Zagreb Hakkında Bilinmesi Gerekenler


 

Zagreb, Hırvatistanın başkenti ve ülkenin en kalabalık kentidir. Hırvatistan’ın kalabalık olmasına rağmen sakin şehri Zagreb; Avrupa devletleri içerisinde en fazla yeşil alana sahip başkenttir. Düzenli ve planlı bir şehir olan Zagreb’in nüfusunun çoğunu Hırvatlar oluşturur. 

Devamını Oku

Editörün Kaleminden

Zagreb Nerededir?

Hırvatistan’ın başkenti aynı zamanda en büyük kenti olan Zagreb ülkenin kuzeybatısında bulunmaktadır. Sava Nehri kıyısında bulunan şehir Medvednica Dağları’nın eteklerindedir. 
 

Zagreb Gezilecek Yerler

Orta Avrupa'da yer alan Hırvatistan'ın başkenti Zagreb her yıl 1 milyondan fazla turist ağırlamaktadır. Tarihi yapıları, Gotik ve Barok mimari ürünü binaları kadar şık barları, doğası ve sokaklarıyla da hayli ilgi çekici olan Zagreb'te Yukarı Şehir (Gornji Grad) ve Aşağı Şehir (Donji Grad) olarak ikiye ayrılmıştır. Geçmişi Ortaçağ'a dek uzanan Gonji Grad özellikle kentin tarihi geçmişini merak edenler için idealdir. Aynı zamanda pek çok bar ve kafenin de bulunduğu bölgenin karşısında kalan Donji Grad ise bilhassa doğası ile ziyaretçilerin ilgi odağıdır.
 

Devamını Oku

Zagreb Para Birimi

Hırvatistan’ın para birimi Kuna’dır. Adı Hırvatça sansar anlamına gelen Kuna 100 Lipaya denktir. Madeni para olarak 1, 2, 5, 10, 20 Lipa ve 1, 2, 5, 25 Kuna kullanılırken, banknot olarak 10, 20, 50, 100, 200, 500 ve 1000 Kuna kulanılmaktadır. 1 Euro yaklaşık olarak 7,44 Kuna değerindedir.

Zagreb Resmi Dili

Hırvatistan nüfusunun yüzde 96’sı ülkenin anadili olan Hırvatçayı konuşmaktadır. Dolayısıyla Zagreb’de de yerli nüfusun hepsi Hırvatça’yı kullanır. Bunun yanı sıra ülkede yarı resmi dil olarak kabul edilen dil İtalyancadır. Nüfusun büyük çoğunluğu İtalyanca anlamakta ve konuşabilmektedir. Ülkede en yaygın şekilde konuşulan yabancı dillerin başında ise İngilizce gelir. Özellikle Zagreb’de genç nüfus arasında İngilizce hayli yaygındır. Bunu ise Almanca takip eder.

Devamını Oku

Zagreb Saat Farkı

Hırvatistan ile Türkiye arasında iki saat zaman farkı vardır. Hırvatistan’ın saati Türkiye’den iki saat geridedir.

Zagreb'e Ne Zaman Gidilir?Zagreb’de karasal iklim hâkim olsa da Adriyatik kıyılarından gelen hava ve nehir etkisiyle daha yumuşak yaşanır. Kış aylarının kar yağışlı ve soğuk yaşandığı kentte bu dönemde mevsim sıcaklıkları -10 dereceye kadar gerileyebilmektedir. Kentte yılın en soğuk dönemi ocak ayında yaşanır. Yine de kış sporlarıyla ilgili olanlar için bu dönemde ziyaret etmeye elverişli olan kentin turistik açıdan en popüler olduğu dönem ise ilkbahar ve yaz aylarıdır. Baharın başlamasıyla beraber kentte pek çok festivalle hareketlenir. 

Mart ayında meşhur karnavalları Fasnik ile sokaklar renklenir. Mayıs ayında ise yaklaşık bir hafta süren Dans Festivali tüm şehre farklı bir hava katar. Yaz aylarında sıcaklıkların 40 dereceye kadar çıktığı Zagreb’in en sıcak dönemi ağustos ayında yaşanmaktadır. Bu dönemde nemin de etkisiyle dolaşmanın zor olabileceği Zagreb’i havanın daha serin olduğu sonbahar ya da ilkbahar aylarında ziyaret etmek tavsiye edilmektedir. 
 

Zagreb'e Nasıl Gidilir?

