Rijeka Genel Bilgiler / Rehber

Rijeka, Adriyatik Denizi’nin girişindeki Kvarner Körfezi’nde bulunan bir şehirdir. Şehir, Hırvatistan’ın ana limanı olup Hırvatistan’ın en büyük üçüncü kentidir. Nemli bir iklime sahip olan Rijeka’da en sıcak ay ağustos, en soğuk ay ise ocak ayıdır. Sık yağış alan şehirde denize girmek için en uygun zaman ağustos ayıdır. Rijeka’yaZagreb, Trieste ve Split şehirleri üzerinden karayolu ile, Rijeka Havalimanı’nı kullanarak havayolu ile, Hırvatistan Demiryolları sayesinde trenle, Hırvatistan’ın en büyük limanı olan Rijeka Limanı'nı kullanarak gemi ile veya çevre kentlerden otobüsle ulaşmak mümkündür. Rijeka'nın kültürel ve tarihi anıtlarını görmenin en iyi yolu, bu kasaba ve tarihi için en önemli turistik yerleri birbirine bağlayan turistik yolu takip etmektir. Çoğunluğu şehir merkezinin yakınında bulundukları için yürüyerek ulaşılabilir, ancak Trsat Kalesi'ni görmek için kısa bir araba veya otobüs yolculuğu yapmanız gerekebilir. Diğer seçenek de şehir merkezinden Trsat'a uzanan 561 basamaklı merdivenini tırmanmaktır. Trsat Kalesi kesinlikle buna değer.

Tanıtım Videosu:
 

Rijeka Gezilecek Yerler

Trsat Kalesi, deniz seviyesinden 138 metre yükseklikte Rijeka'ya hakim bir tepede yer alır. Trsat Kalesi, Orta Çağ kenti mimarisinin izlerinin bulunduğu Hırvat sahilindeki en eski surlardan biridir. Günümüzde, hediyelik eşya dükkânına ve bir kafeye ev sahipliği yapan Trsat Kalesi, sanat sergileri düzenlenen galeri alanı, açık hava yaz konserleri, tiyatro gösterileri ve defilelere de sahne olmaktadır.
 
Rijeka'nın sembolü olan Şehir Kulesi (City Tower) ise surlara dönüştürülmüş tipik bir yuvarlak kule örneği. Kule, bugün Korzo'nun merkezine hakimdir ve genellikle yerel halk için buluşma yeri olarak kullanılır.

Rijeka’nın diğer önemli görülecek yeri olan Trsat Kutsal Bölgesi'ndeki The Our Lady of Trsat Sanctuary Anıtı, batı Hırvatistan’daki en büyük haç merkezidir.

Şehir; Rijeka Vali Sarayı, Aziz Vitus Katedrali, Molo Longo, Eski Kapı veya Roma Arkesi, Kapuçin Kilisesi gibi birçok ilginç tarihî ve kültürel yapılara sahiptir.

Aynı zamanda Rijeka’da birçok müzeyi de ziyaret etmelisiniz. Bunlardan biri olan Hırvat Littoral Denizcilik ve Tarihi Müzesi, Güzel Vali Sarayı binasında bulunur. Rijeka'nın tarihî ve deniz geleneğinin büyük bir bölümünün korunduğu müzede sürekli etnografik sergilerin yanı sıra, geçici sergiler de düzenlenmektedir.

Rijeka Doğal Tarih Müzesi’nde ise botanik bahçesinin yanı sıra Adriyatik Denizi'nden türleri içeren bir akvaryum bulunur. Balık, köpekbalıkları ve deniz yıldızlarının yanı sıra müzede böcek, sürüngen, kuş ve amfibi türleri de muhafaza edilir. Bu müze hem çocuklar hem de yetişkinler için mutlaka ziyaret edilmesi gereken yerlerden biridir.

