Trogir Genel Bilgiler / Rehber

Küçük bir Hırvat kasabası olan Trogir, Split kentinin 27 kilometre batısında ve Dalmaçya’nın kalbinde yer almaktadır. Yaklaşık 13 bin nüfuslu bu küçük kasaba aynı zamanda Trogir Rivierası’nın da merkezinde yer alır. Adriyatik turizm yolunun yakınında bulunan Trogir; Kastela, Solin ve Split gibi büyük kentlere ulaşımda önemli rol oynamaktadır. Çevresindeki sık otobüs bağlantıları Trogir’i oldukça ulaşılabilir kıldığı için Hırvatistan’ın büyük kentlerinden buraya bir hayli kolay. Kasabanın havalimanına olan yakınlığı da onu dünyayla bağlayan en önemli özelliğidir.

Adriyatik sahilinde yer alan Trogir, tarihî ve dokunaklı bir liman kentidir. Tarihi boyunca birçok ülkenin egemenliğine giren Trogir’de Yunanlar, Romalılar, Venedikliler ve Fransızlar hüküm sürmüştür. Trogir’in tarihî merkezi Hırvatistan anakarası ve Ciovo Adası’nın arasında bulunan küçük bir ada üzerinde yer alır.

1997 yılından beri UNESCO Dünya Kültür Mirası Listesi’nde yer alan bu bölge turistleri büyüleyecek bir atmosfere sahiptir. 2.300 yıllık kentsel geleneğe sahip olan kasaba sadece Adriyatik’in değil tüm Avrupa’nın en iyi korunmuş Romanesk-Gotik eserlerine ev sahipliği yapar. Yüksek saraylar, kiliseler, tarihî kaleler ve kulelerin yanı sıra Venedik döneminden kalma seçkin Rönesans ve Barok binaları ile dikkat çeker. Her medeniyetten bir takım izler barındıran bu şirin kasaba zengin Akdeniz bitki örtüsüyle bezenmiştir. Zeytinlikler, üzüm bağları, sayısız adalar ve koyların yanı sıra kumlu plajlarıyla dikkat çeken muhteşem bir çehreye sahiptir. Adriyatik kıyısı boyunca yolculuk yapmak isteyenler için muhteşem iklim koşullarına sahip olan Trogir’de ılıman rüzgârlar eşliğinde sıcak yazlar ve ılık kışlar hâkimdir.

Trogir Gezilecek Yerler

Dalmaçya kıyılarındaki en iyi tatil yerlerinden biri olarak kabul edilen Trogir adeta bir kültür hazinesidir. MÖ 380 yılında başlayan tarihî yolculuğunda Yunanlılar, Romalılar, Macarlar ve Venedikliler tarafından sürekli olarak hüküm sürülen Trogir, eşsiz mimarisiyle yeni ziyaretçileri tarafından keşfedilmeyi bekliyor. Son yıllarda yapılan restorasyon çalışmalarıyla birlikte görkemli dönemlerine atıfta bulunan kasabada Orta Çağ sokaklarının keyfini çıkarın.

Trogir Katedrali
St. Lawrence Katedrali olarak da bilinen Trogir Katedrali, Hırvatistan’ın en iyi mimari başarılarından biri olarak kabul edilir. O dönem günümüzdeki Suriye topraklarında yaşayan Saracenler tarafından tahrip edilen eski bir kilisenin üzerine inşa edilmiştir. Bu görkemli ve üç koridorlu yapının inşası 1193 yılında başlamıştır. Uzun yıllar süren bu inşaat ancak 1500 yılında tamamlanabilmiştir. En göze çarpan özelliklerinden biri 1240 yılında yapılan ve iki aslan heykeli tarafından korunan Roma Dönemi’ne ait muhteşem bir kapıdır. Trogir Katedrali’nin 14. yüzyıldan kalma 47 metrelik tarihî çan kulesine küçük bir ücret karşılığında çıkabilirsiniz.

Kamerlengo Kalesi ve San Marco Kulesi
Etkileyici yapısıyla dikkat çeken Kamerlengo Kalesi’nin tarihi 15. yüzyılın ilk yıllarına dayanıyor. Venedikliler tarafından inşa edilen kale, o dönemin valisi tarafından kısa bir süreliğine ikametgâh olarak kullanılmıştır. Denize hâkim manzarası ve üç kulesini birbirine bağlayan yüksek duvarları ile bu görkemli kale, yaz aylarında avlusunda yapılan açık hava performansları sayesinde yeniden hayat bulmuştur. Kale inşaatının ardından yapılan dairesel şeklindeki San Marco Kulesi ise Rönesans Dönemi’ne ait harika bir eser niteliği taşıyor. Deniz manzarasıyla birlikte harika fotoğraf kareleri yakalayabileceğiniz eşsiz bir destinasyondur.

Trogir Plajları
Trogir, çevresindeki irili ufaklı birçok adayla birlikte Trogir Rivierası’nı oluşturmaktadır. Çevresindeki küçük köy ve kasabaların hemen hemen hepsinin kendine ait bir halk plajı bulunmaktadır. Trogir’in de kendine ait turistik çakıllı ve kumlu plajları bulunmaktadır. Kasabanın en ünlü plajı merkezin 1,5 kilometre doğusunda yer alan Pantan Beach’tir. İyi korunmuş bir doğal tatil beldesi olan Pantan’da yanınıza çam ağaçlarını alarak 500 metre uzunluğundaki plajı yürüyebilirsiniz. Riviera’nın en popüler bir diğer plajı ise Okrug Beach’tir. İki kilometre uzunluğundaki çakıl taşlı plaj, çevresindeki sahil barları ve restoranları sayesinde gece boyunca canlı bir atmosfere sahiptir. Trogir’deki başlıca diğer plajlar ise Kava Beach ve Medena Beach’tir.

Trogir’e Nasıl Gidilir?

Split’e çok yakın bir konumda bulunan Trogir’e ulaşım oldukça kolaydır. Kasabaya yalnızca 3 kilometre mesafede bulunan Split Havalimanı sayesinde Avrupa’nın çoğu kentinden buraya kolaylıkla gelebilirsiniz. Ancak Türkiye’den Split’e direkt uçuş bulunmamaktadır. Türkiye’den Trogir’e gitmenin en ideal seçeneği İstanbul’dan Zagreb’e uçakla gittikten sonra Zagreb’den Split’e trenle gitmektir. Trogir’e 25 - 30 kilometre mesafede bulunan Split’ten kalkan 37 numaralı otobüslerle yarım saatlik yolculuğun ardından kasabaya ulaşabilirsiniz.

Trogir ile İlgili

Editörün Kaleminden

Trogir Künyesi

 • Yerel saat

  Yerel Saat -

 • Kur Farkı

  Kur Farkı -

 • Priz Tipi

  Priz Tipi Type F / 250V / 16 A

 • Hava Durumu

  Hava Durumu -oCSon Güncelleme: - (TSI)

Yıllık Ortalama Sıcaklık

  • Oca oC
  • Şub oC
  • Mar oC
  • Nis oC
  • May oC
  • Haz oC
  • Tem oC
  • Agu oC
  • Eyl oC
  • Eki oC
  • Kas oC
  • Ara oC

Kısa Kısa