Türkiye’den Zagreb’e havayolu ile ulaşım en kolay alternatiftir. Yaklaşık iki saat süren direkt uçuşların sık olduğu Zagreb Havalimanı’na doğrudan gitmenin yanı sıra Dubrovnik Havalimanı üzerinden aktarma da yapabilirsiniz. Dubrovnik’ten tren ve otobüs imkânları ise Zagreb’e giderken farklı bir deneyim arayışında olanlara hitap edebilir. Kente ulaşımda bir diğer alternatif ise Avrupa yönüne giden yolcu trenleri aracılığı ile mümkündür. Interrail hattı üzerinde bulunan HırvatistanPolonyaÇek CumhuriyetiSlovakyaMacaristan ve Bosna-Hersek ile beraber D Hattı üzerindedir. Kente yine İstanbul’dan otobüs ile ulaşım da mümkündür, fakat yolculuk yaklaşık 23 saat sürmektedir. 
 

Zagreb'de Nerede Kalınır?

Hırvatistan’ın başkenti olan Zagreb, aynı zamanda ülkenin en kalabalık şehridir, fakat bu kalabalıklığına rağmen sakinliğini korumaktadır. Zagreb’in yeşil alanı çok boldur. Aynı zamanda ekonomik anlamada gelişmiş bir şehirdir. Zagreb güzel doğası, Gotik ve Barok mimarisiyle inşa edilmiş binaları ile her yıl yaklaşık 1 milyon turiste ev sahipliği yapmaktadır. Şehrin merkezinde hemen her bütçeye uygun konaklama imkânı sunan birçok otel, hostel ve apart bulabilirsiniz. Şehir merkezinden ve kalabalıktan bir nebze de olsun uzakta kalmak isteyen ziyaretçiler için de uygun bölgeler bulunmaktadır. 

İpucu: Otellerde seyahatinizden iki veya üç ay öncesinde rezervasyon yaparsanız çok daha uygun fiyatlara yer bulabilirsiniz. Ayrıca Zagreb otel fırsatlarını buradan görebilirsiniz.

Devamını Oku

Zagreb Otelleri

Hırvatistan’ın başkenti olan Zagreb, ülkenin aynı zamanda en kalabalık şehridir fakat bu kalabalıklığına rağmen sakinliğini koruyan, yeşil alanı bol ve ekonomik anlamda gelişmiş bir şehirdir. Zagreb güzel doğası, Gotik ve Barok tarzında inşa edilmiş binaları ile her yıl yaklaşık 1 milyon turiste ev sahipliği yapmaktadır. Şehir, Aşağı ve Yukarı Şehir olarak ikiye ayrılmıştır. Tarihî dokularla daha çok iç içe olmak isteyenler için Yukarı Şehir daha cazip olacakken daha çok doğanın içinde olmak isteyenler için ise Aşağı Şehir harika bir konaklama bölgesi olacaktır. Zagreb turistik bir kent olduğu için gelen konuklara her bütçeye uygun konaklama imkânı sunmaktadır. Tabii ki kişisel tercih ve ihtiyaçlarınızı göz önünde bulundurunca yüzlerce otel arasından seçim yapmak biraz zor olabilir. Zagreb’de ihtiyaç ve bütçenize en uygun konaklama noktasını bulmanıza yardımcı olmak için sizlere bu yazımızı hazırladık. 

Zagreb’de rahat bir konaklama yapabileceğiniz pek çok otel vardır. Seyahatinize son dakika karar verseniz dahi şehirde kalacak yer bulmak sorun olmaz. Diğer bir yandan Zagreb konaklama için misafirlerine pek çok alternatif sunmaktadır. Oteller, köy evleri, hosteller, villa ve pansiyonlar gibi seçenekler bunlardan bazılarıdır. Şehirde ulaşım metro, tramvay ve otobüslerle günün 24 saati kesintisiz yapılabildiği için isterseniz şehrin kalbinde isterseniz de toplu taşıma ile rahatça ulaşılabilecek noktalarda konaklamanızı yaparak keyifli zaman geçirebilirsiniz. Yüzlerce kişinin yararlandığı ve en uygun alternatifleri sunan Zagreb otelleri rehberimizin devamını okumak için tıklayın.

