Google+

Arama formu

Zagreb

Hırvatistan’ın başkenti olan Zagreb, ülkenin aynı zamanda en kalabalık...
Devamı oku
Yeni Yıl (1 Ocak) Epifani (6 Ocak) Paskalya Pazarı İşçi Bayramı (1 Mayıs)...
Devamı oku
Yıl boyunca birçok festivale ev sahipliği yapan Zagreb’te bazı önemli...
Devamı oku
Zagreb butikleri, alışveriş merkezleri, hediyelik eşya dükkânları ve...
Devamı oku
Zagreb’in hayli hareketli ve farklı alternatiflerin çokça olduğu bir gece...
Devamı oku
Hırvatistan mutfağı için belli bir tür tanımı yapmak çok kolay değildir....
Devamı oku
Zagreb iyi gelişmiş bir toplu taşıma ağına sahiptir. Şehir içi ulaşımda...
Devamı oku
Zagreb turistik bir kent olduğu için ziyaretçilerinin bütçesine uygun pek...
Devamı oku
Türkiye’den Zagreb’e havayolu ile ulaşım en kolay alternatiftir. Yaklaşık...
Devamı oku
Zagreb’de karasal iklim hâkim olsa da Adriyatik kıyılarından gelen hava...
Devamı oku
ZAGREB BÜYÜKELÇİLİĞİAdres: Andrije Hebranga 32-34, 10000 Zagreb,...
Devamı oku
Hırvatistan ile Türkiye arasında iki saat zaman farkı vardır. Hırvatistan’...
Devamı oku
Hırvatistan nüfusunun yüzde 96’sı ülkenin anadili olan Hırvatçayı...
Devamı oku
Hırvatistan’ın para birimi Kuna’dır. Adı Hırvatça sansar anlamına gelen...
Devamı oku
Hırvatistan’ın başkenti aynı zamanda en büyük kenti olan Zagreb ülkenin...
Devamı oku
Acil Servis- 112 Polis- 192 İtfaiye- 193 Ambulans- 194 Zagreb Turizm...
Devamı oku
Yeni Yıl (1 Ocak) Epifani (6 Ocak) Paskalya Pazarı İşçi Bayramı (1 Mayıs)...
Devamı oku
Yıl boyunca birçok festivale ev sahipliği yapan Zagreb’te bazı önemli...
Devamı oku
Zagreb butikleri, alışveriş merkezleri, hediyelik eşya dükkânları ve...
Devamı oku
Zagreb’in hayli hareketli ve farklı alternatiflerin çokça olduğu bir...
Devamı oku
  Hırvatistan mutfağı için belli bir tür tanımı yapmak çok kolay...
Devamı oku
Orta Avrupa'da yer alan Hırvatistan'ın başkenti Zagreb her yıl 1...
Devamı oku
Zagreb iyi gelişmiş bir toplu taşıma ağına sahiptir. Şehir içi...
Devamı oku
Hırvatistan’ın başkenti olan Zagreb, aynı zamanda ülkenin en kalabalık...
Devamı oku
Türkiye’den Zagreb’e havayolu ile ulaşım en kolay alternatiftir. Yaklaşık...
Devamı oku
Zagreb’de karasal iklim hâkim olsa da Adriyatik kıyılarından gelen...
Devamı oku
ZAGREB BÜYÜKELÇİLİĞİAdres: Andrije Hebranga 32-34, 10000 Zagreb,...
Devamı oku
Hırvatistan ile Türkiye arasında iki saat zaman farkı vardır. Hırvatistan’...
Devamı oku
Hırvatistan nüfusunun yüzde 96’sı ülkenin anadili olan Hırvatçayı...
Devamı oku
Hırvatistan’ın para birimi Kuna’dır. Adı Hırvatça sansar anlamına gelen...
Devamı oku
Hırvatistan’ın başkenti aynı zamanda en büyük kenti olan Zagreb ülkenin...
Devamı oku
  Zagreb, Hırvatistan’ın başkenti ve ülkenin en kalabalık kentidir. ...
Devamı oku
Yerel Saat - : - / -
Kur Farkı 1 HRK = 0.00
Priz Tipi Type F250V-16 A
Hava Durumu -- ℃
Yıllık Ortalama Sıcaklık
Oca 0℃
Şub 2℃
Mar 7℃
Nis 11℃
May 16℃
Haz 19℃
Tem 21℃
Ağu 20℃
Eyl 17℃
Eki 11℃
Kas 6℃
Ara 2℃
Kısa Kısa...
Ülke: Hırvatistan / Nüfus: 790.017  / Resmi Dili: Hırvatça / Para Birimi: Hırvatistan Kunası / İklim: Karasal İklim / Ortalama Kaç Günde Gezilir: 2 Gün

Zagreb Hakkında Bilinmesi Gerekenler


 

Zagreb, Hırvatistanın başkenti ve ülkenin en kalabalık kentidir. Hırvatistan’ın kalabalık olmasına rağmen sakin şehri Zagreb; Avrupa devletleri içerisinde en fazla yeşil alana sahip başkenttir. Düzenli ve planlı bir şehir olan Zagreb’in nüfusunun çoğunu Hırvatlar oluşturur. 

