Hvar’da Gezilecek Yerler

Hırvatistan’ın en popüler tatil destinasyonlarından biri olan Hvar Adası’nın içinde birçok köy bulunmaktadır. Hvar’ı merkez olarak kabul ederseniz, bu köyleri Jelsa, Stari Grad, Vrboska gibi sıralayabiliriz. Hvar Adası’nda kalmayı düşünenler için Stari Grad’da kalmak hem daha ekonomik, hem de daha sakin bir yer. Pansiyonda kalırsanız mutfağı kullanmak ya da kahvaltı almak isterseniz ayrıca ücret ödemeniz gerekiyor. Ayrıca civarda Hvar merkez ya da Stari Grad’dan feribotla ulaşılabilecek pek çok ada da mevcut.

Stari Grad

Hvar adasının bir bölgesi olan Stari Grad güzelliğiyle ve doğasıyla büyülüyor. Kasabanın içine kadar giren deniz, merkezi ikiye bölüyor. Bir taraf daha çok yerli halkın oturduğu evlerin olduğu kısım. Diğer taraf ise pansiyonların, restoran ve kafelerin olduğu kısım. Üç-dört tane büyük otel bulunmakta. Oteller deniz kıyısında. Zaten başka bir yerde de kalsanız aynı yerden denize giriliyor. Hvar Adası’nda kalmayı düşünenler için Stari Grad’da kalmak hem daha ekonomik, hem de daha sakin bir yer. Pansiyonda kalırsanız mutfağı kullanmak ya da kahvaltı almak isterseniz ayrıca ücret ödemeniz gerekiyor. Buna gerek yok, kahvaltı ve yemek bol, istediğiniz yerde yiyebilirsiniz.

Restoranların sayısı çok olduğu gibi fiyatlarıda oldukça ucuzdur. Ara sokaklarda ise genellikle butik restoranlar bulunur; daha değişik yemekler bulmak mümkün. Ama fiyatlarda çok bir fark beklemeyin. Adada balık pek bulunmuyor, sadece somon ve ton balığı göreceksiniz. Balık en pahalı yiyecek. Ama kalamar çok bol. Fiyatlar ülkemizdekine yakın ama porsiyonlar iki-üç katı büyüklüğünde. Stari Grad’ın en büyük ve en güzel pastanesinin ise Türkler işletiyor. Dondurma kupları ve pastaları meşhur. Orada dondurma yemeden dönmeyin.

Adada akşamları hediyelik eşya tezgahları açılıyor, pek çeşit olmasa da gezip görmek yine de zevkli. Yalnız genel olarak Hvar ve çevresindeki adalarda hediyelik eşya bulmak biraz zordur. Dolayısıyla Stari Grad’da alışverişinizi yapmanızı tavsiye ederiz.

croatia-hvar-a-port-in-stari-grad-photo.jpg

Jelsa

Stari Grad gibi Hvar’ın bir bölgesi olan Jelsa’ya gelmek için önce Stari Grad’a feribotla gelip oradan otobüse binmeniz gerekiyor. Otobüs yolculuğu 10 dakika sürüyor. Burası ortada bir meydan, etrafında alışveriş yerleri ve küçük bir marinadan oluşuyor. Marinasından civar adalara tekneler kalkıyor. Konaklamak için uygun bir yer. Daha çok yerli halkın tercih ettiği büyük bir plajı bulunmakta. Etrafta turist görmek biraz zor, çünkü Stari Grad gibi popüler bir bölge değil. Burası kayalıklardan iki katlı set şeklinde oluşmuş (biraz doğa , biraz insan eliyle), doğal bir havuz gibi olsa da kumluk ve sığ bir denizi olması sebebiyle çocuklu aileler için çok uygundur. Kıyının arkası her tarafta olduğu gibi ormanlık. Plajda soyunmak için portatif kabinler ve duşlar var. Plaj boyunca karnınızı doyurmak için pek çok restoran bulabilirsiniz. Daha ekonomik bir tatil yapmak isteyenler Hvar adası merkezine kıyasla Jelsa’yı tercih etmeliler. Çünkü Hvar adası’nın bir haylü lüks merkezinde fiyatlar buradakinin neredeyse iki katı. Zaten Hvar’ın merkezdeki zenginliğini mekânlardan ve sahildeki yatlardan hemen fark edeceksiniz. Hvar merkezde de Jelsa’da olduğu gibi her şey meydanda toplanmıştı;İskele, otobüs durağı, marketler, information büroları, bankalar vs… Otobüs gelince elinde “sobe” (oda) yazılı insanlar birden etrafınızı sarabilir. Aldanmayın fiyatları uygun değil.

