Google+

Arama formu

Koper

Koper’de hakim olan iklim türü subtropikaldir. Yıllık ortalama hava...
Devamı oku
Koper’de bir havalimanı mevcut değildir. En yakın havalimanı 22...
Devamı oku
Koper, çok büyük bir şehir değildir ama otel seçeneği oldukça fazladır....
Devamı oku
Koper küçük bir şehir olduğu için tamamen yürüyerek gezilmesi...
Devamı oku
Eski bir Yugoslavya ülkesi olan Slovenya, sahip olduğu tarihi ve...
Devamı oku
Slovenya yemek kültüründe ilk olarak “strukljt” adlı yemek öne çıkar....
Devamı oku
Koper’de farklı zevklere hitap edebilecek bir gece hayatı mevcuttur. Bu...
Devamı oku
Koper’de iki büyük alışveriş merkezi vardır: Mercator ve Supernova. Her...
Devamı oku
Yeni Yıl (1 Ocak) Kültür Günü (8 Şubat) Paskalya İşçi Bayramı (1-2...
Devamı oku
Acil yardım: 112 Yangın: 112 Polis: 112
Devamı oku
Türkiye Cumhuriyeti vatandaşlarının Koper’e gidebilmesi için Schengen...
Devamı oku
Eski bir Yugoslavya ülkesi olan Slovenya, sahip olduğu tarihi ve...
Devamı oku
Koper, Slovenya’nın güneybatısında Adriyattik Denizi kıyısında yer alır...
Devamı oku
Slovenya sınırları içerisinde yer alan Koper’in para birimi Euro’dur. 1...
Devamı oku
Slovenya sınırları içinde yer alan Koper’in resmi dilleri Slovence’dir....
Devamı oku
Koper (GMT +2) ile Türkiye (GMT +2) arasında saat fark yoktur.
Devamı oku
LÜBLİYANA BÜYÜKELÇİLİĞİ Adres: LIVARSKA 4 1000 LJUBLJANA REPUBLIC OF...
Devamı oku
Yerel Saat - : - / -
Kur Farkı 1 EUR = 0.00
Priz Tipi Type F250V-16 A
Hava Durumu -- ℃
Yıllık Ortalama Sıcaklık
Oca 5℃
Şub 6℃
Mar 8℃
Nis 12℃
May 16℃
Haz 20℃
Tem 22℃
Ağu 22℃
Eyl 19℃
Eki 15℃
Kas 9℃
Ara 6℃
Kısa Kısa...

Nüfus: 24,996 / Dil: Slovence-İtalyanca / Para Birimi: Euro (EUR) / İklim: Subtropikal / Ortalama Kaç Günde Gezilir: 3 gün

Koper Hakkında Bilinmesi Gerekenler

koper-001.jpg

Eski bir Yugoslavya ülkesi olan Slovenya, sahip olduğu tarihi ve kültürel değerler açısından çok zengin olmasa da, keşfedilmeyi bekleyen onlarca yere sahiptir. Bunlardan biri de, ülkenin güneybatısında Adriyatik kıyısında bulunan, İtlaya’nın Trieste şehri ile sınır komşusu, güzel mi güzel şehir Koper’dir.

Ekolojik ve biyolojik çeşitlilik açısından önemli doğal kaynaklara sahip olan Koper, aynı zamanda sahip olduğu, Roma İmparatorluğu’nda kalma liman ile hem kendisinin hem de ülke ekonomisinin önemli bir destekçisidir. Liman, ticaret açısından önemli olduğu gibi, her yıl mart-aralık ayları arasında onlarca cruise gemisini misafir ederek değer katar.

koper-streets-houses.jpg

Her ne kadar ülkenin resmi dili Slovence olsa da, bu şehrin İtalya sınırına çok yakın olmasından dolayı özel bir durumu vardı. İtalyanca da resmi dil olarak kabul edilmektedir. Ve tabii ki halkın çoğunluğu İtalyanca da konuşmaktadır.

