Google+

Bled

Bled - : - / -
--℃
1 EUR=0.00
Type F250V16 A
 • Ocaweather-icon0.6℃
 • Şubweather-icon3.3℃
 • Marweather-icon6.1℃
 • Nisweather-icon10℃
 • Mayweather-icon14.4℃
 • Hazweather-icon18.3℃
 • Temweather-icon19.4℃
 • Ağuweather-icon19.4℃
 • Eylweather-icon14.4℃
 • Ekiweather-icon11.1℃
 • Kasweather-icon4.4℃
 • Araweather-icon0.6℃
Nüfus: 6,322 / Dil: Slovence / Para Birimi: Euro (EUR) / İklim: Karasal / Ortalama Kaç Günde Gezilir: 2 gün

Bled_sloveniaPD.com_.jpg

Bled, aynı isimli bir gölün kenarında yer alan, Slovenya’nın kuzeybatısındaki Yukarı Carniolan bölgesinde bulunan bir şehirdir. Hem bulunduğu bölgede hem de Slovenya genelinde çok popüler bir turistik destinasyon olarak bilinen şehir hem yurt içi hem de yurt dışından pek çok turistin ilgisini çekmektedir.

Zümrüt yeşili bir dağ gölünün üzerinde yer alan küçücük bir adanın üzerine kurulmuş beyaz kilisesi, Alp sıradağlarının bir parçası olan o dağın yüksek tepelerinde yer alan Bled Kalesi ile meşhurdur.

Tanıtım videosu: https://www.youtube.com/watch?v=6TQXFPoCPc4 

Yurtdışı Seyahat Sağlık Sigortası

Yurtdışına çıkarken yaptırmanız gereken özel bir sigorta poliçesidir Yurtdışı Seyahat Sağlık Sigortası. Bu sigortanın amacı seyahatiniz sırasında herhangi bir sağlık sorununa karşı güvence altında olmanızdır. Yurtdışı seyahat sağlık sigortasını vize başvurusuna gitmeden önce almanız gerekiyor. Nitekim ülkeler vize vermek için bu yurtdışı seyahat sağlık sigortasını talep ediyor. Birkaç yıl önceye kadar bu poliçeyi almak için mutlaka bir sigorta acentesine gitmeniz gerekiyordu. AXA Sigorta bu işi kolaylaştırdı. AXA Sigorta web sitesinden kolaylıkla alabileceğiniz bu poliçenin fiyatı ise 6 Euro’dan başlıyor.

Yurtdışı seyahat sağlık sigortasını hemen alıp poliçeyi kenara koymanızı öneririz, böylelikle vizeye gitmeden bir işi kolaylıkla çözmüş olursunuz. Zaten yurtdışındayken hastalanırsanız ya da beklenmedik bir şey başınıza gelirse, masraflarınızın hızlıca sigorta tarafından karşılanması ile yüksek ücretler ödemekten de kurtulursunuz. Detaylı bilgi için tıklayın.

Küçük bir yer olan Bled’de çok fazla görülmesi gereken yer olmasa da, gölün güzelliği ve ortasındaki ada pek çok şey vaad ediyor.

Bled Kalesi

011 Kas 2016Gezilecek Yerler

Bled Kalesi

Gölün yüzeyinden 100 metre yükseklikte sarp kayalıklar üzerine konuşlanmış olan bu tarihi kale Ortaçağ stili mimarisiyle görenleri büyülemektedit. Kalenin içinde gölün ve kalenin, şehrin 19. yüzyılda popüler bir tatil beldesi olmasına kadarki tarihine adanmış bir müze bulunmaktadır. Kale 11. yüzyıl başlarında inşa edilmiştir.

-

Bled lokasyonunda bir çok otel seçeneği var. Bunlardan ilginç bulabilecekleriniz Apartma Zo-Vi Bled, Apartment Bled 59, Apartment Natur. Siz de şehir merkezine yakın kalıp da ekonomi yapmayı tercih edenlerdenseniz Apartment Marija, Apartments BLEDEA gibi otelleri tercih edebilir ya da daha ekonomik oteller isterseniz Apartments Anka 4, Apartments Antonija Polak, Apartment Gabrijel otelini deneyebilirsiniz. Bir de booking.com'un Bled aramalarında ara sıra güzel indirimli fırsat otelleri oluyor. Onları da bu linkten takip edebilirsiniz.

