Trieste Hakkında Bilinmesi Gerekenler


proseccoshow.it

İtalya’nın kuzey doğusunda ki Friuli-Venezia Giulia bölgesinde yer alan Slovenya sınırına yakın bir şehirdir. Uzun sür İtalya’nın ticaret ve kültür merkezlerinden biri olmuştur. Friuli-Venezia Giulia Özerk Bölgesi’nin başkenti olan Trieste’nin nüfusu 200.000 kadardır.

İtalya’nın kuzey doğusunda ki Friuli-Venezia Giulia bölgesinde yer alan Slovenya sınırına yakın bir şehirdir. Uzun sür İtalya’nın ticaret ve kültür merkezlerinden biri olmuştur. Avusturya – Macaristan İmparatorluğu döneminde kültür,edebiyat, sanat ve müzik alanında birçok gelişme yaşamıştır. İkinci Dünya Savaşı’ndan sonra büyük yaralar alan şehir şimdi eski ritminde ve İtalya’nın büyük şehirleri arasında sönük kalsa da, Doğu Avrupa atmosferini çok güzel yansıtmaktadır. Çeşitli barları, kafeleri, çarpıcı mimarileri ve deniz manzaraları ile halen çok sevimli bir şehirdir.

Trieste 1. Dünya Savaşı’na kadar Avusturya İmparatorluğu’na bağlı bir şehir olmuştur. Günümüzde Slav ülkelerinin, Balkan ülkelerinin, Orta Avrupa’nın ve Kuzey İtalya’nın kültürel ve ticari kavşağı konumundadır. Tüm sanatsal ve kültürel mirasını “sınır kasabası” diye anılan konumuna borçludur. Bu yüzden hem sosyal olarak hem de dini inançların çeşitliliği olarak oldukça kozmopolit bir şehirdir.

Tanıtıcı Video:
 

 

Trieste ile İlgili

Trieste Nerededir?

İtalya’nın kuzey doğusunda ki Friuli-Venezia Giulia Özerk Bölgesi’nde yer almaktadır. Güneyinde ise Adriyatik Denizi yer almaktadır.

Trieste'ye Nasıl Gidilir?

Trieste’ye Türkiye üzerinden direk uçuşlar bulunmamaktadır. Ancak şehre aktarma yaparak da ulaşılabilmektedir. En yakın aktarma noktaları ise 200 kilometre uzaklıktaki Venedik ve 100 kilometre uzaklıktaki Slovenya’nın başkenti Ljubljana’dır. Bu noktalardan karayolu ile kolayca Trieste’ye ulaşabilirsiniz.

Trieste'ye Ne Zaman Gidilir?


andhereweare.net

Trieste ılıman bir iklime sahiptir.  Ancak kışları soğuk olmaktadır. Ortalama hava sıcaklığı 18-20 derece olan şehre en uygun Mayıs-Eylül ayları arasında gidilebilir. Kış aylarında genellikle çok yağış almaktadır. Ayrıca konumu nedeniyle de kış mevsiminde şiddetli rüzgarlar görülebilmektedir.

Trieste'de Nerede Kalınır?

Trieste’de iyi bir konaklama ve kolay bir gezi rotası belirlemek istiyorsanız en uygun yerler şehir merkezi ve körfeze yakın bölgeler olmaktadır. Ulaşım açısından tren istasyonlarına ve toplu taşıma araçlarına yakın otelleri tercih edebilirsiniz. Ayrıca limana yakın bir otelde kalmakta yararınıza olacaktır. Zaten birçok turistik mekanda bu bölgelerde bulunmaktadır.

Trieste Gezilecek Yerler


alberonascostotrieste.com

Trieste kültürüyle, mimarisiyle ve muhteşem doğasıyla büyüleyici bir şehir. Bölgesinde Akdeniz’e açılan kapı konumunda olan Trieste, bu yüzden çevresinde ki tüm kültürlerden etkilenmiş. Bu da haliyle bir kültür cümbüşü yaratmakta. Şehrin başlıca gezip görülmesi gereken yerleri ise  Piazza Unita binasıMiramare KalesiSan Guisto BazilikasıCivico MüzesiBorgo Teresiano ve Carso Triestino Tabiat Alanı olarak sıralanmaktadır.

