Zadar Hakkında Bilinmesi Gerekenler

zadar-like-croatia.jpg

Hırvatistan'da tarihsel bir kent olan Zadar, Adriyatik Denizi’nde yer alır. Ugljan ve Pasman adalarından Zadar Boğazı ile ayrılır. Yarımada ile anakara arasındaki koy, doğal bir derin su limanı oluşturur.

Özellikle, muhteşem bir mimariye sahip olan tarihi eski şehir bölümüyle turistlerin ilgi odağı olan Zadar, aynı zamanda uluslararası bir havalimanına sahip olduğu için de sıkça gezi rotalarına eklenen bir şehirdir.

Romalıların inşa ettiği beyaz taş binaları gezmek ve dar sokaklarında yürümek inanılmaz keyif vericidir. Liman kısmında Venediklilerin 16. yüzyılda inşa ettiği giriş kapısı ve üzerindeki Venedik aslanı hâlâ görülebilmektedir.

IMG_8050.jpg

Zadar’a gitmek için en uygun zaman yaz aylarıdır. Akdeniz ikliminin görüldüğü şehirde yıllık ortalama sıcaklık 14 derecedir ve yılın en sıcak ayı olan Temmuz’da sıcaklık ortalaması 23 dereceye kadar çıkar. Yazın gitmenin en önemli sebeplerinden biri diğeri de festivallerdir. Özellikle Temmuz ve Ağustos aylarında, şehrin sokakları sanatla dolup taşar.

Ülke genelinde ve Zadar’da resmi dil olan Hırvatça konuşulmaktadır. Bunun dışında Sırpça, Slovakça, İtalyanca, Çekçe de konuşulan diller arasındadır. Ancak her yıl çok fazla sayıda turistin şehre geliyor olması, yerel halkın İngilizce konusunda kendisini geliştirmesini sağladığını da söylemek mümkündür.

Zadar’ın başlıca geçim kaynağı turizmdir. Şehirde bunun dışında liman ticareti, tarım, balıkçılık, metal üretimi ve kimya alanında üretimler ve ticaret faaliyetleri yapılmaktadır.
 

Tanıtım Videosu:

Zadar ile İlgili

Zadar Nerededir?

Hırvatistan'da tarihsel bir kent olan Zadar, Adriyatik Denizi’nde yer alır. Ugljan ve Pasman adalarından Zadar Boğazı ile ayrılır. Yarımada ile anakara arasındaki koy, doğal bir derin su limanı oluşturur.

Zadar’a Nasıl Gidilir?

Türkiye’den Zadar’a direkt uçuş bulunmamaktadır. Ancak Hırvatistan’ın başkenti Zagreb’e 1.5 saatlik uçuş sonrasında ulaştıktan sonra Zadar’a geçebilirsiniz. Aynı zamanda Zadar’da uluslararası bir havalimanı mevcuttur. Frankfurt, Barcelona, Roma, Berlin, Londra, Zagreb ve Paris gibi merkezi noktalardan aktarma yapmak mümkündür. Havalimanından şehir merkezine taksi ya da otobüsle gidilebilmektedir. Yaklaşık 25 dakika sürmektedir.

 Zadar Ne Zaman Gidilir?

Akdeniz ikliminin görüldüğü Zadar şehrinde sıcak ve ılıman bir hava yaşanmaktadır.

Ancak çokça yağış alan bir şehirdir. Yıllık ortalama sıcaklığın 14 derece olduğu şehirde, yıllık yağış miktarı 962 mm. Yılın en sıcak ayı olan Temmuz’da sıcaklık ortalaması 23 derecedir.

En soğuk ay Ocak’tır ve ortalama sıcaklık 6 derecedir.

Zadar’da Nerede Kalmalı?

Zadar’ın eski şehir kısmında çok sayıda otel bulunmuyor olsa da, var olanların da fiyatları çok yüksek değildir. Ancak eski şehrin dışına çıkıldıkça hem otel sayısı hem de fiyatlardaki çeşitlilik artmaktadır.

