Zadar Hakkında Bilinmesi Gerekenler

zadar-like-croatia.jpg

Hırvatistan'da tarihsel bir kent olan Zadar, Adriyatik Denizi’nde yer alır. Ugljan ve Pasman adalarından Zadar Boğazı ile ayrılır. Yarımada ile anakara arasındaki koy, doğal bir derin su limanı oluşturur.

Devamını Oku

Zadar’da Gezilecek Yerler

Alfred Hitchcock, 1964 yılında Zadar’ı ziyaret ettiğinde “Dünyadaki en güzel gün batımı Zadar sahilinden seyredilebilir.” demiş. Bu sayede de Zadar’ın günbatımı meşhur olmuş. Gün batımını fotoğraflamak isteyen sanatçı ve turistler güneşin battığı saatlerde Adriyatik sahilini dolduruyor. Bora rüzgarları nedeniyle gökyüzünden eksik olmayan bulutlar, güneşin kırılmasına yardımcı olduğundan günbatımı bu kadar muhteşem oluyor. Bu yüzden içinde çok fazla gezilecek yer olmamasına rağmen oldukça fazla turist toplayan bir şehir Zadar.

Zadar’da görülmesi gereken diğer yerler

Zadar Katedrali, Osljak

Devamını Oku

Zadar Nerededir?

Hırvatistan'da tarihsel bir kent olan Zadar, Adriyatik Denizi’nde yer alır. Ugljan ve Pasman adalarından Zadar Boğazı ile ayrılır. Yarımada ile anakara arasındaki koy, doğal bir derin su limanı oluşturur.

 Zadar Ne Zaman Gidilir?

Akdeniz ikliminin görüldüğü Zadar şehrinde sıcak ve ılıman bir hava yaşanmaktadır.

Ancak çokça yağış alan bir şehirdir. Yıllık ortalama sıcaklığın 14 derece olduğu şehirde, yıllık yağış miktarı 962 mm. Yılın en sıcak ayı olan Temmuz’da sıcaklık ortalaması 23 derecedir.

En soğuk ay Ocak’tır ve ortalama sıcaklık 6 derecedir.

Zadar’a Nasıl Gidilir?

Türkiye’den Zadar’a direkt uçuş bulunmamaktadır. Ancak Hırvatistan’ın başkenti Zagreb’e 1.5 saatlik uçuş sonrasında ulaştıktan sonra Zadar’a geçebilirsiniz. Aynı zamanda Zadar’da uluslararası bir havalimanı mevcuttur. Frankfurt, Barcelona, Roma, Berlin, Londra, Zagreb ve Paris gibi merkezi noktalardan aktarma yapmak mümkündür. Havalimanından şehir merkezine taksi ya da otobüsle gidilebilmektedir. Yaklaşık 25 dakika sürmektedir.

Zadar’da Nerede Kalmalı?

Zadar’ın eski şehir kısmında çok sayıda otel bulunmuyor olsa da, var olanların da fiyatları çok yüksek değildir. Ancak eski şehrin dışına çıkıldıkça hem otel sayısı hem de fiyatlardaki çeşitlilik artmaktadır.

 Zadar Şehir İçi Ulaşım

zadar-6.jpg

Zadar’ın eski şehir kısmı yürüyerek dolaşmayı sevenler için oldukça elverişlidir. Bunun dışında şehirde toplu taşıma aracı olarak otobüsler kullanılmaktadır. Taksiyle de ulaşım sağlanabilmektedir ancak fiyatları biraz yüksek gelebilir.

Zadar Mutfağı

Hırvat mutfağı da ülkenin tarihi gibi çok renklidir. Farklı millet ve kültürlerin etkilerini ve izlerini görürsünüz. Antik Yunan, Roma İmparatorluğu, İtalyanlar, Türkler ve Fransızlar Hırvat mutfağının ve kültürünün renkliliğini sağlayan başlıca bileşenlerdir. Günümüzde Hırvat mutfağı iç ve kıyı olarak kategorize edilebilir. Kıyılarda daha çok Akdeniz mutfağı ve lezzetleri yaygınken, iç kısımlarda ise karasal lezzetler hakimdir. Ancak Hırvatistan’ın neresinde yemek yerseniz yiyin, her zaman taze, mevsiminde ve organik sebze meyveler yiyeceğinizden emin olabilirsiniz.