Ekonomik açıdan da en gelişmiş Hırvat şehridir aynı zamanda Zagreb. Şehrin tarih sahnesine çıkışı ise şu şekildedir: I. yüzyıl itibariyle yerleşim yeri olarak kullanılan bölgede Zagreb ismi ilk defa 1094 yılında duyulmaya başlanmıştır. Şehrin kuruluşu ise 1851’de birleşen Kaptol ve Gradec şehirleriyle gerçekleşmiştir fakat birleşen bu iki şehir hiçbir zaman huzur içinde yaşayamamış, şehirde gerginlik havası hiç eksik olmamıştır. 1242 yılına gelindiğinde ise Cengizhan tarafından işgal edilen Zagreb yavaş yavaş kendini toparlamış ve 20. yüzyıla gelindiğinde sanayisi olan çok nüfuslu bir Hırvat şehri haline gelmiştir. Hırvatistan’ın I. Dünya savaşının içerisinde yer alması ardından ise birçok açıdan zarar gören şehir savaş sonrasında hem bilimsel hem ekonomik hem de kültürel anlamda yenilenerek gelişmiş bir Hırvat şehri olmuştur. 

Tanıtım Videosu:
 

Zagreb Nerededir?

Hırvatistan’ın başkenti aynı zamanda en büyük kenti olan Zagreb ülkenin kuzeybatısında bulunmaktadır. Sava Nehri kıyısında bulunan şehir Medvednica Dağları’nın eteklerindedir. 
 

Zagreb Gezilecek Yerler

Orta Avrupa'da yer alan Hırvatistan'ın başkenti Zagreb her yıl 1 milyondan fazla turist ağırlamaktadır. Tarihi yapıları, Gotik ve Barok mimari ürünü binaları kadar şık barları, doğası ve sokaklarıyla da hayli ilgi çekici olan Zagreb'te Yukarı Şehir (Gornji Grad) ve Aşağı Şehir (Donji Grad) olarak ikiye ayrılmıştır. Geçmişi Ortaçağ'a dek uzanan Gonji Grad özellikle kentin tarihi geçmişini merak edenler için idealdir. Aynı zamanda pek çok bar ve kafenin de bulunduğu bölgenin karşısında kalan Donji Grad ise bilhassa doğası ile ziyaretçilerin ilgi odağıdır.
 

Ban Jelacic Meydanı

Ban Jelacic Meydanı

Zagreb’in kalbinde yer alan Ban Jelacic Meydanı ya da orijinal ismiyle Trg Bana Jelacica, kentin Eski Şehir kısmında bulunmaktadır. 17. yüzyıldan beri varlığını sürdüren meydanın ilk ismi Harmica’ydı. Meydanda bulunan en eski binanın 18. yüzyıldan kalma olduğu Ban Jelacic, şimdiki adını meydanda bulunan Avusturyalı heykeltıraş Anton Dominik Fernkorn’un elinden çıkan at üstünde heykeliyle Josip Jelacic’ten alır. Josip Jelacic Macar saldırıları sırasında ülkesini koruyarak kahraman ilan edilmiştir. Bu yüzden bronzdan yapılmış Jelacic’in elinde tuttuğu kılıç Macaristan’ı işaret etmektedir. 2. Dünya Savaşı’nda kaldırılan heykel, 1990’da ülke Yugoslavya’dan ayrıldıktan sonra tekrar yerine konmuştur. Bugünse meydanın sembolü konumundadır.

Araç trafiğine kapalı meydanda pek çok kafe bulunmaktadır. Şehrin en canlı noktalarından olan meydan aynı zamanda yerli halkın buluşma noktasıdır. Ayrıca Mandusevac Çeşmesi’nin de bulunduğu meydan, dönem dönem kutlama ve festivallere de ev sahipliği yapmaktadır. Noel kutlamaları ise her yıl bu meydanda yapılır. Meydanda bulunan Zagreb Eye yine turistler tarafından en çok ziyaret edilen noktalardan bir diğeridir. 16 katlı gökdelenin en üst katına çıkıp Zagreb’e kuşbakışı bakmak isteyenler Zagreb Eye’a uğrayabilirler. Sabah saat 10’dan gece 11’e dek açık olan mekâna giriş ücretlidir. Günün 24 saati canlı olan meydan batısında Ilica, kuzeybatısında Radiceva gibi kentin diğer popüler sokaklarının kesişim noktası olduğu gibi, dar ve keşfedilmeyi bekleyen pek çok sokağa da açılmaktadır. Sokak müzisyenleri ve satıcılarının da ayrılmaz bir parçası olduğu meydan pek çok tramvay hattının geçiş noktasıdır.
 