PIAZZA UNITA BİNASI (PIAZZA DELL UNITA D’ITALIA)


portofelice.it

Piazza Unita binası, İtalya’nın denize bakan en büyük kamusal binası olarak ünlenmiş, Avusturya-Macaristan şehir planlamasının en iyi örneklerinden biridir. Piazza Unita “U” şeklinde ki yapısıyla oldukça büyük bir alanı kaplarken, ortasında ise geniş bir meydan bulunmaktadır. Bu meydan “Avrupa’nın deniz kıyısında ki en büyük meydanı” ünvanını elinde bulundurur. Işıklandırmalar ve bankların bulunduğu meydan, Adriyatik Deniz’i kıyısında hoş bir vakit geçirmek isteyenlerce tercih edilmektedir. Büyüleyici bir mimariye ve atmosfere sahip olan Piazza Unita binası ise 19. yüzyılda inşaa edildiği bilinmektedir.

 • Adres: Piazza dell'Unità d'Italia, Trieste, İtalya

MİRAMARE KALESİ (MIRAMARE CASTLE)


gradcontent.com

Trieste’ye 7 kilometre uzaklıkta bir kayalığın üzerinde bulunan Miramare Kalesi, Avusturya Arşidükü Maximilian tarafından neo-gotik tarza yapılmış olup, Trieste’nin en ünlü mimarileri arasında yer almaktadır. 1860 yılında yapılan Miramare Kalesi yılda ortalama 250 bin ziyaretçiyle Trieste’nin en gözde turistik mekanı konumunda bulunmaktadır. Viyana’lı mimar Carl Junker tarafından yapılan kalenin 22 hektarlık, birçok nadir bitkiden oluşan büyük bir botanik bahçesi de bulunmaktadır.

Toplam 3 kattan oluşan kalenin oda bölümlerinde halen orjinal mobilyalar bulunmaktadır. Oda tasarımları neo-gotik ve neo-ortaçağ tarzında olup oldukça büyüleyici bir atmosfere sahiptir. Miramare Kalesi 2. Dünya Savaşı’nda hasar görmüş olsa da tekrar restore edilmiştir. Ayrıca bu savaş sırasında Amerikan donanması tarafından karargah olarak da kullanılmıştır.

 • Adres: Viale Miramare, 34151 Trieste, İtalya
 • Giriş Ücreti: 9 Euro
 • Saatler: 09.00-18.00

SAN GUİSTO BAZİLİKASI


wikimedia.org

1320 yılında tamamlanan San Guisto Bazilikası, Trieste’de manzaralı bir tepe üzerinde yer almaktadır. Mimari olarak Ravenna’da ki Bizans bazilikaları ile neo-Hristiyan bazilikalarının bir sentezidir. Bazilika aynı zamanda bir katedral olarakda kullanılmaktadır. Bazilikanın içi karşılıklı iki apsisten oluşmaktadır. Dekorasyonu ise Venedikli ve İstanbullu sanatçılar tarafından büyüleyici mozaikler ve freskler ile yapılmıştır.  Bu fresk ve mozaiklerin ise 12. yüzyıldan kalma olduğu bilinmektedir. Bazilika ilk yıllarında, 1320 yılında tamamlandığında çan kulesi yapılmamış olup, sonradan 1337 yılında yapıyı desteklemesi için ön cepheye eklenmiştir. Bu çan kulesi genel olarak Roma mimarisinden izler taşımaktadır. Trieste’nin en çok turist çeken mekanlarından olan San Guisto Bazilikası, gezip görülmesi gereken başlıca yerlerden biridir.

