Google+

Arama formu

Kranjska Gora

Slovenya’nın Alp Dağları’nda yer alan popüler kayak merkezi Kranjska Gora...
Devamı oku
Slovenya’nın dağlık bölgesinde yer alan Kranjska Gora, tüm dünyanın ilgi...
Devamı oku
Yerel Saat - : - / -
Kur Farkı 1 EUR = 0.00
Priz Tipi Type F250V-16 A
Hava Durumu -- ℃
Yıllık Ortalama Sıcaklık
Oca 0℃
Şub 0℃
Mar 0℃
Nis 0℃
May 0℃
Haz 0℃
Tem 0℃
Ağu 0℃
Eyl 0℃
Eki 0℃
Kas 0℃
Ara 0℃
Genel Bilgiler / Rehber

Kranjska Gora Hakkında Bilinmesi Gerekenler


Slovenya’nın en ünlü dağ yerleşimi olan Kranjska Gora, kayakla atlama ve kayak yarışlarında her yıl dünya kupasına ev sahipliği yapmaktadır. Kayak sporu yapan birçok kış tatilcisi için çekim merkezi olan Kranjska Gora, aileler ve kayağa yeni başlayanlar için uygun imkânlara sahiptir.
 
Kranjska Gora, kışın kar üzerinde yapılacak aktivitelerin yanı sıra diğer mevsimlerde de ilgi görmektedir. Yürüyüş, dağ bisikleti, binicilik, dağcılık gibi aktiviteler ile Kranjska Gora yıl boyunca popüler olan bir beldedir. Müthiş dağ manzarasının yarattığı ihtişamlı atmosfere, canlı restoranlar, barlar ve aile dostu bir ortam eşlik etmektedir.
 
Kranjska Gora’da konaklamak için de çok sayıda seçenek mevcuttur. Bölgede birçok otel, apart daire, turist çiftliği, hostel, kamp alanı ve pansiyonlar hizmet vermektedir. Kranjska Gora, var olduğu muhteşem doğal çevrenin içinde ziyaretçilerine tam bir doğa deneyimi yaşatmaktadır. Göller, şelaleler, vadiler, doğa koruma alanlarının yanı sıra tarihî anıtlar, dinî yapılar ve müzeler görülmeye değerdir.

Kranjska Gora Nerededir?

Kranjska Gora, Orta Avrupa’nın güneyinde, Balkanlarda yer alan Slovenya Cumhuriyeti’nin kuzeybatısında, Yukarı Carniola bölgesinde bulunan Sava Dolinka Nehri üzerinde yer alan bir kasabadır. Kranjska Gora, Avusturya ve İtalya sınırına yakın bir konumda yer almaktadır.

Kranjska Gora’ya Nasıl Gidilir?

Kranjska Gora, Slovenya’nın başkenti ve en büyük şehri Ljubljana’da yer alan havalimanına 45 kilometre uzaklıkta; Avusturya’daki Klagenfurt Havalimanı’na 40 dakika, İtalya’nın Trieste şehrinde yer alan Friuli Venezia Giulia Havalimanı’na ise yaklaşık 1 saatlik mesafededir. Hava yolu ile bu noktalara ulaşım sağladıktan sonra Kranjska Gora’ya araba kiralayarak, taksi veya otobüs ile gidilebilmektedir.
 
Slovenya içinden Kranjska Gora’ya ulaşmak için kullanılabilecek yollardan biri otobüstür. Ljubljana ve Jesenice’den düzenli otobüs seferleri bulunmaktadır. Turistlerin uğrak noktası Bled’den ise günde iki kere otobüs seferi düzenlenmektedir.
 
Kranjska Gora’ya en yakın tren istasyonu ise Jesenice’de yer almaktadır. 20 kilometre uzaklıktaki bu istasyondan, yarım saatlik bir otobüs yolculuğu sonucunda Kranjska Gora’ya ulaşılabilmektedir. İtalya’daki Tarvisio ve Avusturya’da Villach’taki tren istasyonları da Kranjska Gora’ya yakın mesafededir. Bu istasyonlar da yaklaşık 20 kilometre uzaklıkta yer aldığından Kranjska Gora’ya taksi ile ulaşmak tercih edilebilir.

Kranjska Gora’da Yapılacaklar


Kranjska Gora’da oldukça fazla sayıda aktivite seçeneği mevcuttur. Kış sporları için sahip olduğu imkânlarla kış turizmi açısından gelişmiş olan Kranjska Gora’da; kayak, kayaklı koşu, kayak turu, buz tırmanışı, kızakla kayma, kar raketi yürüyüşü, kış yürüyüşü ve buz pateni gibi birçok aktivite seçeneği mevcuttur. Kayak yapmak için 18 tane farklı seviyedeki pist arasında seçim yapma imkânı bulunmaktadır. Buradaki kayak pistlerinin en önemli özelliği, oteller bölgesinden uzakta yer almasıdır. Yeni başlangıç yapanlar için eğitmenler eşliğinde çalışmak da mümkündür.
 
Kayaklı koşu rotası, yaklaşık 40 kilometreden meydana gelen iyi korunmuş bir güzergâhı kapsamaktadır. Farklı seviyelere göre rota seçme imkânı bulunmaktadır. 260 metre yüksekliğe sahip rota yorucu olabildiğinden Kompas Otel’deki kayaklı koşu pistini kullanmak tercih edilebilir.
 
Pist dışında kayak yapmaya merakı olanlar için Dovška Baba Dağı uğrak bir noktadır. Burası Slovenya’nın en popüler pist dışı kayak noktasıdır.
 
Çocuklarla da yapılma imkânı olan kar raketi yürüyüşü ve kızakla kayma iyi bakımlı ve ışıklandırılmış tepeler üzerinden kayarak gerçekleştirilmektedir. Kar raketiyle karla kaplı dağda gezerek, gün batımını ve dolunay manzarasını izlemek hayranlık uyandırıcıdır.
 
Kranjska Gora’da yapılabilecek aktiviteler arasında tırmanış ve bisiklet de sayılabilir. Kış sezonu haricinde yapılabilecek bu aktiviteler, bölgenin rengârenk muazzam doğası içinde yapılabilecek adrenalin dolu ve oldukça eğlenceli etkinliklerdir. Slovenya’nın en güzel bisiklet yollarından biri burada yer almaktadır. Neredeyse tamamen motor trafiğinden arıtılmış olan yol, birçok köprü ve demir yolu güzergahıyla pitoresk bir görünüme sahiptir.
 
Kranjska Gora’da ailece eğlenebilmek üzere de birçok etkinlik düzenlenmektedir. Peri masalı diyarını gezmek, Jasna Gölü’nün doğasını keşfetmek, otobüs turlarına katılmak, yaz kızağı yapmak, paten sürmek, fırında pişirme atölyelerine katılmak Kranjska Gora’da kış mevsimi haricinde ailece yapılabilecek etkinlikler arasında sayılabilir.
 
Kranjska Gora sahip olduğu doğal güzellikler ve kültürel değerler ile de birçok gezilip görülebilecek yere sahiptir. Göller, şelaleler, Rus Şapeli, müze ve doğa koruma alanı gibi birçok cazibe merkezi de görülmeye değer yerler arasındadır.

Slovenya Vizesi

  • Normal (Bordo) pasaportlara vize istenmektedir.
  • Hususi (Yeşil) pasaportlara vize uygulanmamaktadır.
  • Hizmet (Gri) pasaportlara vize uygulanmamaktadır.
  • Diplomatik (Siyah) pasaportlara vize uygulanmamaktadır.