Google+

Arama formu

Zadar

Akdeniz ikliminin görüldüğü Zadar şehrinde sıcak ve ılıman bir hava...
Devamı oku
Türkiye’den Zadar’a direkt uçuş bulunmamaktadır. Ancak Hırvatistan’ın...
Devamı oku
Zadar’ın eski şehir kısmında çok sayıda otel bulunmuyor olsa da, var...
Devamı oku
Zadar’ın eski şehir kısmı yürüyerek dolaşmayı sevenler için oldukça...
Devamı oku
Alfred Hitchcock, 1964 yılında Zadar’ı ziyaret ettiğinde “Dünyadaki en...
Devamı oku
Hırvat mutfağı da ülkenin tarihi gibi çok renklidir. Farklı millet ve...
Devamı oku
Zadar’ın gece hayatı çok gösterişli olmasa da her gece yapacak bir...
Devamı oku
Zadar şehri küçük olsa da, alışveriş için pek çok olanak sunuyor....
Devamı oku
ZODA / Halk Dansları Festivali (Temmuz) Garden Festival / Müzik...
Devamı oku
Yılbaşı (1 Ocak) Epifani Günü (6 Ocak) Paskalya ve Paskalya...
Devamı oku
Hırvatistan'da tarihsel bir kent olan Zadar, Adriyatik Denizi’nde yer...
Devamı oku
Acil yardım: 194 Yangın: 193 Polis: 192
Devamı oku
Hırvatistan ülkesindeki Zadar şehrinin para birimi Hırvat Kunası’dır. 1...
Devamı oku
Hırvatistan'da tarihsel bir kent olan Zadar, Adriyatik Denizi’nde yer...
Devamı oku
Hırvatistan ülkesinde bulunan Zadar’ın resmi dili Hırvatça’dır. Bunlar...
Devamı oku
Zadar (GMT +1) ile Türkiye (GMT +3) arasında 2 saatlik zaman farkı...
Devamı oku
ZAGREB BÜYÜKELÇİLİĞİ Adres: Andrije Hebranga 32-34, 10000 Zagreb,...
Devamı oku
Türkiye Cumhuriyeti vatandaşlarının Zadar’a girmek için vize alması...
Devamı oku
Yerel Saat - : - / -
Kur Farkı 1 HRK = 0.00
Priz Tipi Type F250V-16 A
Hava Durumu -- ℃
Yıllık Ortalama Sıcaklık
Oca 6℃
Şub 6℃
Mar 9℃
Nis 13℃
May 16℃
Haz 21℃
Tem 22℃
Ağu 22℃
Eyl 20℃
Eki 16℃
Kas 11℃
Ara 9℃
Kısa Kısa...

Nüfus: 75,082 / Dil: İngilizce ve Welsh dili / Para Birimi: Hırvat Kunası (HRK) / İklim: Akdeniz / Ortalama Kaç Günde Gezilir: 3 gün

Zadar Hakkında Bilinmesi Gerekenler

zadar-like-croatia.jpg

Hırvatistan'da tarihsel bir kent olan Zadar, Adriyatik Denizi’nde yer alır. Ugljan ve Pasman adalarından Zadar Boğazı ile ayrılır. Yarımada ile anakara arasındaki koy, doğal bir derin su limanı oluşturur.

Özellikle, muhteşem bir mimariye sahip olan tarihi eski şehir bölümüyle turistlerin ilgi odağı olan Zadar, aynı zamanda uluslararası bir havalimanına sahip olduğu için de sıkça gezi rotalarına eklenen bir şehirdir.

Romalıların inşa ettiği beyaz taş binaları gezmek ve dar sokaklarında yürümek inanılmaz keyif vericidir. Liman kısmında Venediklilerin 16. yüzyılda inşa ettiği giriş kapısı ve üzerindeki Venedik aslanı hâlâ görülebilmektedir.

IMG_8050.jpg

Zadar’a gitmek için en uygun zaman yaz aylarıdır. Akdeniz ikliminin görüldüğü şehirde yıllık ortalama sıcaklık 14 derecedir ve yılın en sıcak ayı olan Temmuz’da sıcaklık ortalaması 23 dereceye kadar çıkar. Yazın gitmenin en önemli sebeplerinden biri diğeri de festivallerdir. Özellikle Temmuz ve Ağustos aylarında, şehrin sokakları sanatla dolup taşar.