Zagreb şehrinde bir çok konaklama seçeneği var. Bunlardan en iyileri Apartment Check in, Embassy Row BnB, Apartment SuperStay 2. Şehir merkezine yakın konaklamayı tercih etmek isterseniz Apartments City of Hearts 1 & 2, Apartment Main Square Zagreb, Colour View Apartment gibi otelleri tercih edebilir ya da daha ekonomik alternatifler isterseniz Pozitiv Hostel, Funk Lounge Hostel, Boutique Hostel Kings n' Queens tesislerini deneyebilirsiniz. Bir de booking.com'un Zagreb aramalarında ara sıra güzel indirimli fırsat otelleri oluyor. Onları da bu linkten takip edebilirsiniz.

Dolac Market

Dolac Market

Zagreb’in bir diğer en popüler destinasyonu Dolac Market, Ban Jelacic Meydanı’nın hemen yukarısında yer almaktadır. Sadece Zagreb’in değil Hırvatistan’ın da en büyük açık hava pazarı olan Dolac Market’te alışveriş yapmasanız bile kentin kültürünü ve ruhunu deneyimleme imkânı yakalayabilirsiniz. Bir çeşit halk pazarı olan Dolac Market sabahın erken saatlerinde açılıp, akşama dek ziyaretçilerini ağırlar. Yakınında bulunan kafelerde soluklanıp alışveriş yapabileceğiniz Pazar yerel hayatı deneyimlemek isteyenler için en doğru adres. Geçmişi 1926 senesine dek uzanan pazar, o yıllardan bugüne Zagreb’in etrafında yaşayan köylülerin ürünlerini satmak için toplandıkları bir merkez olma özelliği taşıyor.
 
Bir gün içeresinde yüzlerce insanın ziyaret ettiği pazarda Hırvatistan’ın kırsal bölgelerinde yetişmiş tamamen organik meyve ve sebzelerden satın alabilirsiniz. Ayrıca et ve balık satışının da olduğu pazar ayrıca el işçiliği yöresel pek çok ürüne de ev sahipliği yapıyor. Kırmızı şemsiyelerle özdeşleşmiş Dolac Market’te ayrıca ülkenin pek çok yöresel lezzetiyle de tanışma imkânınız var. Kuru incirlerin Zadar’dan, tatlı mandalinaların Metkovic’ten, özel peynirlerin Pag’dan, meşhur zeytinyağlarının Hvar’dan, yeşil sebzelerin Zagorje’den, taze deniz ürünlerinin Dalmaçya’dan geldiği pazarda dantel işler ve mis kokulu çiçekler de çokça karşınıza çıkacak.  Her şeyin taze ve rengârenk olduğu pazardan ayrılırken bavulunuza Zagreb’e ve Hırvatistan kültürüne özgü otantik pek çok ürün ekleyebilirsiniz. Pazarın resmi tatil günlerinde kurulmadığını ve pazar günleri öğlen 2’ye kadar açık olduğunu belirtmekte fayda var. 
 

Zagreb Katedrali

Zagreb Katedrali

Hırvatistan’ın en yüksek yapısı olma özelliğine sahip Zagreb Katedrali bir Roman Katolik kilisesidir. Yapımına 11. yüzyılda başlanan katedral, Gotik mimari örneğidir. 1217 senesinde yapımı tamamlanan katedral Kral II. Andrew tarafından kutsanmıştır. Fakat 1242 senesinde Moğolların istilası sırasında yıkılan katedral sonradan yeniden inşa edilmiştir. 1880 senesinde kentte meydana gelen depremde hasar gören yapı bir takım eklemelerle tekrardan restore edilmiştir. Yeniden inşa sürecinde katedrale 108 metre yüksekliğinde şehri kuşbakışı izleme imkânı da veren iki kule eklenmiştir. Hermann Bolle’nin mimarlığını üstlendiği yeniden inşa sürecinde bina neo-Gotik tarzda biçim almıştır. Zagreb Katedrali’nin önünde bulunan eski saatin hala 07:03’ü gösteriyor olmasının sebebi de 1880’deki büyük depremde bu saatte durmuş olmasından ileri gelmektedir.
 
