Opatija Hakkında Bilinmesi Gerekenler

Hırvatistan’ın en ünlü yerlerinden biri olan Opatija, 160 yıldan daha fazla süredir ziyaretçileri ağırlama geleneğine sahiptir. “Adriyatik’in Kraliçesi” olarak nitelenen şehir, yaklaşık 7 bin kişilik bir nüfusa sahiptir. Şehrin yıl boyunca süregiden hoş yerel iklimi, göze hitap eden mimarisi, lüks ve kaliteli otelleri, bakımlı bir şekilde korunmakta olan mesireleri ile parkları, turistlerin ziyaret etmesi için şehri oldukça çekici kılmaktadır. Hırvatistan’ın önde gelen turizm merkezi Opatija, yıl boyunca festivaller, konserler, sergiler, sportif etkinlikler, sağlıklı yaşam ve diğer kültürel etkinliklere ev sahipliği yapmaktadır. Yazın ve kışın tatil yapmaya elverişli iklimi ile dikkat çeken bir yer olmasının yanı sıra dopdolu şehir takvimiyle de ziyaretçilerine aktif bir deneyim yaşama imkânı sunmaktadır.

Opatija, zengin bir tarihe sahiptir. Rijeka kentine yakın bir konumda yer alan Opatija’da, 1884 yılında Adriyatik kıyısındaki ilk otel inşa edilmiştir. Günümüzde gelişmeye devam eden turistik faaliyetlerin kökleri bu zamanlara kadar dayanmaktadır. Şehrin içinde yürüyerek gezinti yapıldığı takdirde, Açık Hava Tiyatrosu, Helios ve Selena Çeşmesi ve daha birçok tarihi yapı, Optija’nın görkemli geçmişine tanık olma şansı vermektedir.

Opatija, tarihinde farklı ülkelerin hâkimiyeti altına girmiştir. 1920 yılında İtalya’ya bağlanan şehir, 1947’de Yugoslavya’ya verilmiştir. İtalyan hâkimiyeti döneminde çoğunluğu İtalyanca konuşmaya başlamış olan nüfus, 1947’den sonra İtalya’ya göç etmeye başlamıştır. 1963 yılında Otel Adriatic’in inşası tamamlanmıştır. Bu otel, Avusturya-Macaristan İmparatorluğu döneminden sonra Optija’da inşa edilen ilk otel olma niteliği taşımaktadır. Şehrin en son siyasi hareketi ise 1991 yılında Yugoslavya’nın dağılması sonucu Hırvatistan’a bağlanmasıyla gerçekleşmiştir. 2010 yılında ise Salzburg yakınlarındaki Bad Ischl şehri Optija’nın Avusturya ile ilk kardeş şehri olma niteliği kazanmıştır.

Güzel bir doğa, parklar, hoş iklim, oteller, eski Avusturya villaları, sahil şeridi ve plajlar gibi oldukça çekici şartlara sahip olan Optija’nın aynı zamanda sahip olduğu aktif yaşam kültürü bu şehre ziyaret gerçekleştirmek için birçok sebep sunmaktadır. Tüm bunlarla, Adriyatik’in Kraliçesi, 160 yıldır ziyaretçilerini ağırlamaktadır.

Opatija Nerededir?

Optija, Orta Avrupa’da, Balkanlar ve Akdeniz’in kesişme noktasında yer alan Hırvatistan Cumhuriyeti’nin Rijeka kenti yakınlarında konumlanmaktadır. Şehir, Akdeniz’in ucunda, Učka Dağı'nın eteklerinde, Kvarner Körfezi kıyılarına uzanmaktadır.

Opatija’ya Nasıl Gidilir?

Opatija, Rijeka kentinin 13 kilometre batısında yer almaktadır. Körfez kıyısında bir konuma sahip olması dolayısı ile Opatija’ya arabayla kolayca ulaşmak mümkündür. Rijeka’dan Opatija’ya sürüş mesafesi yaklaşık 20 dakikadır.

Rijeka’dan Opatija’ya ulaşmak için şehir otobüsleri de kullanılabilir.

Opatija Matulji tren istasyonu da Opatija’ya yakın mesafede bulunan Matulji köyünde yer almaktadır. Tren istasyonundan şehir merkezine ulaşmak için ise otobüs kullanmak gerekmektedir. Bu istasyondan Slovenya’nın başkenti Ljubljana’ya günde iki kez ve başka noktalara da birçok sefer bulunmaktadır.

Opatija’da Görülecek Yerler

Angiolina Parkı, bünyesinde Uzak Doğu, Güney Amerika, Avustralya ve dünyanın diğer birçok başka yerinden bitki türlerini barındıran anıtsal bir bahçecilik örneğidir. 60 alana bölünmüş olan parkta 159 adet bitki türü yaşamaktadır. Bu kadar çeşitli bitki türlerinin menşei Hırvatistan değil uzaktaki başka coğrafyalardır. Zamanla Optija’nın simgesi haline gelmiş olan bitki türü Japon kamelyası da buradadır. Parkta, şehrin en eski yapısı da konumlanmaktadır. Tarihi belgelerde ilk kez 1449 yılında bahsedilen Aziz Jakov Kilisesi, Angiolina Parkı’nı onurlandırmaktadır.

Helios ve Selena Çeşmesi, Aziz Jacob Kilisesi yakınındaki ImperialOtel’in karşısındaki göz alıcı parkta konumlanmaktadır. Selena, Ay tanrıçasıdır. Helios ise Selena’nın erkek kardeşidir. Güneşi temsil eden Helios ile Selena’nın kişileştirilmiş tasvirlerinden meydana gelen çeşme, heykeltıraş Hans Rathautskog’un eseridir.

Günümüzde, orijinal halinden oldukça az öğeye sahip olan Aziz Jakov Kilisesi, büyük olasılıkla 1420 yılında inşa edilmiştir. Rahip Šimun, portalın üzerinden alınan bilgiye göre, 1506 yılında kiliseyi yeniden inşa etmiştir. 18. yüzyılın sonuna doğru ise kilise büyük bir işlemden geçerek tamamen yenilenmiş ve 1930’da oldukça genişletilmiştir. Metrovic’in kopya kabartmalarından birine sahip olması sebebiyle önemi bulunan Kilise, bugün ibadethane ve oda konserleri mekânı olarak işlev görmektedir.

Opatija’da Yapılacaklar

Eşsiz bir geleneksel etkinlik olan Karnaval, birçok ziyaretçinin Optija’ya gelmesinin sebeplerinden biridir. Kendi komik maskelerinizi getirerek bu büyülü Karnaval atmosferinin tadını çıkarmak oldukça keyiflidir. Onlarca grubun katıldığı göz alıcı geçit, görülmeye değerdir.

Opatija ile İlgili

Opatija Künyesi

 • Yerel saat

  Yerel Saat -

 • Kur Farkı

  Kur Farkı -

 • Priz Tipi

  Priz Tipi Type F / 250V / 16 A

 • Hava Durumu

  Hava Durumu -oCSon Güncelleme: - (TSI)

Yıllık Ortalama Sıcaklık

  • Oca 6.1oC
  • Şub 6.7oC
  • Mar 9.4oC
  • Nis 13.9oC
  • May 18.3oC
  • Haz 22.8oC
  • Tem 25oC
  • Agu 24.4oC
  • Eyl 19.4oC
  • Eki 15.6oC
  • Kas 11.1oC
  • Ara 7.2oC

Kısa Kısa