Bled Adası

1211 Kas 2016Gezilecek Yerler

Bled Adası

Gözyaşı damlası şeklinde olan bu küçücük ada, Bled şehrinin en temel çekim noktalarından biridir. Üzerinde bulunan kireç beyazı boyanmış Assumption Kalesi ve adaya ulaşmak için gondol tarzı kürekli kayıklarla yapılan yolculuk muazzam bir tecrübedir. Adayı ziyaret etmek için 12 Euro’luk gidiş dönüş ücretinden başka bir fiyat ödenmemektedit. Kilisenin girişinde ise ücret talep edilmektedir.

-
Bled şehrini rahat ve hızlı gezmenin yolu yerel turlara ve turistik noktalarda önceden yerinizi ayırtmak. Bu şehir için önerdiğimiz deneyimler şöyle; Bled Gönderen: Kendinden Güdümlü E-Bisiklet Turu Vintgar Gorge (29 €), Bovec'ten: Soča Nehri'nde 3,5 Saat Rafting (36 €), 3.5 Saatlik Ljubljana Yiyecek & Şarap Turu (43 €), Trieste: 1.5-Günlük Özel Yürüyüş Turu (170 €). Bu şehirdeki tüm turları görmek için tıklayın.

Church of the Assumption

911 Kas 2016Gezilecek Yerler

Church of the Assumption

17. yüzyıla ait olan bu Barok tarzda inşa edilmiş kilise, 9.yüzyılda inşa edilmiş ilk kilisenin yerinde bütün ihtişamıyla yükselmektedit. 15.yüzyıla ait bazı freskler ikinci kilisenin inşası sırasında korunmuştur. İçeride Romanesk öncesi döneme ait olan korunmuş durumdaki şapeli (niş) ve içinde dilek dilemek için ayrılmış özel küçük bir çanı olan Çan Kulesi ile ziyaretçileri büyüleyen kiliseye ek olan Provost's House isimli yapının birinci katında bir de sergileme alanı vardır.

-
Gezilecek yerler listesinin devamını görmek için tıklayın.

Bled, aynı isimli bir gölün kenarında yer alan, Slovenya’nın kuzeybatısındaki Yukarı Carniolan bölgesinde bulunan bir şehirdir. Başkent Ljubliana’nın 50 kilometre kuzeybatısındadır.

Geolocation

 Paket turlarda kaçırılmaması gereken en güncel ve ekonomik kampanyalar şöyle: Bansko Kayak Turu – 1 Gece Bedava, Bansko Kayak Turu – Ücretsiz Kayak Eğitimi, Lapland Turu - Son dakika 200 Euro indirim, %25 indirimli Prag Turu, Sicilya & Malta Turu – Son dakika %5 indirim, Belgrad Turu - %25 indirim , Prag Turu 14 Şubat Özel – Son Dakika %5 İndirim

Bled nemli kıta iklimine sahiptir. Okyanus iklimine dair özellikler de gösterir. Kışın sıcaklıklar sıfır derece civarındayken, yazları ılıktır. En sıcak ay temmuzdur. Kente gitmek için en uygun dönem yaz aylarıdır.

Bled’e Türkiye’den direkt uçuş mevcut değildir. Kente gitmek için başkent Lübliyana’ya vardıktan sonra tren ya da otobüsle seyahat tercih edilebilir.

Bled’de hostelden beş yıldızlı otellere kadar çok çeşitli konaklama opsiyonu mevcuttur. temmuz ve ağustos yüksek sezondur. Dolayısıyla önceden otelinizi rezerve etmeden bu dönemde şehre gelmeniz pek tavsiye edilmez.