1990 senesinde basılan 100 Hırvat Kuna’sı banknotlarında da resmi bulunan katedral, ülkenin de sembollerinden biridir. Katedralin içinde Kardinal Stepinac’ın mezarı da bulunmaktadır. 1946-1960 yılları arasında katedralin başpiskoposluğunu üstlenen Stepinac 15 sene hapis tutulmuştur. Yugoslav komünist rejimi sırasında tutsak alınan başpiskopos Hırvatça’yı rejim döneminde savunmaktan yargılanmıştır. Bu yüzden Hırvatistan kültüründe saygı değer bir yere sahiptir. Ivan Mestrovic tarafından tasarlanan mezarın yanı sıra katedralde Barok dönemin izlerini taşıyan mermer heykeller ve vaiz kürsüsü de hayli etkileyicidir. Hala faaliyette olan katedrale gitmek için otobüs ya da tren kullanabilirsiniz. Ayrıca Ban Jelacic Meydanı’na da yürüme mesafesinde olan katedrali meydanda vakit geçirdikten sonra ziyaret de edebilirsiniz. 
 

Gezilecek yerler listesinin devamını görmek için tıklayın.

Zagreb Para Birimi

Hırvatistan’ın para birimi Kuna’dır. Adı Hırvatça sansar anlamına gelen Kuna 100 Lipaya denktir. Madeni para olarak 1, 2, 5, 10, 20 Lipa ve 1, 2, 5, 25 Kuna kullanılırken, banknot olarak 10, 20, 50, 100, 200, 500 ve 1000 Kuna kulanılmaktadır. 1 Euro yaklaşık olarak 7,44 Kuna değerindedir.

Zagreb Resmi Dili

Hırvatistan nüfusunun yüzde 96’sı ülkenin anadili olan Hırvatçayı konuşmaktadır. Dolayısıyla Zagreb’de de yerli nüfusun hepsi Hırvatça’yı kullanır. Bunun yanı sıra ülkede yarı resmi dil olarak kabul edilen dil İtalyancadır. Nüfusun büyük çoğunluğu İtalyanca anlamakta ve konuşabilmektedir. Ülkede en yaygın şekilde konuşulan yabancı dillerin başında ise İngilizce gelir. Özellikle Zagreb’de genç nüfus arasında İngilizce hayli yaygındır. Bunu ise Almanca takip eder.

 • Merhaba: Bok
 • Nasılsınız?: Kako ste?
 • İyiyim, siz?: Dobro sam, ti?
 • Günaydın: Dobro jutro
 • İyi akşamlar: Dobar dan
 • Teşekkürler: Hvala

Zagreb Saat Farkı

Hırvatistan ile Türkiye arasında iki saat zaman farkı vardır. Hırvatistan’ın saati Türkiye’den iki saat geridedir.

Zagreb Türkiye Dış Temsilcilikleri

ZAGREB BÜYÜKELÇİLİĞİ
Adres: Andrije Hebranga 32-34, 10000 Zagreb, Croatia
Telefon: 00 385 1 486 46 60(Santral) /46 80 /46 81 (Konsolosluk)
Faks: 00 385 1 486 46 70
embassy.zagreb@mfa.gov.tr 
http://zagreb.be.mfa.gov.tr
Görev Bölgesi: Hırvatistan

Zagreb'e Ne Zaman Gidilir?Zagreb’de karasal iklim hâkim olsa da Adriyatik kıyılarından gelen hava ve nehir etkisiyle daha yumuşak yaşanır. Kış aylarının kar yağışlı ve soğuk yaşandığı kentte bu dönemde mevsim sıcaklıkları -10 dereceye kadar gerileyebilmektedir. Kentte yılın en soğuk dönemi ocak ayında yaşanır. Yine de kış sporlarıyla ilgili olanlar için bu dönemde ziyaret etmeye elverişli olan kentin turistik açıdan en popüler olduğu dönem ise ilkbahar ve yaz aylarıdır. Baharın başlamasıyla beraber kentte pek çok festivalle hareketlenir. 

Mart ayında meşhur karnavalları Fasnik ile sokaklar renklenir. Mayıs ayında ise yaklaşık bir hafta süren Dans Festivali tüm şehre farklı bir hava katar. Yaz aylarında sıcaklıkların 40 dereceye kadar çıktığı Zagreb’in en sıcak dönemi ağustos ayında yaşanmaktadır. Bu dönemde nemin de etkisiyle dolaşmanın zor olabileceği Zagreb’i havanın daha serin olduğu sonbahar ya da ilkbahar aylarında ziyaret etmek tavsiye edilmektedir. 
 

Zagreb'e Nasıl Gidilir?