Ülke genelinde ve Zadar’da resmi dil olan Hırvatça konuşulmaktadır. Bunun dışında Sırpça, Slovakça, İtalyanca, Çekçe de konuşulan diller arasındadır. Ancak her yıl çok fazla sayıda turistin şehre geliyor olması, yerel halkın İngilizce konusunda kendisini geliştirmesini sağladığını da söylemek mümkündür.

Zadar’ın başlıca geçim kaynağı turizmdir. Şehirde bunun dışında liman ticareti, tarım, balıkçılık, metal üretimi ve kimya alanında üretimler ve ticaret faaliyetleri yapılmaktadır.
 

Tanıtım Videosu:

Zadar’da Gezilecek Yerler

Alfred Hitchcock, 1964 yılında Zadar’ı ziyaret ettiğinde “Dünyadaki en güzel gün batımı Zadar sahilinden seyredilebilir.” demiş. Bu sayede de Zadar’ın günbatımı meşhur olmuş. Gün batımını fotoğraflamak isteyen sanatçı ve turistler güneşin battığı saatlerde Adriyatik sahilini dolduruyor. Bora rüzgarları nedeniyle gökyüzünden eksik olmayan bulutlar, güneşin kırılmasına yardımcı olduğundan günbatımı bu kadar muhteşem oluyor. Bu yüzden içinde çok fazla gezilecek yer olmamasına rağmen oldukça fazla turist toplayan bir şehir Zadar.

Zadar’da görülmesi gereken diğer yerler

Zadar Katedrali, Osljak

Zadar Marina

Zadar'ın marinası oldukça gelişmiş durumda, çünkü Zadar çevresindeki adalara buradan her gün düzenli feribotlar kalktığı gibi, günlük turlar da bu marinadan yapılıyor. Marinanın ilerisinde ise deniz orgu adı verilen yapı var. Burun açık denize baktığı için deniz genelde dalgalı, dalgaların olduğu yerlere de farklı genişlik ve uzunlukta kanallar bulunuyor ve bu kanalların üst tarafına da delikler açılmış. Dalgalar bu betona vurup o kanallardan içeri girince dalganın şiddetine göre farklı ses tonları çıkıyor, fotoğraftaki gibi herkes oturup bu sesleri dinliyor. Bu mendirek tarzı yapıya da bu özelliğinden dolayı deniz orgu diyorlar.

Marinada bulunan ikinci çekim noktası ise 2008 yılında yapılmış olan ‘Greetings to the Sun’, isimli solar panel. 22 metre çapında bir cembere 300 adet solar panel koyularak, bu solar panellerin gün boyunca enerjiyi toplaması, güneş battıktan sonra da topladığı enerji ile günün renklerini geri yansıtması prensibine dayalı bir yapı. .

Zadar marinadan şehrin çevresindeki adalara her gün turlar düzenleniyor. Etrafında en çok ada olan Dalmaçya şehirlerinden birisi Zadar. İki üç tane üstünde yaşam olan adaları var ki bunların başında Dugi Otok geliyor, totalde ise yüze yakın irili ufaklı adaları var ve bir çoğunda insan yaşamıyor. Yaz kış bu adalara tekne turları düzenlenmekte. Özellikle turların rotalarına baktıktan sonra gitmediğinize pişman olabilirsiniz. Bu turu atlamayın deriz.

Zadar Marina

Zadar ehrinde bir çok konaklama seçeneği var. Bunlardan en iyileri Apartment Mimi, Nana Rooms Old Town, Apartments Marijana. Şehir merkezine yakın konaklamayı tercih etmek isterseniz Pansion Maria, Maraschino Apartment Zadar, Apartments Klelija gibi otelleri tercih edebilir ya da daha ekonomik alternatifler isterseniz Tequila Bar Hostel, Four Corners Hostel, Three Corners Hostel tesislerini deneyebilirsiniz. Bir de booking.com'un Zadar aramalarında ara sıra güzel indirimli fırsat otelleri oluyor. Onları da bu linkten takip edebilirsiniz.

