Senj Hakkında Bilinmesi Gerekenler

Hırvatistan’ın üst Adriyatik kıyısında yer alan Senj, Mala Kapela ve Velebit dağlarının eteklerinde yer alan 3.000 yıllık tarihî bir kasabadır. Velebit Kanalı üzerinde bulunan bu turistik belde bölgedeki en eski limanlardan birine ev sahipliği yapar. Bu bölge antik çağlardan beri iç kesimlerden kıyı alanlarına ulaşmak için kullanılmıştır.

Yunan ve Romalı tarihçiler Senj’in bugün bulunduğu bölgede eskiden Senia adı verilen bir limanın yer aldığından söz ediyorlar. Senj’e ait tüm tarihî sırları şehir müzesinde keşfedebilirsiniz. Bu küçük kasabada tarih meraklıları için eşsiz destinasyonlar bulunuyor. 16. yüzyıldan kalma bir Orta Çağ kalesi ve aynı zamanda kentin sembolü olan Nehaj Kalesi, MalaPlaca Meydanı’nda bulunan 14. yüzyıla ait Gotik belediye binası ve 18. yüzyıla ait piskopos arşivleri ile dini sanat koleksiyonlarını inceleyebileceğiniz Carina Sarayı bunlardan bazılarıdır.

Tarihî güzelliklerinin yanı sıra muhteşem doğasıyla da ilgi çeken Senj’e geldiğinizde tam donanımlı bir halk plajına gitme şansına sahip olacaksınız. Spasovac Koyu’nda berrak sularıyla bilinen küçük kumsallarda da kendinizi Adriyatik sularına bırakabilirsiniz. El değmemiş doğanın tadını çıkarmak istiyorsanız Kuzey Velebit Ulusal Parkı ve Velebit Tabiat Parkı’nı ziyaret edebilirsiniz. Senj’e hangi mevsimde gelirseniz gelin daima yapacak bir şeyler mümkün. Yaz aylarında Senj Uluslararası Yaz Karnavalı’na katılıp turistler ve yerli halkla eğlenebilir, kış aylarında ise birbirinden ilginç balıkçı şenliklerine katılabilirsiniz. Bölgeye ait yerel lezzetleri denemek istiyorsanız Martina, Gajeta ve Stari Grad buradaki en ünlü restoranlardandır.  

Senj’de Gezilecek Yerler

Binlerce yıllık tarihî bir kent olan Senj, tarih sahnesinde onlarca medeniyete ev sahipliği yapmıştır. Birbirinden çetin kuşatmalara direnen bu Doğu Avrupa kenti gezilip görülmeye değer onlarca tarihî güzelliğe sahiptir. Senj’de tarihin büyüleyici atmosferine yakalanabileceğiniz gibi tabiatın en bakir bölgelerine ulaşma şansınız da bulunuyor. Burada birbirinden güzel Adriyatik koylarında yüzebileceğiniz gibi Doğu Avrupa’nın kasaba yaşantısına da göz atabilirsiniz.

Nehaj Kalesi

Türk tarihiyle de yakından alakalı olan Nehaj Kalesi 1558 yılında kenti Osmanlı akınlarından korumak için yaptırılmıştır. Venediklilerin de sıklıkla ele geçirmeye çalıştığı kent, Nehaj Kalesi sayesinde çok sayıda düşman saldırısına karşı koymuştur. Erişilmesi zor bir yer olan TrbusnjakTepesi’ne dikilen kale 18 metre yüksekliğinde ve 23 metre genişliğindedir. Metrelerce kalınlığa sahip duvarlarıyla ziyaretçilerini büyüleyen kale aynı zamanda kentin sembolüdür. Burada 11. yüzyıldan kalma küçük bir erken Roma kilisesi olan St. Juraj’ın kalıntılarını da görebilirsiniz.

Senj Şehir Müzesi

Senj’in en saygın ailelerinden biri olan Vukasoviç ailesinin sarayında bulunan Senj Şehir Müzesi’nde kasabanın ve çevresinin tüm kültürel ve doğa mirasını gözlemleyebilirsiniz. Gotik ve Rönesans tarzında inşa edilmiş 15. yüzyıla ait bir binada yer alan müzede arkeolojik sergiler, savaş koleksiyonları, Velebit flora ve faunasına ait koleksiyonların yanı sıra sayısız tarihî eseri görebilirsiniz.

Kuzey Velebit Ulusal Parkı

1999 yılında kurulan Kuzey Velebit, Hırvat milli parklarının en gencidir. Kuzey Velebit bölgesinin en çekici ve doğası itibariyle en değerli bölgelerini kapsamaktadır. Çok sayıda ilgi çekici manzarayla karşılaşacağınız bu parkta harika fotoğraflar yakalayabilirsiniz. Bu dağlık parkın içinde eşsiz bir botanik bahçesi ile dünyanın en uzun mağaralarından biri olan Lukina Mağarası yer alıyor. Hırvat dağcılar tarafından çokça tercih edilen Kuzey Velebit Ulusal Parkı mistik ve ilkel tabiatıyla ziyaretçilerini büyüleyecek bir yer.

Senj’de Nerede Kalınır?

Senj’de konaklamak için en iyi seçenekler oteller, özel daireler ve kamplardır. Kentte Libra Hotel ve Garni Art Hotel adında iki otel bulunmaktadır. Libra Hotel, Senj’in merkezinde, denizin ve eski şehir meydanının güzel manzarasına sahiptir. Garni Art ise şehir merkezine ve plaja sadece 100 metre mesafede 24 odalı küçük bir oteldir. Daha konforlu bir konaklama istiyorsanız kent merkezinde ve çevresinde yer alan özel evlerde ve apartmanlarda kalabilirsiniz. Tatilini doğayla iç içe kalarak geçirmek isteyenler için Senj’de beş farklı kamp alanı bulunuyor. Bunica 1, Bunica5, Racva, Ujca ve Skver adındaki bu kamp alanları düşük kapasitelere sahip olsalar da denizin hemen yanında yer alıyor. Bu nedenle huzur ve rahatlık arayanlar için Senj’deki kamp alanları kesinlikle en iyi seçim olacaktır. 

Senj’e Nasıl Gidilir?

Senj’e Hırvatistan’ın hemen her yerinden ulaşım mümkündür. Ülkenin başkentiZagreb’den Senj’e gitmek için tren, otobüs veya taksileri kullanabilirsiniz. Trenle Ostarje’ye vardıktan sonra buradan taksileri kullanarak kente ulaşmak mümkün. Ancak Zagreb’den Senj’e gitmenin en ucuz yolu otobüsleri kullanmak olacaktır. Yaklaşık 3,5 saatlik yolculuktan sonra kente ulaşmış olacaksınız. Hırvatistan’ın büyük kentlerinden Rijeka ve Split’ten de otobüsleri kullanarak sırasıyla 1,5 ve 7 saatlik yolculukların ardından Senj’e ulaşabilirsiniz.

Senj ile İlgili

Senj Künyesi

 • Yerel saat

  Yerel Saat -

 • Kur Farkı

  Kur Farkı -

 • Priz Tipi

  Priz Tipi Type F / 250V / 16 A

 • Hava Durumu

  Hava Durumu -oCSon Güncelleme: - (TSI)

Yıllık Ortalama Sıcaklık

  • Oca oC
  • Şub oC
  • Mar oC
  • Nis oC
  • May oC
  • Haz oC
  • Tem oC
  • Agu oC
  • Eyl oC
  • Eki oC
  • Kas oC
  • Ara oC

Kısa Kısa