Koper’de hakim olan iklim türü subtropikaldir. Yıllık ortalama hava sıcaklığı 15 derecedir. Şehre yılda ortalama 1.056 milimetre yağış düşmektedir. En yüksek sıcaklık ortalamaları Haziran-Ağustos ayları arasında 28 derece olarak görüldüğünden turistler şehri gezmek için daha çok bu dönemi tercih etmektedir.

Tanıtım videosu: https://www.youtube.com/watch?v=hqepEDkpdcs

Koper’de Gezilecek Yerler

Eski bir Yugoslavya ülkesi olan Slovenya, sahip olduğu tarihi ve kültürel değerler açısından çok zengin olmasa da, keşfedilmeyi bekleyen onlarca yere sahiptir. İşte bunlardan biri de, ülkenin Adriyatik kıyısında bulunan, İtlaya’nın Trieste şehri ile sınır komşusu, güzel mi güzel şehir Koper.

Günübirlik Turlar ve Kruvaziyer Turları

Günübirlik Turlar ve Kruvaziyer Turları

Özellikle yaz aylarında ve haftasonları sıklıkla Koper Limanı’ndan kruvaziyer gemileri hareket etmektedir. Buradan kalkan gemiler, Adriyatik ve Akdeniz’deki limanları dolaşır. Kruvaziyer turuna katılmak istemezseniz, limanı şöyle bir gezdikten sonra, yürüyerek birkaç dakika içinde eski kent merkezine ulaşırsınız. Alışveriş yapacak bir yerler ararsanız, liman çıkışında sağa sapın ve 5-10 dakika yürüyün. Hemen ileride, Piranska Caddesi ile Pristaniska Sokağı’nın kesiştiği noktada bir pazar göreceksiniz. Burada alışveriş yapabilirsiniz. Aynı zamanda Piran’a giden otobüsler de buradan kalkmaktadır. Kruvaziyer gemilerinin yanaştığı limanda bulunan alanda çok sayıda tur şirketi vardır. Bunlar, jubljana, Bled, Trieste, Postojna Caves, Piran ve Skocjan Caves gibi turistik alanlara günübirlik turlar düzenler. Fiyatları uygundur. Sadece, yetişmeniz gereken bir otübüs veya trenininiz varsa, sizi zamanında Koper’e geri getireceklerinden emin olun.

Koper, Adriyatik kıyısında çok özel bir hatta bulunuyor. Adriyatik kıyısındaki pek çok Sloven ve İtalyan şehri ile kasabasında burayı merkez alarak günübirlik gidip dönebilirsiniz. Bled, Piran, Portoroz ve Trieste bu şekilde ziyaret edilebilecek şehirlerin bazılarıdır. Özellikle Piran, her görenin büyülendiği muhteşem bir şehirdir. Bu kadar yakınına gitmişken ve yeterli zamanınız varsa mutlaka günü birlik turlarla Piran’a uğramanızı tavsiye ederiz

Koper ehrinde bir çok konaklama seçeneği var. Otel yerine ev kiralamak isterseniz Apartment Prima, Sobe Al Moletto güzel bir seçim olacaktır. Bunlardan en iyileri nona Marta apartment, Costa Lunga, Fonda Apartments. Şehir merkezine yakın konaklamayı tercih etmek isterseniz HappyGuest Apartment, Apartma Lilu, Apartment Garden gibi otelleri tercih edebilir ya da daha ekonomik alternatifler isterseniz Hostel BellaVista, Hostel Secret Garden, Hostel Histria Koper tesislerini deneyebilirsiniz. Bir de booking.com'un Koper aramalarında ara sıra güzel indirimli fırsat otelleri oluyor. Onları da bu linkten takip edebilirsiniz.

Stolnica Marijinega Vnebovzetja (Assumption Katedrali)

Stolnica Marijinega Vnebovzetja (Assumption Katedrali)

Koper’e gelen turistlerin mutlaka ziyaret ettiği bu kilise şehrin merkezini oluşturan ana meydan olan Tito Meydanı’nda yer alır. Kilisenin tarihi 12. yüzyıl Roma Antik Dönemi’ne kadar uzanır.

