Rus Devlet Müzesi

Rus Devlet Müzesi ya da eski adıyla Rus İmparator ve Majesteleri Alexander III Müzesi St. Petersburg’da bulunan en büyük güzel sanatlar deposu ve Rusya’daki en büyük müze olmasıyla ünlü. Yapılış yılı 1895’e rastlar ve tahta geçen prens II. Nikolay’ın babası III. Alexander’ı anmak için yaptırdığı bir sanat deposudur. Yaklaşık 30 bin hektarlık bir alan üzerine kurulu müze kompleksi zengin koleksiyonuyla dünyanın dört bir yanında turist çekiyor.

Birçok geçici ve daimi sergilere sahip bu müzede Rus sanatı ve yaşamına ilişkin en önemli koleksiyonlar toplanmış. Rus Devriminden sonra ise birçok eser millileştirilmiş ve bu müzede toplanmış. Bu eserlere Kazimir Maleviç'in Siyah Karesi de dahildir. Günümüzde birçok turist tarafından tercih edilmesinden anlaşıldığı üzere 11. Yüzyıldan günümüze kadar Rus sanat eserlerinin en önemlilerini toplamakta oldukça başarılı olduğunu söyleyebiliriz.

Müzenin iki binası var. Ana bina ve ek bina. Ana bina Karl İvanoviç Rossi’nin 1819-1825 yılları arasında yaptığı Mihail Sarayı yapısı. Bu binada, 10. Yüzyıldan Sovyet Devrimi’ne kadar geçen döneme ait sanat yapıları yer alıyor. En dikkat çekici koleksiyonlari 18. ve 19. Yüzyıldan kalma kapsamlı bir resim heykel koleksiyonu ile 12-14. yüzyıl ikonlarını da içeren görkemli bir erken Rus sanatı koleksiyonu. 19. ve 20. Yüzyıla ait resim sanat ve uygulamalı sanat örnekleri de bulunan müzenin bir de Etnografya bölümü bulunuyor.  Rus sanatçılara ve sanat eserlerine ek olarak sanatın Rusya’daki gelişimini görebileceğiniz geniş dönem yelpazesine sahip bu müze ziyaret edilmesi gereken bir sanat şöleni diyebiliriz.

Müzede sergilenen seçkin resim koleksiyonundan bazı örnek resimler, Altın Saçlı Melek (12.yüzyıl), Yürek Parçalayıcı Cehennem (Dionisius), Elsiz Kurtarıcının Resmi (Simon Ushakov).

Dünyadaki Rus sanatının en geniş koleksiyonuna sahip olan bu müzede yaklaşık 400.000 parça koleksiyon ürünü sergileniyor.

Karmaşık gelen bir planı olması sebebiyle girişte bir harita alınması ve harita ile gezilmesi tavsiye ediliyor.  Müze içerisinde bir müze satış birimi, derslik salonu, ve kafe bulunuyor. İçeride internet erişimi de mevcut. Müze yanında çeşitli restoranlar ve oteller bulunuyor. Yıllık ortalama 900.000 kişinin ziyaret ettiği bu müzeyi, St. Petersburg’a gitmişseniz, kesinlikle görmeniz gereken bir yer olarak gezi listenize ekleyiniz.

Ziyaret Bilgileri: Müze Salı günleri kapalı. Cuma, Cumartesi ve Pazar günleri 10:00-18:00 arası, Pazartesi 10:00-20:00, Perşembe ise 13:00-21:00 saatleri arasında ziyaret edilebilir. Giriş ücretleri bölümlere göre farklılık gösteriyor. Mihail Sarayı, Mermer Sarayı, Stroganov Sarayı ve St. Michael Kalesi’ni içeren giriş bileti yetişkinler için 500 Ruble, indirimli biletse 250 ruble.

Adres: Inzhenernaya St, 4, St Petersburg

Yol Tarifi: Ulaşım için metronun Gostiny Dvor ya da Nevsky Prospekt duraklarında inmeniz yeterli.

Yakın Yerler: Mikhailovsky Opera and Ballet Theater, Urban Sculpture Ostap Bender