Delikli koy, Çeşme Alaçatı’nın hiç el değmemiş muhteşem bir doğal güzelliğidir. Bembeyaz kayalıklar ile masmavi denizin sunduğu manzaranın etkileyici görüntüsü hayran bırakıcı bir etkiye sahiptir. Koydaki berrak ve tertemiz deniz suyu, Alaçatı’nın genelde soğuk olan suyuna kıyasla daha sıcaktır. Koyun bu şekilde adlandırılmasında ise dalgaların büyük bir kayalığa açtığı minik tünel etkili olmuştur. İki koyu birbirine bağlayan bu tünel, buranın Delikli koy olarak adlandırılmasına vesile olmuştur.

Delikli koy, arkada katmanlı beyaz kayalıkların ve önde masmavi denizin arasında yer alan küçük bir kumsaldan meydana gelmektedir. Hiçbir yapılaşmanın var olmadığı bu kumsaldan denize girmenin keyfini çıkaran buranın müdavimi olabilmektedir.

Alaçatı’da yılın çoğunda hâkim olan kuzey rüzgârları, Delikli koy’da görülmemektedir. Kuzey rüzgârlarına karşı korunaklı olan Delikli koy, güneyden esen lodosa zaman zaman teslim olmaktadır. Lodosun estiği zamanlarda Delikli koy’dan denize girmek maalesef mümkün olamamaktadır.

Herhangi bir yapılaşmanın mevcut olmadığı Delikli koy’da tuvalet, duş, gibi imkânların yanı sıra para ile satın alınabilecek hiçbir hizmet de mevcut değildir. Bu açıdan ziyaretçiler kendi yiyecek-içecek, sandalye, masa ve şemsiyelerini beraberinde getirmektedir. Delikli koy’un sessiz ve sakin olmasına katkıda bulunan bu ortam, dinlenmek ve rahatlamak için ideal şartlara sahiptir.

Delikli koy, Türkiye Cumhuriyeti’nin Ege Bölgesi’nde bulunan İzmir ilinin batısındaki Çeşme ilçesinde yer almaktadır. Koy, Çeşme’nin Alaçatı beldesi ile Ovacık Mahallesi arasında konumlanmaktadır. Delikli koy, Çeşme ilçe merkezine yaklaşık 13 kilometre mesafededir.

Adres: Ovacık Mahallesi, 35930, Çeşme/İzmir

Delikli koy’a doğrudan giden bir toplu taşıma vasıtası mevcut değildir. Bu yüzden Delikli koy’a özel araç, bisiklet veya motosiklet ile ulaşım sağlanabilir. Öncelikle Alaçatı Port’a gidilip, buradan çeşitli araçlarla veya yürüyerek Delikli koy’a ulaşılabilir. Alaçatı Port ile Delikli koy arası 3,6 kilometre olduğundan bir araç kullanmak tercih edilebilir.

Alaçatı Port’tan sahil yoluna giden yol üzerinde yer alan Delikli koy’a sapan bir patika bulunmaktadır. Alçak tabanlı arabaların bu patikadan geçmesi zor olduğundan, araba önceden park edilip patika yürüyerek kat edilebilir.

Delikli koy’da konaklamak için kamp kurmak gerekmektedir. Koyda herhangi bir hizmet bulunmadığından burada konaklamak için çadır ve malzemeler ile birlikte hazırlıklı olunmaktadır. Delikli koy’un haricinde koya yakın konumda bulunan birçok tesiste konaklamak da tercih edilebilir. Alaçatı, butik oteller, pansiyonlar ve bungalovlar açısından oldukça zengindir.

Delikli koy, Alaçatı’daki diğer kıyılara kıyasla daha sakin ve sıcak bir denize sahip olduğu için kendine birçok ziyaretçi çekmektedir. Çakıl taşlı plajda güneşlenilmekte ve denize girilebilmektedir.

Hazırlıklı bir şekilde gelinerek, koyun güzel manzarası eşliğinde, mangal ve piknik yapmak mümkündür. Delikli koy’da özellikle gün batımını izlemek ayrı bir keyiftir. Koy, sahip olduğu güzel manzarası ile de düğün ve nişan gibi özel günlerin fotoğraflanmasında mekân olarak kullanılmaktadır.