Kentin kendi psikoposluk bölgesini kurduğu dönemde inşa edilen Assumption Katedrali, gotik ve rönesans mimarisinin özelliklerini taşır. Katedralin içinde, başta 1516 yılında Vittore Carpaccio tarafından yapılan Tahtta oturan Çocuklu Madonna, olmak üzere, sayısız sanat eseri vardır.

Stolnica Marijinega Vnebovzetja (Assumption Katedrali)-1

Koper’e ister demir yolu, ister kara yolu isterse deniz yolu ile gidin, kentte göreceğinizi ilk yapı 54 metre yüksekliğindeki Çan Kulesi’dir (Bell Tower). Tito Meydanı’nda yer alan ve artık Assumption Katedrali’nin bir parçası okarak hizmet veren olan bu kule orijinalinde Roma surlarının bir parçasıdır. 15. ve 17. Yüzyıllar arasında ayin yeri olarak kullanılmış olan bu kule aynı zamanda kentin panoramik manzarasına sahiptir. Yalnız Bell Tower’ın gözetleme platformuna ulaşmak için 204 merdiven çıkmanız gerekiyor. Burası aynı zamanda şehirde yönünüzü bulmak için kullanabileceğiniz bir merkez noktasıdır. Bir haylı küçük bir şehir olan Koper, daracık kıvrılan yollarla denize açılır. Şehri gezmenin en keyifli tarafı bu yollarda kendinizi akışa birakıp kaybolmaktır. Naslolsa Çan Kulesi’ne baktığınız an nerede olduğunuzu anlayacaksınız.

Tito Meydanı

Tito Meydanı

Eski Şehrin merkezinde bulunan Tito Meydanı (Titov Trg) Koper şehrinin en ünlü yeridir. Etrafı tarihi evlerle çevrilidir. Bu meydandan, arnavut kaldırımlı Čevljarska Sokağı’na girdiğinizde güney limanına, Kidričeva Sokağı’na girdiğinizde ise batıdaki marinaya ulaşırsınız.

Tito Meydanı’nın güney tarafında yer alan heybetli ve güzel yapı, Praetorian Sarayı’dır. Bu saray yaklaşık 800 yıl boyunca yönetim merkezi olarak kullanılmıştır. Binadaki Venedik gotik tarzı mimari eklemeler ise 15. yüzyıla aittir. Venedik Cumhuriyeti’nin yıkılmasından sonra farklı amaçlarla kullanılan saray, 1990 yılında kapsamlı bir renovasyondan geçmiştir. Saray, günümüzde ise belediye binası ve turist danışma merkezi olarak hizmet veriyor.

Meydana ismini veren Josip Broz Tito (7 Mayıs 1892, Kumrovec - 4 Mayıs 1980, Ljubljana), Yugoslavya devletinin kurucusudur. Marksist-Leninist görüşlere sahip devlet ve siyaset adamı, on beş çocuklu fakir bir köylü ailesinin yedinci çocuğu olarak dünyaya gelmiştir. Babası Hırvat, annesi Sloven’dir.

Alman Nazi birliklerinin, 1941'de Yugoslavya'ya girmesi, çok milliyetli insan gruplarından meydana gelen ülkenin parçalanmasına yol açtı. Daha sonra Nazi Almanya’sının Rusya'ya (SSCB) saldırması üzerine, Yugoslavya Komünistleri de Tito başta olmak üzere bir direniş hareketini teşkilatlandırmaya başladı. Tito, Yugoslavya halkını birlik, beraberlik, kardeşlik ve bağımsızlık çağrısı yapan bir bildiriyle ayaklandırdı. Ayaklanmanın hızla yayılması sonucu Yugoslavya'nın yarısı bağımsızlığa kavuştu. Tito ve kendisine bağlı Partizanlar grubu bir anda Yugoslavya'da herkes tarafından tanındı. Almanların yoğun baskılarına rağmen, Partizan grubunun hareket ve fikirleri benimsendi. Tito hareket ve kabiliyetleri yüksek, vatanları için gözlerini kırpmadan canlarını verebilecek işçilerden meydana gelen, gerilla tugayları kurdu. Hitler 1943'te Partizan hareketlerinin bu şekilde kuvvetlenmesi üzerine Neretva ve Sutjeska'ya saldırıda bulundu. Tito taraftarı Partizanların bu saldırıda 6000'in üzerinde kayıpları olmasına rağmen, Alman kuşatmasına karşı koyarak geri püskürttüler.