Türkiye’den Zagreb’e havayolu ile ulaşım en kolay alternatiftir. Yaklaşık iki saat süren direkt uçuşların sık olduğu Zagreb Havalimanı’na doğrudan gitmenin yanı sıra Dubrovnik Havalimanı üzerinden aktarma da yapabilirsiniz. Dubrovnik’ten tren ve otobüs imkânları ise Zagreb’e giderken farklı bir deneyim arayışında olanlara hitap edebilir. Kente ulaşımda bir diğer alternatif ise Avrupa yönüne giden yolcu trenleri aracılığı ile mümkündür. Interrail hattı üzerinde bulunan HırvatistanPolonyaÇek CumhuriyetiSlovakyaMacaristan ve Bosna-Hersek ile beraber D Hattı üzerindedir. Kente yine İstanbul’dan otobüs ile ulaşım da mümkündür, fakat yolculuk yaklaşık 23 saat sürmektedir. 
 

Zagreb şehrine ulaştıktan sonra etrafı kolayca gezmek için araç kiralamanız mümkündür. Aşağıdaki arama kutusunu kullanarak, tek bir tıklamayla tüm ünlü firmalardan araç kiralama teklifi alabilirsiniz.

Araç Kiralama

Zagreb'de Nerede Kalınır?

Hırvatistan’ın başkenti olan Zagreb, aynı zamanda ülkenin en kalabalık şehridir, fakat bu kalabalıklığına rağmen sakinliğini korumaktadır. Zagreb’in yeşil alanı çok boldur. Aynı zamanda ekonomik anlamada gelişmiş bir şehirdir. Zagreb güzel doğası, Gotik ve Barok mimarisiyle inşa edilmiş binaları ile her yıl yaklaşık 1 milyon turiste ev sahipliği yapmaktadır. Şehrin merkezinde hemen her bütçeye uygun konaklama imkânı sunan birçok otel, hostel ve apart bulabilirsiniz. Şehir merkezinden ve kalabalıktan bir nebze de olsun uzakta kalmak isteyen ziyaretçiler için de uygun bölgeler bulunmaktadır.


Zagreb'de Nerede Kalınır?
 

İpucu: Otellerde seyahatinizden iki veya üç ay öncesinde rezervasyon yaparsanız çok daha uygun fiyatlara yer bulabilirsiniz. Ayrıca Zagreb otel fırsatlarını buradan görebilirsiniz.

Booking.com

Zagreb pek çok otel alternatifi sunmaktadır. Aşağıdaki seçeneklerden size uygun oteli HotelsCombined.com aracılığıyla bulabilirsiniz. Üstelik pek çok otelde ücretsiz iptal seçenekleriyle.

Zagreb Otel Önerileri hotelscombined-logo

Sehir Merkezine En Yakın Zagreb Otelleri
En Uygun Fiyatlı Zagreb Otelleri
Sizin İçin Seçtiğimiz Zagreb Otelleri
Zagreb Ev Kiralama

Zagreb Otelleri

Hırvatistan’ın başkenti olan Zagreb, ülkenin aynı zamanda en kalabalık şehridir fakat bu kalabalıklığına rağmen sakinliğini koruyan, yeşil alanı bol ve ekonomik anlamda gelişmiş bir şehirdir. Zagreb güzel doğası, Gotik ve Barok tarzında inşa edilmiş binaları ile her yıl yaklaşık 1 milyon turiste ev sahipliği yapmaktadır. Şehir, Aşağı ve Yukarı Şehir olarak ikiye ayrılmıştır. Tarihî dokularla daha çok iç içe olmak isteyenler için Yukarı Şehir daha cazip olacakken daha çok doğanın içinde olmak isteyenler için ise Aşağı Şehir harika bir konaklama bölgesi olacaktır. Zagreb turistik bir kent olduğu için gelen konuklara her bütçeye uygun konaklama imkânı sunmaktadır. Tabii ki kişisel tercih ve ihtiyaçlarınızı göz önünde bulundurunca yüzlerce otel arasından seçim yapmak biraz zor olabilir. Zagreb’de ihtiyaç ve bütçenize en uygun konaklama noktasını bulmanıza yardımcı olmak için sizlere bu yazımızı hazırladık.


Zagreb Otelleri
 

Zagreb’de rahat bir konaklama yapabileceğiniz pek çok otel vardır. Seyahatinize son dakika karar verseniz dahi şehirde kalacak yer bulmak sorun olmaz. Diğer bir yandan Zagreb konaklama için misafirlerine pek çok alternatif sunmaktadır. Oteller, köy evleri, hosteller, villa ve pansiyonlar gibi seçenekler bunlardan bazılarıdır. Şehirde ulaşım metro, tramvay ve otobüslerle günün 24 saati kesintisiz yapılabildiği için isterseniz şehrin kalbinde isterseniz de toplu taşıma ile rahatça ulaşılabilecek noktalarda konaklamanızı yaparak keyifli zaman geçirebilirsiniz. Yüzlerce kişinin yararlandığı ve en uygun alternatifleri sunan Zagreb otelleri rehberimizin devamını okumak için tıklayın.

