Goriska Brda

Goriska Brda Hakkında Bilinmesi Gerekenler

Goriska Brda, Slovenya’nın üzüm bağları ve meyve bahçeleri ile ünlü şarap üreten bir bölgesidir. Tepelik bir yapıda olan Goriska Brda, geleneksel yapıya sahip köylerle çevrilidir. Yaklaşık 7 bin kişinin yaşadığı köylerdeki tipik mimari ile yemyeşil bahçelerin doğal güzelliği Goriska Brda’da harmanlanmıştır. Doğa meraklıları, bu bölgede jeolojik, iklimsel ve botanik açıdan birçok ilgi çekici şeyle karşılaşmaktadır. Üzüm bağları ile kaplı tepeler nefes kesici bir görünüme sahiptir. Yakın mesafesinde yer aldığı üzüm bağı diyarı İtalyan Chianti bölgesine göre daha az popüler olan Goriska Brda, buna rağmen kesinlikle daha az çekici ve daha az etkileyici değildir. Turistik açıdan daha az ilgi gören Goriska Brda, bu açıdan daha ucuz olma avantajına sahiptir.

Goriska Brda’nın tarihine bakıldığında ise, I. Dünya Savaşı’ndan sonra İtalya topraklarına katıldığı görülmektedir. II. Dünya Savaşı’nın ardından büyük bölümü Yugoslavya’ya katılan Goriska Brda’da yalnızca birkaç ufak yerleşim İtalya’ya bağlı kalmıştır. Geri kalan kısmı ise doğuya, Slovenya’ya doğru uzanmaktadır. Günümüzde halen bazı İtalyan şarap üreticileri, Goriska Brda bağlarından şarap üretimi gerçekleştirmektedir.

Slovenya’nın Toskana’sı olarak anılan Goriska Brda, küçük yerleşim yerlerindeki Arnavut kaldırımlı sokakları, kilisenin etrafına kurulmuş çarpıcı güzellikteki köyleri ile oldukça ilgi çekici özelliklere sahiptir. Tepelerdeki, vadilerdeki, yamaçlardaki üzüm bağlarından beyaz şarap üreticilerinin ürettiği şaraplar, Goriska Brda’yı özel kılmaktadır. Kırmızı şarabın da üretildiği bölge, konaklama ve aktivite imkânları, kültürel atmosferi, yüksek kaliteli şarapları, Akdeniz mutfağı lezzetleri ve muhteşem doğal güzellikleri ile görülesi ve şarapları tadılası bir yerdir.

Goriska Brda Nerededir?

Orta Avrupa’nın güneyinde yer alan Slovenya Cumhuriyeti, Goriska Brda şarap diyarına ev sahipliği yapmaktadır. Soča Nehri ile İtalya sınırı arasındaki tepelerde 72 kilometrekarelik alanı kaplayan Goriska Brda, Slovenya’nın batısında, İtalya’nın kuzeydoğusunda konumlanmaktadır. Bölge tam olarak Soča Nehri’nin kıyısında, İtalyan şehri Gorizia’nın kuzeybatısında yer almaktadır.

Goriska Brda’da Nerede Kalınır

Goriska Brda, geleneksel mimarisini yansıtan konaklama mekânlarının yanı sıra modern otellerin de hizmet verdiği bir bölgedir. Oteller, turistler için çiftlik evleri, apart daireler ve lüks odalar gibi konaklama seçenekleri mevcuttur. Yemyeşil bahçelerin içinde yer alan çiftlik evleri, modern yapıdaki oteller ve lüks odalar geniş yelpazede ziyaretçiyi kendine çekmektedir.

Goriska Brda’da Yapılacaklar

Goriska Brda’nın kaliteli şaraplarını, sulu meyvelerini ve lezzetli yemeklerini tatmak için bölgede yürüyüş gezilerine çıkmak tavsiye edilmektedir. Alplerin ve Adriyatik Denizi’nin arasında yer alan tepelerde, geleneklerini koruyan köyleri görmek ve doğal güzelliklerin manzarasını izlemek unutulmaz bir deneyim yaşatmaktadır. Eski Goriska Brda vişne çeşitleriyle adlandırılmış 8 adet rotanın her biri dolu dolu, zengin ve canlı bir doğanın içine uzanmaktadır.

Goriska Brda’da civarı keşfetmek üzere tematik geziler düzenlenmektedir. Bunlardan biri olan Gradnik Yolu, ziyaretçilerini üzüm bağları arasından Medana adlı köyün kalbine yönlendirmektedir. Parkurda doğal tarih bölümü de yer almaktadır. Burada Goriska Brda’nın tipik ağaçları ile ilgili bilgi edinilebilmektedir. Buradan izlenen manzara uzaktaki tepeleri süsleyen 24 çan kulesini içermesiyle de ayrı bir hoş görünüme sahiptir. Bölge insanlarının toprak ve doğayla olan ilişkisinin de görülebileceği Gradnik gezisinde, ziyaretçiler ruhen ve bedenen tazelik hissini yaşamaktadır. Yürüyüş yaklaşık 1 saat kadar sürmektedir.

Turistik açıdan oldukça çekici olan Alpe Adria Yolu ise zengin kültürel geleneği ve mutfağı ile her aşamasında ziyaretçilere sürprizler sunmaktadır. Üç farklı toprağın ve kültürün birleştiği bir yol olan Alpe Adria’da yol boyunca nehirler, şelaleler, göller eşlik etmektedir.

Goriska Brda’da atölyeler de düzenlenmektedir. Bu atölyelere katılarak yeni bir beceri elde etme şansı yakalanabilir. Valrijan adlı köyde lavanta, zeytin, kiraz ve asma üreten çiftlikler bulunmaktadır. Buradaki eğitimlere katılarak lavanta ve zeytin üretim sertifikası kazanmak mümkündür. Yıl boyunca düzenlenen atölyelerde farklı farklı etkinlikler gerçekleştirilmektedir. Lavantaların çiçek açma döneminde gerçekleştirilen lavanta atölyelerinde katılımcılar, hasat işlemlerini, lavanta buketleri üretimlerini görebilmektedir. Atölyelerde katılımcılar kendi doğal lavanta sabunlarını üretebilme şansı elde edebilmektedir.

Goriska Brda, sahip olduğu doğal varlıklar ve araziler ile birçok açık hava aktivitesine de imkân sağlamaktadır. Bu aktiviteler arasında golf, bungee jumping, tenis, dalış, plaj voleybolu ve yamaç paraşütü sayılabilir.

Goriska Brda ile İlgili

Goriska Brda Künyesi

 • Yerel saat

  Yerel Saat -

 • Kur Farkı

  Kur Farkı -

 • Priz Tipi

  Priz Tipi Type F / 250V / 16 A

 • Hava Durumu

  Hava Durumu -oCSon Güncelleme: - (TSI)

Yıllık Ortalama Sıcaklık

  • Oca oC
  • Şub oC
  • Mar oC
  • Nis oC
  • May oC
  • Haz oC
  • Tem oC
  • Agu oC
  • Eyl oC
  • Eki oC
  • Kas oC
  • Ara oC

Kısa Kısa