Devamını Oku

Zagreb Şehir İçi UlaşımZagreb iyi gelişmiş bir toplu taşıma ağına sahiptir. Şehir içi ulaşımda tramvay ve trenlerin yanı sıra kentin pek çok durağına uğrayan otobüs hatları da mevcuttur. Tramvay hatları günün 24 saati hizmet vermektedir. Gün içerisinde 15 aktif tramvay hattının olduğu kentte bu sayı gece 4’e düşer, tramvayların yerini otobüsler alır.

Devamını Oku

Zagreb'te Alışveriş

Zagreb butikleri, alışveriş merkezleri, hediyelik eşya dükkânları ve sokak stantlarıyla oldukça iyi bir alışveriş şehridir. Şehrin en hareketli yerlerinden biri olan Dolac Pazarı haftanın her günü hem kentin yerlileri hem de turistler tarafından ziyaret edilen en işlek alışveriş noktalarından birisidir. Ülkede yetiştirilen en taze meyve sebzelerden, zeytinlere, peynirlerden, ev yapımı şaraplara yöresel pek çok tadı deneyimleyebileceğiniz pazardan yöresel el yapımı hediyelikler de bulabilirsiniz.  
                                
Bilhassa üzüm brendisiyle bilinen Zagreb’te farklı çeşitte pek çok brendi alabileceğiniz en doğru adres Gornji Grad Bölgesi’dir. Bu bölgede ayrıca ev yapımı farklı şaraplar da çokça karşınıza çıkacaktır.  Şehrin alışveriş caddelerinin başında Ilica ve Vlaska gelir. Jelacica Meydanı’na hayli yakın olan bu iki caddede Avrupalı büyük markalardan küçük tasarım dükkânlarına pek çok alternatif sizi beklemektedir. Kentteki popüler alışveriş merkezleri ise Centar Kaptol ve Nova Ves 17’dir.
 
Dolma kalem ve kravatın icat yeri olan Hırvatistan’da hediyelik eşya satın almak istiyorsanız önceliğiniz bunlar olabilir. Ayrıca her Pazar Britanya Meydanı’nda kurulan tezgâhlardan el sanatları ürünler, antika eşyalar ve daha birçok şey satın alabilirsiniz. St Mark Meydanı orijinal Hırvat tasarımlarına rastlamak için doğru adrestir. Yerli tasarımcıların özgün tasarımlarının yer aldığı pek çok dükkân bu bölgede toplanmıştır. Cumartesi ve pazar günleri çoğu alışveriş dükkânının genellikle öğlene dek açık olduğu Zagreb’te, haftaiçi ise dükkânlar 16.00’a dek hizmet vermektedir.
 

Zagreb Gece HayatıZagreb’in hayli hareketli ve farklı alternatiflerin çokça olduğu bir gece yaşamı vardır. Küçük barlardan, büyük gece kulüplerine, geç saatlere kadar açık kafelerden, pub’lara pek seçeneğin bulunduğu Zagreb’de müziğe ve dansa doyabilirsiniz. Özellikle Gornji Grad’da bulunan Tkalciceva Caddesi’nin hayli popüler olduğu kentte yaz günlerinde insanlar Jarun Nehri kıyısındaki kulüpleri tercih etmektedir.
 
Aynı zamanda caz barların da hatırı sayılır yer tuttuğu Zagreb’in en meşhur caz barı Bacchus Zagreb Tren İstasyonu’nda bulunmaktadır.  Alışılmış tren istasyonu tavernalarından farklı olan mekânda vintage ev eşyaları, eski kitaplar ve ilgi çekici sanat parçaları dekorasyonun bir parçasıdır. Haftas onları canlı caz müzik performanslarının da gerçekleştirildiği mekân, bahçesiyle de bir rahatlama alanıdır. Tkalciceva Caddesi’nde yer alan küçük bar Cica her daim kalabalık bir yer olma özeliğine sahiptir. Bilhassa brendileriyle meşhur mekânda ballıdan, vişneliye, cevizliden armutluya envai çeşit brendi deneyebilirsiniz. Aynı zamanda terası da olan mekân, arada çeşitli enstalasyonlara da ev sahipliği yapmaktadır.
 
Bilhassa genç nüfus için uğrak noktası olan gece kulübü Aquarius Jarun Nehri’ne bakan terasıyla da etkileyicidir. İki katlı mekânın her iki katında da farklı müzik türleri çalar. Daha çok house, R&B, elektronik müzik ve tekno sevenlerin tercih ettiği kulüp, uluslararası DJ’leri de ağırlamaktadır. Yine Jarun Nehri kıyısında daha şık bir yer beklentisindeyseniz Gallery’yi de tercihe de bilirsiniz. Ahşap terasında Dj’leri ağırlayan mekân yerli ünlülerin de tercih ettiği mekânlar arasında geliyor.
 
