Celje Genel Bilgiler / Rehber

Celje Hakkında Bilinmesi Gerekenler

Slovenya’nın bir ili olan Celje, tarihi, kültürü ve mutfağıyla ziyaretçilerine bütünsel bir deneyim yaşatmaktadır. Tarihî kent merkezi, Orta Çağ’dan kalma mimarisi ile gezenleri büyülemektedir. Celje ayrıca sahip olduğu donanımlı müzelerle de sanat alanında ön plana çıkabilmeyi başarabilmiş bir kenttir. Kentin geçmişini sergilerine taşıyan müzelerde Celje’nin Roma dönemi kalıntılarına kadar kültürel birikimleri görülebilmektedir. Kentte aynı zamanda müzikal etkinliklerin düzenlendiği sanatsal mekânlar da aktif bir şekilde sanatçılara sahne olmaktadır. Celje’de bisiklet yolları, patikalar, göller ve piknik alanları da açık havada vakit geçirip spor yapabilme imkânı sunmaktadır.

Celje, sahip olduğu doğal değerler sayesinde tarih boyunca uygarlıklara yaşam alanı olmuştur. Antik Roma zamanlarından önce bile, topluluklara iyi yaşam koşulları sağlayabilmiştir. Celje’den yazılı kayıtlardan ise ilk kez 1122 ile 1137 yılları arasında yazılmış Admont Chronicles’ta bahsedilmiştir.

19. yüzyılın sonu ve 20. yüzyılın başında Celje, Slovenya’ya yansıyan Alman milliyetçiliğinin merkezi olmuştur. Bugün Celje Salonu olarak bilinen, 1907 yılında açılmış olan Alman Kültür Merkezi, döneminin toplumsal yapısının ortaya koyduğu bir üründür. Celje, 1918 yılında, I. Dünya Savaşı sonucunda, daha sonra Yugoslavya olarak anılacak olan topluluğa dâhil olmuştur. Bu gelişme ile birlikte Celje’de sanayileşme görülmüş ve bunun sonucunda nüfus da artmıştır. 1991 yılında ise Slovenya’nın bağımsızlığına şahit olunmuş ve Celje 2006 yılında, piskoposluk koltuğuna ev sahipliği yapmaya başlamıştır.

Celje kültürü, spor imkânları, rekreasyon alanları, mağazaları, mutfağı ve gece hayatı gibi özellikleriyle çok yönlü bir yerleşimdir. Çok sayıdaki konaklama çeşidiyle de ziyaretçilerine cazip imkânlar sunmaktadır.

Celje Nerededir?

Celje, Orta Avrupa’nın güneyinde yer alan Slovenya Cumhuriyeti’nin geleneksel bölgesi Styria’da yer almaktadır. Deniz seviyesinden 238 metre yüksekte yer alan yerleşim, Celje Kent Belediyesi’nin idari merkezidir.

Celje’de Görülecek Yerler

Celje Kalesi, ürkütücü, romantik ve büyüleyici gibi sıfatlarla nitelenebilen ihtişamlı bir yapıdır. Yüzyıllardır şehrin tepesine kurulmuş olan kale, surları ile izleyenlerinin oldukça dikkatini çekmektedir. Celje Kalesi ziyareti unutulmaz bir deneyim sunmaktadır.

Yapıldığı yıl 1906’daki adı Alman Evi olan Celjski Dom; Celje’nin Alman sakinleri tarafından Viyanalı mimar Peter Pavel Brang’a yaptırılmıştır. Germanik stilini yansıtan mimari, I. Dünya Savaşı’nın ardından çok sayıda kültürel etkinliğe ev sahipliği yapmıştır. Bina günümüzde Celje Kültür ve Turizm Enstitüsü’nün yanı sıra Turist Bilgi Merkezi’ne de ev sahipliği yapmaktadır. Celjski Dom, güzel mimarisi ile bakanda hoş hisler uyandırmaktadır.

Roma dönemine ait kalıntıların sergilendiği Celje Bölge Müzesi, 200 kadar buluntu esere, mobilyalara ve yerel halkın ürünlerine ev sahipliği yapmaktadır. Müzenin ilgi çeken bir noktası ise ana salonundaki tavan süslemesidir. Buradaki sütunlar, kuleler, gökyüzüne doğru süzülen melekler İtalyan bir sanatçı tarafından 1600 yılında yapılmıştır.

1846 yılında inşa edilen Tren İstasyonu ise Celje’ye ilk trenin gelmesine vesile olmuştur. Tren istasyonu Celje’nin kabuğunu kırıp genişlemesine ve kendini dünyaya açmasını sağlamıştır. Viyana ve Trieste kentlerini birbirine bağlayan istasyon, şehirde ekonomik gelişmeyi ve demografik büyümeyi teşvik etmiş simgesel bir yapıdır.

Celje Bölge Müzesi’nin önemli bir uzantısı olan Prens Sarayı ise 4. yüzyılda inşa edilmiş bir yapıdır. Yapının birinci katında, Taş Devri’nden Celje Kontu dönemine kadarki tarih izlenebilmektedir. İkinci katta, 18 tane soylunun içeriden aydınlatılmış kafatasları görülebilmektedir. Sarayın güney kanadındaki Çağdaş Sanat Galerisi ise yerli ve yabancı sanatçıların tematik sergilerine ev sahipliği yapmaktadır.

Celje’de özenle korunmakta olan bir Celje Kent Ormanı da bulunmaktadır. Şehir ormanları hem şehir sağlığı hem de şehirde yaşayan sakinler için oldukça faydalı doğal alanlardır. Bu bilinçle Celje’nin şehir ormanı, şehrin en geniş yeşil alanı olarak koruma altındadır. 94 hektarlık orman alanında 14 kilometrelik yürüyüş parkuru, yıl boyunca sporcuları ve yürüyüşçüleri bu yeşillik alana davet etmektedir.

Celje’deki Etkinlikler

Slovenya’nın en büyük şairi ve ulusal marşın söz yazarı France Prešeren’i onurlandırmak üzere kutlanan Kültür Günleri, şubat ayında gerçekleşen bir etkinliktir.

Şubat ve martta gerçekleşen Komedi Günleri ise şehrin geleneksel tiyatro festivalidir. Neşe ve kahkaha ile haşır neşir olunan festivalin sonunda seyirciler “En Nefis” komedyeni seçerek ödüllendirmektedirler.

Nisan ayında gerçekleşen Uluslararası Gençlik Koro Festivali ise 1946’dan beri gerçekleştirilmektedir. Festivalde dünyanın dört bir köşesinden gelen genç koroların seslerine kulak verilebilir. Festival iki yılda bir gerçekleştirilmektedir.

Celje ile İlgili

Editörün Kaleminden

Celje Künyesi

 • Yerel saat

  Yerel Saat -

 • Kur Farkı

  Kur Farkı -

 • Priz Tipi

  Priz Tipi Type F / 250V / 16 A

 • Hava Durumu

  Hava Durumu -oCSon Güncelleme: - (TSI)

Yıllık Ortalama Sıcaklık

  • Oca oC
  • Şub oC
  • Mar oC
  • Nis oC
  • May oC
  • Haz oC
  • Tem oC
  • Agu oC
  • Eyl oC
  • Eki oC
  • Kas oC
  • Ara oC

Kısa Kısa