Zadar’da Gezilecek Yerler

Alfred Hitchcock, 1964 yılında Zadar’ı ziyaret ettiğinde “Dünyadaki en güzel gün batımı Zadar sahilinden seyredilebilir.” demiş. Bu sayede de Zadar’ın günbatımı meşhur olmuş. Gün batımını fotoğraflamak isteyen sanatçı ve turistler güneşin battığı saatlerde Adriyatik sahilini dolduruyor. Bora rüzgarları nedeniyle gökyüzünden eksik olmayan bulutlar, güneşin kırılmasına yardımcı olduğundan günbatımı bu kadar muhteşem oluyor. Bu yüzden içinde çok fazla gezilecek yer olmamasına rağmen oldukça fazla turist toplayan bir şehir Zadar.

Zadar’da görülmesi gereken diğer yerler

Zadar Katedrali, Osljak

 Zadar Şehir İçi Ulaşım

zadar-6.jpg

Zadar’ın eski şehir kısmı yürüyerek dolaşmayı sevenler için oldukça elverişlidir. Bunun dışında şehirde toplu taşıma aracı olarak otobüsler kullanılmaktadır. Taksiyle de ulaşım sağlanabilmektedir ancak fiyatları biraz yüksek gelebilir.

Zadar Mutfağı

Hırvat mutfağı da ülkenin tarihi gibi çok renklidir. Farklı millet ve kültürlerin etkilerini ve izlerini görürsünüz. Antik Yunan, Roma İmparatorluğu, İtalyanlar, Türkler ve Fransızlar Hırvat mutfağının ve kültürünün renkliliğini sağlayan başlıca bileşenlerdir. Günümüzde Hırvat mutfağı iç ve kıyı olarak kategorize edilebilir. Kıyılarda daha çok Akdeniz mutfağı ve lezzetleri yaygınken, iç kısımlarda ise karasal lezzetler hakimdir. Ancak Hırvatistan’ın neresinde yemek yerseniz yiyin, her zaman taze, mevsiminde ve organik sebze meyveler yiyeceğinizden emin olabilirsiniz.

Pršut isimli kurutulmuş jambon, Paški sir isimli koyun peyniri, Ispod peke isimli güveçleri, Pašticada isimli dana yahnileri ve Crni rižot isimli siyah pirinç risottoları çok meşhurdur.

Popüler restoranlar

Kastel, Pet Bunara, Kornat, Fosa, Restaurant Niko, Gourmet Kalelarga

Bahşiş

Zadar restoranlarının bazılarında hesabın %12-15 arasındaki oran faturaya eklenebilir. Eğer eklenmemişse siz kendi arzunuza göre %10-15 arasında bahşiş verebilirsiniz.

Zadar’da Alışveriş

porec-6.jpg

Zadar şehri küçük olsa da, alışveriş için pek çok olanak sunuyor. Tasarım butikleri, antikacılar, el yapımı ürünler satan yerel tezgahlar, sokak sanatçılarının resimleri ya da örgü ve dokuma ürünler bulabilecekleriniz arasında. Arkeoloji Müzesi’nin hediyelik eşya dükkanı ya da Orta Çağ’dan bugüne kurulmaya devam eden açık pazar, enteresan ürünler bulabileceğiniz adresler arasında.

Zadar Gece Hayatı

Zadar’ın gece hayatı çok gösterişli olmasa da her gece yapacak bir şeyler bulabilirsiniz. Bar, pub ya da kulüplerin merkezi ise eski şehir bölümüdür. Şehrin batı kısmındaki Stomorica, Varoska, Ljubavca ve Miha Klaica’da küçüklü büyüklü pek çok bar ve pub bulmak mümkün: Kult, Kantun, Lotus, Toni ya da Zodiac. Denize yakın kısımda biraz yükek sesli müzik arıyorsanız ise Mihovila Pavlinovica’ya gitmelisiniz. Burada Time, Corso ya da Brazil denenebilir. Eğer aradığınız şey gece kulübüyse Arsenal, The Garden ve Gotham’a mutlaka uğramalısınız.

