Novo Mesto

Novo Mesto Hakkında Bilinmesi Gerekenler

Novo Mesto, Slovenya’nın orta büyüklükteki şehirlerinden biridir. Ülkenin Güneydoğu Bölgesi’nin idarî, ekonomik, dinî, kültürel, eğitim, tıp ve spor merkezi olan şehir; oldukça geniş çapta faaliyet alanı ile dikkat çekmektedir. Otomotiv, inşaat ve tekstil sektörlerindeki öncü konumuyla ihracat başkenti olarak da nitelenen Novo Mesto’da birçok arkeolojik sit alanı da bulunmaktadır. Ayrıca bisikletle gezilebilecek üzüm bağları bölgesi, küçük bağ evleri ve burada üretilen lezzetli şaraplar da Novo Mesto’nun bir parçasıdır. 23 binden fazla kişinin yaşamakta olduğu şehir, kültürel ve ekonomik kollarıyla geniş yelpazede etki alanına sahip bir Sloven yerleşimidir.

Novo Mesto’nun tarihine bakıldığında ise bölgedeki yerleşimin tarih öncesi döneme değin uzandığı görülmektedir. Şehir, Avrupa’nın Erken Demir Çağı’na dair çok önemli kalıntıları bünyesinde barındırmaktadır. Antik Çağ’da kullanılan derin kap türü “situla”lara bu bölgede çok sayıda rastlanmasından dolayı Novo Mesto’ya “Situla Şehri” takma adı da konmuştur. Bölgede kasabanın kuruluşu ise 7 Nisan 1365 yılına dayanmaktadır. Avusturya’nın Habsburg arşidükü IV. Rudolf tarafından Rudolfswerth adı ile kurulan kasaba; II. Dünya Savaşı sırasında arafta kalmıştır. Bu dönemde İtalya Krallığı ve Nazi Almanya’sı arasında paylaşılamayan yerleşim, sonunda Almanya’nın eline geçmiştir. 1958 yılında, Yugoslavya Sosyalist Federal Cumhuriyeti yetkilileri, Slovenya’nın başkenti Ljubljana’dan Hırvatistan’ın başkenti Zagreb’e bağlanan ve Novo Mesto’dan geçen bir yol inşa etmişlerdir. Bu yol sayesinde Novo Mesto’nun diğer bölgelerle bağlantı olanağı artmış ve şehrin büyümesi hızlanmıştır.

Her açıdan Güneydoğu Slovenya’nın merkezi olan Novo Mesto, kültür, spor ve eğlence alanlarında kendini geliştirmiş bir şehir olması dolayısıyla kaliteli vakit geçirmek için birçok imkâna sahiptir. Müzeler, tarihî kent merkezi, doğal güzelliklerin barındığı tepeleri ile Novo Mesto turistleri cezbetmektedir.

Novo Mesto Nerededir?

Novo Mesto, Orta Avrupa’nın güneyinde bulunan Slovenya Cumhuriyeti’nin güney doğusunda, Krka Nehri’nin kıvrımında ve Hırvatistan sınırına yakın konumda yer almaktadır. Şehir ülkenin başkenti Ljubljana’ya yaklaşık 70, Celje’ye 80, Hırvatistan’ın başkenti Zagreb’e ise yaklaşık 70, Karlovac’a 60 kilometre mesafededir.

Novo Mesto’ya Nasıl Gidilir?

Novo Mesto’ya Ljubjana ve Zagreb’den kara yolu ile yaklaşık 1 saatte ulaşım sağlamak mümkündür. Ljubjana’dan Novo Mesto’ya otobüs ve tren vasıtası ile ulaşılabilmektedir. Her iki vasıta da günlük seferlere sahiptir.

Ljubljana’ya ulaşmak için ise hava yolu tercih edilebilir. Havalimanı şehir merkezine 27 kilometre mesafededir. Ljubjana’nın Jože Pučnik Havalimanı’nın İstanbul dâhil birçok büyük şehir ile bağlantısı bulunmaktadır.

Novo Mesto’daki Etkinlikler

Novo Mesto festival açısından zengin bir şehirdir.

Situlae Festivali, haziran ayında gerçekleşen bir etkinliktir. Bu festival, Demir Çağı yaşam tarzı konseptinde kutlanmaktadır. Bu dönemin olağanüstü bronz anıtlarına ithaf edilmiş olan festival adını, Novo Mesto’daki Demir Çağı yerleşimine kanıt olan “situla” adlı derin kapların bölgede bolca bulunmasından almıştır.

Novo Mesto’da bisiklet sürmek oldukça sevilen ve rağbet gören bir aktivitedir. Slovenya Bisiklet Turu’nun bitiş çizgisinin bulunduğu Novo Mesto, haziran ayında kalabalık bisiklet topluluklarına geçit olmaktadır.

Görsel sanatlar alanında şehrin önemli bir etkinliği olan Fotopub ise ağustos ayının ilk haftasında gerçekleştirilmektedir. Genç küratör ve sanatçılar tarafından yönetilen festivalin önde gelen amacı, fotoğraf sanatçıların alışılmışın dışında küratöryel pratiklerle buluşturmaktır.

Novo Mesto’da Kalınacak Yerler

Novo Mesto’da çok sayıda konaklama seçeneği mevcuttur. Geniş yelpazede ziyaretçi kitlesine hitap edebilen konaklama seçenekleri arasında; oteller, hosteller, pansiyonlar, turistik çiftlik evleri, apart daireler ve bağ evleri sayılabilir.

Novo Mesto’da Görülecek Yerler

Krka Nehri Vadisi, pek çok kişi tarafından Slovenya’nın en güzel nehir vadisi olarak değerlendirilmektedir. Pitoresk peyzaj, tatlı nehir yatakları, doğal baraj setleri vadinin karakterini meydana getirmektedir. Vadide ormanlık alanlarda yürüyüş yapmak, sayısız değirmen ve kale görmek mümkündür.

1950 yılında kurulmuş olan Dolenjska Müzesi, Dolenjska bölgesi ve Novo Mesto hakkında tarihî sergilerin yer aldığı bir kurumdur. Arkeolojik ve etnolojik konulu kalıcı sergilerin yanı sıra müzede gene bölgenin tarihi ile ilgili geçici sergiler de görülebilir.

Otočec Macera Parkı ise orman içinde yer alan ve farklı zorluk seviyelerine sahip bir eğlence merkezidir. Çocuklara ve aynı zamanda yetişkinlere de hitap eden macera parkı, açık alanda heyecanlı ve yaratıcı aktiviteler yapmak için ideal bir yerdir.

Novo Mesto ile İlgili

Editörün Kaleminden

Novo Mesto Künyesi

 • Yerel saat

  Yerel Saat -

 • Kur Farkı

  Kur Farkı -

 • Priz Tipi

  Priz Tipi Type F / 250V / 16 A

 • Hava Durumu

  Hava Durumu -oCSon Güncelleme: - (TSI)

Yıllık Ortalama Sıcaklık

  • Oca oC
  • Şub oC
  • Mar oC
  • Nis oC
  • May oC
  • Haz oC
  • Tem oC
  • Agu oC
  • Eyl oC
  • Eki oC
  • Kas oC
  • Ara oC

Kısa Kısa