Tito Meydanı-1

1943 yılında, İtalya’nın Almanya'ya teslim olmasından sonra, partizan grubunu komuta eden Tito ise SSCB ve diğer büyük devletlere haber vermeden gizlice Partizan parlamentosunu (Yugoslavya Antifaşist Ulusal Kurtuluş Konseyi) topladı. Bir geçici devrim hükümeti kurdu. Yugoslavya'nın eşit halklardan meydana gelen federal bir topluluk olduğunu ilan etti. Bu çalışmalarından dolayı Tito'ya 1943'te Yugoslavya Mareşalliği, daha sonra Hükümet Başkanlığı ve Başkomutanlığı da verildi (7 Mart 1945). Aynı yıl seçimlere gidildi. Tito'nun partisi olan Halk Cephesi seçimlerde galip çıktı. Seçimlerden hemen sonra resmen Yugoslavya Federal Cumhuriyetini kurarak ülkedeki monarşi (krallık) yönetimine son verdi.

Gezilecek yerler listesinin devamını görmek için tıklayın.

Koper Nerededir?

Koper, Slovenya’nın güneybatısında Adriyattik Denizi kıyısında yer alır. Konum itibariyle İtalya’yla arasında sadece 5 kilometre bulunmaktadır.

Koper’e Ne Zaman Gidilir?

Koper’de hakim olan iklim türü subtropikaldir. Yıllık ortalama hava sıcaklığı 15 derecedir. Şehre yılda ortalama 1.056 mm yağış düşmektedir. Şehirde en yüksek sıcaklık ortalamaları haziran-ağustos ayları arasında 28 derece olarak görülür.

Koper’e Nasıl Gidilir?

Koper’de bir havalimanı mevcut değildir. En yakın havalimanı 22 kilometre uzaklıktaki Trieste’dedir. Bir de 105 kilometre uzaklıktaki Ljubljana’dan da ulaşım sağlanmaktadır. Her iki şehirden de Koper’e otobüs ve tren seferleri mevcuttur. Önemli bir liman kenti olan Koper’e cruise gemileri de sıklıkla uğramaktadır.

Koper şehrine ulaştıktan sonra etrafı kolayca gezmek için araç kiralamanız mümkündür. Aşağıdaki arama kutusunu kullanarak, tek bir tıklamayla tüm ünlü firmalardan araç kiralama teklifi alabilirsiniz.

Araç Kiralama

Koper’de Nerede Kalmalı?

Koper, çok büyük bir şehir değildir ama otel seçeneği oldukça fazladır. Fakat büyük lüks otellerin hayalini kurmamanızı tavsiye ederiz. Burada daha çok butik, kimi zaman çok şaşaalı olmayan işletmeler yer almaktadır.

Koper pek çok otel alternatifi sunmaktadır. Aşağıdaki seçeneklerden size uygun oteli HotelsCombined.com aracılığıyla bulabilirsiniz. Üstelik pek çok otelde ücretsiz iptal seçenekleriyle.

Koper Otel Önerileri hotelscombined-logo

Sehir Merkezine En Yakın Koper Otelleri
En Uygun Fiyatlı Koper Otelleri
Sizin İçin Seçtiğimiz Koper Otelleri

Koper İçi Ulaşım

TitoSquare779.jpg

Koper küçük bir şehir olduğu için tamamen yürüyerek gezilmesi mümkündür. Ancak şehirde son derece kapsamlı ve iyi çalışan bir otobüs ağı da vardır. Bunun dışında taksi kullanımı da mümkündür.

Koper Mutfağı

Slovenya yemek kültüründe ilk olarak “strukljt” adlı yemek öne çıkar. Bizdeki mantıya benzeyen, içine et ya da sebze doldurulmuş bir yemek türüdür. “Potica” adlı tatlı da diğer öne çıkan lezzetlerdendir. İçine ceviz konularak hazırlanan bir tür hamur tatlısıdır. Bir Avrupa şehri olmasının verdiği etkiyle Koper’de Sloven yemekleri dışında seçenekler de bulmanız mümkündür.