Zagreb Şehir İçi UlaşımZagreb iyi gelişmiş bir toplu taşıma ağına sahiptir. Şehir içi ulaşımda tramvay ve trenlerin yanı sıra kentin pek çok durağına uğrayan otobüs hatları da mevcuttur. Tramvay hatları günün 24 saati hizmet vermektedir. Gün içerisinde 15 aktif tramvay hattının olduğu kentte bu sayı gece 4’e düşer, tramvayların yerini otobüsler alır.

Kentin merkezinden en ücra köşelerine pek çok otobüs hattının bulunduğu Zagreb’debir de tarihi füniküler hattı bulunmaktadır. Kentin bir ucundan diğer ucuna giden hatta tramvay ve otobüslerde kullanılan bilet geçmektedir. Şehir içi gece yolculuk biletlerinin gündüz biletlerinden daha pahalı olduğu Zagreb’de günlük, haftalık, 15 günlük ve aylık bilet seçenekleri de mevcuttur. Gazete bayilerinden kolayca edinilebilecek biletler tüm toplu taşıma araçlarında geçerlidir.

Her 15 dakikada bir doğudan batıya güzergâhta ilerleyen tren hattının bulunduğu Zagreb’de taksimetre sistemiyle çalışan ve pazarlığa kapalı taksi ağı da vardır. Hafta sonları da dahil olmak üzere günün her saati hizmet veren taksiler özellikle havaalanından merkeze ulaşmak için tercih edilmektedir. Zagreb’e birkaç günlüğüne gitmişseniz gittiğinizde Zagreb Card almanız tavsiye edilecektir. 90 Kuna yani yaklaşık 12 Euro değerindeki kart, 72 saat geçerli olup sınırsız ulaşım imkânının yanı sıra çeşitli müze girişi, restoran ve alışveriş dükkanlarında indirim imkanı sunmaktadır. 
 

Zagreb Mutfağı


 

Hırvatistan mutfağı için belli bir tür tanımı yapmak çok kolay değildir. Orta Avrupa’da yer alan ülke pek çok kültürden etkilendiği zengin bir mutfağa sahiptir. Zagreb’e gittiğinizde ülkenin geleneksel tatlarından baharatlı sosisi kulen ya da uzun ismiyle kulenova seka’yı mutlaka denemeniz tavsiye edilir.  Bir diğer geleneksel lezzetleri olan cobanac farklı etlerin bolca kırmızıbiberle pişirilerek hazırlandığı bir yemektir. Deniz mahsullerinin de sıkça tüketildiği Hırvatistan mutfağında taze balık menüleri de geniş yer tutmaktadır. Ahtapot, patates, soğan, sarımsak ve limonla hazırlanan yerel salataları hobonitce, rosto edilerek hazırlanmış kuzu eti janjetina, paprikalı bezelye ve sosis çorbası grah kenti ziyaretinizde sıkça karşınıza çıkacak lezzetlerdir.

Peynir tüketiminin hayli yaygın olduğu Hırvatistan’da peynirli pek çok tatlı ile de karşılaşacaksınız. Domuz eti ya da tavuk etinin peynirle hazırlandığı pariski odrezak Zagreb şinitzeli olarak da isimlendirilmektedir. En meşhur tatlıları kremalı kekleri kremsnite’dir. Ayrıca balkabağı ve peynirle hazırlanan bucnica, cevizli orehnjaca çokça tavsiye edilen diğer lezzetlerdir.

Hırvatistan denince akla gelen bir diğer şey ise zeytin olacaktır. Dünyanın en önemli zeytin üreticilerinden olan Hırvatistan mutfağında zeytinyağı fazlaca tercih edilmektedir. Ayrıca pek çok farklı zeytin çeşidini deneme imkanı bulabileceğiniz Zagreb’de bir restorana gittiğinizde yemekten önce aperatif olarak masanıza zeytin tabağı gelmesi ihtimali çok yüksektir. Zagreb’de gün içerisinde dolaşırken karşınıza pek çok küçük pizzacı çıkacaktır. Sokakta bir yandan kenti turlarken bir yandan lezzetli ve ucuz pizza ile karnınızı doyurabilirsiniz.

Geniş şarap çeşidine sahip olan Hırvatistan topraklarında ev yapımı farklı türde pek çok şarabı deneyebilirsiniz. Ayrıca bir tür brendi olan ve erikten, üzümden ya da incirden yapılan rekija çeşitlerinin yanı sıra kentte de popüler bir içecek olan bitkisel likör pelinkovac ve meşhur Marasca vişnesinden hazırlanan maraschino adını verdikleri likörlerinin de tadına bakabilirsiniz. Ülkenin en meşhur iki birası Karlocako ve Ozujsko’nun yanı sıra yalnızca Zagreb’in beli mekânlarında servis edilen Velebitsko ve Tomislav pivo biralarına denk gelirseniz deneyebilirsiniz. Ayrıca kentte alkol tüketiminde 18 yaş sınırının bulunmaktadır ve kapalı mekânlarda sigara içmek yasaktır.

