Ljubljana Hakkında Bilinmesi Gerekenler


 

'Lubliyana' şeklinde telafuz edebileceğimiz Slovenya'nın başkenti yemyeşil bir yüzüyle sizleri karşılayacaktır. 2016 European Green Capital Ödülü’ne sahip kent yeşilliği ve doğal alanlarıyla öne çıktığı kadar Ljubljana Nehri'nin ve tarihi eserlerinin güzelliğiyle de tamamlanmış oluyor. Keyifli bir yürüyüş yaparcasına gezebileceğiniz bir şehirdir. İnsanların sıcakkanlı, ulaşımın kolay ve yaşamın güvenilir olduğu bir yerdir. Ljubljana, aynı zamanda bir kültür şehridir. Eski ve Yeni şehir olarak ayrılan iki bölge de gezilip görülesi yerlere ev sahipliği yapıyor ve sevimli yeşil şehir olarak aklınızda kalmak üzere keşfedilmek için sizleri bekliyor.

Ljubljana, Slovenya'nın başkenti ve en kalabalık şehri olarak tarih boyunca önemli bir yere sahip olmuştur. Şehrin isminin nereden geldiği hala netleşmemiştir. Uzun yıllar boyunca, Orta Çağ'dan itibaren, Habsburg Hanedanı'nın yönetimi altında bulunan şehir, Almanca Laibach ismini taşımıştır. İtalyanca'da ise Lubiana olarak bilinmektedir. 1918'de Habsburg Hanedanı'nın yönetiminden çıkan şehirde hala Alman ve Avusturya etkileri görülmektedir. Şehrin sembolü olan Ljubljana Ejderhası ise şehrin gezilecek en önemli yerlerinden biri olan Ljubljana Kalesi'nde bulunur. Bu ejderha heykeli ise güç ve cesareti temsil etmektedir. Ejderhanın şehrin sembolü haline gelmesine dair pek çok efsane bulunmaktadır.

Ljubljana'ya ilk yerleşim M.Ö. 2000'li yıllarda şehrin güneyinde bulunan bataklıklarda başlamıştır. Dünyanın en eski tahta tekerleği bu bataklıklarda bulunmuştur ve şu an Ljubljana Şehir Müzesi'nde sergilenmektedir. M.Ö. 50'li yıllarda Romalılar tarafından Ljubljana şehrinin temelleri atılmıştır. 452 yılında ise Hunlar şehri kuşatıp ele geçirmiştir. İlerleyen yıllarda ise pek çok Avrupalı kavim şehir üzerinde hakimiyet kurmuştur. 13. yüzyılda ise Ljubljana'da mutlak Habsburg hakimiyeti kurulmuştur. 15. yüzyıldan itibaren sanatta ve mimaride atılımlar yapılmıştır ve kenti silüeti değişmiştir. Modern dönemde Ljubljana, Yugoslavya'nın bir parçası olmuştur ve günümüzde Slovenya'nın başkenti olarak bir Avrupa Birliği kentidir.

Alp Dağları'nın yakınlarında bulunan Ljubljana'da bu durumun etkisi görülür ve bu sayede şehir eşsiz bir doğaya sahiptir. Burada bulunan binalar ise şehrin silüetini bozmamaktadır ve doğayla uyum içindedir. Eşsiz doğasının dışında şehir pek çok aktivite yapılabilir. Orta Avrupa şehirleri arasında sanat konusunda önemli bir yere sahiptir. Yaşam kalitesi ve imkanları sayesinde öğrencilerin tercih ettiği bir şehir olmuştur ve bu sayede hareketli bir gece hayatına sahiptir.

Tanıtıcı Video:

 

Ljubljana Nerededir?

Güneydoğu Avrupa ülkesi Slovenya'nın başketi Ljubljana ülkenin tam merkezinde Save ve Ljubljanica nehirleri üzerinde, Alpler ve Akdeniz arasında kuruludur.

Ljubljana'ya Nasıl Gidilir?

