Google+

Maribor

Maribor - : - / -
--℃
1 EUR=0.00
Type F250V16 A
 • Ocaweather-icon-1℃
 • Şubweather-icon0℃
 • Marweather-icon5℃
 • Nisweather-icon9℃
 • Mayweather-icon14℃
 • Hazweather-icon17℃
 • Temweather-icon19℃
 • Ağuweather-icon18℃
 • Eylweather-icon15℃
 • Ekiweather-icon10℃
 • Kasweather-icon3℃
 • Araweather-icon0℃
Nüfus: 95,881 / Dil: Slovence / Para Birimi: Euro (EUR) / İklim: Karasal / Ortalama Kaç Günde Gezilir: 3 gün

lent2_slovenia_slovenija_maribor_pohorje_matej_vranic_sto.jpg

Maribor ya da Almancadaki karşılığıyla Marburg Slovenya'nın kuzeydoğusunda bulunmaktadır. Kent Avusturya'nın Graz kentine 50 km uzaklıktadır. Doğu Avrupa mimarisinin en belirgin özellikleri Maribor’da görülmektedir. Eski ismi Marburg an der Drau olan kente tarih boyunca başarısız fetih girişimlerinde bulunulmuştur. Örneğin 1480 ve 1481 yılında Matthias Corvinus altında Macarlar tarafından ve 1529 ve 1683'de Osmanlı Türkleri tarafından fetihler düzenlenmiştir.

Nüfusu, 2002 nüfus sayımına göre 115.693 olan Maribor Slovenya'nın ikinci en büyük şehridir. Şehirde gezilecek ve görülecek pek çok güzellik vardır. Cazibesini Drave Nehri boyunca uzanan tarihi dokusundan almaktadır. Trafiğe kapalı caddeler, kafeler ve şehre Avrupa’nın her köşesinden gelen öğrencilerin cıvıltısıyla uğuldamaktadır. Kentin nehir kıyısındaki Lent ilçesinde pek çok önemli yaz festivali düzenlenmektedir.

Tanıtım videosu: https://www.youtube.com/watch?v=u4b_VrjlRWQ

Maribor özellikle mimari açıdan pek çok güzel yapı ve müzeye sahip bir kenttir. Nehir kıyısında yürürken bu güzellikleri keşfetmemek mümkün değildir.

Maribor’da görülecek diğer yerler

Şehir Parkı, Slomskov Trg, Maribor Kalesi, Sinagog, Glavni Trg, Su Kulesi.

Eski Şarap Evi

521 Eki 2016Gezilecek Yerler

Eski Şarap Evi

Şehir sularının bir parçası olan bu ev tarih boyunca o surların dibinde gerçekleşen pek çok kanlı şavaşa şahit olmuştur. Şimdi ise şarap geleneğinin ve Maribor kültürünün tanıtıldığı rehberli turların düzenlendiği bir tapınaktır.

-

Maribor lokasyonunda bir çok otel seçeneği var. Bunlardan ilginç bulabilecekleriniz Apartment Friderik, Tai Chi Traveler's B&B, Studio Lipa. Siz de şehir merkezine yakın kalıp da ekonomi yapmayı tercih edenlerdenseniz Villa Mira, Family apartment Bolfenk gibi otelleri tercih edebilir ya da daha ekonomik oteller isterseniz Apartment Ludix 2, Hostel Vetrinjska Maribor, Holiday Home Vesenjak otelini deneyebilirsiniz. Bir de booking.com'un Maribor aramalarında ara sıra güzel indirimli fırsat otelleri oluyor. Onları da bu linkten takip edebilirsiniz.

Maribor Regional Museum

6721 Eki 2016Gezilecek Yerler

Maribor Regional Museum

15.yy’da yapılmış Maribor kalesinin içinde yer alan bu müze tüm Slovenya’nın en zengin koleksiyona sahip müzelerinden biridir. Zemin katta arkeolojik ve etnografik buluntular sergilenmektedir. Üst katlar ise Maribor tarihine odaklanmaktadır.

-

Grajski Trg

721 Eki 2016Gezilecek Yerler

Grajski Trg

Şehrin tarihi merkezinin göbeğinde yer alan bu meydan kendisini çevreleyen tarihi binalarıyla göz kamaştırıcıdır. Bu binalar, Column of St Florian, Mribor Kalesi, Knights’ Hall ve Loretska Şapeli’dir. Maribor Regional Museum da burada bulunmaktadır.

-
Gezilecek yerler listesinin devamını görmek için tıklayın.

Slovenya’nın kuzeydoğusunda kalan Maribor, Pohorje dağı, Slovenske Gorice Tepeleri ve Kozjak Tepeleri tarafından çevrelenmiştir. Kent Drava Vadisi üzerinde bulunur.

Geolocation

Maribor nemli kıta iklimine sahiptir. Kent ayrıca okyanus iklimine ait özellikler de gösterir. Kışın sıcaklıklar sıfır derece civarındayken, yazları hava ılıktır. En sıcak ayın temmuz olduğu kente gitmek için ideal dönem yaz aylarıdır.