Önerilen restoranlar;

 • Zinfandel’s: Esplanade Hotel’in içinde bulunan bu meşhur restoran Hırvatistan mutfağının geleneksel tatlarını merak edenler için ideal.

 • Dubavkin Put: Teras manzarasıyla bilinmekte olan mekân özellikle deniz mahsülleri ağırlıklı menüsüyle ön plana çıkıyor.

 • Lanterna na Dolcu: 18. yüzyıldan kalma mimarisiyle dikkat çeken restoran, et ağırlıklı menüsünün yanı sıra dönemine göre değişen taze menüsüyle de biliniyor.

 • Tip-Top: İsmini meşhur Hırvat şair Tin Ujevic’ten alan mekân eski tasarım dekoru ve ucuz menüsünün yanı sıra meşhur ahtapot yemeği brodet ile de tanınıyor.

 • Pivnica Medvedgrad: kentin en meşhur bira içme mekânlarından olan adreste geleneksel Hırvat yemeklerinin de tadına bakabilirsiniz.

Bahşiş – Kentte beklenen bahşiş miktarı hesabın yüzde 5’i ile 10’u arasındadır.
 

Zagreb'te Alışveriş

Zagreb butikleri, alışveriş merkezleri, hediyelik eşya dükkânları ve sokak stantlarıyla oldukça iyi bir alışveriş şehridir. Şehrin en hareketli yerlerinden biri olan Dolac Pazarı haftanın her günü hem kentin yerlileri hem de turistler tarafından ziyaret edilen en işlek alışveriş noktalarından birisidir. Ülkede yetiştirilen en taze meyve sebzelerden, zeytinlere, peynirlerden, ev yapımı şaraplara yöresel pek çok tadı deneyimleyebileceğiniz pazardan yöresel el yapımı hediyelikler de bulabilirsiniz.  
                                
Bilhassa üzüm brendisiyle bilinen Zagreb’te farklı çeşitte pek çok brendi alabileceğiniz en doğru adres Gornji Grad Bölgesi’dir. Bu bölgede ayrıca ev yapımı farklı şaraplar da çokça karşınıza çıkacaktır.  Şehrin alışveriş caddelerinin başında Ilica ve Vlaska gelir. Jelacica Meydanı’na hayli yakın olan bu iki caddede Avrupalı büyük markalardan küçük tasarım dükkânlarına pek çok alternatif sizi beklemektedir. Kentteki popüler alışveriş merkezleri ise Centar Kaptol ve Nova Ves 17’dir.
 
Dolma kalem ve kravatın icat yeri olan Hırvatistan’da hediyelik eşya satın almak istiyorsanız önceliğiniz bunlar olabilir. Ayrıca her Pazar Britanya Meydanı’nda kurulan tezgâhlardan el sanatları ürünler, antika eşyalar ve daha birçok şey satın alabilirsiniz. St Mark Meydanı orijinal Hırvat tasarımlarına rastlamak için doğru adrestir. Yerli tasarımcıların özgün tasarımlarının yer aldığı pek çok dükkân bu bölgede toplanmıştır. Cumartesi ve pazar günleri çoğu alışveriş dükkânının genellikle öğlene dek açık olduğu Zagreb’te, haftaiçi ise dükkânlar 16.00’a dek hizmet vermektedir.
 

Zagreb Gece HayatıZagreb’in hayli hareketli ve farklı alternatiflerin çokça olduğu bir gece yaşamı vardır. Küçük barlardan, büyük gece kulüplerine, geç saatlere kadar açık kafelerden, pub’lara pek seçeneğin bulunduğu Zagreb’de müziğe ve dansa doyabilirsiniz. Özellikle Gornji Grad’da bulunan Tkalciceva Caddesi’nin hayli popüler olduğu kentte yaz günlerinde insanlar Jarun Nehri kıyısındaki kulüpleri tercih etmektedir.
 
Aynı zamanda caz barların da hatırı sayılır yer tuttuğu Zagreb’in en meşhur caz barı Bacchus Zagreb Tren İstasyonu’nda bulunmaktadır.  Alışılmış tren istasyonu tavernalarından farklı olan mekânda vintage ev eşyaları, eski kitaplar ve ilgi çekici sanat parçaları dekorasyonun bir parçasıdır. Haftas onları canlı caz müzik performanslarının da gerçekleştirildiği mekân, bahçesiyle de bir rahatlama alanıdır. Tkalciceva Caddesi’nde yer alan küçük bar Cica her daim kalabalık bir yer olma özeliğine sahiptir. Bilhassa brendileriyle meşhur mekânda ballıdan, vişneliye, cevizliden armutluya envai çeşit brendi deneyebilirsiniz. Aynı zamanda terası da olan mekân, arada çeşitli enstalasyonlara da ev sahipliği yapmaktadır.
 