Ljubljana-Brnik Letalisce Havaalanı uluslararası uçuşlar için kullanılan ve şehre 26 km uzaklıkta bulunan havaalanıdır. Türkiye'den aktarmasız olarak yaklaşık iki saatlik bir uçuşla Ljubljana' ya ulaşabileceğiniz gibi, birçok firmanın aktarmalı seferleriyle de şehre adım atabilirsiniz.

Ljubljana'ya Ne Zaman Gidilir?

Şehrin festivali dönemini de içine alan ve gezilmesi en ideal aylar Mayıs, Haziran, Temmuz ve Ağustos aylarıdır. Ljubljana farklı okyanusal iklim, karasal iklim ve Akdeniz iklimi gibi farklı iklimlerin kesişim noktasındadır. Bu nedenle her bir iklimin farklı etkileri görülür. Yaz ayları, özellikle temmuz ve ağustos ayları, güneşli ve sıcak geçer. Ancak yaz aylarında yağış görmek de mümkündür ve sıcaklıklar 30 derecenin üzerine fazla çıkmaz. Kış ayları ise soğuk geçer ve kar yağışı sık görülür. Ayrıca şehrin sisi meşhurdur ve ağustos ayından kış aylarına kadar sis görülebilir.

Ljubljana'da Nerede Kalınır?

Ljubljana, Orta Avrupa’nın küçük ama güzel ülkesi Slovenya’nın biricik başkenti. Mimarisi, havası ve yaşam tarzıyla daha çok Orta Avrupa şehirlerinden biri olarak görünen ama aslında kasvetli havadan uzak, capcanlı bir şehir. Paris, Roma, Barselona gibi Batı Avrupa şehirlerine kıyasla küçücük ve henüz 4 mevsim turistlerin akınına uğramayan Ljubljana’da konakladığınız hiçbir nokta çok kalabalık veya şehir merkezinden çok uzakta olmayacaktır.
 


 

İpucu: Otellerde seyahatinizden iki veya üç ay öncesinde rezervasyon yaparsanız çok daha uygun fiyatlara yer bulabilirsiniz. Ayrıca Ljubljana otel fırsatlarını buradan görebilirsiniz. 

Ljubljana’da Nerede Kalınır? - Ljubljana'nın Bölgeleri 

Ljubljana bahsedildiği gibi oldukça küçük bir şehir olduğu için nerede kalırsanız kalın, kendinizi şehrin merkezinde hissedersiniz. Bazı bölgeler diğerlerinden daha sakin olabilir ama her aman otelinizden çıktığınızda 5-10 dakikalık yürüme mesafelerinde kafe, restoran ve dükkânları görebilirsiniz. Şehrin daha kalabalık olduğu, bir nevi turistik olarak adlandırabileceğimiz yerler Preseren Meydanı ve hemen yakınında Triple Bridge, Orta Çağ’a ait görünümüyle Old Town ve hemen yanında Ljubljana Kalesi, Tivoli Park ve Kongresni Meydanı’dır. Konaklamanızı tavsiye ettiğimiz yerler de bu turistik bölgelerde şekillenmiştir. 

Ljubljana’da ulaşım büyük ölçüde otobüslerle sağlanır. Otobüsleri kullanabilmek için Urbana kartını satın almak gerekiyor.  Bu kartı da büyük istasyonlardaki Urbanotomat’lardan alabilirsiniz. Çoğu hat 15 dakikada bir geçmesine rağmen 26 şehir hattı da farklı sıklıkta çalıştığı için kullanacak hatlara önceden bakmak gerekiyor. Tek yön ücreti 1,20 € ve 90 dakika içindeki aktarmalar ücretsiz. Bunun yanı sıra bisiklet de şehirde çok yaygındır. Turist bilgilendirme noktalarından ve bazı otellerden saatlik ve günlük olarak kiralayarak şehri bu şekilde keşfedebilirsiniz. 

Ljubljana oldukça küçük bir şehir ve gezmesi çok kolay. Büyük Avrupa şehirleri gibi bölgelere ayrılmamıştır ve en turistik noktaları neredeyse yürüme mesafesindedir. Ljubljana Nehri ile Tivoli Parkı arasında kalan bölge genelde şehrin en hareketli bölgesidir. Nehrin öbür tarafında ise Old Town’da tarihi dokuyu daha fazla hissedersiniz. Metelkova ise gece hayatının renkli olduğu bir bölgedir. 

