Solcava Genel Bilgiler / Rehber

Solcava Hakkında Bilinmesi Gerekenler

İyi korunmuş doğası, gözlere fazlasıyla hitap eden Alp Vadisi ve peyzajı ile tanınmış olan Solcava, Slovenya’nın cennet köşelerinden biridir. Nefes kesen dağlık arazilerin manzarası eşsiz bir güzelliğe sahiptir. Solcava gezisi esnasında yerel mutfak lezzetleri tadılabilir, birçok doğal ve kültürel varlık görülebilir. Yapılabilecek birçok aktivite imkânına sahip olan Solcava’da yayla çiftliklerinde konaklamak mümkündür.
 
Solcava’daki yürüyüş yolunda izlenen müthiş manzara görülmeye değerdir. Bilgilendirici panolarla desteklenmiş olan yürüyüş yolunda tertemiz havanın keyfini çıkararak gezinmek eşsiz bir deneyimdir.
 
Solcava’da konaklamak için popüler olan yerler ise genelde turist çiftlikleridir. Çiftliklerin yanı sıra apart daireler, dağ kulübeleri ve dağ evleri de seçenekleri de mevcuttur.
 
Solcava, muhteşem manzarası ile ziyaretçilerin kalbini çalan bir yerdir. Vadilerin o eşsiz doğal atmosferinde vakit geçirmek, arındırıcı bir etki yaratmaktadır. Solcava, doğaya kaçış için tercih edilebilecek oldukça güneşli ve yeşil bir bölgedir.

Solcava Nerededir?

Solcava, Orta Avrupa’nın güneyinde, Balkanlarda yer alan Slovenya’da bulunmaktadır. Bir köy olan Solcava, Slovenya’nın kuzeyinde, Avusturya sınırına yakın bir konumda, Yukarı Savinja Vadisi’nde konumlanmaktadır. Köy, Kamnik - Savinja Alpleri ve Karawanks Sıradağları’nın ortasına sığınmış bir yerleşimdir. Bölge, doğası, kültürel ve etnolojik mirası ile tanınmaktadır. 

Solcava’da Kalınacak Yerler

Solcava’da konaklamak için birçok seçenek mevcuttur. Bu seçenekler arasında; oteller, misafir evleri, turist çiftlikleri, konaklar, özel odalar, dağ kulübeleri veya dağ evleri yer almaktadır. Tüm bu olanaklar, rahatlamak ve dinlendirici bir tatil geçirmek için farklı seçenekler arasında tercih yapma imkânı sunmaktadır. Kolayca yer bulabilmek için önceden rezervasyon yapılması tavsiye edilmektedir.
 
Solcava’ya Nasıl Gidilir?

Solcava’ya en yakın havalimanı olan Ljubljana Jože Pučnik, köyün yaklaşık 27 kilometre güneybatısında yer almaktadır. Bu noktadan Solcava’ya ulaşım sağlamak mümkündür.
 
Solcava’ya 40 kilometre mesafede Klagenfurt şehri yer almaktadır. Klagenfurt’taki tren istasyonu, Solcava’ya 37 kilometre mesafededir.

Solcava’da Yapılacaklar

Solcava Panoramik Yolu’nun başlangıç ve bitiş noktası olan dağ köyü Solcava, bölgenin eşsiz doğal ve kültürel mirasını, zirveleri ve vadilerin nefes kesici manzaralarını sunmaktadır. Köyün özgün mimarisi bölgenin yerleşim kültürünü yansıtır niteliktedir. Köy, 2009 yılında Avrupalı Seçkin Destinasyonlar unvanı ile ödüllendirilmiştir. Bu rotayı takip ederken, yayla çiftliklerinde konaklama, lezzetli yemekleri tatma, birçok doğal ve kültürel konumları görme imkânı bulunmaktadır. Tertemiz havada nefes almak, yürüyüş esnasında yemyeşil vadilerin ve dağların manzarasını izlemek unutulmaz bir deneyim sunmaktadır.
 
Bölgenin yerel uğraşlarıyla ilgili düzenlenen atölyelerden biri olan keçe yapım atölyesine katılmak mümkündür. Kültürel etkinliklerin yanı sıra sportif aktiviteler de mevcuttur. Okçuluk, kaya tırmanışı ya da paraşütçülük civarda yapılabilen aktiviteler arasında yer almaktadır. Ayrıca kış mevsiminde iki küçük kayak pistinde kayak, kayaklı koşu ve donan şelalede buz tırmanışı yapılabilmektedir.
 
Solcava’dan bir anı olarak yerel dükkânlardan alışveriş yapmak mümkündür. Solcava’nın ahşaptan yapılmış ürünleri yerel kültürü yansıtmaktadır. Ayrıca çaylar ve ev yapımı içecekler de tadılabilir.

Solcava’da Görülecek Yerler

Aziz Meryem Kilisesi, 1461-1485 yılları arasında inşa edilmiş, Yukarı Savinja Vadisi’nin en iyi korunmuş Gotik kiliselerinden biri olarak kabul edilmektedir. Kilise bulunduğu konumu ve mimarisi ile görülmeye değer bir yapıdır.
 
Potočka zijavka, Olseva Dağı’nda yer alan, Slovenya’da keşfedilmiş Taş Devri’nden kalma ilk arkeolojik alandır. Mağarada, Buzul Çağı hayvanları ve mağara ayıları iskeleti bulunmuştur. 35 bin yıl önce ilkel insanlara ev sahipliği yapan mağarada, çeşitli aletler, ok uçları, kemik flütler ve kamp ateşi kalıntıları bulunmuştur. Buradaki müzede mağara hakkındaki kalıcı sergi izlenebilir.
 
Logar Vadisi’nin ana cazibe merkezi olan Rinka Şelalesi, 90 metre yüksekliği ile Slovenya’nın ikinci en yüksek şelalesidir. Kamnik-Savinja Alplerinin ortasındaki enfes çayırlar ve dünyaca ünlü panoramik manzara oldukça etkileyici bir manzara sunmaktadır.
 
Avrupa’nın en güzel Alp vadilerinden biri olan Logar Vadisi, Logar Vadisi Peyzaj Parkı’ndaki korunmuş doğal güzelliklerinin yanı sıra etnografik öğeleriyle eğitici bir tarafa da sahiptir. Vadiyi gezmek üzere oluşturulmuş 7 kilometrelik parkur yaklaşık 2 ile 2,5 saatlik bir yürüyüşle kat edilebilmektedir. Patika üzerinde küçük müzeler, dev bir ardıç ağacı ve güçlü kaya manzaraları görülebilir.

Solcava ile İlgili

Solcava Künyesi

 • Yerel saat

  Yerel Saat -

 • Kur Farkı

  Kur Farkı -

 • Priz Tipi

  Priz Tipi Type F / 250V / 16 A

 • Hava Durumu

  Hava Durumu -oCSon Güncelleme: - (TSI)

Yıllık Ortalama Sıcaklık

  • Oca oC
  • Şub oC
  • Mar oC
  • Nis oC
  • May oC
  • Haz oC
  • Tem oC
  • Agu oC
  • Eyl oC
  • Eki oC
  • Kas oC
  • Ara oC

Kısa Kısa