Bilhassa genç nüfus için uğrak noktası olan gece kulübü Aquarius Jarun Nehri’ne bakan terasıyla da etkileyicidir. İki katlı mekânın her iki katında da farklı müzik türleri çalar. Daha çok house, R&B, elektronik müzik ve tekno sevenlerin tercih ettiği kulüp, uluslararası DJ’leri de ağırlamaktadır. Yine Jarun Nehri kıyısında daha şık bir yer beklentisindeyseniz Gallery’yi de tercihe de bilirsiniz. Ahşap terasında Dj’leri ağırlayan mekân yerli ünlülerin de tercih ettiği mekânlar arasında geliyor.
 
Zagreb’in alternatif mekânları arasında gelen Mocvora canlı performanslara da ev sahipliği yapmaktadır. Temalı partilerin çokça organize edildiği mekânda film gösterimleri, 1970’ler temalı müzik setleri de düzenlenmektedir. Grafitti kaplı duvarlarıyla da ilgi çekici mekân Sava Nehri kıyısındadır. Zagreb’in güneydoğusunda Sava Nehri’ne yakın bir lokasyonda bulunan Vintage Industrial Bar eskiden düğme fabrikasıyken sonradan bara dönüştürülmüştür. İçerisinde pek çok vintage mobilyanın da bulunduğu endüstriyel geçmişe sahip bu mekânın odaları punk, indie, metal gibi konseptlere sahiptir. Özellikle yaz aylarında hayli hareketli olan mekânın terası büyük partilere ev sahipliği yapmaktadır.
 
Zagreb’te klasik müzik severler için de pek çok alternatif bulunmaktadır. 1827’den bu yana klasik müzik dinleyicilerinin adresi olan Hırvatistan Müzik Enstitüsü bu mekânlardan biridir. Neoklasik tarzda inşa edilen binasıyla da ilgi çeken enstitüde barok müzikten yerli Hırvat müziğine pek çok performans sergilenir. Mekân ayrıca hayli geniş bir müzik kitaplığı ve arşivine sahiptir. Kentin en prestijli mekânları arasında gelen Vatroslav Lisinski Konser Alanı aynı zamanda Zagrep Filarmoni Orkestrası’nın da evi konumundadır. Klasik müzik performanslarının yanı sıra pop, rock ve caz konserlerine de programında yer vermektedir. Uluslararası orkestraların ve koro gruplarının düzenli olarak sahne aldığı konser salonu zaman zaman tiyatro gösterilerini de ağırlamaktadır. 
 

Zagreb Festivaller


Yıl boyunca birçok festivale ev sahipliği yapan Zagreb’te bazı önemli festivaller ise şunlardır;

 • Müze Geceleri  (Müzeler gece yarısına kadar ücretsiz gezilebiliyor) - Ocak

 • Zagreb Kahve ve Çikolata Festivali - Şubat

 • Zagreb Soloist (Müzik festivali) - Şubat

 • Restoran Haftası (1 haftalık festival boyunca restoranlar indirimli fiyatlara özel menüler çıkarıyor) - Mart

 • Yaz Festivali (Mayıs ile Eylül arasında çeşitli eğlenceli etkinlikler yapılıyor) - Mayıs

 • Dans Haftası (Çağdaş danslar gösteriliyor) - Mayıs

 • Uluslararası Blues Festivali - Haziran

 • Fantastik Film Festivali - Temmuz

 • Park in Zagreb (2 hafta boyunca açık hava eğlenceleri yapılıyor.) - Temmuz

 • Uluslararası Folklor Festivali - Temmuz
   

Zagreb Resmi Tatiller

 • Yeni Yıl (1 Ocak)
 • Epifani (6 Ocak)
 • Paskalya Pazarı
 • İşçi Bayramı (1 Mayıs)
 • Katolik Yortusu
 • Anti-Faşist Direniş Günü (22 Haziran)
 • Hırvatistan Milli Günü (25 Haziran)
 • Zafer ve Şükran Günü (5 Ağustos)
 • Bağımsızlık Günü (8 Ekim)
 • Azizler Yortusu (1 Kasım)
 • Noel (25 Aralık)

Zagreb Pratik Bilgiler

 • Acil Servis- 112
 • Polis- 192
 • İtfaiye- 193
 • Ambulans- 194
 • Zagreb Turizm Bilgilendirme Ofisi- 385 1 481 4051
 • Hırvatistan Telefon Kodu: 385
 • Zagreb Telefon Kodu: 385 1