St Mary Kilisesi ve Eski Şehir

Mevki olarak Zadar aslında Dalmaçya bölgesinin son şehri, daha sonra kuzeyde Istra bölgesine geliyorsunuz. Zadar'da oldukç tarihi bir şehir. Bu şehir asırlardır elden ele geçen bir şehir olmuş. En çok Bizans İmparatorluğu’nun etkilerini görüyorsunuz. 1. Dünya savaşından sonra burayı İtalya almış, en son da Yugoslavlar’da kalmış. İkinci Dünya savaşında da en çok bombalanan şehirlerden birisi olmuş.

Tarihi olarak baktığınızda burada da yine kale, surlar ve eski şehir ön plana çıkıyor. Oldukça eski kiliseleri var, eski şehir bombalamadan sonra hasar görmüş ama buna rağmen UNESCO ve Avrupa Birliği’nin yardımlarıyla şehri eski haline getirmişler.

Hırvatistan’ın beşinci büyük kenti olan Zadar aslında çok büyük de bir kent değil. Roma etkisinin en çok hissedildiği Hırvat kenti olarak öne çıkıyor. Bu medeniyetten kalan yapılar insanı büyülüyor. Bu yapılardan biri de St. Mary Kilisesi, kilisenin etrafı ise eski şehir olarak adlandırılıyor. Çok sakin bir yaşamın olduğu Zadar, doğa ve mimari ile iç içe sakin bir tatil düşünenler için iyi bir rota.

St Mary Kilisesi ve Eski Şehir

St Mary Kilisesi’nin hemen yakınlarında bulunan Roma Forumu, St. Anastasya Katedrali, St. Donatus Kilisesi de görülebilecek diğer mimari yapılar arasında. Bu bölgede Venedik yani İtalyan kültürü çok hissediliyor. Bundan dolayı iyi bir Pizzeria yani Pizzacı’da lezzetli bir pizzaya ‘hayır’ dememek lazım. Ispanaklı pizza hem hafif hem de lezzetli. Zadar’ı bir iki saat içinde 360 derece dolaşabilmek mümkün dolayısıyla eski şehirde lezzetli bir İtalyan pizzasına hayır demeyin.

St Mary Kilisesi ve Eski Şehir-1

Aziz Donatus Kilisesi

Hırvatistan’ın Zadar şehrinde yer alan Aziz Donatus Kilisesi ismini Zadarlı Donatus’tan alır. Donatus’lu Zadar 9.yy’da bu kilisenin inşasına başlamıştır. Kilisenin kapladığı alan Roma Forumu’nun kuzeydoğu kesimine kadar yayılmaktadır. Orijinal adı Church of the Holy Trinity iken 15.yy’da, inşasına karar veren azizin adıyla anılmaya başlanmıştır. Aziz Donatus Kilisesi, Hırvatistan’daki en büyük Romanesk öncesi binadır. Ayrıca Avrupa’daki koloniyal dönemin merkezileştirilmiş bir versiyonunun örneklerindendir. Ömrü boyunca farklı amaçlarla kullanılan bina, örneğin Venedik yönetimi zamanında bir depo olatak kullanılmıştır. Avusturya döneminde, Fransız işgali sırasında da silah deposu hizmeti görmüştür. Şehir Yugoslavya tarafından ilhak edildikten sonra kısa bir süreliğine bir arkeoloji müzesine ve sahipliği yapmış günümüzde ise her yıl şehirde düzenlenen Uluslararası Ortaçağ ve Rönesans Müziği Festivali ve kilise tarafından düzenlenen müzik dinletilerine mekan sağlamaktadır. Muhteşem iç tasarımı ve akustik dizaynındaki kusursuzluk, kilisenin bu işlevi yerine getirmesi için tercih edilmesini sağlayan unsurlardır.

Aziz Donatus Kilisesi

Gezilecek yerler listesinin devamını görmek için tıklayın.

Zadar Nerededir?

Hırvatistan'da tarihsel bir kent olan Zadar, Adriyatik Denizi’nde yer alır. Ugljan ve Pasman adalarından Zadar Boğazı ile ayrılır. Yarımada ile anakara arasındaki koy, doğal bir derin su limanı oluşturur.