 • Adres: Piazza della Cattedrale, 2, 34121 Trieste, İtalya

REVOLTELLA MÜZESİ


reisebilder.lima-city.de

Revoltella Müzesi 1872 yılında zamanın zengin baronlarından Pasquale Revoltella tarafından yapılan modern bir sanat galerisidir. Revoltella Müzesi 4.000 metrekarelik sergi alanı ile İtalya’nın en büyükleri arasında yer almaktadır. Sergilenenler arasında; Francesco Hayez, Domenico Morelli, Giacomo Favretto, Urbano Nono ve Filippo Palizzi gibi İtalyan sanatçıların yanısıra birçok yabancı sanatçının daha eserleri bulunmaktadır.

19. 20 yüzyıl sergi anlayışına oldukça katkı sağlayan müzeye, bitişiğinde bulunan Brunner Sarayı’da dahil edildikten sonra daha da genişlemiş ve barındırdığı koleksiyonların sayısı artmıştır. Brunner Sarayı satın alındığı ilk yıllarda restorasyona alınmış, ama bu restorasyon 23 yıl sürdüğü için ancak 1991 yılında müzeye dahil edilebilmiştir. Basevi binasıyla beraber Revoltella Müzesi günümüzde toplam üç binadan oluşan bi kompleks müzedir.

 • Adres: Via Armando Diaz, 27, 34123 Trieste, İtalya
 • Saatler: 10.00-19.00
 • Giriş Ücreti: 7 Euro

BORGO TERESIANO


vortika.com

Trieste’nin bir mahallesi olan Theresian’da bulunan bu yer 18. Yüzyılda bir liman yerleşimi olarak inşa edilmiştir. İçinde bulundurduğu kanal ve bu kanalı çevreleyen erken modern mimari yapıları ile İtalya’nın en fotojenik mekanlarından biridir. Borgo Terasiano geçmişten beri dini hoşgörünün merkezlerinden olmuştur. Öyle ki 1868’de yapılan Santo Spiritiano Sırp Ortodoks Kilisesi ve 1842’de neo klasik tarzda yapılmış Sant’Antonio Taumaturgo Katoliği yan yana bulunmaktadır. Kanalın üzerinde bulunan taş köprüde ise James Joyce’un bir heykelini görebilirsiniz. Borgo Teresiaono dinlenmek ve güzel zaman geçirmek isteyenler için oldukça tercih edilen bir mekandır.

 • Adres: Via San Lazzaro 20, 34122, Trieste, İtalya

CARSO TRIESTINO 


c1.staticflickr.com

Carso Triestino, Trieste’nin Slovenya sınırında boylu boyunca uzanan bir  kayalık platodur. Manzarası büyüleyici olan bu plato, yağmur ve rüzgarla şekillendirilmiş düdenleri, kayaların arasında ki mağaraları, bitki örtüsü ve patika yolları ile birçok doğa sever turist tarafından rağbet görmektedir. Aynı zamanda İtalya, Slovenya ve Hırtavistan arasında bir sınır bölgesi oluşturan Carso, bu özelliğinden dolayı tarihi bir özelliğe de sahiptir. Orta Avrupa ile Slavlar arasında ticari ve kültürel alışverişlerden, savaşlara kadar birçok alanda geçiş bölgesi olmuştur. Burada savaş yıllarından kalmış siperleri, barınakları, mühimmat depolarını ve bombalamalarla oluşmuş kraterleri de görmeniz mümkün. Doğa ve tarih severler için Carso Triestino, görülmesi gereken yerlerin başında geliyor.

Devamını Oku

Trieste Şehir İçi Ulaşım


ymtram.mashke.org

Trieste küçük bir şehre göre verimli bir toplu taşıma sistemine sahiptir. 50’den fazla otobüs hattıyla hemen hemen şehrin her yerine ulaşım sağlanabiliyor. Otobüsün yanında taksilerde hızlı ulaşım için kullanılabilir. Bunun yanında nostaljik bir tramvay hattı da toplu taşımada kullanılmaktadır. Ayrıca tren ve feribotlar ile de diğer şehirlere direk ulaşım sağlayabilirsiniz. Ancak bu araçlar şehir içi ulaşımda kullanılmamaktadır.