Devamını Oku

Zadar Gece Hayatı

Zadar’ın gece hayatı çok gösterişli olmasa da her gece yapacak bir şeyler bulabilirsiniz. Bar, pub ya da kulüplerin merkezi ise eski şehir bölümüdür. Şehrin batı kısmındaki Stomorica, Varoska, Ljubavca ve Miha Klaica’da küçüklü büyüklü pek çok bar ve pub bulmak mümkün: Kult, Kantun, Lotus, Toni ya da Zodiac. Denize yakın kısımda biraz yükek sesli müzik arıyorsanız ise Mihovila Pavlinovica’ya gitmelisiniz. Burada Time, Corso ya da Brazil denenebilir. Eğer aradığınız şey gece kulübüyse Arsenal, The Garden ve Gotham’a mutlaka uğramalısınız.

Zadar Festivaller

ZODA / Halk Dansları Festivali (Temmuz)

Garden Festival / Müzik Festivali (Temmuz)

Zadar Dreams / Tiyatro Festivali (Ağustos)

Zadar Film Forum Festivali (Ağustos)

St. Donat’s Müzikal Akşamları (Temmuz-Ağustos)

Zadar’da Alışveriş

porec-6.jpg

Zadar şehri küçük olsa da, alışveriş için pek çok olanak sunuyor. Tasarım butikleri, antikacılar, el yapımı ürünler satan yerel tezgahlar, sokak sanatçılarının resimleri ya da örgü ve dokuma ürünler bulabilecekleriniz arasında. Arkeoloji Müzesi’nin hediyelik eşya dükkanı ya da Orta Çağ’dan bugüne kurulmaya devam eden açık pazar, enteresan ürünler bulabileceğiniz adresler arasında.

Zadar Saat Farkı

Zadar (GMT +1) ile Türkiye (GMT +3) arasında 2 saatlik zaman farkı vardır. Zadar’da saat 17.00 iken Türkiye’de 19.00’dur.

Zadar Para Birimi

Hırvatistan ülkesindeki Zadar şehrinin para birimi Hırvat Kunası’dır. 1 TL yaklaşık 2,20 Hırvat Kunası’dır.

Zadar Resmi Dili

Hırvatistan ülkesinde bulunan Zadar’ın resmi dili Hırvatça’dır. Bunlar dışında Zadar’da Sırpça, Slovakça, İtalyanca, Çekçe de konuşulan diller arasındadır.

Zadar Resmi Tatiller

Yılbaşı (1 Ocak)

Epifani Günü (6 Ocak)

Paskalya ve Paskalya Pazartesisi*

İşçi Bayramı (1 Mayıs)

Katolik Yortu Günü*

Antifaşizm Mücadele Günü*

Hırvatistan Milli Günü (25 Haziran)

Milli Şükran Günü ve Zafer Bayramı ve Hırvat Savunucularının Günü (5 Ağustos)

Meryem'in Göğe Kabulü*

Bağımsızlık Günü (8 Ekim)

Bütün Azizler Günü (1 Kasım)

Noel ve Aziz Stephen Günü (25-26 Aralık)

*Yanında tarih belirtilmeyen tatillerin günü, yıla göre değişmektedir.

Zadar Vize İşlemleri

Türkiye Cumhuriyeti vatandaşlarının Zadar’a girmek için vize alması gerekmektedir. Ülkeyi ziyaret edebilmek için Schengen vizesine sahip olmalısınız. Vize başvurularını İstanbul, Ankara ve İzmir gibi büyükşehirlerde bulunan başvuru merkezlerinden yapabilirsiniz.

Zadar Künyesi

 • Yerel saat

  Yerel Saat -

 • Kur Farkı

  Kur Farkı -

 • Priz Tipi

  Priz Tipi Type C / 250V / 2.5 A

 • Hava Durumu

  Hava Durumu -oCSon Güncelleme: - (TSI)

Yıllık Ortalama Sıcaklık

  • Oca 6oC
  • Şub 6oC
  • Mar 9oC
  • Nis 13oC
  • May 16oC
  • Haz 21oC
  • Tem 22oC
  • Agu 22oC
  • Eyl 20oC
  • Eki 16oC
  • Kas 11oC
  • Ara 9oC

Kısa Kısa

Nüfus: 75,082 / Dil: İngilizce ve Welsh dili / Para Birimi: Hırvat Kunası (HRK) / İklim: Akdeniz / Ortalama Kaç Günde Gezilir: 3 gün