 Zadar Ne Zaman Gidilir?

Akdeniz ikliminin görüldüğü Zadar şehrinde sıcak ve ılıman bir hava yaşanmaktadır.

Ancak çokça yağış alan bir şehirdir. Yıllık ortalama sıcaklığın 14 derece olduğu şehirde, yıllık yağış miktarı 962 mm. Yılın en sıcak ayı olan Temmuz’da sıcaklık ortalaması 23 derecedir.

En soğuk ay Ocak’tır ve ortalama sıcaklık 6 derecedir.

Zadar’a Nasıl Gidilir?

Türkiye’den Zadar’a direkt uçuş bulunmamaktadır. Ancak Hırvatistan’ın başkenti Zagreb’e 1.5 saatlik uçuş sonrasında ulaştıktan sonra Zadar’a geçebilirsiniz. Aynı zamanda Zadar’da uluslararası bir havalimanı mevcuttur. Frankfurt, Barcelona, Roma, Berlin, Londra, Zagreb ve Paris gibi merkezi noktalardan aktarma yapmak mümkündür. Havalimanından şehir merkezine taksi ya da otobüsle gidilebilmektedir. Yaklaşık 25 dakika sürmektedir.

Zadar şehrine ulaştıktan sonra etrafı kolayca gezmek için araç kiralamanız mümkündür. Aşağıdaki arama kutusunu kullanarak, tek bir tıklamayla tüm ünlü firmalardan araç kiralama teklifi alabilirsiniz.

Araç Kiralama

Zadar’da Nerede Kalmalı?

Zadar’ın eski şehir kısmında çok sayıda otel bulunmuyor olsa da, var olanların da fiyatları çok yüksek değildir. Ancak eski şehrin dışına çıkıldıkça hem otel sayısı hem de fiyatlardaki çeşitlilik artmaktadır.

Zadar pek çok otel alternatifi sunmaktadır. Aşağıdaki seçeneklerden size uygun oteli HotelsCombined.com aracılığıyla bulabilirsiniz. Üstelik pek çok otelde ücretsiz iptal seçenekleriyle.

Zadar Otel Önerileri hotelscombined-logo

Sehir Merkezine En Yakın Zadar Otelleri
En Uygun Fiyatlı Zadar Otelleri
Sizin İçin Seçtiğimiz Zadar Otelleri
Zadar Ev Kiralama

 Zadar Şehir İçi Ulaşım

zadar-6.jpg

Zadar’ın eski şehir kısmı yürüyerek dolaşmayı sevenler için oldukça elverişlidir. Bunun dışında şehirde toplu taşıma aracı olarak otobüsler kullanılmaktadır. Taksiyle de ulaşım sağlanabilmektedir ancak fiyatları biraz yüksek gelebilir.

Zadar Mutfağı

Hırvat mutfağı da ülkenin tarihi gibi çok renklidir. Farklı millet ve kültürlerin etkilerini ve izlerini görürsünüz. Antik Yunan, Roma İmparatorluğu, İtalyanlar, Türkler ve Fransızlar Hırvat mutfağının ve kültürünün renkliliğini sağlayan başlıca bileşenlerdir. Günümüzde Hırvat mutfağı iç ve kıyı olarak kategorize edilebilir. Kıyılarda daha çok Akdeniz mutfağı ve lezzetleri yaygınken, iç kısımlarda ise karasal lezzetler hakimdir. Ancak Hırvatistan’ın neresinde yemek yerseniz yiyin, her zaman taze, mevsiminde ve organik sebze meyveler yiyeceğinizden emin olabilirsiniz.

Pršut isimli kurutulmuş jambon, Paški sir isimli koyun peyniri, Ispod peke isimli güveçleri, Pašticada isimli dana yahnileri ve Crni rižot isimli siyah pirinç risottoları çok meşhurdur.

Popüler restoranlar

Kastel, Pet Bunara, Kornat, Fosa, Restaurant Niko, Gourmet Kalelarga

Bahşiş

Zadar restoranlarının bazılarında hesabın %12-15 arasındaki oran faturaya eklenebilir. Eğer eklenmemişse siz kendi arzunuza göre %10-15 arasında bahşiş verebilirsiniz.

