Koper Hakkında Bilinmesi Gerekenler

koper-001.jpg

Eski bir Yugoslavya ülkesi olan Slovenya, sahip olduğu tarihi ve kültürel değerler açısından çok zengin olmasa da, keşfedilmeyi bekleyen onlarca yere sahiptir. Bunlardan biri de, ülkenin güneybatısında Adriyatik kıyısında bulunan, İtlaya’nın Trieste şehri ile sınır komşusu, güzel mi güzel şehir Koper’dir.

Devamını Oku

Koper ile İlgili

Koper’de Gezilecek Yerler

Eski bir Yugoslavya ülkesi olan Slovenya, sahip olduğu tarihi ve kültürel değerler açısından çok zengin olmasa da, keşfedilmeyi bekleyen onlarca yere sahiptir. İşte bunlardan biri de, ülkenin Adriyatik kıyısında bulunan, İtlaya’nın Trieste şehri ile sınır komşusu, güzel mi güzel şehir Koper.

Devamını Oku

Koper Nerededir?

Koper, Slovenya’nın güneybatısında Adriyattik Denizi kıyısında yer alır. Konum itibariyle İtalya’yla arasında sadece 5 kilometre bulunmaktadır.

Koper’e Ne Zaman Gidilir?

Koper’de hakim olan iklim türü subtropikaldir. Yıllık ortalama hava sıcaklığı 15 derecedir. Şehre yılda ortalama 1.056 mm yağış düşmektedir. Şehirde en yüksek sıcaklık ortalamaları haziran-ağustos ayları arasında 28 derece olarak görülür.

Koper’e Nasıl Gidilir?

Koper’de bir havalimanı mevcut değildir. En yakın havalimanı 22 kilometre uzaklıktaki Trieste’dedir. Bir de 105 kilometre uzaklıktaki Ljubljana’dan da ulaşım sağlanmaktadır. Her iki şehirden de Koper’e otobüs ve tren seferleri mevcuttur. Önemli bir liman kenti olan Koper’e cruise gemileri de sıklıkla uğramaktadır.

Koper’de Nerede Kalmalı?

Koper, çok büyük bir şehir değildir ama otel seçeneği oldukça fazladır. Fakat büyük lüks otellerin hayalini kurmamanızı tavsiye ederiz. Burada daha çok butik, kimi zaman çok şaşaalı olmayan işletmeler yer almaktadır.

Koper İçi Ulaşım

TitoSquare779.jpg

Koper küçük bir şehir olduğu için tamamen yürüyerek gezilmesi mümkündür. Ancak şehirde son derece kapsamlı ve iyi çalışan bir otobüs ağı da vardır. Bunun dışında taksi kullanımı da mümkündür.

Koper Mutfağı

Slovenya yemek kültüründe ilk olarak “strukljt” adlı yemek öne çıkar. Bizdeki mantıya benzeyen, içine et ya da sebze doldurulmuş bir yemek türüdür. “Potica” adlı tatlı da diğer öne çıkan lezzetlerdendir. İçine ceviz konularak hazırlanan bir tür hamur tatlısıdır. Bir Avrupa şehri olmasının verdiği etkiyle Koper’de Sloven yemekleri dışında seçenekler de bulmanız mümkündür.

Popüler restoranlar

La Storia, Capra, Fritolin, Gust, Gostilna Bujol, Istrska Klet Slavcek.

Bahşiş

Devamını Oku

Koper Gece Hayatı

Koper’de farklı zevklere hitap edebilecek bir gece hayatı mevcuttur. Bu hareketliliğin en önemli sebeplerinden biri, şehirde çok fazla üniversiteli gencin yaşıyor olmasıdır.

Özellikle sahil tarafında ve Zeleni Park denilen bölgede pek çok bar ve kulüp bulmak mümkündür.

“La Storia”, gençlerin trend mekanıdır. Daha çok kokteylleriyle öne çıkar. İyi ve kaliteli bir bar arıyorsanız adresiniz “Lord Byron Pub” olmalı. Diğer önerilenlerse şöyledir: Bela Vita Bar, Osare, Cameral Bar, Calypso Cafe, Loggia Cafe.

Koper’de Alışveriş

Koper’de iki büyük alışveriş merkezi vardır: Mercator ve Supernova. Her ikisinde de hem dünyaca ünlü markaları hem de yerel üreticilerin mağazalarını görmek mümkündür.

Slovenya’da pek çok hediyelik eşya seçeneği mevcuttur. Geleneksel el işçiliği örneklerinin yanı sıra Prekmurje siyah çömlekleri, Idrija dantelleri ve Rogaška cam işleri satın almak için çok ünlü ve sıradışı ürünlerdir. Bunun dışında Slovenya’nın şarap, konyak ve bal konusunda da öne çıkan bir ülke olduğunu hatırlatmakta fayda var.

Koper Para Birimi

Slovenya sınırları içerisinde yer alan Koper’in para birimi Euro’dur. 1 TL yaklaşık 0,30 Euro’dur.

Koper Resmi Dili

Slovenya sınırları içinde yer alan Koper’in resmi dilleri Slovence’dir. İtalya sınırına mesafesi 5 kilometre olduğunda şehirde İtalyanca konuşanların sayısı da oldukça fazladır. Hatta İtalyanca, şehirde resmi dil olarak kabul edilmektedir.

Koper Resmi Tatiller

Yeni Yıl (1 Ocak)

Kültür Günü (8 Şubat)

Paskalya

İşçi Bayramı (1-2 Mayıs)

Hamsin Yortusu

Devlet Günü (25 Haziran)

Meryem’in göğe yükselişi

Reform Günü (31 Ekim)

Anma Günü (1 Kasım)

Noel (25-26 Aralık)

*Yanında tarih belirtilmeyen tatillerin günü, yıla göre değişmektedir.

Koper Vize İşlemleri

Türkiye Cumhuriyeti vatandaşlarının Koper’e gidebilmesi için Schengen vizesi almaları gerekmektedir.

Koper Künyesi

 • Yerel saat

  Yerel Saat -

 • Kur Farkı

  Kur Farkı -

 • Priz Tipi

  Priz Tipi Type F / 250V / 16 A

 • Hava Durumu

  Hava Durumu -oCSon Güncelleme: - (TSI)

Yıllık Ortalama Sıcaklık

  • Oca 5oC
  • Şub 6oC
  • Mar 8oC
  • Nis 12oC
  • May 16oC
  • Haz 20oC
  • Tem 22oC
  • Agu 22oC
  • Eyl 19oC
  • Eki 15oC
  • Kas 9oC
  • Ara 6oC

Kısa Kısa

Nüfus: 24,996 / Dil: Slovence-İtalyanca / Para Birimi: Euro (EUR) / İklim: Subtropikal / Ortalama Kaç Günde Gezilir: 3 gün