Plitvice

Plitvice Hakkında Bilinmesi Gerekenler

Hırvatistan’ın göller bölgesi olan, 1979 yılında UNESCODünyaMirasıListesi’ne giren Plitvice Gölleri Ulusal Parkı (Hırvatça adıyla Plitvicka Jezera), Avrupa’nın güneydoğusundaki en eski ulusal parklardan biridir. Aynı zamanda ülkenin enbüyükulusalparkı olan Plitvice, 1949 yılında tesis edilmiştir. Park göz alıcı renklerdeki sularıyla 16adet farklı büyüklükteki göllerden, şelalelerden ve balta girmemiş ormanlardan oluşmaktadır. 1960 ve 1970 yıllarında göllerde ve şelalelerde çekilen birçok film sahnesi sayesinde park, ün kazanmıştır. Yılın her dönemi ziyaretçilere açık olan parkı her yıl 1 milyonun üzerinde kişi ziyaret etmektedir. Birçok yürüyüş rotasına sahiptir; bu tur ve gezi rotalarının ana unsurları göl ve şelalelerdir. Bunun yanı sıra farklı yükseklikteki noktalara da tırmanış faaliyetleri gerçekleştirilmektedir. Turların içerikleri ise mevsimsel şartlara göre değişiklik gösterebilmektedir. Parkta dinlenmek içinse birçok kafe ve restoran bulunmaktadır.
   
Arkeolojik araştırmalar, park alanındaki tarih öncesi yerleşimlerin izlerini ortaya koymuştur. Plitvice gölleri binyıllar öncesinde insanların yerleşim yeri olmuştur. Tarihte Japodlar, İliryanlar, Keltler, Avarlar, Romalılar, Slavlar, Hırvatlar ve Türkler bu bölgede yaşamışlardır. 1528 yılından 18. yüzyılın başına kadar Türkler bu bölgede varlık göstermiştir.

1896 yılında 200 kişi kapasiteli Velika Poljana adlı ilk otel hizmete açılmıştır. 1920 yılında yenilenen otel 1939 yılındaki yangında yıkılmıştır. 1960’lardan itibaren ise Hırvat mimarlar tarafından, oldukça popüler, konaklama mekânları ve oteller inşa edilmiştir.

Parka yılda ortalama 1500 milimetre yağış düşmektedir. İlkbahar ve sonbahar mevsimlerinde yağış oranının atmasından dolayı ziyaret için en çok tercih edilen mevsim yazdır. Yazın sıcaklık ortalaması yaklaşık 17,5 derecedir.

Plitvice Gölleri Ulusal Parkı, birçok bilimsel araştırmanın odağında yer almaktadır. Yoğun bilimsel araştırmalara dair başlanan en anlamlı hareket, 1961 yılında kurulmuş Plitvice Gölleri Biyolojik Araştırma Kuruluşu’dur. 

Plitvice Nerededir?

Plitvice, Balkanlar ve Akdeniz’in kesişme noktasında bulunan Hırvatistan’ın Bosna-Hersek sınırına oldukça yakın bir bölgesinde bulunmaktadır. Park, ülkenin iç kesimleriyle Adriyatik Denizi kıyısını birbirini bağlayan önemli yol hattının üzerinde yer almaktadır. Yaklaşık 300 kilometrekare alana yayılmış olan korunaklı alanın yüzde 90’ı Lika-Senj, yüzde 10’u ise Karlovac ilçesi dâhilinde yer almaktadır. Parkın batısında Alplerin uzantısı Mala Kapela, güneyinde Plješevica dağları bulunmaktadır. Park, Mala Kapela sıradağlarının güney cephesindeki yamacının bitişinde, deniz seviyesinden 480 ile 1250 metre yükseklikte bulunmaktadır.

 

Plitvice’ye Nasıl Gidilir?

Parka en yakın havaalanları Zadar, Zagreb ve Rijeka kentlerinde bulunmaktadır. En yakın tren istasyonları ise Josipdol ve Plaški’dir. Parkın güneybatısında, Adriyatik kıyısında yer alan Zadar şehrinden veya kuzeybatısında bulunan başkent Zagreb’den ulusal parka günlük turların yanı sıra Karlovac veya Split kentlerinden de direkt otobüs ile toplu ulaşım seferleri düzenlenmektedir.

Plitvice Gölleri Ulusal Parkı, oldukça geniş bir alana yayılmıştır. Parkta günübirlik hızlı bir rota takip edilebileceği gibi; parktaki otellerde konaklayıp farklı rotalar da deneyimlenebilir. Parkın içinde motor ve otobüsler ile ulaşım sağlanmaktadır. 

Plitvice’nin Bitki ve Hayvan Çeşitliliği

Plitvice Gölleri Ulusal Parkı’nın büyük bir kısmı ormanlık alanlardan meydana gelmektedir. Ağırlıklı olarak kayın, ladin ve çam ağaçlarından oluşan orman, Alplere ve Akdeniz’e özgü bitki örtüsü ile de iç içedir. 29.842 hektarlık park arazisinin 22.308 hektarlık alanını orman kaplamaktadır. Park, farklı yüksekliklere sahip bölgelerden oluşmasından dolayı mikro iklimler yaşamaktadır. Bunun sonucunda ise bitki çeşitliliği yelpazesi oldukça geniştir.

Parktaki bitki yaşamına dair ilk araştırmalar 19. yüzyılda başlamıştır. 1924-1935 yıllarındaysa daha detaylı araştırmalar yürütülerek bilimsel verilerin çapı genişletilmiştir. Bilim insanları parkta günümüzde 1.267 adet farklı bitki türü listelemiştir. Park aynı zamanda 75 endemik türe de sahiptir. Bu bitkilerin büyük bir kısmı yasalar ile koruma altındadır. Park bünyesinde 55 farklı tür orkide de bulunmaktadır.

Ulusal park alanı inanılmaz çeşitlilikte hayvan türüne ev sahipliği yapmaktadır. Park, Avrupa’nın nadir bulunan hayvan türleri kahverengi ayı, kurt, kartal, baykuş, vaşak, yaban kedisi ve dağ horozunun yaşam alanıdır. Parkın geniş bir alanı, kahverengi ayıların ve kurtların Avrupa’daki son kalan yaşam alanlarından biridir. Plitvice göllerinin özetle 50 memeli türüne ev sahipliği yaptığı söylenebilir. Şu anda parkta bilim insanları tarafından keşfedilmiş 321 farklı türde kelebek de bulunmaktadır.

Tanıtım Videosu:
 

Plitvice ile İlgili

Plitvice Künyesi

 • Yerel saat

  Yerel Saat -

 • Kur Farkı

  Kur Farkı -

 • Priz Tipi

  Priz Tipi Type F / 250V / 16 A

 • Hava Durumu

  Hava Durumu -oCSon Güncelleme: - (TSI)

Yıllık Ortalama Sıcaklık

  • Oca 1oC
  • Şub 2oC
  • Mar 6oC
  • Nis 10oC
  • May 15oC
  • Haz 18oC
  • Tem 20oC
  • Agu 20oC
  • Eyl 16oC
  • Eki 11oC
  • Kas 5oC
  • Ara 2oC

Kısa Kısa