Rijeka Şehir Müzesi,kentin en saygın müzelerinden biri olup on iki koleksiyona sahiptir: Güzel sanatlar, el sanatları, nümizmatik, değerli nesneler, madalyalar, İkinci Dünya Savaşı'ndan ve Hırvat Kurtuluş Savaşı'ndan silahlar, tiyatro ve film materyali, filateli, fotoğraf, basın koleksiyonu ve teknik koleksiyonlar.

Rijeka Astronomi Merkezi: Hırvatistan'daki bu eşsiz astronomi merkezinde yıldızlar hakkında bilgi edinebilirsiniz. Sveti Križ Tepesi'ne konumlanmış merkez, Rijeka Körfezi’ne karşı güzel bir manzaraya sahiptir.

Rijeka kumsalları: Herkese hitap edebilecek sahillere sahiptir ve deniz sezonu Akdeniz iklimine bağlı olarak, ilkbahar başında başlar ve sonbahar sonuna kadar sürer. Şehir içi otobüsler ile tüm plajlara ulaşabilirsiniz. Aracınızla gitmek isterseniz plajlara yakın ücretsiz otoparklar bulunmaktadır.

Rijeka parkları ve gezinti bölgeleri: Yeşilin farklı tonlarını doğaseverlere sunan Rijeka'nın gezi yerlerini deniz, kent ve orman alanlarına ayırarak keşfedebilir ve dinlenmek için şehir parklarını tercih edebilirsiniz.

Kantrida Havuzları: Istria üzerine kurulmuş muhteşem ada manzaralı denize sıfır konumda bulunan beş yeni döşenmiş havuz kompleksidir.

Rijeka tatilinizin kuşkusuz en maceralı kısmı dalış yapmak olacaktır. Adriyatik, Avrupa'daki en girintili kıyılardan birine sahiptir ve kuzey kısmı, su altındaki uçurumlarda dalış yapmak isteyen dalıcılar için özellikle tercih edilir. Rijeka, hem yeni başlayanlar hem de ileri düzey dalıcılar için uygun dalış koşulları sunmaktadır. Son derece açık deniz, su altı yaşamının zenginliği, gorgon mercanları ve su altındaki uçurumların yanı sıra gemi batıkları da burayı ilgi çekici kılmaktadır.

Rijeka’da alışveriş için doğru seçenek kentin ana pazarı olan Placa No Süpermarketi'dir. Şehir merkezinde ise çoğu mağaza sabah 8'den akşam 8'e kadar, hafta sonları ise genellikle 1’e kadar açıktır. Şehirde 24 saat açık birkaç tane mağaza vardır. Hediyelik eşya dükkanlarına ise şehrin birçok yerinde rastlayabilirsiniz. Otantik hediyelik eşyaları Turist Bilgilendirme Ofisi’nden temin edebileceğiniz gibi Trsat Kalesi’nde bulunan iki büyük galeriden de edinebilirsiniz. Şehirden alabileceğiniz en ilginç şeylerden biri de Samovar Çay Dükkanı’ndan alacağınız Hırvat çaylarıdır.  Bu mağazada, bir zamanlar Avusturya-Macaristan İmparatorluğu’nda çay ithalatı için ana liman olan ve kendine özgü bir çay geleneğine sahip olan Rijeka’nın geleneksel çaylarını tadabilirsiniz.
 
 

Rijeka ile İlgili

Rijeka Künyesi

 • Yerel saat

  Yerel Saat -

 • Kur Farkı

  Kur Farkı -

 • Priz Tipi

  Priz Tipi Type F / 250V / 16 A

 • Hava Durumu

  Hava Durumu -oCSon Güncelleme: - (TSI)

Yıllık Ortalama Sıcaklık

  • Oca oC
  • Şub oC
  • Mar oC
  • Nis oC
  • May oC
  • Haz oC
  • Tem oC
  • Agu oC
  • Eyl oC
  • Eki oC
  • Kas oC
  • Ara oC

Kısa Kısa