Popüler restoranlar

La Storia, Capra, Fritolin, Gust, Gostilna Bujol, Istrska Klet Slavcek.

Bahşiş

Slovenya restoranlarında eğer hesaba eklenmemişse, bahşiş vermeniz iyi olacaktır. Hesabın yüzde 10-15’i yeterlidir.

Koper Gece Hayatı

Koper’de farklı zevklere hitap edebilecek bir gece hayatı mevcuttur. Bu hareketliliğin en önemli sebeplerinden biri, şehirde çok fazla üniversiteli gencin yaşıyor olmasıdır.

Özellikle sahil tarafında ve Zeleni Park denilen bölgede pek çok bar ve kulüp bulmak mümkündür.

“La Storia”, gençlerin trend mekanıdır. Daha çok kokteylleriyle öne çıkar. İyi ve kaliteli bir bar arıyorsanız adresiniz “Lord Byron Pub” olmalı. Diğer önerilenlerse şöyledir: Bela Vita Bar, Osare, Cameral Bar, Calypso Cafe, Loggia Cafe.

Koper’de Alışveriş

Koper’de iki büyük alışveriş merkezi vardır: Mercator ve Supernova. Her ikisinde de hem dünyaca ünlü markaları hem de yerel üreticilerin mağazalarını görmek mümkündür.

Slovenya’da pek çok hediyelik eşya seçeneği mevcuttur. Geleneksel el işçiliği örneklerinin yanı sıra Prekmurje siyah çömlekleri, Idrija dantelleri ve Rogaška cam işleri satın almak için çok ünlü ve sıradışı ürünlerdir. Bunun dışında Slovenya’nın şarap, konyak ve bal konusunda da öne çıkan bir ülke olduğunu hatırlatmakta fayda var.

Koper Saat Farkı

Koper (GMT +2) ile Türkiye (GMT +2) arasında saat fark yoktur.

Koper Para Birimi

Slovenya sınırları içerisinde yer alan Koper’in para birimi Euro’dur. 1 TL yaklaşık 0,30 Euro’dur.

Koper Resmi Dili

Slovenya sınırları içinde yer alan Koper’in resmi dilleri Slovence’dir. İtalya sınırına mesafesi 5 kilometre olduğunda şehirde İtalyanca konuşanların sayısı da oldukça fazladır. Hatta İtalyanca, şehirde resmi dil olarak kabul edilmektedir.

Koper Türkiye Dış Temsilcilikler

LÜBLİYANA BÜYÜKELÇİLİĞİ

Adres: LIVARSKA 4 1000 LJUBLJANA REPUBLIC OF SLOVENIA

Telefon: 00 386-1 236 41 50 00 386-1 236 41 51

Faks: 00 386-1 436 52 40

embassy.ljubljana@mfa.gov.tr

http://www.ljubljana.be.mfa.gov.tr

Görev Bölgesi: Slovenya

Koper Resmi Tatiller

Yeni Yıl (1 Ocak)

Kültür Günü (8 Şubat)

Paskalya

İşçi Bayramı (1-2 Mayıs)

Hamsin Yortusu

Devlet Günü (25 Haziran)

Meryem’in göğe yükselişi

Reform Günü (31 Ekim)

Anma Günü (1 Kasım)

Noel (25-26 Aralık)

*Yanında tarih belirtilmeyen tatillerin günü, yıla göre değişmektedir.

Koper İçin Faydalı Bilgiler

Acil yardım: 112

Yangın: 112

Polis: 112

Koper Vize İşlemleri

Türkiye Cumhuriyeti vatandaşlarının Koper’e gidebilmesi için Schengen vizesi almaları gerekmektedir.

Slovenya Vizesi

  • Normal (Bordo) pasaportlara vize istenmektedir.
  • Hususi (Yeşil) pasaportlara vize uygulanmamaktadır.
  • Hizmet (Gri) pasaportlara vize uygulanmamaktadır.
  • Diplomatik (Siyah) pasaportlara vize uygulanmamaktadır.