Zadar Gece Hayatı

Zadar’ın gece hayatı çok gösterişli olmasa da her gece yapacak bir şeyler bulabilirsiniz. Bar, pub ya da kulüplerin merkezi ise eski şehir bölümüdür. Şehrin batı kısmındaki Stomorica, Varoska, Ljubavca ve Miha Klaica’da küçüklü büyüklü pek çok bar ve pub bulmak mümkün: Kult, Kantun, Lotus, Toni ya da Zodiac. Denize yakın kısımda biraz yükek sesli müzik arıyorsanız ise Mihovila Pavlinovica’ya gitmelisiniz. Burada Time, Corso ya da Brazil denenebilir. Eğer aradığınız şey gece kulübüyse Arsenal, The Garden ve Gotham’a mutlaka uğramalısınız.

Zadar Festivaller

ZODA / Halk Dansları Festivali (Temmuz)

Garden Festival / Müzik Festivali (Temmuz)

Zadar Dreams / Tiyatro Festivali (Ağustos)

Zadar Film Forum Festivali (Ağustos)

St. Donat’s Müzikal Akşamları (Temmuz-Ağustos)

Zadar’da Alışveriş

porec-6.jpg

Zadar şehri küçük olsa da, alışveriş için pek çok olanak sunuyor. Tasarım butikleri, antikacılar, el yapımı ürünler satan yerel tezgahlar, sokak sanatçılarının resimleri ya da örgü ve dokuma ürünler bulabilecekleriniz arasında. Arkeoloji Müzesi’nin hediyelik eşya dükkanı ya da Orta Çağ’dan bugüne kurulmaya devam eden açık pazar, enteresan ürünler bulabileceğiniz adresler arasında.

Zadar Saat Farkı

Zadar (GMT +1) ile Türkiye (GMT +3) arasında 2 saatlik zaman farkı vardır. Zadar’da saat 17.00 iken Türkiye’de 19.00’dur.

Zadar Para Birimi

Hırvatistan ülkesindeki Zadar şehrinin para birimi Hırvat Kunası’dır. 1 TL yaklaşık 2,20 Hırvat Kunası’dır.

Zadar Resmi Dili

Hırvatistan ülkesinde bulunan Zadar’ın resmi dili Hırvatça’dır. Bunlar dışında Zadar’da Sırpça, Slovakça, İtalyanca, Çekçe de konuşulan diller arasındadır.

Zadar Türkiye Dış Temsilciliği

ZAGREB BÜYÜKELÇİLİĞİ

Adres: Andrije Hebranga 32-34, 10000 Zagreb, Crotia

Telefon: 00 385 1 486 46 60

E-posta: embassy.zagreb@mfa.gov.tr

Website: zagreb.be.mfa.gov.tr

Görev Bölgesi: Hırvatistan

Zadar Resmi Tatiller

Yılbaşı (1 Ocak)

Epifani Günü (6 Ocak)

Paskalya ve Paskalya Pazartesisi*

İşçi Bayramı (1 Mayıs)

Katolik Yortu Günü*

Antifaşizm Mücadele Günü*

Hırvatistan Milli Günü (25 Haziran)

Milli Şükran Günü ve Zafer Bayramı ve Hırvat Savunucularının Günü (5 Ağustos)

Meryem'in Göğe Kabulü*

Bağımsızlık Günü (8 Ekim)

Bütün Azizler Günü (1 Kasım)

Noel ve Aziz Stephen Günü (25-26 Aralık)

*Yanında tarih belirtilmeyen tatillerin günü, yıla göre değişmektedir.

Zadar İçin Faydalı Bilgiler

Acil yardım: 194

Yangın: 193

Polis: 192

Zadar Vize İşlemleri

Türkiye Cumhuriyeti vatandaşlarının Zadar’a girmek için vize alması gerekmektedir. Ülkeyi ziyaret edebilmek için Schengen vizesine sahip olmalısınız. Vize başvurularını İstanbul, Ankara ve İzmir gibi büyükşehirlerde bulunan başvuru merkezlerinden yapabilirsiniz.