC
  • Tem 24oC
  • Agu 24oC
  • Eyl 21oC
  • Eki 17oC
  • Kas 12oC
  • Ara 9oC

Kısa Kısa

Nüfus: 11,0103 / Dil: İngilizce ve Welsh dili / Para Birimi: Hırvat Kunası (HRK) / İklim: Akdeniz / Ortalama Kaç Günde Gezilir: 2 gün