Hırvatistan'dan Alınacak Hediyelik Eşyalar

Hırvatistan’dan dönerken sevdiklerinize getirebileceğiniz pek çok çeşitte hediyelik eşya seçeneği mevcut. Öncelikle geleneksel el sanatlarının oldukça gelişmiş olduğu ülkede özellikle nakış ve dikiş eşyaları çokça satılmaktadır. Özellikle Pag adasında çok orijinal dokuma ürünlerine rastlayabilirsiniz.

Hvar ve Dalmaçya ise lavanta üretiminin yaygın olduğu bölgelerdir. Buralara gittiğinizde lavanta kokuları, lavantalı kremler ve lavanta keseleri sizi mest edecektir. Seramik ve ahşap işlemeciliğinin de fazla olduğu Hırvatistan’da cam mücevherler de beraberinizde getirebileceğiniz hatıralar arasındadır.

Bunun yanı sıra trüf mantarı harika bir hediye seçeneği olacaktır. Hırvatistan’ın lokal moda markası I-GLE’ye de mutlaka göz atmalısınız. Burada geleneksel tarzla modern çizgiyi bir araya getirdikleri tasarımlarıyla oldukça dikkat çekici alternatifler bulunuyor.

Hırvatistan’da alışveriş yapacaksanız dükkânların açık olduğu saatlere dikkat etmeniz gerekiyor. Hafta içi sabah 8’den akşam 8’e açık olan alışveriş mekânlarının pek çoğu cumartesi günleri sabah 8 ile 3 arasında açık, pazar günleri ise kapalı. Alışveriş konusunda altı çizilmesi gereken bir nokta da şu, Hırvatistan Avrupa Birliği ülkesi olmasına rağmen Euro yerine kendi para birimi Kuna’yı kullanıyor. 1 Euro da yaklaşık 7.53 Kuna’ya denk.