Bled onlarca otel alternatifi sunmaktadır. Aşağıdaki seçeneklerden size uygun oteli Booking.com aracılığıyla bulabilirsiniz. Üstelik pek çok otelde ücretsiz iptal seçenekleriyle..

Bled Otel Önerileri booking-logo

Sehir Merkezine En Yakın Bled Otelleri

En Uygun Fiyatlı Bled Otelleri

Sizin İçin Seçtiğimiz Bled Otelleri

Ücretsiz WiFi hizmeti sunan Bled Otelleri

pletna_boat.jpg

Bled yürünerek gezilebilecek kadar küçüktür. Bled Gölü’nün etrafını bir saatte yürüyebilirsiniz. Göl üzerindeki adaya ulaşmanın yolu gondola benzeyen pletna isimli botlardır. Gidiş dönüş 12 Euro’dur. Burada 90 dakikalık turlar mevcuttur. Bunun 1 saati ise kürek çekme süresidir.

Slovenya yemek kültüründe ilk olarak “strukljt” adlı yemek öne çıkar. Bizdeki mantıya benzeyen, içine et ya da sebze doldurulmuş bir yemek türüdür. “Potica” adlı tatlı da diğer öne çıkan lezzetlerdendir. İçine ceviz konularak hazırlanan bir tür hamur tatlısıdır. Bir Avrupa şehri olmasının verdiği etkiyle kentte Sloven yemekleri dışında seçenekler de bulmanız mümkündür.

Popüler restoranlar

Castle Restaurant, Okarina, Grajska Plaza.

Bahşiş

Slovenya restoranlarında eğer hesaba eklenmemişse, bahşiş vermeniz iyi olacaktır. Hesabın yüzde 10-15’i yeterlidir.

Küçük bir yer olan Bled’de gece hayatı anlayışı kafe, pub ve restoranlar üzerinden ilerlemektedir. Çok hareketli aktiviteler beklememek gerekir.

Uluslararası Müzik Festivali (Haziran-Temmuz)

Okarino Ethno Festivali (Ağustos)

Slovenya’da ahşap ve cam işçiliği yaygındır. Bu sebeple pek çok mağazada bu malzemelerden yapılmış biblolar ya da farklı amaçlar için kullanılabilecek objeler satın almanız mümkündür. Ürün fiyatları işçiliğine göre değişkenlik gösterir.

Bled (GMT +2) ile Türkiye (GMT +2) arasında saat fark yoktur.

Slovenya sınırları içerisinde yer alan Bled’in para birimi Euro’dur. 1 TL yaklaşık 0,30 Euro’dur.

Slovenya sınırları içinde yer alan Bled’in resmi dilleri Slovence’dir.

LÜBLİYANA BÜYÜKELÇİLİĞİ

Adres: LIVARSKA 4 1000 LJUBLJANA REPUBLIC OF SLOVENIA

Telefon: 00 386-1 236 41 50 00 386-1 236 41 51

Faks: 00 386-1 436 52 40

embassy.ljubljana@mfa.gov.tr

http://www.ljubljana.be.mfa.gov.tr

Görev Bölgesi: Slovenya

Yeni Yıl (1 Ocak)

Kültür Günü (8 Şubat)

Paskalya

İşçi Bayramı (1-2 Mayıs)

Hamsin Yortusu

Devlet Günü (25 Haziran)

Meryem’in göğe yükselişi

Reform Günü (31 Ekim)

Anma Günü (1 Kasım)

Noel (25-26 Aralık)

*Yanında tarih belirtilmeyen tatillerin günü, yıla göre değişmektedir.

Acil yardım: 112

Yangın: 112

Polis: 112

Türkiye Cumhuriyeti vatandaşlarının Bled’e gidebilmesi için Schengen vizesi almaları gerekmektedir.

 • Normal (Bordo) pasaportlara vize istenmektedir.
 • Hususi (Yeşil) pasaportlara vize uygulanmamaktadır.
 • Hizmet (Gri) pasaportlara vize uygulanmamaktadır.
 • Diplomatik (Siyah) pasaportlara vize uygulanmamaktadır.