Slovenya Hakkında Temel Bilgiler

Güney Orta Avrupa'da yer alan Slovenya Cumhuriyeti'nin sınırları kuzeyde Avusturya'yla, kuzeydoğuda Hırvatistan'la, güney ve güneybatıda Macaristan'la, batıda İtalya'yla ve güneydoğuda Adriyatik Denizi ile çizilmiştir.

Barok ve Roma mimarisinin eski Sloven şehirlerde yoğun bir tarihi etkisi bulunmaktadır. Kuzeybatıda bulunan hem kırsal hem de şehir mimarisi komşu oldukları Avusturya ile birçok benzerlikleri paylaşmaktadır.

Devamını Oku

Slovenya’nın Başkenti, Şehirleri ve Bölgeleri


 

Parlamenter sistem ile yönetilen Slovenya, 11 şehre ve 210 belediyeye ayrılmaktadır. Başkenti Ljubljana'dır. Büyük şehirleri: Maribor, Kranj, Kamnik, Trbovlje, Ptuj, Novo Mesto, Velenje, Celje ve Koper'dir.

Slovenya Nerededir?

bled_castle.jpg

Güney Orta Avrupa'da yer alan Slovenya Cumhuriyeti'nin sınırları kuzeyde Avusturya'yla, kuzeydoğuda Hırvatistan'la, güney ve güneybatıda Macaristan'la, batıda İtalya'yla ve güneydoğuda AdriyatikDenizi ile çizilmiştir.

Slovenya'da Konuşulan Diller

central_place_of_ljubljana_capital_of_slovenia.jpg

Slovenya'nın resmi dili Slovence’dir.İtalyanca ve Macarca tanınan diğer diller arasında bulunmaktadır. Almanca, Hırvatça ve Sırpça nadir de olsa konuşulmaktadır. İngilizce özellikle genç nüfus tarafından oldukça iyi bir seviyede bilinmektedir.

 Slovenya'da Din ve İnanç

slovenia.jpg

Ülke nüfusunun yüzde 97’lik kısmı II. Dünya Savaşı'ndan önce kendilerini Katolik, yüzde 2,5’lik kısmı Lüteriyen ve yüzde 0,5’lik kısım ise diğer inançlara bağlı olarak tanımlamaktaydı. 2010Eurobarometre Anketine göre nüfusun yüzde 32’si "bir Tanrı olduğuna inanmakta", yüzde 36’sı "bir çeşit ruhun ya da gücün varlığına inanmakta", yüzde 26’sı "herhangi bir gücün, ruhun veya Tanrı'nın olduğuna inanmamakta” dır.

Birinci en yaygın din KatolikHristiyanları iken, yüzde 2,4’lik oranla ikinci en yaygın din İslam ve yüzde 2,2 ile OrtodoksHıristiyanları'dır.

Slovenya’nın Kısa Tarihi

18. yüzyıldan itibaren Avusturya-Macaristan Krallığına dâhil olan Slovenya, 1918 yılında I. Dünya Savaşı'nın ardından Avusturya-Macaristan Krallığının dağılmasıyla beraber, Sırplar ve Karadağlılarla birlikte 1929 yılında YugoslavyaKrallığı adını alacak olan birliği kurdular. II. Dünya Savaşı'nda, Almanlara ve anti-komünistlere karşı savaşan partizanlar 1945 yılında Slovenya'nın tam bağımsızlık kazanmasını sağladılar.

Devamını Oku

Slovenya’ya Ne Zaman Gidilir?

Cow-Ball-tatler-3sep13_Bogdan-Kladnik_b.jpg

Slovenya'ya gitmek için en çok tercih edilen zamanın başında ülkenin çoğu festivalinin düzenlendiği, en güvenilir olduğu ve her yerin açıldığı yaz sezonu gelmektedir. Slovenya'da üç farklı iklim hâkimiyeti görülmektedir. Kuzeydoğuda Alp iklimi, Primorska bölgesinde genellikle Akdeniz iklimi, ülkenin geri kalanından Karasal iklim etkisi sürmektedir.

Slovenya'ya Nasıl Gidilir?

SHA-2_1-768x384.jpg

Slovenya'dan Türkiye'den seyahat etmek istiyorsanız direk uçuşlar bulunmaktadır. Uçuşlar ülkenin başkenti olan Ljubljana'da bulunan Ljubljana Joze Pucnik Havalimanı'na gerçekleştirilmektedir.