Preseren Meydanı Bölgesinde Ljubljana Otelleri

Ljubljana’daki meydan sayısı, yüzölçümüne göre gayet fazladır. Kongre Meydanı, Cumhuriyet Meydanı gibi ana meydanların yanı sıra şehrin en merkezi bölgesi Preseren Meydanı ve çevresi olmuştur. Bu bölgede konaklayanlar şehrin kalbinde olmanın keyfini çıkaracaklar. 

 • Central Hotel
  Özellikler:
  4 yıldızlı, bar, kahvaltı dâhil
  Konum: Miklosiceva
  Fiyat: Geceliği 83 € - 137 € arasındadır.
  Detaylı bilgi için tıklayın.


  Central Hotel

 • Hotel Emonec
  Özellikler:
  3 yıldızlı, fitness merkezi, kahvaltı dâhil
  Konum: Wolfova
  Fiyat: Geceliği 58 € - 94 € arasındadır.
  Detaylı bilgi için tıklayın.

 • City Hotel Ljubljana
  Özellikler:
  3 yıldızlı, bar, fitness merkezi
  Konum: Dalmatinova
  Fiyat: Geceliği 72 € -159 € arasındadır.
  Detaylı bilgi için tıklayın.

 • Hotel Galleria
  Özellikler:
  4 yıldızlı, bar, teras
  Konum: Gornji Trg
  Fiyat: Geceliği 69 € - 157 € arasındadır.
  Detaylı bilgi için tıklayın.

 • Grand Hotel Union
  Özellikler:
  4 yıldızlı, yüzme havuzu, fitness merkezi
  Konum: Miklosiceva
  Fiyat: Geceliği 109 € - 263 € arasındadır.
  Detaylı bilgi için tıklayın.


  Grand Hotel Union

Old Town Bölgesindeki Ljubljana Otelleri 

Şehrin tarihi dokusunu daha yakında hissetmek, otelinden çıkar çıkmaz kendini yüzyıllar öncesinde bulmak isteyenlerin tercihi Old Town bölgesi olmalıdır. Oteller her ne kadar modern olurlarsa olsunlar, çevredeki yapılar ve meşhur Ljubljana Kalesi sizi geçmişe götürecek. Bu bölgede kalarak şehir merkezinden uzaklaştığınızı düşünmeyin, Ljubljana o kadar küçük ki her yere yürüyerek gidebildiğinizi göreceksiniz.

 • Vander Urbani Resort
  Özellikler:
  4 yıldızlı, terasta yüzme havuzu, bar
  Konum: Krojaska Ulica
  Fiyat: Geceliği 109 € - 201 € arasındadır.
  Detaylı bilgi için tıklayın.


  Vander Urbani Resort

 • Allegro Hotel
  Özellikler:
  4 yıldızlı, ücretsiz Wi-Fi hizmeti, bar
  Konum: Gronji trg
  Fiyat: Geceliği 69 € - 153 € arasındadır.
  Detaylı bilgi için tıklayın.

 • Hotel Galleria
  Özellikler:
  4 yıldızlı, bar, teras
  Konum: Gornji Trg
  Fiyat: Geceliği 69 € - 157 € arasındadır.
  Detaylı bilgi için tıklayın.

 • Adora Hotel
  Özellikler:
  3 yıldız, kahvaltı dâhil, bar
  Konum: Rozna Ulica
  Fiyat: Geceliği 75 € - 140 € arasındadır.
  Detaylı bilgi için tıklayın.

 • Lesar Hotel Angel
  Özellikler:
  4 yıldızlı, kahvaltı dâhil, havaalanı servisi
  Konum: Gornji Trg
  Fiyat: Geceliği 100 € - 316 € arasındadır.
  Detaylı bilgi için tıklayın


  Lesar Hotel Angel

Ljubljana'da bölgelere konaklama önerilerimiz bu şekilde, bu rehberde aradığınızı oteli bulamadıysanız Ljubljana Otelleri Rehberi'mize bakmanızı da öneriyoruz. Ayrıca tüm Ljubljana otellerini görmek için tıklayın.