Otobüs ile: Otobüs ücretleri gideceğiniz mesafeye göre değişmektedir. Tek kullanımlık, günlük, haftalık ve aylık bilet tarifeleri bulunmaktadır. Bu tarifeler şöyledir:

 • Tek seferlik: 1,35 Euro
 • Günlük: 4,35 Euro
 • İki haftalık: 22,15 Euro
 • Aylık: 34,35 Euro
 • Bu biletler Türkiye’de olduğu gibi marketlerden ve büfelerden temin edilebilmektedir. Bunun yanında bazı barlar ve kitapçılardan da temin edebilirsiniz.
 • Websitesi için tıklayınız.

 
Tramvay ile: Tramvay hattı deniz seviyesinden 348 metre yükseklikte Carso platosunu çevreleyerek güzel bir manzara boyunca devam etmektedir. Bu hat Opicina ve Piazza Oberdan bölgeleri arasında her 20 dakikada bir hizmet vermektedir.

 
Taksi ile: Şehirde taksiler ile de ulaşım sağlayabilirsiniz. Bu taksilerin belli bir tarifesi vardır. Binmeden önce şoförle konuşmanız faydalı olacaktır. Diğer ulaşım araçlarına göre biraz daha pahalı olmaktadırlar.

 
DEİ LEGİONARİ ULUSLARARASI HAVALİMANI’NDAN ŞEHİR MERKEZİNE ULAŞIM

Havalimanı Trieste şehir merkezine 33 kilometre uzaklıkta bulunmaktadır. Şehir merkezine ulaşmak için 51 numaralı otobüs hatlarını kullanabilirsiniz. Bu otobüslerin bulunduğu durak, havalimanına yakın konumda ki tren istasyonunun yanında yer almaktadır. Otobüsler Pazar günleri 1 ila 2 saat aralıklarla hizmet verirken, haftanın diğer günleri ortalama 35 dakikada bir hizmet vermektedir. Yolculuk süresi yaklaşık 1 saat sürmektedir.

Bir diğer ulaşım aracı olarak ise taksileri kullanabilirsiniz. Havalimanının kapısında bekleyen taksilerle 30-35 dakikada şehir merkezine ulaşım sağlayabiliyorsunuz. Ücret olarak da 50 Euro gibi bir meblağ ödemeniz gerekmektedir.  
 

İtalyan Mutfağı


i0.wp.com

Trieste mutfağı hem İtalyan mutfağından hem de konumu itibariyle çevresinde ki  yemek kültürlerinden etkilenmiştir. Melez bir mutfak kültürüne sahiptir ancak çok çeşitlilik göstermemektedir. Trieste mutfağı genellikle balık ve sebze ağırlıklıdır. Yani geleneksel İtalyan mutfağına göre biraz farklıdır. Bir kıyı şehri olan Trieste’de deniz ürünleri çokça tercih edildiğinden birçok yemek mevsimsel olarak yapılmaktadır. En çok tercih edilen lezzetler arasında frico peynirleri, carni alabalığı, tuzlu morina balığı ve mısır unundan yapılan polentanın yanı sıra dünyanın en güzel beyaz şaraplarını da burada tadabilirsiniz.

Popüler Mekanlar

Trieste'de Alışveriş


mipiacetrieste.it

Trieste alışveriş bakımından çeşitlilik gösteren bir şehirdir. Kentte 4.500’den fazla dükkan ve 2 büyük alışveriş merkezi bulunmaktadır. Trieste’nin yerel ürünleri için en ucuz ve uygun adreslerden biri Old Town olarak bilinen şehir merkezidir. Burada bolca ayakkabı, giysi, kahve ve ikinci el kitap satan dükkanlar bulunmaktadır. Ayrıca Piazza della Borsa’da ki sokak pazarlarından da birçok hediyelik eşya ve yerel ürünleri alabilirsiniz. Piazza Unita tarafında ise birkaç antikacı dükkanı yer almaktadır.

Alışveriş merkezleri ve büyük mağazalar ise yine şehir merkezinde konumlanmıştır. Bunlar arasında en büyükleri arasında yer alan Torri D’Europa’yı, hemen hemen her türlü mağazanın bulunduğu bir alışveriş merkezi olarak gezebilirsiniz. 