Maribor’a Türkiye’den direkt uçuş mevcut değildir. Fakat başkent Ljubljana’ya uçuşlar mevcuttur. Dolayısıyla kente buradan aktarmalı olarak gitmek ilk seçenek olacaktır. Ayrıca yine başkente tren yoluyla ulaşım mümkündür. Buradan sonra uçakta olduğu gibi otobüs, uçak ya da yine tren yoluyla aktarma yapabilirsiniz.

Maribor çok büyük bir şehir olmadığından eski şehirde bulunan turistik alanlara yakın yerlerde uygun fiyatlara konaklamak mümkündür.

Maribor onlarca otel alternatifi sunmaktadır. Aşağıdaki seçeneklerden size uygun oteli Booking.com aracılığıyla bulabilirsiniz. Üstelik pek çok otelde ücretsiz iptal seçenekleriyle..

Maribor Otel Önerileri booking-logo

Sehir Merkezine En Yakın Maribor Otelleri

En Uygun Fiyatlı Maribor Otelleri

Sizin İçin Seçtiğimiz Maribor Otelleri

Ücretsiz WiFi hizmeti sunan Maribor Otelleri

motorizados-Obelisco-Paz-Carlos-Palenque_LRZIMA20141124_0035_4.jpg

Maribor bir hayli küçük bir şehir olduğu için tamamen yürüyerek gezilmesi mümkündür. Ancak şehirde son derece kapsamlı ve iyi çalışan bir otobüs ağı da vardır. Ancak banliyö taraflarına gitmeyecekseniz otobüs kullanmanıza kesinlikle ihtiyaç yoktur. Kenti dolaşırken bisiklet de tercih edebilirsiniz.

Slovenya yemek kültüründe ilk olarak strukljt adlı yemek öne çıkar. Strukljt mantıya benzeyen, içine et ya da sebze doldurulmuş bir yemek türüdür. Potica adlı tatlı da diğer öne çıkan lezzetlerdendir. İçine ceviz konularak hazırlanan bir tür hamur tatlısıdır. Bir Avrupa şehri olmasının verdiği etkiyle Maribor’da Sloven yemekleri dışında seçenekler de bulmanız mümkündür.

Popüler restoranlar

Rozmarin, Malca, Pri Florjanu, Toti Rotovz, Ancora.

Bahşiş

Slovenya restoranlarında eğer hesaba eklenmemişse, bahşiş vermeniz iyi olacaktır. Hesabın yüzde 10-15’i yeterlidir.

Maribor’da gece hayatı denince gidebileceğiniz mekan sayısı ve çeşitliliği oldukça fazladır. Canlı müzik dinlemek istediğinizde ya da sadece bir kadeh şarap içip şehri seyretmek istediğinizde farklı seçenekler bulabilirsiniz. Kavarna Astoria, Čajnica Čajek, Satchmo Jazz Klub ya da Fuego önerilebilecek mekanlar arasındadır.

Lent Festivali (Haziran)

Old Vine Festivali (Eylül)

Şaraplarıyla ünlü olan bölgeden mutlaka şarap alarak ülkenize dönün. Yüksek kalitede şarapları marketlerde bulabileceğiniz gibi üreticilerin dükkanlarından da alabilirsiniz. Bir alışveriş hub’ı olan Maribor’da pek çok alışveriş merkezi vardır. Bunlar arasında Europark, Tuš, Mercator, Rutar, Merkur, Bauhaus, Obi ve BauMax il akla gelenleridir.

Maribor (GMT +2) ile Türkiye (GMT +2) arasında saat fark yoktur.

Slovenya sınırları içerisinde yer alan Maribor’un para birimi Euro’dur. 1 TL yaklaşık 0,30 Euro’dur.

Slovenya sınırları içinde yer alan Maribor’un resmi dilleri Slovence’dir.

LÜBLİYANA BÜYÜKELÇİLİĞİ

Adres: LIVARSKA 4 1000 LJUBLJANA REPUBLIC OF SLOVENIA

Telefon: 00 386-1 236 41 50 00 386-1 236 41 51

Faks: 00 386-1 436 52 40

embassy.ljubljana@mfa.gov.tr

http://www.ljubljana.be.mfa.gov.tr

Görev Bölgesi: Slovenya

Yeni Yıl (1 Ocak)

Kültür Günü (8 Şubat)

Paskalya

İşçi Bayramı (1-2 Mayıs)

Hamsin Yortusu

Devlet Günü (25 Haziran)

Meryem’in göğe yükselişi

Reform Günü (31 Ekim)

Anma Günü (1 Kasım)

Noel (25-26 Aralık)

*Yanında tarih belirtilmeyen tatillerin günü, yıla göre değişmektedir.

Acil yardım: 112

Yangın: 112

Polis: 112

Türkiye Cumhuriyeti vatandaşlarının Maribor’a gidebilmesi için Schengen vizesi almaları gerekmektedir.

 • Normal (Bordo) pasaportlara vize istenmektedir.
 • Hususi (Yeşil) pasaportlara vize uygulanmamaktadır.
 • Hizmet (Gri) pasaportlara vize uygulanmamaktadır.
 • Diplomatik (Siyah) pasaportlara vize uygulanmamaktadır.