Ljubljana Otelleri

Ljubljana, Orta Avrupa’nın henüz turistlerce çok keşfedilmemiş ve bozulmamış bir incisi. Bu küçücük şehir, bir hafta sonu seyahati için gayet uygun bir plan olup çevresindeki güzellikleri de gezerseniz 4-5 günlük bir programa dönüşebilecek özellikte. Turist akınına uğramaması sebebiyle şehirdeki hizmetlerin fiyatları da, Batı Avrupa’nın ikonlaşmış şehirlerine kıyasla daha uygun geliyor.

Yüzlerce kişinin yararlandığı ve en uygun alternatifleri sunan Ljubljana otelleri rehberimizin devamını okumak için tıklayın.

Devamını Oku

Ljubljana İçi Ulaşım

Şehir küçük olduğundan ulaşım çok basittir. Bisiklet veya scooter öğrenciler arasında en yaygın ulaşım aracıdır. Turistik gezinizde şehri yürüyerek gezmeniz mümkündür. Yaz döneminde gitmiş olursanır bisiklet kiralamak da uygun olabilir.
Ulaşım araçları olarak halk otobüsleri mevcuttur. Otübüs bilet ücreti 1.2 Euro'dur.  Taksiler de oldukça uygun bir ücretle ulaşımı sağlamanız için bir seçenektir. Ljubljana'da diğer şehirlere ve ülkelere ulaşımı sağlayan bir de tren istasyonu vardır.

Otobüs Web sitesi
Otobüs Haritası
Tren Web Sitesi

Havaalanından Şehir Merkezine Ulaşım
Ljubljana-Brnik Letalisce Havaalanı şehrin 26 km kuzeyinde bulunuyor. Uluslararası uçuşlar için kullanılan havaalanından düzenli olarak kalkan otobüsler ile 4.10 Euro karşılığında veya shuttle ile ortalama 8 Euro gibi bir ücretle yaklaşık yarım saatte şehir içine ulaşmak mümkündür. Taksi ile de 15-20 dakikada yaklaşık 30 Euro karşılığında şehir merkezine ulaşabilirsiniz. Ayrıca isteyenler için araç kiralamak da mümkün.

Ljubljana Mutfağı

İtalyan mutfağı başta olmak üzere Avusturya ve Alman mutfaklarının etkisini hissedebileceğiniz şehirde bir çok lezzetli ve farklı alternatif bulabilirsiniz. Türk, Orta Doğu, Hint mutfaklarından da restoranlar şehirde mevcuttur.

Štruklji Slovenya'nın geleneksel ve mantıya benzer bir yemeğidir. Idrijski žlikrofi ise patates doldurulmuştur hamur parçaları, et ve sebzeli soslarla yapılan bir yemektir ve görüntüsü de mantıya benzemektedir. Žganci adındaki keşkek yemeğini, Potica ismindeki cevizli hamur tatlısını, gnocchi yerel yemeğini ve deniz ürünlerini deneyebilirsiniz. Somun veya halka şeklindeki ekmeklerinden tadabilir, bürek adında böreğe benzer yiyeceğini veya lezzetli pizzasını deneyebilirsiniz. Şarap ve bira da tercih edebileceğiniz yaygın içecek alternatiflerinden olabilir. Sloven mutfağında tatlılar da önemli bir yere sahiptir. Prekmurska gibanica, haşhaş, peynir, fındık, elma, üzüm gibi malzemelerden yapılan bir kek çeşididir. Potica da yine fındık ve balla yapılan bir kektir.

Genel olarak şehirde restoranların fiyatları uygundur. 4-10 Euro arasında değişen ücretlerle lüks olmayan ama güzel bir restoranda karnınızı doyurabilirsiniz. Nehir kenarında, eski şehirde tercih edebileceğiniz birçok güzel restoran bulunmaktadır. Şehirdeki pizzacıların pizzaları da oldukça lezzetlidir. Gostilna Sokol, Sloven mutfağını tatmak isteyenler için doğru bir seçenektir. Restoranın çalışanları geleneksel kostümler giymektedir. Eipprova Caddesi üzerinde bulunan Manna da Sloven mutfağı için iyi bir tercih olacaktır. Gostilna na Gradu, Trta, Tandoori da tercih edebileceğiiniz değişik restoranlardandır.