Karayoluyla gitme şansıda bulunmaktadır.

Slovenya Vizesi

Devamını Oku

Slovenya’da İklim ve Hava Durumu

Güney Orta Avrupa'da bulunan Slovenya'da Kuzeydoğuda kış aylarında oldukça soğuk, karlı ve yağmurlu; yaz aylarında ise orta derecede sıcaklıkların görüldüğü Alp iklimi görülmektedir. Bu bölgede Aralık ve Mart ayları arasında kayak, tırmanma, yürüyüş ve macerasporları için geniş olanaklar sağlamaktadır. Yılın hemen hemen her zamanı özelliklede Nisan ve Eylül ayları arasında dağ bölgeleri ziyaret etmek oldukça zevkli olmaktadır.

Devamını Oku

Slovenya’nın Ekonomisi

GSYİH ile Slav ülkelerinin arasında en zengin ve dünyada ÇekCumhuriyeti'nden sonra ikinci sırada gelmektedir. Slovenya, 2007 yılından itibaren para birimi olarak Euro birimini tanıtmaya başlamıştır.

Slovenya'nın eğitimli işgücü, gelişmiş altyapısı, önemli ticaret yollarının kesişme noktasında bulunmasından dolayı oldukça iyi bir ekonomisi bulunmaktadır.

Devamını Oku

Slovenya Kültürü

slovenia-alps-1280x839.jpg

Slovenya insanları oldukça sıcakkanlı ve arkadaş canlısı olarak bilinmektedir. LGBTİ üyelerinin seyahat ederken rahatsızlık duymaları gerekmemektedir. Ancak devletinin geçmiş yıllardan gey evlilik yasasını kabul ettiğini, halkın ise oylamayla bu yasayı iptal ettirdiğini unutmamak gerekmektedir.

Devamını Oku

Slovenya Mutfağı

assumption-of-mary-pilgrimage-church-bled1a.jpg

Sloven mutfağı komşuları olan Avusturya'nın elmalı turtası ve Viyana'nın sosis şnitzelinden, İtalya'nın risotto ve raviolisinden ve Macar gulaşından oldukça etkilenmiştir.

Devamını Oku

Slovenya’dan Alınacak Hediyelik Eşyalar

bigstock-Ljubljana-Slovenia-Circa-Ju-89936066.jpg

Slovenya'dan dönerken eve getirilebilecek en güzel hediyelik eşyaların başında ejderhalar, tuz, dantel, bal, geleneksel kıyafetleri giyen küçük bebekler, dilek zili, şarap, çikolata ve Yugostalgia'dır.

Slovenya’daki Tatiller / Bayramlar / Önemli Günler

Yılbaşı (01Ocak)

Slovenya Kültür Günü (8 Şubat)

Paskalya (27-28 Mart)

İşgale Karşı Ayaklanma Günü (27 Nisan)

Noel (Julian Ortodoks Noeli) (07 Ocak)

İşçi Bayramı (01-02 Mayıs)

Paskalya'dan sonraki 7. Pazar

Slovenya Milli Günü (25 Haziran)

Meryem Ana Günü (15 Ağustos)

Reform Günü (10 Ekim)

Ölüleri Anma Günü (1 Kasım)

Rudolf Maister Günü (23 Kasım)

Noel (25 Aralık)

Bağımsızlık Günü (26 Aralık)

Slovenya Künyesi

 • Yerel saat

  Yerel Saat -

 • Kur Farkı

  Kur Farkı -

 • Priz Tipi

  Priz Tipi

 • Hava Durumu

  Hava Durumu -oCSon Güncelleme: - (TSI)

Yıllık Ortalama Sıcaklık

  • Oca 0oC
  • Şub 1oC
  • Mar 6oC
  • Nis 9oC
  • May 15oC
  • Haz 17oC
  • Tem 20oC
  • Agu 19oC
  • Eyl 16oC
  • Eki 10oC
  • Kas 4oC
  • Ara 1oC

Kısa Kısa

  Nüfus: 2.063,077 Dili: Slovence Para Birimi: EURO İklim: Akdeniz iklimi Big Mac Index: 2,56 USD