Ptuj Genel Bilgiler / Rehber

Ptuj Hakkında Bilinmesi Gerekenler

Ptuj, Slovenya’nın en eski şehridir. Yaklaşık 23 bin kişinin yaşadığı Ptuj’da, yerleşimin tarihi 2 bin yıl öncesine kadar dayanmaktadır. Ptuj, tarihî önem bakımından Slovenya’nın başkenti Ljubljana’ya eşit bir konumdadır. Orta Çağ’dan kalma kiliseler, müzeler, manastırlar ve kale, şehrin tarihî çekirdeğini meydana getirmektedir. Ptuj aynı zamanda ziyaretçilerini aktif kılacak olanaklara da sahip bir şehirdir. Bisiklet, tırmanış ve golf gibi sportif aktivitelerin yanı sıra Ptuj, açık ve kapalı termal havuzlarında rahatlama imkânı da sunmaktadır.

Ülkenin en eski yerleşimi olan Ptuj’da yerleşik hayata dair ilk kanıtlar Taş Devri’ne dayanmaktadır. MÖ 1. yüzyılda Antik Roma egemenliğine girmiş ve Hunların 450 yılındaki talanına kadar 40 bin kişinin yaşadığı bir yerleşim olmuştur. Ptuj, Roma hâkimiyeti döneminde en parlak çağını yaşamıştır. 570 yılı ise şehirde, Avrasya Avarları ve Slav kabilelerinin işgaline sahne olmuştur. Avar devletinin yıkılmasıyla birlikte 8. yüzyılın sonunda Frank İmparatorluğu’nun himayesine girmiş olan Ptuj, 17. ve 18. yüzyıllarda çok kez yangın yaşamıştır. Şehir, Osmanlı’nın savaşlarına da sahne olmuş, 1941’den sonra ise Nazi işgaline uğramıştır. 1945 yılında Alman nüfusundan arındırılan şehir, o yıllardan günümüze Sloven halkına ev sahipliği yapmaktadır.

Ptuj, kaplıcalar ve şarap mahzenleri şehridir. Bünyesinde barındırıp koruduğu tarihî mimariler, geleneksel festivaller, sanat mekânları ve golf sahaları Ptuj’da geçirilen vakti nitelikli kılmaktadır. Kamp, otel, hostel, çiftlik ve tatil köyü gibi çeşitli konaklama imkânlarıyla da birçok ziyaretçiyi cezbetmektedir.

Ptuj Nerededir?

Ptuj, Orta Avrupa’nın güneyinde yer alan Slovenya Cumhuriyeti’nin kuzeydoğusunda yer almaktadır. Şehir, Ptuj Belediyesi’nin merkezidir.  

Ptuj’a Nasıl Gidilir?

Ptuj, Maribor Edvard Rusjan Havaalanı’na 18 kilometre mesafededir. Maribor Edvard Rusjan, Slovenya’nın en büyük uçak pisti ve en önemli ikinci havalimanıdır. Maribor’dan Ptuj’a A1 otoyolundan ulaşım sağlanabilmektedir. Ayrıca iki şehir arasında sık sık otobüs ve tren seferleri düzenlenmektedir.

Ptuj, Slovenya’nın başkenti Ljubljana ile ise otobüs ve tren bağlantısına sahiptir. İki nokta arsındaki yolculuk yaklaşık 2 saat sürmektedir.

Eurobusways’in Ljubljana ve Budapeşte seferinde ise Ptuj durağı mevcuttur. Bu yolla Ljubljana’dan Ptuj ve Maribor’a da seferler düzenlenmektedir.  

Ptuj’da Görülecek Yerler

Slovenya’nın en ünlü kalelerinden biri olan Ptuj Kalesi, oturduğu tepede görkemli görünüme sahip bir yapıdır. 14. yüzyıldan 18. yüzyıla kadar geçen dönemde görülmüş olan mimarî tarzlar kaleye yansımıştır. Kale, Ptuj’daki kiremitli çatılı evlerin ve Drava Nehri’nin güzel bir manzarasına hâkimdir ve Ptuj-Ormož Bölge Müzesi’ne ev sahipliği yapmaktadır. Müzede, müzik aletleri, silahlar, mobilyalar, geleneksel karnaval maskeleri gibi birçok kültürel obje görülebilir. Kalenin avlusuna girişte, Ptuj’un 1438 yılında ölmüş son kralı IX. Frederick’in kırmızı mermer mezar taşı görülmektedir. Zemin kat ise 500 parçadan oluşan bir silah koleksiyonunu sergilendiği yerdir. Ayrıca burada 17. ve 19. yüzyıllardan kalma müzik aletleri de sergilenmektedir. MS 2. ve 3. yüzyıllardan kalma Roma müzik aletlerinin de bulunduğu enstrümanlar büyüleyici bir koleksiyon meydana getirmişlerdir. Birinci kat, çoğunluğu kalenin son sahipleri Herbersteins tarafından bırakılan mobilyalara, duvar halılarına, tuvallere ve portrelere ayrılmıştır. Festival Salonu adlı bölümde Avrupa’nın en geniş aristokrat Türk portreleri koleksiyonu sergilenmektedir. Koleksiyon yaklaşık 45 parçadan oluşmaktadır. İkinci katta ise 16. ve 18. yüzyıla tarihlenen tablolar görülebilir.

1230 yılında III. Friedrich’in dul eşi Methildis tarafından kurulan Dominik Manastırı, 1785 yılına kadar aktif bir şekilde kullanılmıştır. Manastır Kompleksi Gotik ve Barok tarzda inşa edilmiştir. Nisan ve ekim ayları arasında ziyaretçilere açık olan Dominik Manastırı’nda çeşitli kültürel etkinlikler organize edilmektedir. Yakın zamanda restore edilen manastırın mimarisi oldukça ilgi çekicidir.

MS 2. yüzyılda Ptuj’un belediye başkanı olan Marcus Valerius Verus'u onurlandırmak için yapılmış olan Orpheus Anıtı, 5 metre uzunluğa sahip tek parça mermerden oluşmaktadır. Anıt hala onu Romalıların diktiği yerde varlığını korumaktadır. Anıt, Orpheus efsanesinden sahnelerle süslenmiştir.

Ivan Potrč Kütüphanesi, Avrupa’nın en güzel kütüphanelerinden biridir. Mali Grad Malikanesi’nde (Küçük Kale) bulunan kütüphane Slovenya ve Avrupa’nın en güzel halk kütüphanelerinden biri olma özelliği taşımaktadır. Tarihi 15. yüzyıla kadar uzanan değerli kitapların da koruyucusu olan kütüphane, geniş yelpazeli farklı içerikleri ile her nesle hitap edebilmektedir.

Ptuj ile İlgili

Editörün Kaleminden

Ptuj Künyesi

 • Yerel saat

  Yerel Saat -

 • Kur Farkı

  Kur Farkı -

 • Priz Tipi

  Priz Tipi

 • Hava Durumu

  Hava Durumu -oCSon Güncelleme: - (TSI)

Yıllık Ortalama Sıcaklık

  • Oca -1oC
  • Şub 0oC
  • Mar 4oC
  • Nis 9oC
  • May 14oC
  • Haz 17oC
  • Tem 19oC
  • Agu 18oC
  • Eyl 15oC
  • Eki 10oC
  • Kas 4oC
  • Ara 0oC

Kısa Kısa