Trieste Gece Hayatı


lugaresdeviaje.com

Trieste sakin bir Akdeniz şehri edasında olduğundan eğlence hayatı çok canlı değildir. Trieste’de yaşayan insanlar genellikle sahilde bulunan mekanlarda vakit geçirmektedirler. Eğlence hayatında yemek büyük öneme sahiptir. Bu yüzden birçok restoran, kafe, ve publarda yemek eşliğinde eğlenmeyi tercih ederler. Birçok İtalyan şehrinde olduğu gibi kafe ve bar kültürü Trieste’de de ayrışmaktadır. Barlardan ziyade kafeler daha çok tercih edilmektedir. Eğer sakin bir bar veya restoran arıyorsanız Piazza Unita’nın Cavana Mahallesi etrafında bulabilirsiniz. Diğer eğlence mekanları ise şehirde dağınık bir biçimde, genellikle kıyıya yakın bölgelerde bulunmaktadır. Tüm bunların yanında gece hayatının çok geç saatlere kadar sürmediğini de ekleyebiliriz.

Popüler Mekanlar

Trieste Festivaller


icgeb.org

 • Uluslararası Opera Festivali (Ekim-Mayıs)
 • Llatin Sineması Festivali (Ekim)
 • Alp Sinemaları Festivali (Ocak)
 • Uluslararası Celtic Festivali (Haziran)

Trieste Resmi Tatiller

 • 24 Aralık – Vigilia di Natale, yani Noel Arifesi ve yarım gün tatil
 • 25 Aralık –  Natale, yani Noel ve resmî tatil günü.
 • 26 Aralık –  Santo Stefano Günü ve yine resmî tatil
 • 1 Ocak – Capodanno, yani yılbaşı ve resmî tatil
 • 6 Ocak – Epifania, resmî tatil

Trieste Faydalı Bilgiler

 • Polis: 112
 • Ambulans: 118
 • İtfaiye: 115

Trieste Vize İşlemleri

Trieste’ye kırmızı ve yeşil pasaport sahipleri 90 günü geçmeyecek şekilde vizesiz seyahat edebilmektedir. Bordo pasaporta sahip kişiler ise schengen vizesi başvurusu yapmalıdır.Vizesiz ülkeleri ve kapıda vize ile girebileceğiniz ülkeleri keşfetmek için Vizesiz Ülkeler Listesi 2020 yazımızı okuyabilirsiniz. 

Trieste Konsolosluk Bilgileri

Trieste Fahri Başkonsolosluğu

 • Adres: Piazza dell’Unita d’Italia 7, 34121 Trieste
 • Telefon: 040-6702711 335-5968632
 • Websitesi için tıklayınız.

Trieste Para Birimi


en.wikipedia.org

Trieste’de para birimi olarak “Euro” kullanılmaktadır.

Trieste Resmi Dili

Trieste’de resmi dil olarak “İtalyanca” konuşulmaktadır.

Trieste Saat Farkı

Trieste’de saat dilimi olarak “GMT+1” saat dilimi kullanılmaktadır. Türkiye ile arasında bir saatlik bir fark bulunmaktadır. Türkiye’de saat 12.00 iken, Trieste’de 11.00’dir.
 

Trieste Künyesi

 • Yerel saat

  Yerel Saat -

 • Kur Farkı

  Kur Farkı -

 • Priz Tipi

  Priz Tipi Type L / 250V / 16 A

 • Hava Durumu

  Hava Durumu -oCSon Güncelleme: - (TSI)

Yıllık Ortalama Sıcaklık

  • Oca oC
  • Şub oC
  • Mar oC
  • Nis oC
  • May oC
  • Haz oC
  • Tem oC
  • Agu oC
  • Eyl oC
  • Eki oC
  • Kas oC
  • Ara oC

Kısa Kısa

Ülke: İtalya
Nüfus: 236.000
Resmi Dil: İtalyanca
Para Birimi: Euro
İklim: Ilıman İklim
Ortalama Kaç Günde Gezilir: 1 Gün
Big Mac Index: 4.38 $ ( Türkiye 3.87 $)