Zadar Festivaller

ZODA / Halk Dansları Festivali (Temmuz)

Garden Festival / Müzik Festivali (Temmuz)

Zadar Dreams / Tiyatro Festivali (Ağustos)

Zadar Film Forum Festivali (Ağustos)

St. Donat’s Müzikal Akşamları (Temmuz-Ağustos)

Zadar Resmi Tatiller

Yılbaşı (1 Ocak)

Epifani Günü (6 Ocak)

Paskalya ve Paskalya Pazartesisi*

İşçi Bayramı (1 Mayıs)

Katolik Yortu Günü*

Antifaşizm Mücadele Günü*

Hırvatistan Milli Günü (25 Haziran)

Milli Şükran Günü ve Zafer Bayramı ve Hırvat Savunucularının Günü (5 Ağustos)

Meryem'in Göğe Kabulü*

Bağımsızlık Günü (8 Ekim)

Bütün Azizler Günü (1 Kasım)

Noel ve Aziz Stephen Günü (25-26 Aralık)

*Yanında tarih belirtilmeyen tatillerin günü, yıla göre değişmektedir.

Zadar İçin Faydalı Bilgiler

Acil yardım: 194

Yangın: 193

Polis: 192

Zadar Vize İşlemleri

Türkiye Cumhuriyeti vatandaşlarının Zadar’a girmek için vize alması gerekmektedir. Ülkeyi ziyaret edebilmek için Schengen vizesine sahip olmalısınız. Vize başvurularını İstanbul, Ankara ve İzmir gibi büyükşehirlerde bulunan başvuru merkezlerinden yapabilirsiniz.

Zadar Türkiye Dış Temsilciliği

ZAGREB BÜYÜKELÇİLİĞİ

Adres: Andrije Hebranga 32-34, 10000 Zagreb, Crotia

Telefon: 00 385 1 486 46 60

E-posta:[email protected]

Website: zagreb.be.mfa.gov.tr

Görev Bölgesi: Hırvatistan

Zadar Para Birimi

Hırvatistan ülkesindeki Zadar şehrinin para birimi Hırvat Kunası’dır. 1 TL yaklaşık 2,20 Hırvat Kunası’dır.

Zadar Resmi Dili

Hırvatistan ülkesinde bulunan Zadar’ın resmi dili Hırvatça’dır. Bunlar dışında Zadar’da Sırpça, Slovakça, İtalyanca, Çekçe de konuşulan diller arasındadır.

Zadar Saat Farkı

Zadar (GMT +1) ile Türkiye (GMT +3) arasında 2 saatlik zaman farkı vardır. Zadar’da saat 17.00 iken Türkiye’de 19.00’dur.

Zadar Künyesi

 • Yerel saat

  Yerel Saat -

 • Kur Farkı

  Kur Farkı -

 • Priz Tipi

  Priz Tipi Type C / 250V / 2.5 A

 • Hava Durumu

  Hava Durumu -oCSon Güncelleme: - (TSI)

Yıllık Ortalama Sıcaklık

  • Oca 6oC
  • Şub 6oC
  • Mar 9oC
  • Nis 13oC
  • May 16oC
  • Haz 21oC
  • Tem 22oC
  • Agu 22oC
  • Eyl 20oC
  • Eki 16oC
  • Kas 11oC
  • Ara 9oC

Kısa Kısa

Nüfus: 75,082 / Dil: İngilizce ve Welsh dili / Para Birimi: Hırvat Kunası (HRK) / İklim: Akdeniz / Ortalama Kaç Günde Gezilir: 3 gün