3Jelsa-1024x563.jpg

Brac Adası

Diğer adı Bol Adası olan Brac Adası, civarda Hvar’dan sonra turistlerin en çok gittiği adadır. Nerede kalırsanız kalın bu ada mutlaka görülmenizi tavsiye ederiz. Buraya Stari Grad’dan 2 saatlik bir tekne yolculuğuyla ulaşabilirsiniz. AyrıcaJelsa’dan dulaşmanız mümkün.

Brac Adası, görülmeden gidilmemesi gereken, muhteşem plajlara ve doğal güzelliklere sahiptir. Adanın en yüksek tepesine çıkıp baktığınızda bu muhteşem güzelliğin nasıl bir şey olduğunu anlayacaksınız. Denize doğru upuzun uzanmış sahili ve içine doğru girmiş ormanlarıyla tam bir tatil cennetidir. Falez yapılı kıyısından dolayı su hemen derinleşiyor. Yüzmek için çok güzel ve temiz bir denizi vardır.

Bu adada, zengin, güzel ve şık cafeler, pub’lar ve değişik mağazalar sizi hemen marinada karşılayacak. Her tarafından denize girilmesine karşın, buruna gitmek isterseniz 2 kilometre kadar yürümeniz gerekiyor. Ya da ‘tembellik yaparım’ derseniz, 2 dakikalık bir taksi bot yolculuğu ile buruna ulaşabilirsiniz. Sahilde şezlong ve şemsiyeler ücretlidir. İsterseniz, plajın hemen arkasındaki ormanlık alanda ücretsiz oturabilirsiniz.

Ormanlık alanın içinde duşlar, tuvaletler, cafeler ve şahane bir restoran var. Yemek için aklınıza ne gelirse bulabileceğiniz bu alanda son derecede büyük porsiyonlar çok uygun fiyatlara servis ediliyor. Bu adada da konaklama opsiyonunuz mevcut. Ancak gelenlerin çoğu daha çok deniz yoluyla, yani yatlarıyla ve günübirlik geliyor.

5d9bd784bfd234610bf8ba15e7ad6a4e_XL.jpg

Palmizana Adası

Rakiplerine göre bir hayli geride kalmış, mütevazı, küçük sevimli bir adacık olan Palmizana, çoğu ziyaretçi tarafından bölgedeki en güzel ada olarak adlandırılıyor. Minicik gizli bir hazine gibi tamamiyle bakir kalmış olan bu ada bu özelliğiyle Akdeniz’deki tüm rakiplerinin önüne geçiyor. Her ne kadar küçük bir ada olsa da aslında üzerinde yaşam kurulmasına elberişli bir ada. Ancak, bir planlama kararı olarak ada yerleşime açılmıyor. Şimdi ne denli bir bozulmamışlıktan bahsettiğimizi daha iyi anlamışsınızdır.

Hvar’dan tekneyle sadece 30 dakika içinde ve kişi başı 50 kn vererek buraya ulaşabilirsiniz. Adaya vardığınızda önce şaşıracaksınız; kendinizi birden küçük bir marinada bulacaksınız.. Etrafa bakınıp ‘burada denize girecek yer yok ki?’ diye düşünürken, size sahili tarif edecekler. Yola çıkıp –çok güzel yemyeşil bir patika- 10 dakika kadar yürüyünce gözlerinize inanamayacaksınız. Bir koy, iki yanı upuzun sahil (tabii yine kayalık) ve hemen arkası yemyeşil orman... Konaklayacak hiç yapı yok. Sadece dört tane restoran var. Onlar da ormanın içinde kaybolmuş. Bu restoranlardan en popüler olanı TOTO’S. Elbette tüm Hırvatistan’da geçerli olduğu gibi burada da iyi ve bol yemek yiyip az para ödeyeceksiniz.

Hvar’da görülmesi gereken diğer yerler

Paklinski Adası, Hvar Katedrali, Scedro, Sveti Klement, Dubovica.

hvar-town.jpg