Google+

Arama formu

DOĞAYA UYUMLANMIŞ BİR YERLEŞİM LJUBLJANA

Ljubljana Slovenya’nın başşehri. Slovenya Yugoslavya’dan ayrılarak 1991’de bağımsızlığını kazanmış. 2004’te Avrupa Birliği’ne dahil olmuş. Yüzölçümü küçük ama Avrupa’nın en zengin ülkelerinden biri. Gelirinin büyük bir bölümü turizm. Doğanın cömert davrandığı bir alan üzerinde. Kayak, dağcılık, avcılık gibi doğa sporları, termal spa turizmi ve casino turizmi ülkenin turizminin gelişmesinde etkili olmuş.

Ülkenin yarısından fazlası ormanlarla kaplı, trafik tabelalarında “ayı çıkabilir” ibaresi olan tek ülke. Ljubljana yaz aylarında pek çok sanatsal etkinliğe ev sahipliği yapıyor. Genelde Avrupa ülkelerinde gece hayatı çok kısıtlı olabiliyor. Ancak Ljubljana 24 saat yaşıyor. Bunda çevre ülkelerden bu kente eğitim görmeye gelen öğrenci nüfusunun da büyük etkisi var.

Nüfus kozmopolit olunca bu durum mutfağa da yansıyor. Çeşitlilik çok… Dürümden sushiye, Fajita’dan pizzaya herşeyi bulmak mümkün.

Geleneksel yemekleri “struklji” içi et ve sebze ile dolu bir mantı türü, oldukça da lezzetli. “Zgenci” ise karabuğdaydan yapılan bir çeşit keşkek, “potica” mayalı hamurun içine ceviz doldurularak yapılan bir tatlı türü. Bir de “bürek” dedikleri, bizdeki kol böreği benzeri börek. Bu yemeklerin tadılabileceği en keyifli mekanlar ise Ljubljana nehri kenarında sıralanmış olan restoranlar.

Ljubljana bölgesine uygun ulaşım yollarından biri de havayolu. En uygun fiyatlı uçak biletlerini görmek için tıklayın

Bağlarla kaplı Slovenya’da her çeşit üzüm yetişiyor. Dolayısı ile şarapçılık gelişmiş, cvicez ve sauvignon şarapları meşhur. Bu şaraplar ise daha çok Maribor bölgesinde üretiliyor.

Ljubljana şehrinde bir çok konaklama seçeneği var. Otel yerine ev kiralamak isterseniz House Godec, Chic Cosy Quiet in Ljubljana Center, Rooms Ježek güzel bir seçim olacaktır. Bunlardan en iyileri Basement apartment in Vila Vesna, Follow the river!, FORUM Apartment I and II. Şehir merkezine yakın konaklamayı tercih etmek isterseniz Sweet 16 Studio, Old Town Terrasse view on Ljubljana River, Anna apartment gibi otelleri tercih edebilir ya da daha ekonomik alternatifler isterseniz Simbol Rooms, Most Hostel, Hostel Tivoli tesislerini deneyebilirsiniz. Bir de booking.com'un Ljubljana aramalarında ara sıra güzel indirimli fırsat otelleri oluyor. Onları da bu linkten takip edebilirsiniz.

Şehrin içinden Ljubljana nehri geçiyor. Nehrin iki yanındaki binaların alt katlarında restoran ve kafeler bulunuyor. Nehir kenarında keyifli bir gezi yapılabilir. Nehrin üzerindeki Ejderha köprüsünün manzarası müthiş. Ejderha köprüsü, aynı zamanda da kentin simgesi haline gelmiş. Meydanda yer alan kilise yakınındaki Pazar yeri yöresel ürünleri bulabileceğiniz bir alan. Köylü kadınlar kurutulmuş mantar, çeşitli otlar, ağaç işleri, hayvan postları ve ev yapımı şaraplar satıyorlar.

Ljubljana

Şehrin merkezinde yer alan ve kilisenin önündeki Üç Kardeşler köprüsü her daim kalabalık. Kentin her iki tarafı da ayrı güzel. Şehrin tepesindeki kalenin bulunduğu kısım daha eski bir yerleşim. Bu kısımda yer alan mağazalardan ev yapımı çikolatalar alabilirsiniz. Kaleye hem yürüyerek hem de finüküler ile çıkabilirsiniz. Buradan şehrin manzarası müthiş.

Ljubljana-1

Ljubljana, modern yerleşim ile doğanın uyumunu en net görebileceğiniz kentlerden. Şehrin demir yolu hatlarına yakın konaklama mekanlarından Best Western Premier Hotel Slon ve Grand Hotel Union Business gibi otelleri tercih edebilirsiniz.

Etiketler


NURHAN YILMAZ kullanıcısının resmi
Yazar Hakkında

NURHAN YILMAZ

1951 İstanbul doğumluyum. Yıl içinde dönüşümlü olarak Sinop, Bodrum ve İstanbul’da yaşamaktayım. Küçük yaşlarda babamın mesleği gereği, Türkiye’nin pek çok farklı şehirlerinde yaşadım. Her şehrin kendine has olan dokusu beni her zaman etkilemiştir. Eşimle birlikte kızlarımız daha çok küçükken Türkiye’nin neredeyse tamamını gezme fırsatımız...