Maribor’da Gezilecek Yerler

Maribor özellikle mimari açıdan pek çok güzel yapı ve müzeye sahip bir kenttir. Nehir kıyısında yürürken bu güzellikleri keşfetmemek mümkün değildir.

Maribor’da görülecek diğer yerler

Şehir Parkı, Slomskov Trg, Maribor Kalesi, Sinagog, Glavni Trg, Su Kulesi.

Eski Şarap Evi

hisa_stare_trte2_the_old_vine_house_bogdan_zelnik.jpg

Şehir sularının bir parçası olan bu ev tarih boyunca o surların dibinde gerçekleşen pek çok kanlı şavaşa şahit olmuştur. Şimdi ise şarap geleneğinin ve Maribor kültürünün tanıtıldığı rehberli turların düzenlendiği bir tapınaktır.

Maribor Regional Museum

mariborski-grad-05.jpg

15.yy’da yapılmış Maribor kalesinin içinde yer alan bu müze tüm Slovenya’nın en zengin koleksiyona sahip müzelerinden biridir. Zemin katta arkeolojik ve etnografik buluntular sergilenmektedir. Üst katlar ise Maribor tarihine odaklanmaktadır.

Grajski Trg

grajski_trg_square_grajski_trg_bogdan_zelnik.jpg

Şehrin tarihi merkezinin göbeğinde yer alan bu meydan kendisini çevreleyen tarihi binalarıyla göz kamaştırıcıdır. Bu binalar, Column of St Florian, Mribor Kalesi, Knights’ Hall ve Loretska Şapeli’dir. Maribor Regional Museum da burada bulunmaktadır.

Maribor Katedrali

25832263.jpg

Maribor Katedrali, Anton Martin Slomšek’in adını taşıyan bir meydana bakmaktadır. Önemli bir din ve siyaset adamı olan Slomsek’e adanmış bu meydana yüzünü dönmüş olan katedralin bazı kısımları 13.yy’dan kalmadır. Bazı kısımları ise Romanesk ve hatta modern mimariye ait özellikler gösterir.