Popüler Mekanlar

Bahşiş: Hiçbir yerde bahşiş zorunluluğu yoktur. İsterseniz hesabın %10'u civarında bir tutar verebilirsiniz. 
 

Ljubljana'da Alışveriş

Alışveriş için güzel bir nokta olan şehirde Mestni ve Stari Trg sokakları ve nehir kenarındaki yerler alışveriş denildiğinde ilk akla gelen yerlerdendir. Üçlü Köprü çaprazında kurulan pazarlar ve Covered Market civarı da alışveriş için uygundur. Pazar günleri dışında her gün Vodnikov Meydanı'nda pazar kurulur. Bu pazarda yöresel peynirler, ekmekler, etler ve hamur işleri satılır. Sloven çikolatası içinse Moja Čokolada ise en popüler yerlerden birisidir. Sloven Etnografya Müzesi'nde bulunan mağazada ise çok çeşitli hediyelik eşyalar satılmaktadır. El işi ürünler, ahşap malzemeler için doğru adreslerden birisidir. Kristal, camantikayerel kıyafetler ilginizi çekebilecek yaygın hediyelik eşyalardandır. 

BTC City ve City Park alışveriş merkezi sevenler için şehirdeki en büyüklerden ve aradığınızı kolayca bulabileceğiniz türden mekanlardır. Kongresni Caddesi üzerinde bulunan Geonavtik isimli dükkanda Slovenya ile alakalı İngilizce kitaplar bulunmaktadır. Eski şehirde bulunan Piranske Soline'de Adriyatik Denizi ve çevresinde üretilmiş çeşitli banyo ve mutfak ürünü satılmaktadır. Lotos isimle dükkanda ise mandalinadan çileğe pek çok meyveden yapılan reçel ve marmelatlar satılmaktadır. TIC Ljubljana Shop isimli dükkanda ise şapka, tişört, masa süsü gibi eşya, takı ve kıyafetler satılmaktadır.
 

Ljubljana Gece Hayatı

Öğrenci sayısının fazla olduğu şehirde mekanlar genelde öğrencilere yönelik, renkli ve hareketlidir. Gençler ve genç hissedenler için her türlü müzik türünün çaldığı mekanlar bulunur. Nehir kıyısından şehir merkezine doğru uzanan sokaklarda birçok gece kulubü ve bar bulunmaktadır. Gece yarısından sonra içki satışı yasaktır fakat geç saatlere kadar açık olan eğlence mekanlarında rahatça içkinizi içip eğlenebilirsiniz.

Ljubljana'da her türlü içkiyi içebileceğiniz barlar ve sevdiğiniz müzikte dans edebileceğiniz gece kulüpleri bulunur. Prečna Sokak'ta bulunan Patrick's Irish Pub şehrin en sevilen barlarından birisidir. Sıcak bir atmosfere sahip olan barda Guinness biralar ve yöresel biralar satılır. Maçların olduğu günlerde bardaki ekranlardan maçlar yayınlanır ve oldukça heyecanlı bir havası olur. Stefano ulica Caddesi'nde bulunan Nebotičnik, Ljublja'nın en yüksek binalarından birinin üst katında yer alır. 12 katlı bina ise Ljubljana'nın silüetini bozmayan bir binadır. Buradaki terastan eski şehiri, Tivoli Parkı'nı, Ljubljana Kalesi'ni rahatlıkla görebilir, manzaraya karşı içkilerinizi yudumlayabilirsiniz. Dvorni Caddesi üzerine bulunan Dvorni Bar şarap içmek isteyenler için doğru bir adrestir. Slovenya'nın değişik bölgelerinde yetiştirilen üzümlerden yapılan onlarca şarap burada bulunur. Şarapların kadehi 4.50 Euro'dan, şişesi ise 15 Euro'dan başlıyor. Cesta Svobode üzerinde bulunan Pub Bled ise turistlerin, öğrencilerin ve pek çok müdaviminin tercih ettiği, şehrin popüler barlarından birisidir. Ljubljana Nehri kıyısında bulunan Magda minimalist iç tasarımı ve otantik havasıyla ön plana çıkıyor. Magda'da Belçika, Alman biraları, Makedon içkileri gibi farklı ülkelerden yöresel pek çok içki bulunur.