Zagreb’in alternatif mekânları arasında gelen Mocvora canlı performanslara da ev sahipliği yapmaktadır. Temalı partilerin çokça organize edildiği mekânda film gösterimleri, 1970’ler temalı müzik setleri de düzenlenmektedir. Grafitti kaplı duvarlarıyla da ilgi çekici mekân Sava Nehri kıyısındadır. Zagreb’in güneydoğusunda Sava Nehri’ne yakın bir lokasyonda bulunan Vintage Industrial Bar eskiden düğme fabrikasıyken sonradan bara dönüştürülmüştür. İçerisinde pek çok vintage mobilyanın da bulunduğu endüstriyel geçmişe sahip bu mekânın odaları punk, indie, metal gibi konseptlere sahiptir. Özellikle yaz aylarında hayli hareketli olan mekânın terası büyük partilere ev sahipliği yapmaktadır.
 
Zagreb’te klasik müzik severler için de pek çok alternatif bulunmaktadır. 1827’den bu yana klasik müzik dinleyicilerinin adresi olan Hırvatistan Müzik Enstitüsü bu mekânlardan biridir. Neoklasik tarzda inşa edilen binasıyla da ilgi çeken enstitüde barok müzikten yerli Hırvat müziğine pek çok performans sergilenir. Mekân ayrıca hayli geniş bir müzik kitaplığı ve arşivine sahiptir. Kentin en prestijli mekânları arasında gelen Vatroslav Lisinski Konser Alanı aynı zamanda Zagrep Filarmoni Orkestrası’nın da evi konumundadır. Klasik müzik performanslarının yanı sıra pop, rock ve caz konserlerine de programında yer vermektedir. Uluslararası orkestraların ve koro gruplarının düzenli olarak sahne aldığı konser salonu zaman zaman tiyatro gösterilerini de ağırlamaktadır. 
 

Zagreb Festivaller


Yıl boyunca birçok festivale ev sahipliği yapan Zagreb’te bazı önemli festivaller ise şunlardır;

 • Müze Geceleri  (Müzeler gece yarısına kadar ücretsiz gezilebiliyor) - Ocak

 • Zagreb Kahve ve Çikolata Festivali - Şubat

 • Zagreb Soloist (Müzik festivali) - Şubat

Devamını Oku

Zagreb Resmi Tatiller

 • Yeni Yıl (1 Ocak)
 • Epifani (6 Ocak)
 • Paskalya Pazarı
 • İşçi Bayramı (1 Mayıs)
 • Katolik Yortusu
 • Anti-Faşist Direniş Günü (22 Haziran)
 • Hırvatistan Milli Günü (25 Haziran)
 • Zafer ve Şükran Günü (5 Ağustos)
 • Bağımsızlık Günü (8 Ekim)
 • Azizler Yortusu (1 Kasım)
 • Noel (25 Aralık)

Zagreb Pratik Bilgiler

 • Acil Servis- 112
 • Polis- 192
 • İtfaiye- 193
 • Ambulans- 194
 • Zagreb Turizm Bilgilendirme Ofisi- 385 1 481 4051
 • Hırvatistan Telefon Kodu: 385
 • Zagreb Telefon Kodu: 385 1 

Zagreb Künyesi

 • Yerel saat

  Yerel Saat -

 • Kur Farkı

  Kur Farkı -

 • Priz Tipi

  Priz Tipi Type F / 250V / 16 A

 • Hava Durumu

  Hava Durumu -oCSon Güncelleme: - (TSI)

Yıllık Ortalama Sıcaklık

  • Oca 0oC
  • Şub 2oC
  • Mar 7oC
  • Nis 11oC
  • May 16oC
  • Haz 19oC
  • Tem 21oC
  • Agu 20oC
  • Eyl 17oC
  • Eki 11oC
  • Kas 6oC
  • Ara 2oC

Kısa Kısa

Ülke: Hırvatistan
Nüfus: 790.017 
Resmi Dili: Hırvatça
Para Birimi: Hırvatistan Kunası
İklim: Karasal İklim
Ortalama Kaç Günde Gezilir: 2 Gün