Google+

Arama formu

Zadar’da Gezilecek Yerler

Alfred Hitchcock, 1964 yılında Zadar’ı ziyaret ettiğinde “Dünyadaki en güzel gün batımı Zadar sahilinden seyredilebilir.” demiş. Bu sayede de Zadar’ın günbatımı meşhur olmuş. Gün batımını fotoğraflamak isteyen sanatçı ve turistler güneşin battığı saatlerde Adriyatik sahilini dolduruyor. Bora rüzgarları nedeniyle gökyüzünden eksik olmayan bulutlar, güneşin kırılmasına yardımcı olduğundan günbatımı bu kadar muhteşem oluyor. Bu yüzden içinde çok fazla gezilecek yer olmamasına rağmen oldukça fazla turist toplayan bir şehir Zadar.

Zadar’da Gezilecek Yerler

Zadar’da görülmesi gereken diğer yerler

Zadar şehrinde bir çok konaklama seçeneği var. Bunlardan en iyileri Apartment Simeone, Zadar Luxury Penthouse With Seaview, Apartment Arsenal 1. Şehir merkezine yakın konaklamayı tercih etmek isterseniz Pansion Maria, Apartment Mary's Place, Maraschino Apartment Zadar gibi otelleri tercih edebilir ya da daha ekonomik alternatifler isterseniz Tequila Bar Hostel, Four Corners Hostel, Three Corners Hostel tesislerini deneyebilirsiniz. Bir de booking.com'un Zadar aramalarında ara sıra güzel indirimli fırsat otelleri oluyor. Onları da bu linkten takip edebilirsiniz.

Zadar Katedrali, Osljak

Zadar Marina

Zadar'ın marinası oldukça gelişmiş durumda, çünkü Zadar çevresindeki adalara buradan her gün düzenli feribotlar kalktığı gibi, günlük turlar da bu marinadan yapılıyor. Marinanın ilerisinde ise deniz orgu adı verilen yapı var. Burun açık denize baktığı için deniz genelde dalgalı, dalgaların olduğu yerlere de farklı genişlik ve uzunlukta kanallar bulunuyor ve bu kanalların üst tarafına da delikler açılmış. Dalgalar bu betona vurup o kanallardan içeri girince dalganın şiddetine göre farklı ses tonları çıkıyor, fotoğraftaki gibi herkes oturup bu sesleri dinliyor. Bu mendirek tarzı yapıya da bu özelliğinden dolayı deniz orgu diyorlar.

Marinada bulunan ikinci çekim noktası ise 2008 yılında yapılmış olan ‘Greetings to the Sun’, isimli solar panel. 22 metre çapında bir cembere 300 adet solar panel koyularak, bu solar panellerin gün boyunca enerjiyi toplaması, güneş battıktan sonra da topladığı enerji ile günün renklerini geri yansıtması prensibine dayalı bir yapı. .

Zadar marinadan şehrin çevresindeki adalara her gün turlar düzenleniyor. Etrafında en çok ada olan Dalmaçya şehirlerinden birisi Zadar. İki üç tane üstünde yaşam olan adaları var ki bunların başında Dugi Otok geliyor, totalde ise yüze yakın irili ufaklı adaları var ve bir çoğunda insan yaşamıyor. Yaz kış bu adalara tekne turları düzenlenmekte. Özellikle turların rotalarına baktıktan sonra gitmediğinize pişman olabilirsiniz. Bu turu atlamayın deriz.

Zadar Marina

St Mary Kilisesi ve Eski Şehir

Mevki olarak Zadar aslında Dalmaçya bölgesinin son şehri, daha sonra kuzeyde Istra bölgesine geliyorsunuz. Zadar'da oldukç tarihi bir şehir. Bu şehir asırlardır elden ele geçen bir şehir olmuş. En çok Bizans İmparatorluğu’nun etkilerini görüyorsunuz. 1. Dünya savaşından sonra burayı İtalya almış, en son da Yugoslavlar’da kalmış. İkinci Dünya savaşında da en çok bombalanan şehirlerden birisi olmuş.

Tarihi olarak baktığınızda burada da yine kale, surlar ve eski şehir ön plana çıkıyor. Oldukça eski kiliseleri var, eski şehir bombalamadan sonra hasar görmüş ama buna rağmen UNESCO ve Avrupa Birliği’nin yardımlarıyla şehri eski haline getirmişler.

Hırvatistan’ın beşinci büyük kenti olan Zadar aslında çok büyük de bir kent değil. Roma etkisinin en çok hissedildiği Hırvat kenti olarak öne çıkıyor. Bu medeniyetten kalan yapılar insanı büyülüyor. Bu yapılardan biri de St. Mary Kilisesi, kilisenin etrafı ise eski şehir olarak adlandırılıyor. Çok sakin bir yaşamın olduğu Zadar, doğa ve mimari ile iç içe sakin bir tatil düşünenler için iyi bir rota.

St Mary Kilisesi ve Eski Şehir

St Mary Kilisesi’nin hemen yakınlarında bulunan Roma Forumu, St. Anastasya Katedrali, St. Donatus Kilisesi de görülebilecek diğer mimari yapılar arasında. Bu bölgede Venedik yani İtalyan kültürü çok hissediliyor. Bundan dolayı iyi bir Pizzeria yani Pizzacı’da lezzetli bir pizzaya ‘hayır’ dememek lazım. Ispanaklı pizza hem hafif hem de lezzetli. Zadar’ı bir iki saat içinde 360 derece dolaşabilmek mümkün dolayısıyla eski şehirde lezzetli bir İtalyan pizzasına hayır demeyin.

St Mary Kilisesi ve Eski Şehir-1

Aziz Donatus Kilisesi

Hırvatistan’ın Zadar şehrinde yer alan Aziz Donatus Kilisesi ismini Zadarlı Donatus’tan alır. Donatus’lu Zadar 9.yy’da bu kilisenin inşasına başlamıştır. Kilisenin kapladığı alan Roma Forumu’nun kuzeydoğu kesimine kadar yayılmaktadır. Orijinal adı Church of the Holy Trinity iken 15.yy’da, inşasına karar veren azizin adıyla anılmaya başlanmıştır. Aziz Donatus Kilisesi, Hırvatistan’daki en büyük Romanesk öncesi binadır. Ayrıca Avrupa’daki koloniyal dönemin merkezileştirilmiş bir versiyonunun örneklerindendir. Ömrü boyunca farklı amaçlarla kullanılan bina, örneğin Venedik yönetimi zamanında bir depo olatak kullanılmıştır. Avusturya döneminde, Fransız işgali sırasında da silah deposu hizmeti görmüştür. Şehir Yugoslavya tarafından ilhak edildikten sonra kısa bir süreliğine bir arkeoloji müzesine ve sahipliği yapmış günümüzde ise her yıl şehirde düzenlenen Uluslararası Ortaçağ ve Rönesans Müziği Festivali ve kilise tarafından düzenlenen müzik dinletilerine mekan sağlamaktadır. Muhteşem iç tasarımı ve akustik dizaynındaki kusursuzluk, kilisenin bu işlevi yerine getirmesi için tercih edilmesini sağlayan unsurlardır.

Aziz Donatus Kilisesi