Ljubljana'da birçok gece kulübü de bulunur. Bu gece kulüplerinde eğlence sabahın erken saatlerine kadar sürer. Bazılarında "dress code" olsa da genel olarak kulüplere girmek de pek sıkıntı yaşanmaz. Metelkova Sokak'ta bulunan Metelkova Mesto Yugoslavya döneminden kalma eski bir askeri komplekse kurulmuştur. Birkaç binadan oluşan yerde, her binada farklı müzik çalmaktadır. Değişik tarzıyla turistlerin oldukça ilgisini çeken bir gece kulübüdür. Ayrıca rock, metal, hip hop gibi tarzlarda konserlere de ev sahipliği yapmaktadır. Klub Cirkus ise Ljubljana'nın en popüler gece kulüplerinden birisidir. Çarşamba, perşembe, cuma ve cumartesi geceleri açıktır. Her gecesinde farklı bir müzik türü çalmaktadır. Çarşamba geceleri commercial müzik, perşembe geceleri elektronik müzik, cuma geceleri house müzik ve cumartesi geceleri yine son yılların hitleri çalar. Giriş ücreti ise 5 Euro'dur. Şehrin bir diğer popüler gece kulübü ise Top Six Club'dır. House ve techno şarkıları çalan mekan Nama binasının terasında bulunur. Klub 12 ve K4 de yine oldukça popüler gece kulüpleridir.

Popüler Mekanlar

Ljubljana Festivaller

 • Ljubljana Festivali - 3 Temmuz - 4 Eylül arası dönemde
 • Drugba Godba Müzik Festivali -Mayıs
 • Ljubljana Jazz Festivali – Haziran
 • Ljubljana Klasik Müzik ve Performans Sanatları Festivali - Haziran
 • Ljubljana Maratonu – Ekim
 • Ljubljana Uluslararası Film Festivali - Kasım

Ljubljana Faydalı Bilgiler

 • Acil, Ambulans, İtfaiye – 112
 • Polis – 113

Ljubljana Para Birimi

2007 yılından itibaren para birimi Euro'dur. 

Ljubljana Resmi Dili

Resmi dil Slovence'dir. Şehirde İtalyanca, Macarca, Sırpça ve Hırvatça da  konuşulan diller arasındadır. İngilizce genel olarak bilinir. 

Ljubljana Saat Farkı

GMT +2 zaman diliminde yer alan şehirde saat Türkiye saatine göre 1 saat geridedir

Ljubljana Resmi Tatiller

 • Yeni Yıl (1-2 Ocak),
 • Slovenya Kültür Günü (8 Şubat)
 • Paskalya, Mayıs Tatili (1 Mayıs)
 • Slovenya Günü (25 Haziran)
 • Reform Günü (31 Ekim)
 • Hristiyanlık Festivali (1 Kasım)
 • Rudolf Maister Günü (23 Kasım)
 • Noel (25 Aralık)
 • Bağımsızlık ve Birlik Günü (26 Aralık)

Ljubljana Künyesi

 • Yerel saat

  Yerel Saat -

 • Kur Farkı

  Kur Farkı -

 • Priz Tipi

  Priz Tipi

 • Hava Durumu

  Hava Durumu -oCSon Güncelleme: - (TSI)

Yıllık Ortalama Sıcaklık

  • Oca -1oC
  • Şub 0oC
  • Mar 5oC
  • Nis 8oC
  • May 13oC
  • Haz 16oC
  • Tem 19oC
  • Agu 18oC
  • Eyl 15oC
  • Eki 10oC
  • Kas 3oC
  • Ara 0oC

Kısa Kısa

Ülke: SlovenyaNüfus: 278.638Dil: SlovencePara Birimi: EuroOrtalama Kaç Günde Gezilir:  2 Günİklim: Okyanusal iklim